dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Stodoła sąsiada w granicy działki a okno w ścianie mojego domu

    Dzień dobry,

    mój przyszły sąsiad ma wybudowaną wieki temu stodołę, która stoi w granicy działki. Zapoznałem się już z przepisami o możliwości sytuowania domu w konkretnych odległościach od takiej granicy, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć informacji, czy w takiej sytuacji można umieszczać okna w ścianie, która znajdowałaby się mniej niż 4 metry od wspomnianej stodoły. Mam dosyć wąską działkę - 17 metrów, z których 4 muszą być przeznaczone na drogę dojazdową do kolejnej, więc chciałbym "przytulić się" jak najbliżej sąsiada. Okno chciałbym zamontować tylko w jednym pomieszczeniu, jednak wolałbym uniknąć luksferów i mieć możliwość wietrzenia pomieszczenia.

    Będę wdzięczny za rady i ew. linki do stosownych przepisów.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli wieki temu - to jest nie do ruszenia. Stodoła sąsiada może sobie stać spokojnie. Sprawdź czy nie jest zabytkiem.


    Za to ty budując nowy budynek musisz przestrzegać aktualnych przepisów w kwestii odległości od granicy działki, czyli 4m dla ściany z oknami.
    Działka 17m nie jest wąska. Dopiero gdy ma poniżej 16m i wtedy można zmniejszyć odległości argumentując to jej "wąskością".

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał BKKWK Zobacz post
    Dzień dobry,

    mój przyszły sąsiad ma wybudowaną wieki temu stodołę, która stoi w granicy działki. Zapoznałem się już z przepisami o możliwości sytuowania domu w konkretnych odległościach od takiej granicy, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć informacji, czy w takiej sytuacji można umieszczać okna w ścianie, która znajdowałaby się mniej niż 4 metry od wspomnianej stodoły. Mam dosyć wąską działkę - 17 metrów, z których 4 muszą być przeznaczone na drogę dojazdową do kolejnej, więc chciałbym "przytulić się" jak najbliżej sąsiada. Okno chciałbym zamontować tylko w jednym pomieszczeniu, jednak wolałbym uniknąć luksferów i mieć możliwość wietrzenia pomieszczenia.

    Będę wdzięczny za rady i ew. linki do stosownych przepisów.
    nie wazne kiedy była budowana stodoła, i nie wiażen nawet ze stoi w granicy. Możesz budować 4 metry od grnicy działki jesli amsz okna i 3 metry jesli okien nie ma

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Jeśli wieki temu - to jest nie do ruszenia. Stodoła sąsiada może sobie stać spokojnie. Sprawdź czy nie jest zabytkiem.


    Za to ty budując nowy budynek musisz przestrzegać aktualnych przepisów w kwestii odległości od granicy działki, czyli 4m dla ściany z oknami.
    Działka 17m nie jest wąska. Dopiero gdy ma poniżej 16m i wtedy można zmniejszyć odległości argumentując to jej "wąskością".
    To, kiedy został postawiony budynek sąsiada, nie ma najmniejszego znaczenia. Mogę wtedy dobudować się nawet do niego lub postawić dom w odległości 1,5 metra od niego.

    Zastanawia mnie tylko, czy, jeśli można postawić dom bliżej niż 4 metry od płotu, ponieważ budynek sąsiada stoi w granicy działki, można montować okna.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam działkę 17 m i dom w granicy.
    Pozwalało na to WZ.

    Ale oczywiście okna nie mogą byc bliżej niż 4 m.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Mogą być luksfery.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    autor napisał, że chce mieć możliwość wietrzenia.

    Nie wiem o jakim typie projektu myśli, ale w jednym z Muratorów opisywano rozbudowę bliźniaka, gdzie projektant wymyślił coś w rodzaju małego wewnętrznego dziedzińca przylegającego do granicy, dzięki któremu okna mogły doświetlać wnętrza w środku domu.


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał BKKWK Zobacz post
    Dzień dobry,

    mój przyszły sąsiad ma wybudowaną wieki temu stodołę, która stoi w granicy działki. Zapoznałem się już z przepisami o możliwości sytuowania domu w konkretnych odległościach od takiej granicy, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć informacji, czy w takiej sytuacji można umieszczać okna w ścianie, która znajdowałaby się mniej niż 4 metry od wspomnianej stodoły. Mam dosyć wąską działkę - 17 metrów, z których 4 muszą być przeznaczone na drogę dojazdową do kolejnej, więc chciałbym "przytulić się" jak najbliżej sąsiada. Okno chciałbym zamontować tylko w jednym pomieszczeniu, jednak wolałbym uniknąć luksferów i mieć możliwość wietrzenia pomieszczenia.

    Będę wdzięczny za rady i ew. linki do stosownych przepisów.
    Obawiam się, że nie dość że nie będziesz mógł mieć okna w tej ścianie to jeszcze będzie to musiała być ściana oddzielenia pożarowego.
    Ja miałem stary drewniany dom sąsiada od lat niezamieszkały w odległości 3 m od granicy i ze względu na przepisy p.poż. musiałem się odsunąć na odległość 12m od jego ściany. A co za tym idzie 9m od granicy. U mnie nie wchodziła w grę ściana oddzielenia pożarowego bo musiałem mieć okna po tej stronie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony