dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mir1

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    19

    Domyślnie Klimatyzacja- ulga termomodernizacyjna

    Orientuje się ktoś czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania..
    W wykazie nie ma bezpośrednio klimatyzacji, ale jest punkt:
    "materiały składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu"
    Nie znalazłem nigdzie informacji czy można pod to "podciągnąć" klimatyzację...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    To jest pompa ciepła. Można. Podobno
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mir1 Zobacz post
    Orientuje się ktoś czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania..
    W wykazie nie ma bezpośrednio klimatyzacji, ale jest punkt:
    "materiały składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu"
    Nie znalazłem nigdzie informacji czy można pod to "podciągnąć" klimatyzację...
    Ten punkt nie ma zastosowania z reszta to pytanie już było i odpowiadałem możesz skorzystać z 1.10 lub 1.11 rozporządzenia MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)
    z dnia 21 grudnia 2018 r.
    w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych
    z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych


    10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
    11) pompa ciepła wraz z osprzętem;

    JUż bardziej poronionego pomysłu jak porównanie rekuperacji do pC to nie słyszałem

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mir1

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ten punkt nie ma zastosowania z reszta to pytanie już było i odpowiadałem możesz skorzystać z 1.10 lub 1.11 rozporządzenia MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU1)
    z dnia 21 grudnia 2018 r.
    w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych
    z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych


    10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
    11) pompa ciepła wraz z osprzętem;

    JUż bardziej poronionego pomysłu jak porównanie rekuperacji do pC to nie słyszałem
    Sorki, jakoś nie znalazłem tego wątku...
    Zastanawiam się jaka nazwa urządzenia musi być wpisane na fakturze, żeby nie było wątpliwości w razie kontroli. Jeżeli na fakturze będzie klimatyzacja to czy US może to podważyć...
    Co do porównania rekuperacji... na początku cytowanego przeze mnie punktu jest: "materiały składające się na system wentylacji mechanicznej...", więc tym się zasugerowałem. Klimatyzator też filtruje powietrze....

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mir1 Zobacz post
    Sorki, jakoś nie znalazłem tego wątku...
    Zastanawiam się jaka nazwa urządzenia musi być wpisane na fakturze, żeby nie było wątpliwości w razie kontroli. Jeżeli na fakturze będzie klimatyzacja to czy US może to podważyć...
    Co do porównania rekuperacji... na początku cytowanego przeze mnie punktu jest: "materiały składające się na system wentylacji mechanicznej...", więc tym się zasugerowałem. Klimatyzator też filtruje powietrze....
    Owszem ale klimatyzator nie jest urządzeniem które odzyskuje ciepło z wnętrza domu nie ma w nim odzysku ciepła w tym kontekście. Wystarczy że na fakturze będzie dopisane klimatyzator xxxx z funkcją ogrzewania i to wszystko.

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć,
    dla mnie to ciągle nurtujące zagadnienie.
    Zatem inwestycja w wentylację mechaniczną może byc odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjne, to oczywiste ALE już jeśli dołożymy do takiego systemu jakiś moduł chłodzenia ogrzewania celem schłodzenia powietrza nawiewanego lub jego ogrzania to wówczas tej części kosztu nie powinniśmy odliczyć w ramach tej ulgi ... ?
    Ktoś coś wie jak z tym jest ??

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mir1

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dzwoniłem na infolinię skarbówki. Pani nie potrafiła jednoznacznie określić czy można klimatyzator z funkcją ogrzewania podciągnąć pod:
    10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego; poradziła, aby wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
    Jako pompa ciepła wraz z osprzętem, montażysta nie wpisze mi tego na fakturze, ponieważ on zakupił klimatyzator, więc nie może mi go sprzedać jako pompę ciepła...(też może mieć jakąś kontrolę..)

  8. #8

    Domyślnie

    Ok zatem trzeba zwrócić się pisemnie do US........ ciekawe co odpowiedzą. Podejrzewam że będą mieli niezłą zagadkę

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Ok zatem trzeba zwrócić się pisemnie do US........ ciekawe co odpowiedzą. Podejrzewam że będą mieli niezłą zagadkę
    Może nie będziesz musiał składać wniosku o interpretację - użytkownik tego forum klaudiusz_x wstawił wczoraj coś takiego:
    https://www.rp.pl/Podatki/303269989-...podatkowa.html
    Ja natomiast znalazłem jeszcze coś podobnego :
    https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pism...ulgi-185081699
    Do tej pierwszej interpretacji niestety nie umiem się dostać 0113-KDIPT2-2.4011.812.2019.2.AKU

  10. #10

    Domyślnie

    Paabu,
    Dziękuję za dobre wiadomości, rzeczywiście to wiele wyjaśnia

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Wczoraj na moją prośbę instalator poprawił mi fakturę, w tytule mam :
    " Dostawa i montaż klimatyzacji z funkcją grzania w domu jednorodzinnym o powierzchni poniżej 300m2.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie

    Czy myślicie, że system inteligentnego domu mógłby podpadać pod tę ulgę? W ramach takiego systemu mamy przecież czujniki temperatury i jej regulację, można też sterować rekuperatorem.

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć,

    Ja mam pytanie o wydatek na klimatyzację z funkcją grzania, jeśli ma ona cechy pompy ciepła. Rozumiem, że to można odliczyć.
    Będę montował klimatyzację Mitsubishi, która według mnie spełnia powyższy wymóg.
    Jednak również będę montował PC Panasonic do grania CO oraz CWU.
    W związku z powyższym czy mogę brać pod uwagę odliczenie klimatyzacji skoro i tak już będę odliczał PC?

  14. #14

    Domyślnie

    Mam dom jednorodzinny o powierzchni wedle planu 178 m2 powierzchni użytkowej.
    Nie mam piwnicy więc parter i poddasze użytkowe 2 x 10m x 12m = 240m2

    Ma to jakieś wielkie znaczenie bo teraz nie wiem co dokładnie sprawdzać?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Idąc tokiem rozumowania niektórych zainteresowanych będzie można odliczyć także telewizor. W końcu działa na prąd i jak się.oglada tv to grzeje, czasem dość intensywnie. A jak jeszcze by miał chłodzenie aktywne, to tak jakby wentylowal. Lodówka ma też pompę ciepła i grzeje dom prawie 24h na dobę...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał krisskos Zobacz post
    Cześć,

    Ja mam pytanie o wydatek na klimatyzację z funkcją grzania, jeśli ma ona cechy pompy ciepła. Rozumiem, że to można odliczyć.
    Będę montował klimatyzację Mitsubishi, która według mnie spełnia powyższy wymóg.
    Jednak również będę montował PC Panasonic do grania CO oraz CWU.
    W związku z powyższym czy mogę brać pod uwagę odliczenie klimatyzacji skoro i tak już będę odliczał PC?
    Trzeba złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową tak czy inaczej
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony