dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Jaki wybór kocioł na pellet czy pompa ciepła?

    Witam,
    Na wiosnę ruszam z budową domu - parterowy z poddaszem użytkowym 100m2 pow. użytkowej, licząc po podłodze m.in garaż itp 170m2
    15cm styropian, ocieplenie dachu wełna 30 cm, raczej 100% podłogówka w części użytkowej

    Stoję przed wyborem czym się grzać, wybór pomiędzy pompą ciepła powietrze-woda lub kocioł na pellet.
    Do tej pory nastawiałem się na pompę ciepła lecz pierwsze wyceny nie są optymistyczne np. pompa AlphaInoTec LWD70A+HTD+osprzęt - 32500zł, do tego montaż 3000 zł plus materiały do podłączenia kolejne 3000 zł, w sumie prawie 40 000zł - sporo, inne wyceny nie były tak wysokie lecz też oscylowały w granicach 30 000 zł .

    Patrząc na te koszty zastanawiam się więc nad kotłem na pellet. I tutaj moje pytania:
    1. Jakie są przeciętne koszty grzania dla domu o powierzchni 100-120m2
    2. Jakie są koszty samego urządzenia, co polecacie? Jakie z montażem?
    3. Jaka jest częstotliwość "dorzucania" pelletu
    4. Czy pellet faktycznie zostawia mało popiołu czy dużo zależy od jakości pelletu

    Przewertowałem sporo już tematów na ten temat ale im bardziej się w niego zagłębiam tym większe mam wątpliwości na temat pompy ciepła.
    Czy ktoś stał w podobnym dylemacie? Czy warto płacić dwa lub nawet pewnie 3 razy więcej za pompę ciepła, czy ma to szanse się zwrócić?

    Proszę o opinię

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli zdecydujesz się już na pellet, choć przy nowobudowanym domu wskazana raczej pompa ciepła to polecam Lagunę Edilkamina działa na zasadzie "włącz i zapomnij". Mam ten kociołek ogrzewam nim podobny metraż z tym, że dom słabo ocieplony. Spalam 3 tony pelletu A2 na sezon, CO +CWU dla 2+2. Jeśli chcesz coś z wiekszym zasobnikiem i dostępem przez internet to Black Star.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    OZC.
    Nie patrz na przeciętne, typowe, podobne czy inne domy. Trzeba policzyć dla Twojego, w Twojej lokalizacji. Bez tego będzie festiwal deklaracji miłośników różnych źródeł ciepła w różnych domach (ale nie w Twoim).

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Dobry kocioł kosztuje prawie jak PPC. W dobrych cenach można kupić na tym samym czynniku R290 pompy AUER.Kable też są dobrym rozwiązaniem a w paliwo stałe to bym się nie pchał do nowego domu to strzał w stopę.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Peleciak do nowego domu tylko jeśli masz dostęp do pelletu w ludzkiej cenie, inaczej to jest ekonomicznie nieuzasadnione.

  6. #6

    Domyślnie

    Zapomnij że dziś zrobisz kotłownie ze średniej jakości kotłem na pellet za 40 000zł.
    Moja kotłownia, wyszła o wiele wiele więcej (kocioł na pellet, podłoga 100%, sterowanie). Fakt, do instalacji dołożyłem bufor ciepła ale i bez tego koszt o wiele większy niż zakładasz.. Jak hydraulik ( o ile znajdziesz mądrego od pelletu) zacznie sumować to rura, to kurek, to pompa, to mieszacz, to drugi mieszacz, to sprzęgło, to czujnik, to to, to tamto.. Wrrrrr. Aż mnie ciarki przeszły.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Bo jak masz podłogę 100% ze sprzęgłem i pierdylionem niepotrzebnych mieszaczy to może być jak piszesz.

  8. #8

    Domyślnie

    A znasz hydraulika, który przyjdzie, wyceni i uzgodni do roboty tylko to, co niezbędne i pójdzie dając gwarancję ?
    Ja szczerze wątpię czy tacy istnieją. Dla hydraulika liczy się pkt, liczy się marża ze sklepu za sprzedany i zamontowany produkt. Kasa musi się zgadzać.
    Jak się nie opłaca, to idzie gdzie indziej. Telefon non stop dzwoni. Dla mnie to proste.

    Niestety, dziś zaczynając budowę (i jak się nie ma miliona w kieszeni) domu o powierzchni 120 mkw na Śląsku, trzeba być po troszku hydraulikiem, elektrykiem, tynkarzem i każdy temat trzeba gryznąć samemu.

    Znajomy robił CO+CWU+kotłownie na groch w ok 5 lat temu(100% pdłoga, ok. 100mkw, bojler podwieszany, mieszacz z siłownikiem na podłogę, mieszacz na cwu, ot tyle) - i wtedy już zapłacił ponad 40 000 zł za całość. Za pompę gruntową (odwierty pionowe, badania geo) wołali mu wtedy raz tyle.
    Ostatnio edytowane przez Sandek ; 24-01-2020 o 15:11

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Wkrótce bezie zakaz palenia wszelkimi kopciuchami więc zamiast średniowiecza i kotła na pelet daj te piniadze na tace efekt ten sam pieniądze wyrzucone w błoto.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    A znasz hydraulika, który przyjdzie, wyceni i uzgodni do roboty tylko to, co niezbędne i pójdzie dając gwarancję ?
    Ja szczerze wątpię czy tacy istnieją. Dla hydraulika liczy się pkt, liczy się marża ze sklepu za sprzedany i zamontowany produkt. Kasa musi się zgadzać.
    Jak się nie opłaca, to idzie gdzie indziej. Telefon non stop dzwoni. Dla mnie to proste.

    Niestety, dziś zaczynając budowę (i jak się nie ma miliona w kieszeni) domu o powierzchni 120 mkw na Śląsku, trzeba być po troszku hydraulikiem, elektrykiem, tynkarzem i każdy temat trzeba gryznąć samemu.

    Znajomy robił CO+CWU+kotłownie na groch w ok 5 lat temu(100% pdłoga, ok. 100mkw, bojler podwieszany, mieszacz z siłownikiem na podłogę, mieszacz na cwu, ot tyle) - i wtedy już zapłacił ponad 40 000 zł za całość. Za pompę gruntową (odwierty pionowe, badania geo) wołali mu wtedy raz tyle.
    Bo to sa przestarzałe i kosztowne oraz waryjne technologie. Dlatego to tyle kosztowało. PC z odwiertami są obecnie dla łosi po co to ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Budując nowy dom zapomnij o paliwach stałych , jest jeszcze trochę czasu na wejście w życie zakazów ich stosowania https://czysteogrzewanie.pl/podstawy...y-antysmogowe/ ale to i tak pomyłka .


    Policz sobie ...peleciak z 15 tyś , komin z dychę . Za tę cenę masz PC https://allegro.pl/oferta/cnc-pompa-...nia-7583249023 od forumowego montera ,są tańsze ,a le to chyba bez montażu...
    Mam peleciaka od 2011r i już ostrzę zęby by przejść na PC , ale jest w połowie żywota i jakoś szkoda go wywalić , a grzeję tanio i jeszcze mam siłe dzwigać woreczki , ale za jakis czas pozbędę się bez skrupułów .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Policz sobie ...peleciak z 15 tyś , komin z dychę . Za tę cenę masz PC https://allegro.pl/oferta/cnc-pompa-...nia-7583249023 od forumowego montera ,są tańsze ,a le to chyba bez montażu...
    Mam peleciaka od 2011r
    I dałeś dychę za komin? To mnie ponad 2x mniej kosztował izostatyczny - razem z obróbką klinkierem i blachą.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Nie.
    U mnie komin już był , włożyłem tylko wkład za 2 tysiaki.
    To ile ty komu płacisz lub nie... to zupełnie inna kwestia...


    Już nie przekonujesz ,że kable i tylko kable
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Nie.
    U mnie komin już był , włożyłem tylko wkład za 2 tysiaki.
    To mnie mniej kosztował cały materiał na komin (razem z klinkierem). Lubisz przepłacać?



    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Już nie przekonujesz ,że kable i tylko kable
    A gdzie coś takiego wyczytałeś? Zawsze zachęcam:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Każdemu przed podjęciem tej decyzji polecam policzenie OZC i zebranie ofert na różne sposoby ogrzania swojego domu (wraz z przyłączami, kominami, przeglądami i wszystkim, co poszczególne metody grzania wymagają).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wkrótce bezie zakaz palenia wszelkimi kopciuchami więc zamiast średniowiecza i kotła na pelet daj te piniadze na tace efekt ten sam pieniądze wyrzucone w błoto.
    Akurat dobry peleciak to nie średniowiecze, ale wiem, zaraz się odezwą Ci co mają 2 lewe rączki że trzeba worki dźwigać.

  16. #16
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    A ty nie zachwalasz wszędzie jedyne słuszne peleciaki?????
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 03-09-2020 o 14:29

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaizen
    o mnie mniej kosztował cały materiał na komin (razem z klinkierem).
    zaraz okaże się ,że nie zapłaciłeś nic(chwaliłeś się otwarcie ,że podatku nie płacisz , czyli materiały bez rachunku ) , a nawet tobie dopłacili byś go postawił . Już napisałem to ile komu płacisz ile nie , to temat na osobny wątek
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    zaraz okaże się ,że nie zapłaciłeś nic(chwaliłeś się otwarcie ,że podatku nie płacisz , czyli materiały bez rachunku )
    Pochwaliłbyś się dla odmiany czasem umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Możesz zacytować? To Ci wytłumaczę, czego nie zrozumiałeś.

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    a nawet tobie dopłacili byś go postawił . Już napisałem to ile komu płacisz ile nie , to temat na osobny wątek
    Chcesz porozmawiać merytorycznie, czy tylko jakieś swoje kompleksy powylewać?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kesap Zobacz post
    Witam,
    Na wiosnę ruszam z budową domu - parterowy z poddaszem użytkowym 100m2 pow. użytkowej, licząc po podłodze m.in garaż itp 170m2
    15cm styropian, ocieplenie dachu wełna 30 cm, raczej 100% podłogówka w części użytkowej

    Stoję przed wyborem czym się grzać, wybór pomiędzy pompą ciepła powietrze-woda lub kocioł na pellet.
    Do tej pory nastawiałem się na pompę ciepła lecz pierwsze wyceny nie są optymistyczne np. pompa AlphaInoTec LWD70A+HTD+osprzęt - 32500zł, do tego montaż 3000 zł plus materiały do podłączenia kolejne 3000 zł, w sumie prawie 40 000zł - sporo, inne wyceny nie były tak wysokie lecz też oscylowały w granicach 30 000 zł .

    Patrząc na te koszty zastanawiam się więc nad kotłem na pellet. I tutaj moje pytania:
    1. Jakie są przeciętne koszty grzania dla domu o powierzchni 100-120m2
    2. Jakie są koszty samego urządzenia, co polecacie? Jakie z montażem?
    3. Jaka jest częstotliwość "dorzucania" pelletu
    4. Czy pellet faktycznie zostawia mało popiołu czy dużo zależy od jakości pelletu

    Przewertowałem sporo już tematów na ten temat ale im bardziej się w niego zagłębiam tym większe mam wątpliwości na temat pompy ciepła.
    Czy ktoś stał w podobnym dylemacie? Czy warto płacić dwa lub nawet pewnie 3 razy więcej za pompę ciepła, czy ma to szanse się zwrócić?

    Proszę o opinię

    Pozdrawiam
    Jak dopiero ruszasz z budową to dobrze przemyśl projekt. Nieżałuj ociepleniai koniecznie rekuperacja. Ogrzewanie podłogowe.
    Daruj sobie pelet.
    Jest kilka wyjść pompa ciepła PW lub wodna podłogówka z grzałka lub kable i klimatyzacja. To najlepsze wyjścia na obecną chwile.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #20
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    zaraz okaże się ,że nie zapłaciłeś nic(chwaliłeś się otwarcie ,że podatku nie płacisz , czyli materiały bez rachunku ) , a nawet tobie dopłacili byś go postawił . Już napisałem to ile komu płacisz ile nie , to temat na osobny wątek
    Ktoś tu widzę jest zazdrosny.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony