dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szycha91

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    69

    Domyślnie Dom przy Bukowej 27- jak obniżyć zapotrzebowanie na energię?

    Witam,
    Jeden dom wybudowałem , w którym mieszkam - mam 115 metrów powierzchni użytkowej z poddaszem . Ogrzewam go ekogroszkiem, przy pomocy podłogówki i grzejników w sypialniach . W kotłowni jest piec Defro . Ale z uwagi na to, że ten dom sprzedaje, i będę budował drugi , 3 km dalej ( ) , zastanawiam się nad zmianą systemu ogrzewania.
    Będziemy budowali dom przy bukowej 27 (link : https://www.extradom.pl/projekt-domu...SABEgJsI_D_BwE ) .
    Wykonałem obliczenia na ciepłowłaściwie.pl , przy ociepleniu ścian 20cm styropianu grafitowego i 25cm ociepleniu poddasza oraz 10cm styropianu na podłodze , wyszło mi zapotrzebowanie na poziomie 107kwH (wentylacja grawitacyjna). Nie ukrywam, myślałem o ogrzewaniu elektrycznym (dom ma 100metrów użytkowej + do tego kominek z dystrybucją.

    Jednak , trochę zabił mnie wynik , spodziewałem się około 70kwh , co przy 100 metrach daje 7tysiecy kw i cenie około 60 groszy , to jest wynik 4200 zł - co jest jak najbardziej do przyjęcia .

    I teraz to 'sedno' :
    jak obniżyć zapotrzebowanie ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie domu 100m2 przy takich parametrach będzie w granicach 50 -60kW/m2, więc coś źle podałeś w ankiecie. Podaj linka do wyliczeń i określ ile spalasz opału w starym domu ( cena ).
    Garaż jest ogrzewany ?
    Może należy zrezygnować z jego ogrzewania i ścianę pomiędzy garażem a domem wymurować z suporeksu 24 a nie 12 jako działówkę, w ten sposób wyjdzie jeszcze oszczędniej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szycha91

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    69

    Domyślnie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6zp9

    Wyniki powyżej,

    przesyłam też link do edycji ewentualnej:
    http://cieplowlasciwie.pl/lokalizacja/6zp9

    Wydaje mi się, że wszystko wpisałem dobrze, ale wynik mnie zszokował

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał szycha91 Zobacz post
    Witam,
    Jeden dom wybudowałem , w którym mieszkam - mam 115 metrów powierzchni użytkowej z poddaszem . Ogrzewam go ekogroszkiem, przy pomocy podłogówki i grzejników w sypialniach . W kotłowni jest piec Defro . Ale z uwagi na to, że ten dom sprzedaje, i będę budował drugi , 3 km dalej ( ) , zastanawiam się nad zmianą systemu ogrzewania.
    Będziemy budowali dom przy bukowej 27 (link : https://www.extradom.pl/projekt-domu...SABEgJsI_D_BwE ) .
    Wykonałem obliczenia na ciepłowłaściwie.pl , przy ociepleniu ścian 20cm styropianu grafitowego i 25cm ociepleniu poddasza oraz 10cm styropianu na podłodze , wyszło mi zapotrzebowanie na poziomie 107kwH (wentylacja grawitacyjna). Nie ukrywam, myślałem o ogrzewaniu elektrycznym (dom ma 100metrów użytkowej + do tego kominek z dystrybucją.

    Jednak , trochę zabił mnie wynik , spodziewałem się około 70kwh , co przy 100 metrach daje 7tysiecy kw i cenie około 60 groszy , to jest wynik 4200 zł - co jest jak najbardziej do przyjęcia .

    I teraz to 'sedno' :
    jak obniżyć zapotrzebowanie ?
    jak obniżyc? zmienic projekt domu na pasywny. Do tego pompa ciepła rekuperacja 3 szybowe okna + elektrownia na dach . Niestety koszta wybudowania takiego domu są gigantyczne.
    Obniżyc jakoś dużo nie obniżysz. Jedynie co możesz zrobić żeby płacic mniej w przypadku grzania prądem to przejscie na taryfe g12 + panele na dach . I to jest chyba najbardziej sensowne rozwiązanie moim zdaniem. Też grzeje prądem ocieplony dom o podobnej powierzchni tragedii tak jak napisałeś nie ma natomiast jakbym miał w okolicy gaz to nawet bym się nie zastanawiał.
    Dzisiaj chcąc grzać prądem zrobiłbym wylewkę akumulacyjną + podłogówkę ale kablami nie hydrauliką. W noc podłoga akumuluje ciepełko z taniej taryfy w dzień oddaje pewnie załączy się na pare godzin w drozszej taryfie ale wyrówna się to z darmowego prądu z paneli.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 24-01-2020 o 10:22

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał szycha91 Zobacz post
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6zp9

    Wyniki powyżej,

    przesyłam też link do edycji ewentualnej:
    http://cieplowlasciwie.pl/lokalizacja/6zp9

    Wydaje mi się, że wszystko wpisałem dobrze, ale wynik mnie zszokował
    A przypadkiem nie powinno być nieogrzewanego poddasza?

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6zp9
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szycha91

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    69

    Domyślnie

    Jasne, tylko szczerze mówiąc jeśli miałbym inwestować w panele, czy pompę i liczyć na zwrot inwestycji w perspektywie np 15 lat, to wolę płacić miesięcznie trochę więcej.
    Napisałeś, że przy podobnym domu w twoim przypadku tragedii nie ma. Podasz swój metraż, plus sposób i przybliżona kwotę?

    Faktycznie nie zwróciłem uwagi na poddasze, wynik 80kwh na rok nie jest jakiś wyjątkowy, jeśli popracowałbym nad wentylacja, gdzie mam znajomego który zajmuje się takimi rzeczami, to jest szansa zejść jeszcze niżej.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    pewnie
    budynek 15x8 okolice 120m 2 na piętro ( jest parter i piętro wysokosc kondygnacji 3,2 m) ogrzewane jest 90m2 piecami powierzchniowo akumulacyjnymi na pietrze bo na parterze mam ciepło techniczne z działalności firmy. Dom z ytonga + 12 cm lepszego styropianu w dachu 25cm wełny , w wylewce 8 cm styropianu w dodatku strop parteru wyklejony wełną fasrock G 8 cm. Okna alu w klasie ei60 ( czyli w dużym skrócie szyby w których jest żel a ramy okienne wypełnione materiałem niepalnym ) W listopadzie na życie ( pranie gotowanie CWU-bojler 100l ) zużyłem 1000kWh, w grudniu 1500kWh w tym miesiącu wygląda na to że też będzie w granicach 1500kWh ( średnia dniowa to 45kWh dziennie ) w domu utrzymuje 21st C dzień 19st C w nocy. W miesiącach letnich na życie zużywam okolice 300kWh
    Zrezygnowałem z rekuperacji czy pompy ciepła ze względu na koszta. Wyceny wentylacji jakie otrzymywałem były rzędu 30k pln wyceny pompy ciepła od 40 do 60 k PLN ( kompletne co i cwu)
    takie wyceny rekuperacji dostawałem:

    jak znajdę wyceny PC to wkleję. W dodatku terminy realizacji dopiero za około pól roku. Szybka kalkulacja i stwierdziłem że to się w ogole nie opłaca.. Jedyne co miałoby sens to panele na dachu, nad którymi się zastanawiam. Także warto zorganizować sobie wyceny poszczególnych systemów i zrobić porządną kalkulację. Ceny zależne są od regionu gdzie mieszkasz. We Wrocławiu jest drogo poza dużym miastem taniej z tego co piszą ludziska na tym forum.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 24-01-2020 o 15:14

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szycha91

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    69

    Domyślnie

    Czyli na 90m2 średnio na cały prąd w domu w miesiącu grudzień /styczeń około 1500kw?
    Licząc w moim przypadku nawet 90kwh to wyjdzie jakieś 630 złotych zaokrąglając w górę, w taryfie calodobowej. Do tego jeszcze prąd bytowy bo cwu jest już w w/w kwocie to jakieś 750zl miesięcznie.

    Myślałem, żeby zastosować panele na podczerwień w sypialniach, a w salonie kuchni i holu podłogówkę pod panelami.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    tak 1500kWh na miesiąc jak jest zimno tyle wychodzi całościowo za prąd z tym że mam dość wysokie pomieszczenia. Mam podłogówkę elektryczna w łazience fajna sprawa dziś zrobiłbym taką w całym domu ale w opcji nie centralnej czyli każde pomieszczenie z własnym sterownikiem.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 24-01-2020 o 15:35

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szycha91

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    69

    Domyślnie

    Ale podłogówkę na jako mate, czy akumulacyjna? Ja teraz w domu cały parter w kaflach, teraz chce zrobić oprócz kuchni, wszędzie panele układane w 'jodelke'.

    Nie wiem czy nie kupię teraz jednego panelu na podczerwień, zamontuje w domu w którym mieszkam na suficie i przetestuję. Jeśli to będzie ok, to do sypialni wrzucę je.
    Ale najpierw z chęcią bym je gdzieś zobaczył. Jak nie będzie opcji, to kupię jeden i sam po testuje

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    w łazience mam maty które się kładzie pod kafle. Pomimo ze podłogówka w łazience wyłącza się o 22 to rano podłoga jest jeszcze letnia więc jak widać kafle mają jakieś tam właściwości akumulacyjne. Dzis zrobiłbym wylewkę akumulacyjną w której byłyby zatopione kable grzejne w całym domu. Podłoga działa jak jeden wielki niskotemperaturowy kaloryfer. Przyjemnie się po tym chodzi, grzejesz praktycznie tylko tanim prądem w nocy. Panele na podczerwień testowałem ale było to około 3 lat temu. Nie zdecydowałem się na nie z jednego względu. Jest pod nimi ciepło tylko jak dziłają jak wyłączysz robi się błyskawicznie zimno. Jak będziesz testował zwróć na to uwagę. Ale koniecznie przetestuj bo może taki typ ogrzewania będzie Ci odpowiadał

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony