dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie prosze o pomoc w wyborze ogrzewania.

    Witam.
    Proszę o pomoc w wyborze najekonomiczniejszego ogrzewania do przyszłego domu:
    https://www.dobredomy.pl/projekt/fab...4aAj4FEALw_wcB

    Chodzi o CO, CWU oraz chłodzenie

    W grę wchodzą wszystkie rodzaje ogrzewania (gaz ziemny dociągnięty do działki).

    Skłaniam sia do pompy ciepła jednak problem z pompą powietrzną jest taki, ze mam wąską działkę i będę miał po 4 m z lewej i prawej strony do sąsiada więc tam nie zamontuje wiatraka a na tylnej ścianie mam sypialnie i taras, z przodu też raczej słaby pomysł to montować. Pompa gruntowa jest ok 25k droższa.


    Do tego. żona nie chce podłogówki w sypialniach - więc zostają kaloryfery - a że pompa jest niskotemperaturowa to idę w kierunku klimakonwektorów kanałowych (w podłodze)



    P.S.1 klimakonwektory maja być kanałowe (w podłodze) czy to dobry wybór, czy są słyszalne ??

    P.S.2 czy jak zamontuje PC pow-woda od strony sypialni to będę ją słyszał w nocy ??

    P.S.3 czy PC pow-woda też maja możliwości aktywnego chłodzenia w lecie ?? (poprzez klimakonwektory ) - jak to wyglada z poborem prądu

    P.S.4 jakie PV na średnią PC potrzeba 7-9 KW (ktora w lecie bedzie chłodzić)

    P.S.5 jeżeli ktoś ma isugestie innego rozwiązania to poprosze

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Najekonomiczniejsza będzie pompa powietrze-woda i tylko podłogówka. Obawy o chałas jednostki zewnętrznej są przesadzone - gwarantuję że markowa pompa będzie niesłyszalna przy zamkniętych oknach. A z drugiej strony przy załączonych klimakonwektorach jakoś ten hałas jesteś w stanie zaakceptować....Wybij żonie z głowy uprzedzenia do podłogówki - będzie taniej i przyjemniej.
    Na chwilę obecną tańszym rozwiązaniem chłodzenia jest osobna klimatyzacja multisplit - choć ja nadal rozważam dołożenie klimakonwektorów.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jak źona argumentuje niechęć do podłogówki w sypialni ?
    Orientuje się, że montujàc tam kaloryfery decyduje się na wariant droższy i gorszy w eksploatacji ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A jak źona argumentuje niechęć do podłogówki w sypialni ?
    Orientuje się, że montujàc tam kaloryfery decyduje się na wariant droższy i gorszy w eksploatacji ?
    - chce mieć drewniana podłogę w pokojach sypialnych oraz dywany
    - uważa ze podłogówka jest szkodliwa dla zdrowia (na stawy)

    PS.1 - czy ogrzewanie dwoma obiegami (podłogówka lazienki i korytarz) oraz klimaknwektory / grzejniki niskotemperaturowe (pokoje i salon) jest duzo drozsze niż sama podłogówka / same klimaknwektory / grzejniki niskotemperaturowe

    PS.2 - czy są klimakonwektery na temperaturę 35*C - jak podłogówka (szukam jakiejś alternatywy)

    PS.3 - czy możecie podać jakieś dobre firmy które zajmują się montażem PC i klimakonwektorów oraz podłogowki (chodzi o rozmowę i poradzenie się)

    Juz mam taki mętlik w głowie, nie wiem co wybrać - chciałbym pogodzić to wszystko (ekonomie oraz życzenia żony) i nie mam pojęcia jaki system wybrać
    W ciepłowłasciwie wyszlo tak : http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6yc0

    - jaką pompę ciepła proponujecie (do powyższych zastosowań)
    - czy połączyć ogrzewanie z chłodzeniem czy montować osobno klimatyzacje multisplit
    - jaką fotowoltanikę (Dodatkowo będzie rekuperacja oraz indukcja )

    - czy olać to wszystko i zamontować gaz

    proszę o pomoc - z góry dziękuje

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Z fanaberiami żony będzie najtrudniej.... żeby porównać różnicę w kosztach między systemem "tylko podłogówka" i "system mieszany" trzeba by poznać jakieś oferty, ja wiem tylko że na klimakonwektor liczę 3,5 tyś za sztukę...
    Tak naprawdę co z tego że przedstawisz jakieś wyceny skoro komplikacja układu to nie tylko wyższy nakład, ale jeszcze ewentualne problemy z regulacją i pracą (jest PARĘ wątków o tym) - tego kosztu i nerwów nie da się przewidzieć.
    Problem w tym że żona coś sobie wymyśliła i tak ma być.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    1. Drewno, jak i dywany jak najbardziej mogą być zastosowane na ogrzewaniu podłogowym
    2. Jak niby podłogówka miałaby niekorzystnie oddziaływać na stawy ? Ma na to badania, czy tylko przesądy ?

    Pakujecie się w system mieszany, z którego większość użytkowników chętnie by wyszła - jakby miała okazję.
    Jest taki wątek - Co byś zmienił(a), budując jeszcze raz - tam wiele osób pisało o rezygnacji z grzejników.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    W takiej sytuacji na ogrzewanie najlogiczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego w połączeniu z 100% ogrzewania podłogowego. Do chłodzenia klimatyzacja. Układ najtańszy inwestycyjnie i eksploatacyjnie.
    Dla żony najlepiej załatwić spotkanie z inwestorem który użytkuje taki typ instalacji w praktyce, od lat, na pewno ją przekona
    http://pl.kan-therm.com/

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli ktoś nie użytkował DOBRZE ZROBIONEJ podłogówki to wydaje mu się że podłoga jest ciepła i od tego puchną nogi itp. Guzik prawda, prawidłowo wykonana podłogówka ma temperaturę o stopień - dwa wyższą od powietrza w domu. W dotyku zupełnie nie czuć, że grzeje.
    Był u mnie ostatnio wujek, pomagał w wykończeniówce. Wcześnie mówił to co Twoja żona - żebym nie robił podłogówki po całości bo nogi puchną kurz itp. - standardowy zestaw zabobonów. No i spytałem go jak, tam nogi mu spuchły? Zdziwiony był, ze nie czuć w ogóle że coś grzeje a w domu ciepło. No bo u kogośtam jak był to podłoga ciepła aż mu się nogi pociły. No tak, tylko ten ktoś grzeje kopciuchem i wali 50* w podłogę tyle co w kaloryfery, to jak ma być?
    Wszelkie uprzedzenia do podłogówki wynikają ze źle wykonanej instalacji i niewiedzy użytkowników a to najlepszy sposób ogrzewania.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #9

    Domyślnie

    Nie rób kaloryferów. Moi sąsiedzi przychodzą do mnie i za każdym razem żałują tego rozwiązania. Może twoj żona ma doświadczenia ze starymi podłogówkami kiedy podłoga była ciepła. Ja mam taką w cześci wynajmowanego domu. Wszyscy moi znajomi i rodzina też takie mają.
    Szczerze mówiąc sam też sie zdziwiłem kiedy czekałem na efekt ciepłej podłogi a ten nie następował. W domu mam ok 21.5 stopnia,, a ciepło podłogi wyczuwam jedynie po wejściu do domu i dotknięciu podłogi chłodną ręką.


    Pompa raczej będzie słyszalna. Moja w nowej wesji jest głośniejsza od poprzedniej. Wszystko zależy od producenta. Z czasem też się mózg przyzwyczai i przestanie reagować.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    I jeszcze co do głośności pompy - mam Buderusa Logatherm wlw196i - reklamowali ją jaką jedną z najcichszych pomp i się sprawdza. Firma od montażu twierdziła, że właśnie samsungi są dość głośne, panasonic i LG tak średnio. W Buderusie praca sprężarki jest niesłyszalna, w zasadzie jedyny dźwięk jaki słychać to szum powietrza od wiatraka. Przy małych obciążeniach z odległości 3 metrów jak nie widzisz czy wiatrak się kręci to nie będziesz wiedział czy pompa pracuje. Przy max obciążeniu szum jest trochę słyszalny, ale absolutnie nie na tyle, żeby go było słychać przy zamkniętym oknie. Zresztą nawet i przy otwartym nie słychać jakoś szczególnie, musi być absolutna cisza, inaczej wtapia się w otoczenie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Klik tu i w sygnaturkę.

  12. #12

    Domyślnie

    Ludzie budują domy tak ocieplone, że wystarczy zaprosić gości i już jest nagrzane. Po nich zapalić świeczkę i do rana ciepło będzie. Lepiej zrezygnować z ogrzewania. Zimy nasze odeszły a na chłód najlepszy jest ruch. Bo ruch to zdrowie. Zaś co do koleżanki małżonki i jej pomysłów, sądzę, jej czego innego potrzeba....

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    - chce mieć drewniana podłogę w pokojach sypialnych oraz dywany
    - uważa ze podłogówka jest szkodliwa dla zdrowia (na stawy)
    Z przesądami trudno walczyć.
    Będziecie żałować.

    gaz będzie najtańsza opcją, jeśli nie trzeba ciągnąć przyłącza z daleka.

    Swoją drogą: będę miał po 4 m z lewej i prawej strony do sąsiada więc tam nie zamontuje wiatraka . Bo?

    Zastanawiam się czy można jednostkę umieścić na strychu (przy założeniu ocieplenia na stropie)?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-01-2020 o 09:01

  14. #14

    Domyślnie

    DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIM ZA POMOC
    Żona powoli się przekonuje do podłogówki na całej powierzchni.

    Jednak mam pytanie co z chłodzeniem ??

    - czy jest możliwość zastosowania pompy ciepła w chłodzeniu - chodzi mi o to czy zrobić jakieś dodatkowe obiegi i jakieś klimatyzatory aby nie montować dodatkowo klimatyzacji (kolejny wiatrak)??

    - czy jedyna opcja chłodzenia przy grzaniu podłogówką to klimatyzacja (multi split albo kanałowa)
    - czy dobrze rozumuję ? - w klimatyzacji kanałowej nie możemy ostawiać temperatury na poszczególne pokoje. (to można osiągnąć jedynie przez multi split)

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja kupiłem PC z opcją chłodzenia - dopłata 1000 zł - z założeniem że samodzielnie zamontuję klimakonwektory w czterech pokojach, a rurociągi puszczę starym kominem. Bliżej lata poszukam jednocześnie ofert na klimę multisplit i porównam ceny.
    Samą podłogówką słabo wychodzi chłodzenie, ludzie piszą o słabym komforcie i dużej wilgoci w domu....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sir.COLA Zobacz post
    Jednak mam pytanie co z chłodzeniem ??
    Chłodzenie to w upały ćwierć sukcesu. Byłeś w saunie parowej i fińskiej? Która daje bardziej "w kość"? Wcale nie ta gdzie jest cieplej.
    Dlatego do chłodzenia najlepsza jest klima, bo jest w stanie osuszyć powietrze - czego nie da rady zrobić pompa ciepła powietrze-woda ani podłogą, ani klimakonwektorem, bo pracuje na zbyt wysokich temperaturach przy chłodzeniu żeby osuszać skutecznie.

    Zależy od układu domu - ja mam strefę dzienną od południa i tam umieszczoną klimę. Jednego splita. Daje radę chodząc w strefie, gdzie są największe zyski słoneczne i bytowe zapewniając w niej komfort schłodzić jeszcze sypialnie (przy otwartych drzwiach).

    https://forum.muratordom.pl/showthre...le-pomieszczen


    Co do dywanów na podłogówce:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7896536

    Co do drewna na podłogówce:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7898381

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony