dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie zmiana architekta od strony formalnej

    Architekt wycofał się ze współpracy na zaawansowanym etapie tworzenia indywidualnego projektu budowlanego, ale za opłatą przekaże mi pliki źródłowe projektu (Autocad) "do dowolnego wykorzystania" (sformułowanie architekta).

    Chciałbym z architektem podpisać taką umowę, żeby wykluczyć jakiekolwiek jego roszczenia i konieczność jakichkolwiek z nim kontaktów w przyszłości. Kontynuacją i zmianami w projekcie zająłby się jakiś inny architekt.

    Z tego co mi wujek gogiel radzi, to "do dowolnego wykorzystania" oznaczałoby umowę o przeniesienie praw autorskich majątkowych do wszystkich pól eksploatacji, ze zobowiązaniem do niewykonywania praw autorskich osobistych i zgodą na wszelkie zmiany w projekcie.

    Czy ktoś z Was miałby jeszcze jakieś istotne wskazówki w takiej sytuacji albo najlepiej gotowiec/umowę na taką okoliczność?

    pozdrawiam + dzięki.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Po co ci te pliki idź do kogoś innego i tyle. Nowy architekt i tak cię skasuje jak trzeba. No chyba że temu pierwszemu już zaplaciles

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Po co ci te pliki idź do kogoś innego i tyle. Nowy architekt i tak cię skasuje jak trzeba. No chyba że temu pierwszemu już zaplaciles
    faktycznie zaplacilem zaliczke. Pewnie moglbym ja dostac z powrotem, ale chodzi przede wszystkim o czas. Z dotychczasowym architektem przesiedzialem sporo nad projektem i po prostu nie chce niczego innego niz to, co jest juz narysowane. Jakbym poszedl do nowego i zaczal od czystej kartki papieru, to by to napewno dluzej trwalo i kosztowalo moj wlasny czas. Pozatym albo dostalbym cos innego niz chce albo nowy architekt musialby skopiowac prznajmniej koncepcje z tego co juz mam od starego, co podejrzewam mogloby sie skonczyc jeszcze wiekszymi problemami.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Dlaczego tamten zrezygnował?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Taką koncepcje to projektant zrobi ci w godzinę. Poprostu z nim usiądziesz i przy tobie naniesie najważniejsze elementy. Jeżeli to jest domek to tym bardziej.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Czy ktoś z Was miałby jeszcze jakieś istotne wskazówki w takiej sytuacji albo najlepiej gotowiec/umowę na taką okoliczność?
    A co konkretnie już zrobił? Projekt konstrukcyjny? Instalacje? Projekt wykonawczy? Czy tylko rzuty i elewacje? Czyli co konkretni miałbyś kupić?
    Zapłaciłeś zaliczkę, czy zadatek (to ogromna różnica)?
    Zapłaciłeś na ładne oczy, czy masz podpisaną umowę? Jak jest umowa, to trzeba ją przeanalizować.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Taką koncepcje to projektant zrobi ci w godzinę. Poprostu z nim usiądziesz i przy tobie naniesie najważniejsze elementy. Jeżeli to jest domek to tym bardziej.
    Z godzina troche przesadziles, ale chodzilo mi o to, ze jak bede chcial zeby mi inny architekt od zera zrobil identyczny projekt jaki poprzedni juz zrobil to wejde razem z nowym architektem na pole minowe pt. "prawo autorskie". Poza tym zakladam, ze kontynuacja projektu nie wyjdzie drozej niz start od zera, a na pewno od zera by dluzej trwalo. O powodzie rezygnacji architekta nie bede sie rozpisywal, bo to dluzsza historia.
    Ostatnio edytowane przez gryziciel ; 21-01-2020 o 10:55 Powód: cytat

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co konkretnie już zrobił? Projekt konstrukcyjny? Instalacje? Projekt wykonawczy? Czy tylko rzuty i elewacje? Czyli co konkretni miałbyś kupić?
    Zapłaciłeś zaliczkę, czy zadatek (to ogromna różnica)?
    Zapłaciłeś na ładne oczy, czy masz podpisaną umowę? Jak jest umowa, to trzeba ją przeanalizować.

    zrobil wszystko, konstrukacja i branze i ma do wszystkiego prawa autorskie. Efekt koncowy jak pisalem bardzo mi odpowiada. Jedyne co trzeba poprawic, to rysunki na wtorniku mapy, bo byl wadliwy. Zaliczka, nie zadatek. Brak umowy. Kaizen umow podpisywac nie kazal :-p

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Kaizen umow podpisywac nie kazal :-p
    I zalecał trzymanie pieniędzy w kieszeni. Częściowe stosowanie nie działa.
    Co to jest wtórnik mapy? Mapa do celów projektowych od geodety?
    Jeżeli gotowe jest to, co w projekcie katalogowym - to kup to na warunkach, jakie uzgodnicie (przede wszystkim czy może to sprzedawać innym, czy nie i jakie zmiany są dopuszczalne - o ile wiem muszą być wyliczone) i niech inny architekt dorobi papierkologię i zorganizuje PnB (dokładnie jak przy gotowcu)

  10. #10

    Domyślnie

    tak, mapa od geodety. OK tak zrobie. Dzieki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony