dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Pęknięta belka betonowa

    Witam,

    Mam problem na budowie. Przedstawiają go zdjęcia poniżej. Prawdopodobnie w trakcie przewiercania i osadzania kotwy w belce betonowej która trzyma oczep będący konstrukcją dachu doszło do rozsadzenia betonu, zarówno z lewej jak i prawej strony. Wykonawca proponuje odłupać pęknięte części i naprawić je odpowiednią żywicą, która jak mówi, jest mocniejsza od betonu. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Co proponujecie?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	375
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	439922

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	462
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	439923

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	353
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	439924

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Co proponuje Kierownik Budowy?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Tak samo żeby odłupać pęknięte części i naprawić żywicą. Można tak zrobić?
    Ostatnio edytowane przez CirrusStratus ; 25-01-2020 o 17:38

  4. #4

    Domyślnie

    Strasznie lichy ten beton - robili go na budowie, czy z betoniarni? I zalewany na raz, czy w trzech "partiach"?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  5. #5

    Domyślnie

    Kiedy byla belka lana a kiedy wiercone? Mozna naprawic zywica tylko to jest caly system a nie jeden produkt.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Strasznie lichy ten beton - robili go na budowie, czy z betoniarni? I zalewany na raz, czy w trzech "partiach"?
    Nie było mnie akurat przy tym, ale wcześniej wszystko było brane z betoniarni. Zalewane było na dwa razy. Pierwszy raz do poziomu wieńca pod murłatę, reszta za drugim.
    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Kiedy byla belka lana a kiedy wiercone? Mozna naprawic zywica tylko to jest caly system a nie jeden produkt.
    Zalewane było 25 listopada, wiercone 18 grudnia. Co masz na myśli, że to cały system a nie jeden produkt? Istnieje jakieś inne lepsze rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez CirrusStratus ; 25-01-2020 o 20:20

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Strzemiona ktoś tam wsadził? Były w projekcie?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Tak samo żeby odłupać pęknięte części i naprawić żywicą. Można tak zrobić?
    tak, to jest najlepsze rozwiązanie.
    możesz ponawiercać beton i zamontować małe kotwy chemiczne, aby polepszyć wiązanie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    23 dniowy beton pęka w 2 miejscach.........wiercony raczej nie na krawędzi? Nie wiem czy trzeba myśleć tylko o naprawie pęknięć czy zastanowić się nad konstrukcją, zbrojeniem i betonem.
    Naprawiać można konstrukcje które są prawidłowo wykonane i zaprojektowane, ta wygląda na wadliwą.

    Jaki jest sposób montażu tych prętów że rozwaliło oba słupy?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Nie było mnie akurat przy tym, ale wcześniej wszystko było brane z betoniarni. Zalewane było na dwa razy. Pierwszy raz do poziomu wieńca pod murłatę, reszta za drugim.

    Zalewane było 25 listopada, wiercone 18 grudnia. Co masz na myśli, że to cały system a nie jeden produkt? Istnieje jakieś inne lepsze rozwiązanie?
    To cos nie tak z tym betonem zeby po takim czasie strzelilo i to od jednej kotwy w dodatku wsadzonej praktycznie na srodku. Co do systemu to popatrz sobie na systemy naprawy konstrukcyjnej elementow z betonu zaprawami pcc, sika ma cos takiego,ceresit i nie jest to na zasadzie kupic wor czegos rozrobic woda i zarzucic na element.

  11. #11

    Domyślnie

    Cieszę się, że to nie ja pierwszy napisałem, że ten beton jest do bani. Bo jest. Tak nie powinien pękać.
    Ciekawe, czy poprawnie wykonane jest zbrojenie?
    Ten beton aż się prosi o badanie na wytrzymałość.

    Jeszcze dopiszę, obejrzałem pierwsze zdjęcie.
    Pęknięcie jest na dwóch belkach, w ważnym miejscu. Tam potem będzie duże okno? Według mnie, to jest proszenie się o problemy.
    Weź kogoś z zewnątrz, niech obejrzy. Może ten duży betonowy element jest cały do rozbiórki?
    Ostatnio edytowane przez MiśYogi ; 26-01-2020 o 07:16

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lipo

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    156

    Domyślnie

    Wygląda jakby to nie było zazbrojone.
    Odkuć, sprawdzić zbrojenie, zaszalowac i zalać ponownie. Można nawiercać kilka prętów fi 6 aby lepiej połączyć stare z nowym.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    23 dniowy beton pęka w 2 miejscach.........wiercony raczej nie na krawędzi? ... Jaki jest sposób montażu tych prętów że rozwaliło oba słupy?
    Oczep ma 14x14 więc wiercone będzie około 7 cm od krawędzi. Prawdopodobnie montaż na kołki rozporowe.
    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Ciekawe, czy poprawnie wykonane jest zbrojenie?
    Ten beton aż się prosi o badanie na wytrzymałość.... Tam potem będzie duże okno? Według mnie, to jest proszenie się o problemy.
    Weź kogoś z zewnątrz, niech obejrzy. Może ten duży betonowy element jest cały do rozbiórki?
    Zbrojenie wykonane jest, czy poprawnie to już gorzej mi ocenić. Ile kosztuje i trwa takie badanie betonu? Tam będą dwa okna balkonowe, po środku zostanie wymurowany filarek. Jeśli podjąłbym decyzję o rozbiórce, to czy da się tak usunąć ten beton aby zachować pręty zbrojeniowe które wychodzą z tej dolnej części poniżej wieńca i idą do samej góry?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Zbrojenie wykonane jest, czy poprawnie to już gorzej mi ocenić. Ile kosztuje i trwa takie badanie betonu? Tam będą dwa okna balkonowe, po środku zostanie wymurowany filarek. Jeśli podjąłbym decyzję o rozbiórce, to czy da się tak usunąć ten beton aby zachować pręty zbrojeniowe które wychodzą z tej dolnej części poniżej wieńca i idą do samej góry?
    Czemu ten filarek nie był lany, tylko murowany? To bardzo wzmacnia konstrukcję. Teraz siedzisz na bombie. Może będzie dobrze, a może nie będzie, tego nie wiesz, a to jest osobna ściana, do tego z oknami.
    Ja bym skuł (wcześniej podparł!), ale wcześniej poprosił kogoś z uprawnieniami, żeby zajrzał. Zapłacisz kilka stówek, będziesz miał wsparcie w rozmowie z kierownikiem i wykonawcami.
    Ja się mogę mylić, ale ja zawsze byłem ostrożny i nigdy nie miałem reklamacji, dlatego śpię spokojnie.

    Zbrojone powinno być, jak na planie. Na górze, przy tej poziomej belce, powinny być zagęszczone strzemiona, to znaczy, że normalnie masz pewną odległość, a tam masz w połowie odległości albo jeszcze mniej. Na zdjęciu przy pęknięciu, strzemion nie widać, a powinno być widać. Dlatego, myślę, że coś z tym zbrojeniem jest nie halo.

    Jeżeli odkujesz, pręty zostaną. Poza tym, według mnie, kolejność powinna być inna. Najpierw filarek między oknami, a dopiero potem te cegły powyżej, bo tak była liczona wytrzymałość tego elementu. Sam nie podejmuj decyzji, od tego masz ludzi.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Oczep ma 14x14 więc wiercone będzie około 7 cm od krawędzi. Prawdopodobnie montaż na kołki rozporowe.

    Zbrojenie wykonane jest, czy poprawnie to już gorzej mi ocenić. Ile kosztuje i trwa takie badanie betonu? Tam będą dwa okna balkonowe, po środku zostanie wymurowany filarek. Jeśli podjąłbym decyzję o rozbiórce, to czy da się tak usunąć ten beton aby zachować pręty zbrojeniowe które wychodzą z tej dolnej części poniżej wieńca i idą do samej góry?
    Te pęknięte słupki maja wymiar 14cm x 14cm ?
    Oczep to ta pozioma też pęknięta belka?

    Mam wątpliwości co do wbudowanego zbrojenia słupów i belki.
    Masz jakiś rysunek tego zbrojenia?

    Pręty da się zachować bez problemu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Widać pęcherzyki powietrza w tym betonie. Czyli nie był wcale albo bardzo słabo wibrowany. Skoro mimo tego otulił zbrojenie dosyć szczelnie to znaczy, że było za dużo wody.
    Na tym etapie robiłbym jeszcze demolkę i zalewał od nowa. Bo pal licho, gdyby to miało tylko usztywniać ścianę - ale to ma przenosić obciążenie od dachu. A widać, że beton schrzaniony i nie wiadomo, jaką ma wytrzymałość (poza tym, że nędzną).

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Widać pęcherzyki powietrza w tym betonie. Czyli nie był wcale albo bardzo słabo wibrowany. Skoro mimo tego otulił zbrojenie dosyć szczelnie to znaczy, że było za dużo wody.
    Na tym etapie robiłbym jeszcze demolkę i zalewał od nowa. Bo pal licho, gdyby to miało tylko usztywniać ścianę - ale to ma przenosić obciążenie od dachu. A widać, że beton schrzaniony i nie wiadomo, jaką ma wytrzymałość (poza tym, że nędzną).
    Na podstawie tych zdjęć nie potrafiłbym ocenić wytrzymałości betonu.
    Wnioski o wodzie na podstawie otuliny też wątpliwe.

    Zgadzam się jednak co do możliwości demolki całości.

    Prosty test wytrzymałości betonu to zwykły duży młotek.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Oczep ma 14x14 więc wiercone będzie około 7 cm od krawędzi. Prawdopodobnie montaż na kołki rozporowe.
    Wydaje się bliżej krawędzi wiercone, ale może to i jest 7cm. Jeżeli nawet mało jest kołków rozporowych które można tak blisko krawędzi osadzać, a sądząc po tym że tam pręt wystaje to jest jakaś kotwa sworzniowa dla których 7 cm to bardzo mało.....poza jadną czy dwoma na rynku praktycznie nie ma takich mocowań. Ktoś schrzanił beton, a potem mocowanie. Blisko krawędzi powinny być kotwy wklejane.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Ja bym skuł (wcześniej podparł!), ale wcześniej poprosił kogoś z uprawnieniami, żeby zajrzał.
    Masz na myśli, żeby podeprzeć te drewniane oczepy konstrukcji dachu co leżą na tej betonowej belce tak? Te krokwie po bokach chyba też trzeba będzie odkręcić.
    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Te pęknięte słupki maja wymiar 14cm x 14cm ?
    Oczep to ta pozioma też pęknięta belka?
    ...
    Masz jakiś rysunek tego zbrojenia?
    Pręty da się zachować bez problemu.
    Wymiar 14x14 cm ma drewniana belka (oczep) która leży na pękniętej betonowej belce. Zdjęcia zbrojenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	439963
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	439964
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	439965
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na tym etapie robiłbym jeszcze demolkę i zalewał od nowa.
    Macie rację coraz bardziej myślę o rozbiórce. Najgorzej, że okna już są zamówione pod obecny wymiar i trzeba będzie szalować od nowa ze dużą precyzją.
    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Wydaje się bliżej krawędzi wiercone, ale może to i jest 7cm. Jeżeli nawet mało jest kołków rozporowych które można tak blisko krawędzi osadzać, a sądząc po tym że tam pręt wystaje to jest jakaś kotwa sworzniowa dla których 7 cm to bardzo mało.....poza jadną czy dwoma na rynku praktycznie nie ma takich mocowań. Ktoś schrzanił beton, a potem mocowanie. Blisko krawędzi powinny być kotwy wklejane.
    Na powyższych zdjęciach z projektu widać, że w projekcie inaczej belka drewniana jest mocowana. Zostało to wykonane niezgodnie z projektem :/
    Ostatnio edytowane przez CirrusStratus ; 26-01-2020 o 14:22

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	439964

    Na powyższych zdjęciach z projektu widać, że w projekcie inaczej belka drewniana jest mocowana. Zostało to wykonane niezgodnie z projektem :/
    A gdzie środkowa podpora belki żelbetowej?

    Zapytaj w firmie okiennej czy możesz wstrzymać produkcję, wtedy na spokojnie to naprawisz.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony