dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1
    joanna.111
    Guest
    joanna.111

    Domyślnie Ocena projektu domu parterowego

    Witam,
    Jesteśmy na etapie zmian w projekcie domu - nieduży, parterowy, murowany, bez użytkowego poddasza. Piec na ekogroszek + ogrzewanie podłogowe w całym domu (zastanawiamy się nad pompą ciepła). Początkowo mieliśmy budować bez garażu ale ze względu na kotłownię postawiliśmy na garaż w bryle domu, z którego również dało się będzie dostać na poddasze.
    Na tym etapie zależy nam na ocenie rozkładu pomieszczeń i ich wymiarów, czy coś byście zmienili? Ja chciałabym aby WC dla gości znajdowało się bliżej wiatrołapu i części dziennej ale po wielu próbach kombinowania wydaje mi się, że musi zostać tak jak jest. No i rozważaliśmy dostawienie garażu od strony kuchni.
    Jeśli chodzi o strony świata to salon oraz pokoje znajdują się po południowej stronie domu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt.jpg
Wyświetleń:	232
Rozmiar:	104,0 KB
ID:	439869

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Myślę że do projektu to daleka droga to szkic. Pokoje 10m2 wg mnie nie akceptowalne. Gabinet , pracujecie w domu? Przejście do garażu przez ta klitę to w jakim celu? Ostnio było tu omawiane takie "dziwne" rozwiązanie.
    Eko groszek do 120 m2 domu , z podłogówka w tych czasach - kolejna głupota.

  3. #3
    joanna.111
    Guest
    joanna.111

    Domyślnie

    To jest szkic ale projekt już jest u architekta i mamy czas na wprowadzanie zmian póki co. Gabi et jest z nazwy, będzie to pokój na nocowanie dla gości a na codzień jako garderoba albo właśnie gabinet.

    Prosiłam o rady a otrzymałam krytykę. Czy na tym forum nie da się kulturalnie odpowiedzieć ?

  4. #4

    Domyślnie

    Pokoje po 10m2 tragedia ni to ustawne ni funkcjonalne. Budowanie kominów i męczarnia w kotłem na ekogroszek i do tego "kotłownia" weźcie to zamieńcie na pralnio suszarnię + prasowalnie a nie miejsce gdzie będzie piec i opał i wietrzny burdel.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po co robić indywidualny, skoro na rynku jest pełno takich samych projektów z tym idiotycznym przejściem do garażu przez strefę sypialni?

    tutaj niemal identyczny układ jest omawiany:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...u(co-zmienić)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-01-2020 o 21:45

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Będzie się rysowała karoseria samochodu przy wynoszeniu popiołu w wiadrach.
    Tak samo przy wjeżdżaniu taczką z węglem.
    Już dalej się nie da poprowadzić rury z ciepłą wodą do kuchni.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    To jest szkic ale projekt już jest u architekta i mamy czas na wprowadzanie zmian póki co. Gabi et jest z nazwy, będzie to pokój na nocowanie dla gości a na codzień jako garderoba albo właśnie gabinet.

    Prosiłam o rady a otrzymałam krytykę. Czy na tym forum nie da się kulturalnie odpowiedzieć ?
    Po co w takim razie 2 garderoby w sumie 16 m2 domu?

    Jakich rad oczekujesz pisząć o węglu w nowym domu?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Taka trochę zepsuta Arosa II z doklejonym bezsensownie garażem.

    Trasa przez część nocną przemierzana regularnie w butach, żeby je wraz z butami zostawić w wiatrołapie (albo odwrotnie) to bezsensowne rozwiązanie.
    Kocioł na paliwo stałe prawdopodobnie też przy współczesnych wymaganiach co do energooszczędności domu.
    Kasy na projekt indywidualny podobny do wielu bardziej dopracowanych gotowców to rozrzutność - ale kto bogatemu zabroni.

  9. #9
    joanna.111
    Guest
    joanna.111

    Domyślnie

    marcinbbb - tam gdzie budujemy dom nie ma gazu więc ekogroszek albo pompa ciepla

    Elfir - nasz jest na bazie anatola. Miał być Anatol bez zmian ale musimy mieć kotłownie, a nie chcemy jej robić w środku domu więc powstał garaż. Długa historia. Projekt więc nie jest do końca indywidualny. W takim razie garaż przerzucić od strony kuchni i salonu? Zależy nam na prostej bryle.

    Cezary - wejście do kotłowni będzie z ogrodu, nie przez garaz

    jajmar - normalnych rad w stylu "rozważcie to i to" zamiast pytań czego oczekuję. Stawiamy dom po raz pierwszy, jedyne co nam przyszło na myśl to pięć z podajnikiem albo pompa ciepła. Gaz nie jest tam poprowadzony a butla, z tego co wyczytaliśmy, wychodzi drogo.

    Kaizen - przeczytaj moje wcześniejsze odpowiedzi i daruj sobie niepotrzebne uwagi.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    joanna - w domu, który miałby spełniać wymogi techniczne na 2021 i przy obecnie ocieplającym się klimacie rok węgiel wychodzi bardzo drogo - będziesz sporo ciepła wypuszczać kominem, żeby nie przegrzać domu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    marcinbbb - tam gdzie budujemy dom nie ma gazu więc ekogroszek albo pompa ciepla

    Elfir - nasz jest na bazie anatola. Miał być Anatol bez zmian ale musimy mieć kotłownie, a nie chcemy jej robić w środku domu więc powstał garaż. Długa historia. Projekt więc nie jest do końca indywidualny. W takim razie garaż przerzucić od strony kuchni i salonu? Zależy nam na prostej bryle.

    Cezary - wejście do kotłowni będzie z ogrodu, nie przez garaz

    jajmar - normalnych rad w stylu "rozważcie to i to" zamiast pytań czego oczekuję. Stawiamy dom po raz pierwszy, jedyne co nam przyszło na myśl to pięć z podajnikiem albo pompa ciepła. Gaz nie jest tam poprowadzony a butla, z tego co wyczytaliśmy, wychodzi drogo.

    Kaizen - przeczytaj moje wcześniejsze odpowiedzi i daruj sobie niepotrzebne uwagi.
    Czyli wrzuciłaś tu projekt aby usłyszeć ochy i achy. Niestety to nie instagram gdzie lecą serduszka.
    Zauważ że kilka osób pisze to samo, węgiel jest złym pomysłem, przejście z domu do garażu również, może warto wziąć to do rozważenia a nie odrzucać bo się forma wypowiedzi nie podoba?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    marcinbbb - tam gdzie budujemy dom nie ma gazu więc ekogroszek albo pompa ciepla

    Elfir - nasz jest na bazie anatola. Miał być Anatol bez zmian ale musimy mieć kotłownie, a nie chcemy jej robić w środku domu więc powstał garaż. Długa historia. Projekt więc nie jest do końca indywidualny. W takim razie garaż przerzucić od strony kuchni i salonu? Zależy nam na prostej bryle.

    Cezary - wejście do kotłowni będzie z ogrodu, nie przez garaz

    jajmar - normalnych rad w stylu "rozważcie to i to" zamiast pytań czego oczekuję. Stawiamy dom po raz pierwszy, jedyne co nam przyszło na myśl to pięć z podajnikiem albo pompa ciepła. Gaz nie jest tam poprowadzony a butla, z tego co wyczytaliśmy, wychodzi drogo.

    Kaizen - przeczytaj moje wcześniejsze odpowiedzi i daruj sobie niepotrzebne uwagi.
    Projekt Anatol w oryginale jest dużo bardziej praktyczniejszy od tego co teraz macie narysowane.
    Zdecydujcie się już na etapie projektu na PC i kotłownia jak w oryginalnym projekcie nie będzie w niczym przeszkadzała. Ba nawet możecie sobie tam pralnie zaaranżować, czy zrobić garderobę na ubrania korzystając z garażu. Tak jak tutaj wszyscy piszą węgiel w nowym małym domu jest to nieporozumienie.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  13. #13
    joanna.111
    Guest
    joanna.111

    Domyślnie

    Czyli radzicie przede wszystkim zrezygnować z pieca na ekogroszek i wstawić pompę ciepła?

    Mąż dużo działa przy samochodach więc szkoda nam rezygnować z garażu a że stoi od strony sypialni i to nie jest najmądrzejsze rozwiązanie to wiemy, ale na jakiś kompromis musieliśmy pójść. Garaż od kuchni musiałby łączyć się z domem przez spiżarnię albo wiatrołap, a nie bardzo podoba mi się ta koncepcja. Liczę się z chodzeniem przez cały dom do garażu ale to chyba najmniejszy problem.

    Prawdą jest, że kiepsko zaczęliśmy od kupna gotowego projektu ale byliśmy pewni, ze będziemy budować anatola bez zmian a wyszło jak wyszło dlatego chcemy jakoś mądrze wybrnąć.

    A co do budowy - zastanawiamy się również czy budować na fundamentach czy na płycie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    Czyli radzicie przede wszystkim zrezygnować z pieca na ekogroszek i wstawić pompę ciepła?
    Czy pompę ciepła czy inne np elektryczne grzanie, maty lub kocioł elektryczny.

    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    Mąż dużo działa przy samochodach więc szkoda nam rezygnować z garażu
    Działa zawodowo czy hobby? Bo warsztatu na terenie domków "oficjalnego" raczej nie zrobi.


    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    A co do budowy - zastanawiamy się również czy budować na fundamentach czy na płycie.
    Jest masa wątków o tym, za i przeciw.

  15. #15
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Czy pompę ciepła czy inne np elektryczne grzanie, maty lub kocioł elektryczny.



    Działa zawodowo czy hobby? Bo warsztatu na terenie domków "oficjalnego" raczej nie zrobi.




    Jest masa wątków o tym, za i przeciw.
    Ale jej podszepnąłeś. Dałeś tyle przykładów bez wungla to niech stawia może na płycie. Ty zapewne masz na płycie.

  16. #16
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna.111 Zobacz post
    Czyli radzicie przede wszystkim zrezygnować z pieca na ekogroszek i wstawić pompę ciepła? .........................
    Przepraszam o jakiej PC myślicie? Trochę ich jest.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli mąż lubi działać przy samochodach, to przyda mu się coś więcej niż miejsce postojowe dla samochodu.
    Czy nie lepiej byłoby ustawić obok domu duży garaż z warsztatem i kanałem? Można go ogrzewać jakąś kozą, jak będzie chciał sobie podłubać zimą.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Ale jej podszepnąłeś. Dałeś tyle przykładów bez wungla to niech stawia może na płycie. Ty zapewne masz na płycie.
    Nie mam domu na płycie - świadomie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeśli mąż lubi działać przy samochodach, to przyda mu się coś więcej niż miejsce postojowe dla samochodu.
    Czy nie lepiej byłoby ustawić obok domu duży garaż z warsztatem i kanałem? Można go ogrzewać jakąś kozą, jak będzie chciał sobie podłubać zimą.
    Tez jestem tego zdania, moze być nawet taniej.
    I wtedy zrobić małe poprawki na projekcie Anatol.

    Ja proponuję zamienić miejscami kotłownię z duzą łazienką. Poza tym reszta bez zmian.
    Oczywiście ogrzewanie węglem nie wchodzi w rachubę.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 24-01-2020 o 13:47
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    W tym projekcie jest kilka tematów do zastanowienia się:
    - wejście do garażu z korytarza - lepiej gdyby wiatrołap był przy garażu i z wiatrołapu wejście do garażu
    - korytarz bardzo długi, jest to niewykorzystana przestrzeń
    - salon lepiej gdyby był usytuowany centralnie wówczas mógłby być większy a wejścia do pokoi z salonu bez konieczności robienia korytarza i holu.
    - jeżeli gabinet nie jest koniecznie potrzebny to lepiej zwiększyć pokoje lub wygospodarować miejsce na garderobę - prasowalnie między tymi dwoma sypialniami.

    Ja nie mam nic przeciwko ekogroszkowi, ale policz ile będzie Cię kosztowało wybudowanie kotłowni z kominem oraz kocioł. Jeżeli budujesz we własnym zakresie to może się opłaca, ale jeżeli zlecasz budowę firmie to masz 25-35 tysięcy oszczędności. Jeżeli budujesz z kredytu to wraz z odsetkami oszczędzasz 40-50 tyś.
    Najtaniej wyjdzie bufor ogrzewany prądem tylko w taniej taryfie - potrzeba 1 mkw pow. i koszt inwestycji 5 tyś
    Jeżeli jednak Cię stać to możesz zainwestować w pompę ciepła za 20 tyś. Jeżeli jednak kupujesz w kredycie to pompa będzie droższym rozwiązaniem (koszt inwestycji + koszt ogrzewania w okresie spłaty kredytu + ryzyko awarii)
    Jeżeli nie potrzebujesz kotłowni to zastanów się czy potrzebujesz garaż budowany w energooszczędnej drogiej technologii, czy nie lepiej do budynku dostawić garaż budowany w taniej technologii, na tym można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy zł.

    Żyjemy w czasach drogiego budownictwa i te rozwiązania, które były dobre 10 lat temu dziś stają się coraz mniej opłacalne. Niektórzy projektanci jeszcze nie zmienili sposobu myślenia, abo sprzedają stare projekty. 10-15 lat temu to był ciekawy projekt, dziś trzeba inaczej.
    Każdy niepotrzebny metr zwłaszcza w strefie mieszkalnej to kilkanaście tysięcy straty, podobnie budowa garaży, pralni, suszarni, kotłowni pom. gospodarczych w drogich technologiach to podobna strata.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony