dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar badaczkotłów
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-495
    Posty
    156

    Domyślnie

    Mimo że jestem związany z branżą peletową, to porównywanie pompy ciepła i kotła na pellet to jak porównywanie grilla gazowego do węglowego. Pompa jest bezemisyjna, nie wymaga komina i obsługi. Kocioł pelletowy ma tylko sens przy modernizacji jeśli już jest kotłownia albo gdy ktoś nie ma budżetu na pompę ciepła.

  2. #22
    Banned
    Wiktor626

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-610
    Posty
    49

    Domyślnie

    Stoję przed wyborem czym się grzać, wybór pomiędzy pompą ciepła powietrze-woda lub kocioł na pellet.
    Od ponad 10 lat w jednym z moich domów w którym nikt nie mieszka jest pompa ciepła gruntowa (BUDERUS). Domek o powierzchni około 150 m2 świetnie ocieplony. W mieszkaniu tym nikt nie mieszka a temperatura jest w sezonie zimowym utrzymywana na poziomie 17'C. Rachunek za prąd wychodzi w granicach 1400 zł. W domu w którym mieszkam o powierzchni ponad 250 m2 jest kocioł zgazowujący 25 kW z buforem ciepła 1500 L. Koszt ogrzewania w sezonie zimowym z temperaturą 21'C oscyluje w granicach 1500 zł. Wybór należy do Ciebie.
    PS.
    Kocioł zgazowujący z buforem kupiłem w tej firmie:
    https://eko-palnik.business.site/?m=true

  3. #23
    Banned
    Wiktor626

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-610
    Posty
    49

    Domyślnie

    MPM to nie zgazowujący.
    Nazwa "kotły zgazowujące" jest to bardziej marketingowa nazwa dla rodzaju kotłów zgazowujących drewno. Nie są to bynajmniej jedyne kotły, gdzie zachodzi zgazowanie paliwa. Również MPM DS jest kotłem zgazowującym - pirolitycznym. Jest w nim kilka stref, w których spalanie zachodzi na różny sposób a ostatnim etapem jest dopalanie gazu w komorze spalania, z wykorzystaniem powietrza wtórnego docierającego tam spod rusztu.

  4. #24
    Banned
    Wiktor626

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-610
    Posty
    49

    Domyślnie

    Powinno być a ostatnim etapem jest zadymianie okolicy i kotłowni.
    Podobno (tak słyszałem) że jest to kocioł dla inteligentnych ludzi.
    PS.
    @mtdeusz:
    Mało widziałeś i mało wiesz.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kesap Zobacz post
    Witam,
    Na wiosnę ruszam z budową domu - parterowy z poddaszem użytkowym 100m2 pow. użytkowej, licząc po podłodze m.in garaż itp 170m2
    15cm styropian, ocieplenie dachu wełna 30 cm, raczej 100% podłogówka w części użytkowej

    (...)
    Proszę o opinię

    Pozdrawiam
    Prad. Pompa ciepła/bufor/kable, plus PV 5kv za ok 12k zł z dopłatą i wsio.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor626 Zobacz post
    Od ponad 10 lat w jednym z moich domów w którym nikt nie mieszka jest pompa ciepła gruntowa (BUDERUS). Domek o powierzchni około 150 m2 świetnie ocieplony. W mieszkaniu tym nikt nie mieszka a temperatura jest w sezonie zimowym utrzymywana na poziomie 17'C. Rachunek za prąd wychodzi w granicach 1400 zł. W domu w którym mieszkam o powierzchni ponad 250 m2 jest kocioł zgazowujący 25 kW z buforem ciepła 1500 L. Koszt ogrzewania w sezonie zimowym z temperaturą 21'C oscyluje w granicach 1500 zł. Wybór należy do Ciebie.
    PS.
    Kocioł zgazowujący z buforem kupiłem w tej firmie:
    https://eko-palnik.business.site/?m=true
    A powiedz jaki czas wypalania jednego wsadu
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  7. #27
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Zrasz za przeproszeniem do swojego gniazda , sam palisz w smrodloku ale jedziesz po wszystkich forach jak oni to kopcą i wszystkie kotły to be , pleciesz jak byś grzał pompą ciepła więc puknij się w czółko i pomyśl zanim coś chlapniesz zwłaszcza w czasach nagonki na trędowatych .

  8. #28
    Banned
    Wiktor626

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-610
    Posty
    49

    Domyślnie

    Mam dolniaka pierwszy i ostatni raz i nigdy więcej i wiem jakie to są dziadowskie szrotowate ulepy.
    Ja mam porównanie pomiędzy pompą ciepła i kotłem zgazowującym. Tak jak pisałem wcześniej "kocioł dla inteligentnych ludzi" kocioł ten wymusza na użytkowniku pewien poziom wiedzy i przygotowania sezonowanego drewna (suche poniżej 20% wilgotności). Jeśli chodzi o węgiel może być najgorszego sortu włącznie z brunatnym który tak jak drewno jest bardzo podatny na wilgoć.

  9. #29
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A kto tobie powiedział że np taki MPM -em trzeba palić drewnem ? drewno to do zabawy tylko a palenie właściwe to tylko i wyłącznie węgiel bo zasypujesz raz na dobę i jazda pod warunkiem że sklepikarz wyjaśnił klientowi aby dla świętego spokoju wziął o 10kw większy niż trzeba , jak kocioł zwłaszcza dolniak dobrany na styk lub nawet ciut mniej niż wynika z zapotrzebowania domu to będzie wzorcowo , drewno zostawcie meblarzom bo obsługa to czyste galery, tzeba ścinac targać ciąć ,suszyć co najmniej 2 lata a potem co 3 godz dokładać to może się podobać tylko głupkowi .

  10. #30
    Banned
    Wiktor626

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-610
    Posty
    49

    Domyślnie

    @mtdeusz;
    Tak jak pisałem wcześniej "Kocioł dla inteligentnych".
    Zobacz jak to się robi - 1KLIK.
    @kryzys;
    Pisząc takie bzdury widać że nigdy nie miałeś do czynienia z tym kotłem. Drewno to najlepsze paliwo do tego kotła pod warunkiem że jest suche i prawidłowo wkładane. Widziałem ludzi jakim drewnem palą (mokre - powyżej 20% wilgotności) oraz jak wrzucają drewno do kotła (prosto, w poprzek, w dół) a później się dziwią że brak mocy, gaśnie i dymi. Więc pisząc "głupkowi" popatrz na swoje bolączki w obsłudze kotła.
    PS.
    Prawidłowo obsługiwany kocioł z dobrym paliwem (suche drewno) stoi ponad 14 godzin na jednym wkładzie.
    Ostatnio edytowane przez Wiktor626 ; 12-03-2020 o 15:18

  11. #31
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A kto tobie powiedział że np taki MPM -em trzeba palić drewnem ? drewno to do zabawy tylko a palenie właściwe to tylko i wyłącznie węgiel bo zasypujesz raz na dobę i jazda pod warunkiem że sklepikarz wyjaśnił klientowi aby dla świętego spokoju wziął o 10kw większy niż trzeba , jak kocioł zwłaszcza dolniak dobrany na styk lub nawet ciut mniej niż wynika z zapotrzebowania domu to będzie wzorcowo , drewno zostawcie meblarzom bo obsługa to czyste galery, tzeba ścinac targać ciąć ,suszyć co najmniej 2 lata a potem co 3 godz dokładać to może się podobać tylko głupkowi .

    A ty to se kup ze 100kw.
    A po za tym jakim trzeba być idiota by mając darmowe drewno kupować drogi węgiel.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 12-03-2020 o 18:47

  12. #32
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post

    A ty to se kup ze 100kw.
    A po za tym jakim trzeba być idiota by mając darmowe drewno kupować drogi węgiel.
    Mając darmowe drewno ? od razu bym je sprzedał bez jąknięcia i kupił za to ekogroszek , raz w tygodniu zasypuję i do widzenia , raz na miesiąc lub dwa 10 minut czyszczenia bo więcej to nie zabiera i tyle , paliłem drewnem jak po remoncie domu została mi kupa drewna z więźby dachowej to była czysta katorga i nie chciałbym nigdy tego powtarzać , cięcie całymi dniami układanie przewożenie ,ja miałem suche , no i to dokładanie do kotła co kilka godzin o nie nie tędy droga , tak może robić emeryt lub rencista jak nie ma co z czasem robić , na ekogroszku to jednak całkiem inna liga nie wspominając już o gazie (nie ma) lub pompie ciepła gdyby nie ten koszt instalacji więc póki co tylko i wyłącznie ekogroszek .

  13. #33
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Mając darmowe drewno ? od razu bym je sprzedał bez jąknięcia i kupił za to ekogroszek , raz w tygodniu zasypuję i do widzenia , raz na miesiąc lub dwa 10 minut czyszczenia bo więcej to nie zabiera i tyle , paliłem drewnem jak po remoncie domu została mi kupa drewna z więźby dachowej to była czysta katorga i nie chciałbym nigdy tego powtarzać , cięcie całymi dniami układanie przewożenie ,ja miałem suche , no i to dokładanie do kotła co kilka godzin o nie nie tędy droga , tak może robić emeryt lub rencista jak nie ma co z czasem robić , na ekogroszku to jednak całkiem inna liga nie wspominając już o gazie (nie ma) lub pompie ciepła gdyby nie ten koszt instalacji więc póki co tylko i wyłącznie ekogroszek .
    ps . u mnie ekogroszek po 720zł/tona natomiast na kopalni Chwałowice kosztuje 619zł/tona więc nawet wyporzyczenie busa za 250zł/doba by się zwróciło aby podjechać wprost pod kopalnię lub ewentualnie całego tira kupić i miedzy sąsiadami się podzielić .

  14. #34
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No to widocznie masz duużo czasu , nie pracujesz ? nie męczy cię to co kilkugodzinne dokładanie ? ja 3 lata wytrzymałem i zmieniłem prawie nowy kocioł na nowy kocioł ale bezobsługowy na co najmniej tydzień , do drewna nikt by mnie nie zaciągnął chyba że za darmo pocięte by przywieźli .

  15. #35
    Banned
    Wiktor626

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-610
    Posty
    49

    Domyślnie

    @kryzys;
    Wybór ogrzewania zależy od wielu czynników (czas, praca, zamożność, wygoda, pracowitość, umiejętność, itd.). Nie oceniaj wyboru metody palenia przez pryzmat swojej osoby. Ja mam porównanie między pompą ciepła a kotłem zgazowującym (drewno, węgiel) i widzę że kontakt z naturą w obydwu przypadkach sprawia mi przyjemność. Kocioł automatyczny to wygoda kosztem ekonomii (pieniądze) a kocioł zgazowujący to ekonomia (oszczędność) kosztem codziennej pracy nad zgłębianiem wiedzy na temat ekonomii spalania.

  16. #36
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Ogrzewając kominkiem wodnym , podobnie jak kotłem do zgazowania drewna [ drewno zawsze jest zgazowane przed spaleniem niezależnie od tego kominek czy piec ] , należy pamiętać o odpowiednim doborze BUFORA aby zagwarantować długi czas na ekonomiczne przekazanie ciepła .... Palisz nagrzewasz wodę w BUFORZE a potem stopniowo grzejesz dom .
    Darek B

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony