dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 118
  1. #1

    Domyślnie Jaki falownik inwerter najcichszy

    Chciałbym zamontować falownik w korytarzu obok sypialni (domek letniskowy) i zastanawiam się jak bardzo buczenie - szum będzie przeszkadzać gościom.
    Jakie macie doświadczenia związane z hałasem generowanym przez falowniki?
    Czy lepiej kupić falownik z wentylatorem czy chłodzenie konwekcyjne?
    Czy wentylator włącza się zawsze podczas pracy czy tylko po przekroczeniu temperatury?
    Czy lepiej kupić przewymiarowany, żeby się mniej grzał (i mniej buczał) czy to nie ma wpływu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Inwerter "buczy" w czasie pracy czyli w ciągu dnia. Wtedy emitowany hałas jest mniej uciążliwy.
    Może rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie mikrofalowników.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Znalazłem w karcie sofar solar 5,5KTL-X że poziom generowanego hałasu <29 db, w sieci znalazłem że tykanie zegara ma 30db, więc chyba będzie ok?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    29 dB to jest cicho.
    SE ma < 40 dB.
    Nie wiadomo czy są to porównywalne wyniki.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wiem jak u Was ale mam GoodWe i 2 x SolaX żaden z nich nie wytwarza praktycznie żadnych dźwięków, podczas startu psykają w środku przekaźniki i na tym koniec. Inwerter na przedpokoju to kiepskie rozwiązanie w lato dość znacznie się rozgrzewają u mnie max to 56*C.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Inwerter chłodzony konwekcją też buczy.
    Mam SE 3680 HD do tej pory pracował z max mocą 2,5kW, nie wydaje,przy tym żadnego dźwięku.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ale jeśli to jest domek letniskowy to faktycznie za dnia nie powinien przeszkadzać zbyt wielu gościom ,wtedy gdy wszyscy powinni być w środku ( w nocy) już nie pracuje ,więc pewnie nie powinien być z tym strasznie duży problem

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    Znalazłem w karcie sofar solar 5,5KTL-X że poziom generowanego hałasu <29 db, w sieci znalazłem że tykanie zegara ma 30db, więc chyba będzie ok?
    Ja mam właśnie Sofar Solar 5.5KTL-X i nie słychać go w ogóle. Specjalnie jak przeczytałem ten post to poszedłem sprawdzić i jest kompletnie cichy.
    Poza tym nie martwiłbym się o hałas przy sypialni bo falowniki w nocy nie pracują.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Dodam od siebie, że fronius jest słyszalny. Bez względu na obciążenie słychać to delikatnie buczenie bezpośrednio koło niego. Ale jak wejdzie na większe obciążenie i zakręci wentylatorem to jak zażynana świnia niestety. Wytłumione dzrzwi do pomieszczenia w którym wisi dają radę.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 29-01-2020 o 09:03

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    Czy wentylator włącza się zawsze podczas pracy czy tylko po przekroczeniu temperatury?
    Czy lepiej kupić przewymiarowany, żeby się mniej grzał (i mniej buczał) czy to nie ma wpływu?
    Wentylator jest zdecydowanie głośniejszy niż buczenie.
    Mogę mówić tylko za froniusa, w nim wentylator kręci się z prędkością i hałasem adekwatnym do temperatury/obciążenia.
    Przewymiarowanie NIC nie da. . Jeśli inwerter ma sprawnośc powedzmy 99% to i tak ten 1% energii produkowanej przez panele musi być rozproszone jako ciepło. A to będzie taka sama ilość Watów to rozproszenia, bez względu na moc falownika odpowiada mocy paneli czy jest większa. Pomijam tu róznice sprawności falowników zależnie od % obciążenia falownika, bo te są rózne zależnie od producenta.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 29-01-2020 o 10:52

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z jaką mocą pracował kiedy go słuchałeś?
    W każdym zakresie mocy. . Słuchałem go kiedy pracował z wydajnością 10% nominalnej mocy jak i ponad 60 %. W żadnym zakresie nie był słyszalny.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Poczekaj aż będzie pracował z mocą wyższą niż 90%.
    Dzisiaj przez krótki czas pracował z mocą ponad 75% mocy nominalnej i nie było go również słychać. Nie sądzę, że przy obciążeniu ponad 90% i dłuższej pracy na wysokich mocach był jakoś strasznie wtedy słyszalny. Możliwe, że jego "głośność" wtedy nieznacznie wzrośnie ale tym akurat w ogóle się nie przejmuje ponieważ falownik wisi w pomieszczeniu technicznym. Instalacja 5.2 kwp.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Opera Zdjęcie_2020-01-29_153359_www.solarmanpv.com.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	12,1 KB
ID:	440126

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Mam inwerter z radiatorem , cisza jak makiem zasiał , nawet przy dużym obciążeniu .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Mam inwerter z radiatorem , cisza jak makiem zasiał , nawet przy dużym obciążeniu .
    Z ciekawości jaki masz inwerter?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Zeversolar.

    Każdy z radiatorem (chłodzenie pasywne) będzie niesłyszalny, no chyba ,że przyłożysz ucho .
    Jak się uprzeć to można dołożyć samemu wentylator 12V na/pod radiator, u mnie temperatura nie przekraczała z tego co pamiętam 50 stopni i nigdy na pewno nie obcinał mocy .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Zeversolar.

    Każdy z radiatorem (chłodzenie pasywne) będzie niesłyszalny, no chyba ,że przyłożysz ucho .
    Jak się uprzeć to można dołożyć samemu wentylator 12V na/pod radiator, u mnie temperatura nie przekraczała z tego co pamiętam 50 stopni i nigdy na pewno nie obcinał mocy .
    Przekaźników też nie słyszysz?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Słychać jedynie jak się włącza, czekaj, czekaj ile razy dziennie to robi nawet nie wiem , co się dzieje jak się wyłącza .
    ...to nie są dzwony kościelne . Normalnej pracy ni hu hu nie słychać . Mam inwerter w zejściu do piwnicy, gdzie jest pralka, spiżarnia itd przechodzę obok niego często , samo zejście mam tuż obok salonu i powtórzę ...ni hu hu .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #18

    Domyślnie Przekaźniki słychać

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Słychać jedynie jak się włącza, czekaj, czekaj ile razy dziennie to robi nawet nie wiem , co się dzieje jak się wyłącza .
    ...to nie są dzwony kościelne .
    mam Zeversolar, rano (za ścianą sypialni) słychać wielokrotne trzaskanie przekaźników - przeszkadza mi to bo właśnie o świcie (potem cisza, chłodzenie pasywne).
    Nie wiem czemu jak napięcie startu jest wystarczające klepie tymi przekaźnikami (może pętla jest za wąsko ustawiona i jednak się wyłącza).

  19. #19

    Domyślnie

    A może zgodnie z prawem musi się synchronizować przynajmniej 60 sek?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #20

    Domyślnie

    120 sek... przez 61 sek. stoi... późnniej 59 sek se czasem poklika, 30 sek zaczyna częściej, 15 miga lampką, a od 5 sek. napierdziela przekaźnikami lampką wifi się zapala i jedzie z koksem.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 02-03-2020 o 22:29
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony