dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Tynki - czy samemu ma sens?

    Mam przekroczony budżet i szukam oszczędności. Czy możecie doradzić w poniższym temacie?

    Zastanawiam się czy mogę oszczędzić na tynkach bez utraty na jakości.

    Mam takie opcje do wyboru:
    a) profesjonalna polecona firma i wydać ok. 34zł netto za 1m2 i oszczędzać gdzie indziej
    b) wynająć samemu agregat, naoglądać się filmików z internetu, ściągnąć kogoś na fuchę i tynkować agregatem (nigdy nie tynkowałem na agregacie)
    c) sam robić tynki ręcznie i potem szlifować gładź (tynkować sam umiem dobrze)

    Czy tynk maszynowy a ręczny daje taką samą jakość?

    Czy jeśli chce mieć idealnie gładkie ściany to czy lepiej tynk gipsowy czy tradycyjny + gładź?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ARTYone Zobacz post
    Czy jeśli chce mieć idealnie gładkie ściany to czy lepiej tynk gipsowy czy tradycyjny + gładź?
    Tynk gipsowy idealnie gładki nie jest. Do gładzi mu jeszcze sporo brakuje, więc jeśli chcesz mieć na tip-top to musisz go gładzią przeciągnąć
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3

    Domyślnie

    Robienie tynków to ostatnia rzecz którą bym chcial robić samemu na budowie i na pewno nie jest punktem do oszczedznia - szkoda zdrowia ,nawet jakbyś to był w stanie umiejętnie zrobić- a nie jesteś na podstawie filmow z yt.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Jak napisał kolega, nie warto bawić się samemu. Ale jeśli ktoś bardzo chce, to musi mieć o tym pojęcie. Co do jakości tynków gipsowych, to chcąc to zrobić jak gładź, trzeba by ściągnąć mp75 z Niderlandów . Polskim tynkiem ciężko uzyskać taką gładź, chyba, że z pomocą finisz pasty na końcowej obróbce.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał ARTYone Zobacz post
    Mam przekroczony budżet i szukam oszczędności. Czy możecie doradzić w poniższym temacie?

    Zastanawiam się czy mogę oszczędzić na tynkach bez utraty na jakości.

    Mam takie opcje do wyboru:
    a) profesjonalna polecona firma i wydać ok. 34zł netto za 1m2 i oszczędzać gdzie indziej
    b) wynająć samemu agregat, naoglądać się filmików z internetu, ściągnąć kogoś na fuchę i tynkować agregatem (nigdy nie tynkowałem na agregacie)
    c) sam robić tynki ręcznie i potem szlifować gładź (tynkować sam umiem dobrze)

    Czy tynk maszynowy a ręczny daje taką samą jakość?

    Czy jeśli chce mieć idealnie gładkie ściany to czy lepiej tynk gipsowy czy tradycyjny + gładź?
    Nie robiłem tynku agregatem już ponad 10 lat, więc może coś się zmieniło, ale według mnie, do tego potrzeba ludzi, by dobrze go gąbką wygładzić. Nie mając doświadczenia, możesz sobie nanieść dużo tynku na ściany i...nie zdarzysz w odpowiednim czasie go dopracować, bo za bardzo przyschnie.

    Najtaniej to chyba suche tynki zrobić.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Co do jakości tynków gipsowych, to chcąc to zrobić jak gładź, trzeba by ściągnąć mp75 z Niderlandów
    Kolega tym robił, pierwszy raz w życiu i dobrze wyszło. Dwa-trzy razy wolniej, jako nowicjusz, niż normalnie, ale w pierwszy dzień.
    Jak się zamknie pory, to schnie okrutnie długo, ale gładki jest, to fakt.

    Tynki to robota na dwóch co najmniej, lepiej w trzech. Nie wiem, czy się opłaca, jeżeli ktoś ma dobrą robotę? Raczej nie.

  7. #7
    Internetowy rzecznik Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S.A Zapraszam do zadawania pytań na forum oraz przesyłania ich na adres [email protected] www.sniezka.pl

    Domyślnie

    Szanowny Panie,
    Samodzielne wykonywanie tynków jest czasochłonne, a przy braku doświadczenia w tym zakresie efekt końcowy może nie być zadowalający. Jeżeli wielkość pomieszczeń na to pozwala, to można rozważyć wykonanie suchej zabudowy. Jest to rozwiązanie mniej pracochłonne, szybsze, dające niemal natychmiastowy efekt. płyty gipsowo-kartonowe uniknie Pan również bałaganu związanego z tynkowaniem. Klejenie płyt do ścian przy użyciu odpowiedniego kleju, np. Śnieżka Acryl-Putz® KG31 można bez większego problemu wykonać samemu. Wykorzystanie wysokiej jakości kleju zapewnia możliwość łatwego ustawienie płyt we właściwej pozycji.

  8. #8

    Domyślnie

    Sam jestem ciekawy jak to wygląda.

  9. #9

    Domyślnie

    Zawsze można postawić na niecodzienne rozwiązania i zamiast mega gładkiego tynku zastosować tynk strukturalny i mieć nie tylko fajnie wykończone wnętrze w innym stylu, ale także spokój z gładzią i kłądzeniem. Taki tynk kładzie się łątwiej niż zwykł, a też nie trzeba tak zwracać uwagi na to, czy się odpowiednio wygładzi, znacznie mniej roboty i zabawy z tym. Co prawda nie każdemu się musi podobać, ale dobrze dobrany i fajny wzór może dużo załatwić i dom całkiem inaczej wygląda. No i można się pochwalić wszystkim znajomym niecodziennym wyglądem
    Ostatnio edytowane przez OverDavidDD ; 24-11-2021 o 09:35

  10. #10

    Domyślnie

    Podpinam się pod temat, mam podobny problem z powodu budżetu, ale nie potrzebuję idealnie gładkich powierzchni. Jakie mogą być ryzyka, że się nie uda położenie samemu tynków cementowo wap. Gładzie wychodziły mi znośnie, teraz mam małą powierzchnię do wykończenia. Czy ktoś kładł tynk cem-wap.sam bez doświadczenia w tynkach?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    Czy ktoś kładł tynk cem-wap.sam bez doświadczenia w tynkach?


    oczywiście że tak.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    Czy ktoś kładł tynk cem-wap.sam bez doświadczenia w tynkach?


    oczywiście że tak.

    jak kogoś na prawde mocno ciśnie aby zaoszczędzić to nie ma wyjścia. choć jest to robota bardzo pracochłonna ciężka i nie wiem czy łatwa dla kogoś co robi to 1 raz.

  13. #13

    Domyślnie

    A jeśli odkurzę powierzchnię i dokładnie zagruntuję, to w temperaturach dodatnich (planuję tynk na wiosnę), co można sp... zepsuć?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    A jeśli odkurzę powierzchnię i dokładnie zagruntuję, to w temperaturach dodatnich (planuję tynk na wiosnę), co można sp... zepsuć?
    Co można zepsuć? Wszystko
    Możesz źle osadzić listwy czy narożniki, jak masz elektrykę na wierzchu ściany możesz dać za mało tynku, możesz się nie wyrobić z zacieraniem i tynk wyschnie.
    Ale jak masz mały kawałek, to dasz radę.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Co można zepsuć? Wszystko
    Możesz źle osadzić listwy czy narożniki, jak masz elektrykę na wierzchu ściany możesz dać za mało tynku, możesz się nie wyrobić z zacieraniem i tynk wyschnie.
    Ale jak masz mały kawałek, to dasz radę.
    Rozumiem, że przy tych założeniach (odkurzenie i zagruntowanie), mogę coś krzywo położyć, ale pewnie można to poprawić kolejną warstwą lub gładzią
    a jakie jest ryzyko, że położę tynk tak, że po kilku latach zacznie odpadać?

  16. #16

    Domyślnie

    Ktoś wyżej napisał, a Wy dalej swoje. Tynk to jedna z najtrudniejszych spraw na budowie.

    Jak chcecie tanio bo nie ma pieniędzy to już lepiej płyty g-k kleić albo przykręcać do ścian. To chociaż ma szansę się udać.

    Tynku nie da się zrobić dobrze/równo nie mając wprawy lub kogoś doświadczonego nad głową. Dodatkowo laser, łaty, żyrafa, szlifierka.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli samemu bez doświadczenia to płyty k-g na klej.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Jak napisał kolega, nie warto bawić się samemu. Ale jeśli ktoś bardzo chce, to musi mieć o tym pojęcie. Co do jakości tynków gipsowych, to chcąc to zrobić jak gładź, trzeba by ściągnąć mp75 z Niderlandów . Polskim tynkiem ciężko uzyskać taką gładź, chyba, że z pomocą finisz pasty na końcowej obróbce.
    U mnie tynki ręczne robi kolega, który właśnie na Knaufie robił w Holandii. Trudno powiedzieć jak duże ma doświadczenie ale mówi, że najbardziej podobny do Holenderskiego (MP100 najprawdopodobniej) jest polski MP75 L. Jak na tynk wygląda naprawdę spoko, co do gładkości się nie czepiam, jeśli chodzi o równość ścian-to wyjaśniamy sobie z majstrem n bierząco Czy można w Polsce kupić tą finisz paste? Pewnie po drodze znajdzie sie kilka dziurek, które chciałbym sam ponaprawiać.
    Narazie majster powiedział żebym ogarnął czyste wiaderko i będzie mi do niego kładł te co ściąga przy ostatecznym gładzeniu - podobno jak doleje się troszke wody i szczelnie zamknie to można z tego jeszcze długo korzystać i robić zaprawki. Czy to prawda ? - się okaże

    A co do dylematu czy robić samemu? MP75L to 27-30 zł/30kg. Bardzo dużo Twojej pracy+jak sam napisałem weźmiesz kogoś na fuchę i jemu trzeba tez zapłacić. Ja swojemu sąsiadowi płace 20zł/m2 + dniówkę za tzw przygotówkę. W sumie z materiałem kosztuje mnie 29-30zł/m2. Fakt, że żadna firma by mi tak ścian nie wygłaskała ale nie wiem czy teraz by nie wolał dołożyc 2000-2500zł i mieć święty spokój po 4 dniach roboty (mam około 250m2 tynków) Oferty od firm miał 31-38 zł/m2
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 22-01-2022 o 21:23

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    A po co tynkować ? skoro są płyty karton gips szybka fajnie i nic im nie brakuje .

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    Rozumiem, że przy tych założeniach (odkurzenie i zagruntowanie), mogę coś krzywo położyć, ale pewnie można to poprawić kolejną warstwą lub gładzią
    a jakie jest ryzyko, że położę tynk tak, że po kilku latach zacznie odpadać?
    Zajmuję się tynkami ponad 10 lat jeśli dobrze przygotujesz podłoże i nie będziesz odrabiał zbyt mokrego tynku jest znikoma szansa że coś zacznie odpadać, ale ogólnie odradzał bym robienia tynku samemu do tego trzeba wprawy jak już przedmówcy mówili lepiej gk.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony