dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jak ocieplić poddasze nieużytkowe, na którym chcę podest do przechowywania

    Witam,

    zakupiłem dom od dewelopera. Deweloper zestawił w stropie otwór 200x220 - jako miejsce na schody dla osób planujących używać poddasza użytkowo.

    Ja nie mam takich planów. Poddasz ma być pomieszczeniem nieużytkowym. Chcę tam jednak mieć możliwość przechowywania różnych pudeł. Załączam rzut poddasza (Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut-poddasza.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	10,9 KB
ID:	439929), na którym zaznaczyłem na szaro miejsce na opuszczane schody na dach oraz otwór na schody (oba na szaro). Linią przerywaną zaznaczyłem orientacyjnie powierzchnię, na której chcę mieć podłogę do przechowywania.

    Potrzebuję
    • "zatkać" otwór na schody
    • położyć ocieplenie na całej powierzchni poddasza
    • zamontować opuszczane schody z wyłazem w miejscu do tego przeznaczonym
    • wykonać podłogę, po której mogę chodzić i na której mogę składować szpargały

    Budynek zakupiłem w styczniu, strop bł lany wczesną wiosną 2019.

    Planuję ocieplić strop wełną mineralną.


    Potencjalny wykonawca zaproponował:
    • położenie kantówek 5x10 wprost na stropie (betonowym) co 1m i rozwiniecie wełny 10cm,
    • położenie kantówek 5x10 prostopadle do poprzednich też co 1m i rozwiniecie wełny
    • brak wiatroizolacji
    • podest z OSB 18mm położony wprost na drugiej warstwie kantówek i wełny.


    Całość to wydatek 6000 na wełnę + 4600 na deski + 1000 na płyty + 5000 - co nie jest małą kwotą. Lektura wpisów na forum skłania mnie do tego, by jednak zrezygnować z jego pomysłów (legary wprost na stropie, bez żadnych dystansów czy papy, brak przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy OSB a wełną, etc.


    Pytania jakie mam do forumowiczów:
    1. jakiej grubości powinna być warstwa wełny (zakładam położenie dwóch warstw prostopadle do siebie) - czy sugerowane przez wykonawcę 20cm to nie za mało?
    2. czy w tej sytuacji konieczna jest folia paroprzepuszczalna rozkładana na stropie (pod zabudowanym otworem planuję WC)?
    3. czy na wełnie układać wiatroizolację (również pod podłogą)?
    4. która wełną będzie do tego typu prac najlepsza (z rolki, w płytach)?
    5. jak wykonać konstrukcję pod podłogę, by jak najbardziej ograniczyć zużycie drewna?
    6. z czego wykonać podłogę?


    Chodzi mi o rozwiązanie zapewniające komfort cieplny, dające możliwość składowania tam szpargałów, uwzględniające "zatkanie" otworu na schody. I jednocześnie ograniczające zużycie drewna na konstrukcję (gdzieś na forum znalazłem radę, by zamiast kantówek dla pierwszej warstwy wykorzystać bloczki betonu komórkowego o wysokości pierwszej warstwy wełny (i wkładanie wełny pomiędzy bloczki). Kantówki byłyby dopiero przy drugiej warstwie wełny).
    Ostatnio edytowane przez d-o-m ; 25-01-2020 o 17:52

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym chyba zrobił wełna i na to wylewka. Wydaje się najbardziej trwałe i nie trzeba się bawić w konstrukcje drewniane.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ja bym chyba zrobił wełna i na to wylewka. Wydaje się najbardziej trwałe i nie trzeba się bawić w konstrukcje drewniane.
    Czyli tak. Mam strop żelbet 15cm, na tym kładę wełnę w 2warstwach i potem wylewka.
    Jaka grubość wełny (ma być dobrze, a ni minimalnie - w proj. mam 20 cm. wełny). Jaka grubość wylewki?

    Na obecny otwór i tak muszę zrobić jakąś konstrukcję drewnianą. Utrzyma to i wełnę i wylewkę?
    Ostatnio edytowane przez d-o-m ; 25-01-2020 o 19:49

  4. #4

    Domyślnie

    Co do grubości pytaj znawców. Ja mam podobnie jak Ty tzn strych do ocieplenia ale na pewno nie chcę konstrukcji z drewna bo prędzej czy później będzie z tym problem.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    ale na pewno nie chcę konstrukcji z drewna bo prędzej czy później będzie z tym problem.
    Niby jaki?

    @ d-o-m
    Pytanie: potrzebujesz całej powierzchni strychu na szpargały? Chyba nie
    Jeśli chcesz tanio to na Twoim miejscu zrobił bym tak: na całej powierzchni strychu rozłożył bym wełnę, w dwóch warstwach. 2x10 wydaje mi się mało, 2x15 byłoby moim zdaniem bardziej odpowiednie. Na tej powierzchni, gdzie chcesz składować dałbym legary 5x15 na krzyż, miedzy nie wełnę. Pierwsza warstwa legarów może być co metr, drugą dałbym co 50 cm. Na to płyta OSB 22 albo nawet 25. Tak jak proponuje wykonawca, płyta 18 przy legarach co metr to zdecydowanie za mało, ja mam 22 przy legarach co 60cm i czuć jak się delikatnie ugina przy chodzeniu

    Paroizolacji od spodu bym nie dawał, strop lany stanowi wystarczającą przegrodę. Na górę, tam gdzie wełna nie będzie przykryta OSB możesz dać jakąś membranę para przepuszczalną, chociaż nie jest to konieczne
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Niby jaki?

    @ d-o-m
    Pytanie: potrzebujesz całej powierzchni strychu na szpargały?
    Nie, tak jak zaznaczyłem na rysunku - powierzchnia pod składowanie szpargałów to ok 1/3 powierzchni całości. Człowiek, który miał ocieplać poddasze chciał kantówki układać co 1m na całej powierzchni. Stąd też koszt drewna, który mi wyliczył.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    aby uzyskać parametry termiczne jak dla przegrody energooszcżednej proponowałbym Ci zastosowanie 25-30cm grubości izolacji.
    Możesz to wykonać na dwa sposoby wełna twarda (HARDROCK MAX, STEPROCK HD) układana w 2-3 warstwach i na to wylewka grubości min 4-5cm .
    Kolejnym sposobem jest zastosowanie miękkich produktów (najlepiej z rolki) np. TOPROCK SUPER i ułożenie ich między legarami drewnianymi. Należy jednak pamiętać aby między osb a wełną była szczelina ok 3cm.
    Jeżeli będziesz chciał ograniczyć ilość drewna to możesz pomyśleć o ułożeniu kilki bloczków/pustaków na które nastepnie ułożysz legary i następnie osb.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    (..) zastosowanie miękkich produktów (najlepiej z rolki) np. TOPROCK SUPER i ułożenie ich między legarami drewnianymi. Należy jednak pamiętać aby między osb a wełną była szczelina ok 3cm.
    Jeżeli będziesz chciał ograniczyć ilość drewna to możesz pomyśleć o ułożeniu kilki bloczków/pustaków na które nastepnie ułożysz legary i następnie osb.
    Dlaczego lepsze są produkty z rolki?
    W przypadku produktów z rolki muszę mieć legary o rozstawie szerokości rolki (pewnie ciut mniej, by weszło na wcisk). Do ułożenia kolejnej warstwy muszę na krzyż ułożyć kolejne legary o szerokości rolki. Mniej więcej to zaproponował ten wykonawca, ale bez pustki pomiędzy wełna i OSB.

    Czy w przypadku płyt nie można zastosować legarów np. co drugą płytę lub nawet co trzecią. Zwiększając rozstaw legarów (upychając pomiędzy nie więcej niż jeden rząd płyt wełny) zmniejszę zużycie drogiego drewna (również mającego gorsze właściwości izolujące).
    Mając legary co 3 płyty (tj co ok 180 cm) zużyję na taką warstwę mniej drewna. Druga warstwa legarów mogłaby być co płytę (co 60 cm).
    Czy zastosowanie, w dolnej warstwie wełny, legarów co n rzędów płyt (może rolki) ma rację bytu? Górna warstwa ze względu na konieczność położenia OSB byłaby gęstsza (ale tylko pod OSB). Dalej mogłaby być też co n rzędów.


    Pytanie, czy tak jak opisałem panele/rolki spełnią swoje zadanie, i czy ze względu na oddalenie legarów, nie wystąpią mostki cieplne?

  9. #9

    Domyślnie

    Witam. Stoję przed dokładnie takim samym zadaniem. Czy ktoś wykonywał u siebie podobnego przedsięwzięcie jak wełna na strychu i podest? Jak najlepiej zabetonować dziurę po ewentualnych schodach? Płyta osb, stemple, zbrojenie połączone z aktualnym zbrojeniem stropu i beton?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony