dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy 140m2 + 50 garaż 100% podlogowki

    Powitać. Planuję dom parterowy 140m2 + 50 garaż. Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zamknięta komora spalania. Całość chce zrobić w podłogówce łącznie z garażem. W garażu chce utrzymywać temp 18 stopni natomiast w domu 22 stopnie.

    Największe pomieszczenie otwarte ma 67,4m2 (salon, jadalnia, kuchnia, korytarz). Na te m2 jeden regulator. Wykończenie podłogi gresem 60x60.

    Pozniej jest garaż 50m2. Również regulator temp. Wykończenie płytki. Reszta pomieszczeń ma od 7 do 15m2. Dodatkowo spiżarnia oraz pralnia po 4m2. W łazienkach, pralni, kotłowni i spiżarni płytki a w pokojach panele.

    Całość ma być na jednym rozdzielaczu bez mieszacza (temp z kotła na wyjściu 30-35 stopni) Rozdzielacz oczywiście z siłownikami.

    Jak wyliczyć, zrobić projekt pętli ogrzewania? Na jakie długości podzielić pętle? Jak wyliczyć zapotrzebowanie na energię? Jaki dobry kocioł będzie się do tego nadawał? Plan jest taki aby pompa z kotła zasilała cały układ jednak czy da radę uciagnac tyle mb pex16x2?

    Dodam iż w każdym pomieszczeniu ma być regulator temp. Oraz w domu brak kominów, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

    Cwu realizowane na wymienniku 180-200l.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin199 Zobacz post
    Jak wyliczyć, zrobić projekt pętli ogrzewania? Na jakie długości podzielić pętle? Jak wyliczyć zapotrzebowanie na energię?
    Chcesz na forum kurs na audytora energetycznego i projektanta urządzeń grzewczych?
    Tak na początek z bezkosztowych, to instrukcje do programów Sankom. Oraz programy i ich instrukcje - Build Desk i PurmoSDG.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2020 o 20:17

  3. #3

    Domyślnie

    Podstawa projekt najpierw OZC a na jego podstawie OP Powinien to "pociągnąć" bezpośrednio z kotła Termet Ecocondes Gold
    Nie robiłbym tego na siłownikach termoelektrycznych +termostaty(od razu dołóż sobie do takiego sterowania 2,5tyś.)ale jak będzie bez projektu to może się przydadzą="ukryją" błędy wykonawcze i brak obliczeń)
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 20-01-2020 o 20:50

  4. #4

    Domyślnie

    Na razie chce zrozumieć zasadę działania takiego układu, szukam informacji. Lubię wiedziec co mam w domu itd. Projekt zapewne będzie jednak na początek chcę zasięgnąć informacji na ten temat. Jeśli nie na siłownikach + termostaty to jak inaczej można zrobić? Zakazy mi na automatyce która będzie utrzymywać stała temperaturę w danym pomieszczeniu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin199 Zobacz post
    Zakazy mi na automatyce która będzie utrzymywać stała temperaturę w danym pomieszczeniu.
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109
    - cały (albo prawie cały) cykl do obejrzenia. Trochę rozwlekłe i przegadane, ale sensowne.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7898381

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7801045

    Przy podłogówce trudno zmienić temperaturę. Stałość ma w naturze.
    Przy dobrze rozplanowanej wodnej podłogówce masz już ją ułożoną tak, żeby uzyskać moc odpowiednią do obciążenia cieplnego pomieszczenia. Dostrajasz na rotametrach (proporcje przepływu przez poszczególne pętle). A reszta załatwia kocioł i jego automatyka najczęściej na podstawie krzywej grzewczej - czyli jak na dworze 0*, to zasilaj układ 24*, jak -5, to 26* itd.

  6. #6

    Domyślnie

    Automatyka kotła czyli tzw. pogodówka? Każdy kocioł gazowy to ma wbudowane czy trzeba dokupić czujniki? Jak to się ma do sterowników np. Tech listwy l-9 wraz z siłownikami na rozdzielaczu oraz regulatorami pokojowymi? Jest połączone z kotłem czy to jest zupełnie oddzielny sterownik? Oraz chcąc mieć podgląd na telefonie wystarczy dokupić panel m-9 i podłączyć do internetu, skonfigurować itd. czy coś jeszcze jest potrzebne?

    Oraz jeszcze jedno pytanie : kocioł kondensacyjny ma swoje zabezpieczenia czy w układzie trzeba stosować naczynia przeponowe i zawory bezpieczeństwa?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Przekombinowujesz - tak jak większość osób która nie miała do czynienia z podłogówką. Stałą temperaturę w pomieszczeniu utrzymuje ona dzięki prostej fizyce i nie potrzebuje do tego skomplikowanych sterowników czy podglądu na telefonie.... Gdybyś chciał zmieniać temperaturę w ciągu dnia - technicznie trudne i ekonomicznie nieuzasadnione. Jeśli chcesz po prostu włączyć ogrzewanie jesienią i wyłączyc wiosną to nie potrzeba do tego żadnych siłowników i sterowników. Wystarczy sterowanie pogodowe w kotle plus ewentualnie sterownik pokojowy (jeden).
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, wszystko logiczne tylko nurtuje mnie jedna rzecz. Skoro nie potrzeba regulatorów w pokojach i siłowników na rozdzielaczu to skąd sterownik główny ma wiedzieć jaka jest temp w danym pomieszczeniu? Przykładowo jeden pokój będzie od strony południowej a drugi od strony północnej więc na północnej będzie w nim chłodniej niż na południowej. Lub inny przyklad, sypialnie chciałbym mieć chłodniejsze a w łazience musi być kilka stopni ciepłej. Jak to osiągnąć bez czujników?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin199 Zobacz post
    Przykładowo jeden pokój będzie od strony południowej a drugi od strony północnej więc na północnej będzie w nim chłodniej niż na południowej. Lub inny przyklad, sypialnie chciałbym mieć chłodniejsze a w łazience musi być kilka stopni ciepłej. Jak to osiągnąć bez czujników?
    Masz to w OZC - obciążenie wynikające z temperatury docelowej (może być inna dla każdego pomieszczenia), z umiejscowienia w bryle budynku, zyski słoneczne i bytowe. Na tej podstawie jest projektowany rozkład, długość rur i przepływ w każdym pomieszczeniu z osobna.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy dobrze rozplanowanej wodnej podłogówce masz już ją ułożoną tak, żeby uzyskać moc odpowiednią do obciążenia cieplnego pomieszczenia. Dostrajasz na rotametrach (proporcje przepływu przez poszczególne pętle). A reszta załatwia kocioł i jego automatyka najczęściej na podstawie krzywej grzewczej - czyli jak na dworze 0*, to zasilaj układ 24*, jak -5, to 26* itd.

  10. #10

    Domyślnie

    Reasumując informacje które zebrałem to ma się to tak: albo instalujemy pogodówkę albo kocioł bez pogodówki i regulatory w pokojach z siłownikami na rozdzielaczu. Jedno z drugim nie ma fizycznego prawa działać poprawnie. Jeśli mamy pogodówkę to nie mamy możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Np. Instalacja obliczona, zaprojektowana zgodnie z normami itd jednak okazuje się że jest za zimno w pomieszczeniu to nie mam możliwości zwiększyć temp w danym pomieszczeniu, jedynie można zwiększyć temp w całym domu. Dobrze to rozumiem?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin199 Zobacz post
    okazuje się że jest za zimno w pomieszczeniu to nie mam możliwości zwiększyć temp w danym pomieszczeniu, jedynie można zwiększyć temp w całym domu. Dobrze to rozumiem?
    Jak w jednym pomieszczeniu jest za zimno, to zwiększasz przepływ w tym obwodzie (albo zmniejszasz w pozostałych). Jak we wszystkich wtedy robi się za zimno to podnosisz krzywą. Jak za ciepło - obniżasz.

  12. #12

    Domyślnie

    Podaruj sobię pełną automatykę, sam pracuję ponad 15 lat w IT i zdecydowałem się na zwykły kocioł gazowy Vaillanta + pogodówka.
    Oczywiscie zostawiłem sobie wyprowadzenia prądu i kabli pomiędzy pokojami oraz skrzynkami rozdzielczymi.
    Po dwóch sezonach grzewczych i dobraniu prawidłowej krzywej grzewczej oraz regulacji rotametrów stwierdzisz czy chcesz dokładać pełną automatykę lub nie.
    Z moich obserwacji póki co ja zostaje przy rozwiązaniu najprostszym i nie dokładam automatyki. W domu mam komfortowe 22-22.5 C
    Pamiętaj aby dobrać kocioł zgodnie z twoim zapotrzebowaniem na ciepło tak aby kocioł nie był przewymiarowany tak jak jest to w moim przypadku.
    Na szczęście Vaillant daję sobie radę i o dziwo nie taktuję. Sporo znajomych ma kotły Viessmana o lepszej możliwości modulacji, co ciekawe u nich taktują.
    Też w pierwszym momencie chciałem wszystko automatyzować ze względu na moje nastawienie z pracy, hydraulik całe szczęście mnie przyhamował.
    Co do sterowania pomieszczeniami to jeśli będziesz miał wylewkę betonową to moim zdaniem nie ma to żadnego sensu. Podłoga nagrzewa się nawet 6-8h a potem długo stygnie.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin199 Zobacz post
    Ok, wszystko logiczne tylko nurtuje mnie jedna rzecz. Skoro nie potrzeba regulatorów w pokojach i siłowników na rozdzielaczu to skąd sterownik główny ma wiedzieć jaka jest temp w danym pomieszczeniu? Przykładowo jeden pokój będzie od strony południowej a drugi od strony północnej więc na północnej będzie w nim chłodniej niż na południowej. Lub inny przyklad, sypialnie chciałbym mieć chłodniejsze a w łazience musi być kilka stopni ciepłej. Jak to osiągnąć bez czujników?
    Chłodniej pomiędzy pokojami w jednym domu to w dzisiejszych czasach ocieplenia może być co najmniej 1*C
    Troszkę trudniej jest ogarnąć parter domu i poddasze gdyż po pierwsze jak wiadomo ciepło idzie do góry a po drugie to ocieplanie tego miejsca nadal przysparza inwestorom dużo kłopotów, bo to zawsze może pojawić się problem z oknami dachowymi , mostkami cieplnymi przy balkonach lub murłacie i ściankach kolankowych.

    Jeśli nie robiłeś projektu ogrzewania podłogowego albo instalator podczas układania pętli nie zadbał o wszelkie zagęszczenia w strefach balkonowych i łazienkach tak aby pierwsze nie wiały chłodem a drugie wyższą temperaturę to niestety jesteś skazany na regulatory w każdym pomieszczeniu i elektrozawory. W takim układzie wszelka regulacja pogodowa itp dla kotła jest zbędna.

    Jeśli natomiast chcesz mieć tzw komfort ograniczony tylko do chłodniejszych sypialni na poddaszu to rozbijasz instalację grzewczą na dwa oddzielne obwody grzewcze zakładając fabryczne regulatory producenta kotła które mogą osobno sterować 2 lub 3 obwody grzewcze, lub za pomocą jednego regulatora rozgraniczasz temperaturę nocną od dziennej obniżając tą pierwszą o 1 - 2*C

    Dla chcącego nic trudnego jednak należy zauważyć że komfort cieplny jest kosztowny i tego co się orientuję na podstawie własnych doświadczeń regulatory pokojowe i elektrozawory wychodzą dość tanio.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 29-01-2020 o 10:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony