dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie swiatłowod _internet_jaki przewód

    dzień dobry, mam nadzieję, że w dobrym miejscu piszę.

    niedługo zaczynam tynki potem zaraz elewacja. Chciałbym wyprowadzić z budynku światłowód do późniejszego wpięcia do jakiegoś dostawcy. Proszę o radę jaki kupić dobry światłowód ?, one są jakieś standardowe niezależnie od dostawcy sieci ?. Szkoda mi będzie po położeniu tynków i elewacji znów tam grzebać

    dzięki z góry za wszystkie informacje

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Wykonaj przelot, czyli rura peszel zimny min. 32mm średnicy wen. (lub rura PCV do wody).
    Dostawca internetu przeciągnie sobie światłowód w jednym kawałku bezpośrednio do miejsca, gdzie będziesz miał zamontowany router.

    https://peszle.pl/pl/c/Peszle-ziemne/48
    https://instalpiast.pl/pl/p/Rura-PE-...2%2C5-bar/1766
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Wykonaj przelot, czyli rura peszel zimny min. 32mm średnicy wen. (lub rura PCV do wody).
    Dostawca internetu przeciągnie sobie światłowód w jednym kawałku bezpośrednio do miejsca, gdzie będziesz miał zamontowany router.

    https://peszle.pl/pl/c/Peszle-ziemne/48
    https://instalpiast.pl/pl/p/Rura-PE-...2%2C5-bar/1766
    dzięki, jak rozumiem teraz pod elewacją pionowo umieścić peszel od poddasza ( mam parterowkę) i lekko wypuścić w ziemię i na razie zaślepić ?, i jak się Orange w koncu zdecyduje ( już od 2 miesięcy decydują , mam ich słupek 100 metrów od domu) to tym peszlem wsuniemy światłowód.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Peszel z pilotem!!

  5. #5

    Domyślnie

    Mam podobny problem, zaraz mi będą kłaść wszystkie kable, rury przed tynkami i dowiedziałem się kilka dni temu, że Orange planuje budowę światłowodu na mojej ulicy, zgłosiłem się do nich jako chętny i zapisali. Teraz mam pytanie - jak się do tego przygotować? Nie chcę mieć kabli w domu. Rozumiem, że oni doprowadzają kabel światłowody mi na korytarz do jakiejś swojej "puszki", z której idzie rozdzielanie sygnału kablowo na dom - czy to idzie już wtedy skrętką? Nie chciałbym być ograniczonym do Wi-Fi, na dole mam swój "gabinecik" w którym potrzebuję dwa gniazdka na internet - do komputera i telewizora oraz salon, gdzie potrzebuję w dwóch miejscach gniazdek pod TV (bo się nie możemy zdecydować która ściana). Na górze mam 3 pokoje i wystarczy po jednym gniazdku na pokój.

  6. #6

    Domyślnie

    Ciągniesz odpowiedni peszel do miejsca, gdzie planujesz postawić rauter od dostawcy internetu.
    Jeśli nie masz tynków, od tego docelowego miejsca, ciągniesz skrętkę do każdego pokoju, gdzie chcesz mieć tv, komputer, inne graty.
    Dokupujesz sobie switch na 16 portów minimum i łączysz go z urządzeniem od dostawcy internetu.
    U mnie światłowód biegnie po słupach z prądem.
    Mam zakopany peszel w ziemi do słupa i nim biegnie światłowód do mnie do miejsca, gdzie mam ich router.
    Skrętki pod tynkami do puszek z prądem, tz każdego gniazdka i każdego włącznika prądu w domku, każdego okna i drzwi zewnetrznych.
    Część jest na razie w puszkach pod tynkiem. W razie potrzeby, odkryję i je wykorzystam.

    Tyle.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 26-01-2020 o 21:54
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ciągniesz odpowiedni peszel do miejsca, gdzie planujesz postawić rauter od dostawcy internetu.
    Jeśli nie masz tynków, od tego docelowego miejsca, ciągniesz skrętkę do każdego pokoju, gdzie chcesz mieć tv, komputer, inne graty.
    Dokupujesz sobie switch na 16 portów minimum i łączysz go z urządzeniem od dostawcy internetu.
    U mnie światłowód biegnie po słupach z prądem.
    Mam zakopany peszel w ziemi do słupa i nim biegnie światłowód do mnie do miejsca, gdzie mam ich router.
    Skrętki pod tynkami do puszek z prądem, tz każdego gniazdka i każdego włącznika prądu w domku, każdego okna i drzwi zewnetrznych.
    Część jest na razie w puszkach pod tynkiem. W razie potrzeby, odkryję i je wykorzystam.

    Tyle.


    Wyliczyłem sobie na spokojnie, że będę miał 20 gniazdek. Opłaca się bardziej switch czy patchpanel? Ogólnie tak przemyślałem, że może zrobię sobie szafę rackową, od niej do granicy działki pociągnę peszel pod światłowód i w tej szafie wrzucę modem/router + patchpanel/switch i od nich sobie zrobię okablowanie wewnątrz ścian po całym domu. A jeszcze pod tv sat trzeba.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adek233 Zobacz post
    Opłaca się bardziej switch czy patchpanel?
    Sam patchpanel nic ci nie da, musisz do niego mieć switcha. Patch-panel służy tylko do uporządkowania przewodów.

    Więc wybór jest switch+patch-panel albo sam switch (co oznacza bajzel w szafie). Radziłbym jednak ten patch-panel zrobić, bo to nie sa duże koszta.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ciągniesz odpowiedni peszel do miejsca, gdzie planujesz postawić rauter od dostawcy internetu.
    Jeśli nie masz tynków, od tego docelowego miejsca, ciągniesz skrętkę do każdego pokoju, gdzie chcesz mieć tv, komputer, inne graty.
    Dokupujesz sobie switch na 16 portów minimum i łączysz go z urządzeniem od dostawcy internetu.
    U mnie światłowód biegnie po słupach z prądem.
    Mam zakopany peszel w ziemi do słupa i nim biegnie światłowód do mnie do miejsca, gdzie mam ich router.
    Skrętki pod tynkami do puszek z prądem, tz każdego gniazdka i każdego włącznika prądu w domku, każdego okna i drzwi zewnetrznych.
    Część jest na razie w puszkach pod tynkiem. W razie potrzeby, odkryję i je wykorzystam.

    Tyle.

    A tak z ciekawości, po co Ci skrętki przy każdym włączniku prądu? Rozumiem, że włącznik światła też? Planujesz automatykę?

    Plus / minus wiesz ile Cię to kosztowało?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Sam patchpanel nic ci nie da, musisz do niego mieć switcha. Patch-panel służy tylko do uporządkowania przewodów.

    Więc wybór jest switch+patch-panel albo sam switch (co oznacza bajzel w szafie). Radziłbym jednak ten patch-panel zrobić, bo to nie sa duże koszta.
    Tak wiem wiem, własnie chodziło mi o to czy lepiej z czy bez.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adek233 Zobacz post
    A tak z ciekawości, po co Ci skrętki przy każdym włączniku prądu? Rozumiem, że włącznik światła też? Planujesz automatykę?

    Plus / minus wiesz ile Cię to kosztowało?
    Na zapas. Nigdy nie wiadomo. Jeśli zajdzie potrzeba mam doprowadzone. Poszło 1000m skrętki.
    Akurat jest promka na switch 24 portowy niezarzadzalny na amazon.de za 106€
    https://www.amazon.de/gp/product/B00...anguage=pl_PL&
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12

    Domyślnie

    A jakiej firmy brałeś kabel i czy 5 czy 6?

    Jaka wielkość domu jeszcze?

  13. #13

    Domyślnie

    Montuj głębokie puszki, są chyba 90 mm głębokie.
    U mnie mam standardowe i trochę ciasno.
    Możesz ewentualnie do każdego gniazdka i wyłącznika pociągnąć osobny kabel prądowy. Znajomy tak zrobił teraz powoli robi pełną automatykę. Całe sterowanie ma w rozdzielni.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał adek233 Zobacz post
    A jakiej firmy brałeś kabel i czy 5 czy 6?

    Jaka wielkość domu jeszcze?
    U siebie 5. Polskiej produkcji. Znajomy brał już 6.
    125m2 wylewek parter z poddaszem. Do tego mam piwnicę jeszcze, ale tam mam około 40% gniazdek plus wszystkie włączniki, okna i drzwi zewnętrzne.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AcroRd32_2020-01-27_19-31-54.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	440010Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AcroRd32_2020-01-27_19-57-33.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	440011

    Co myślicie o takim układzie? Zupełnie nie wiem jak elektryk puści gorą kabel, ale to jak już mu wygodniej wydaje mi się.




  16. #16

    Domyślnie

    Ewentualnie wersja w podłodze:


  17. #17

    Domyślnie

    U mnie kable z prądem po ścianach.
    Skrętka w dół i po podłodze.
    TZ. obok styro pod wylewkami.
    Uzgodnij to ze swoim elektrykiem..
    Ja sam to układałem, bo taniej i sam wtedy wiedziałem więcej niż wykonawcy, którzy akurat wołali 2k za podprowadzenie skrętki.
    Reszta, dodatkowa praca, dodatkowa płaca
    Sztuka kompromisu.
    Nie wiesz co będzie przydatne, robisz, co się da.
    Ewentualnie wiesz co chcesz, będzie ok.
    Ale takich co wiedzą, jest niewielu. Tak jak i ja.
    Mam, bo sam rozprowadziłem skrętki i przy okazji wyłapałem błędy elektryka, którego wcześniej wyrzuciłem.

    To nie jest proste, ale da się ogarnąć.
    Najważniejsze, to co chce się osiągnąć na teraz.
    Później, każdy zmienia priorytety, oczekiwania.
    Tego nie da się uniknąć.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 27-01-2020 o 21:33
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał adek233 Zobacz post
    Może być, ale na zewnątrz.
    Dla światłowodu, lepszy HDPE.
    U mnie można było kupić u lokalnego producenta 2 lata temu.
    1zł za metr HDPE. Później się wycwanili i podnieśli cenę do 5 zł/mb dla normalnych bez firmy.
    Jeśli kupisz ten co wrzuciłeś, sprawdź pilota.
    Jeśli słaby, wymień na sznurek do podwieszania wełny.
    Bo jak Ci się urwie w trakcie przeciągania, to jesteś w czarnej d**ie.
    Do domu, poszukaj jednak HDPE fi16-22mm. Do pociągnięcia w środku domku np pod wylewkami.
    Mi się udało kupić HDPE przed podwyżką. Za pilot wołali 50gr dopłaty. Dawali gruby sznurek.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #20

    Domyślnie

    Sąsiad wrzucił w ziemię właśnie to, co zalinkowałeś.
    Przy zasypywaniu coś poszło nie tak.
    Zacisło.
    Kasa w błoto.
    Musiał ponownie brać koparkę i jeszcze raz kopać.
    Cena za brak wiszących przewodów wokół domu.
    HDPE, to takie PE, tylko mniejszej średnicy i nie musi spełniać wielu wymogów.

    PS.
    PE, to rura, którą leci Ci woda z wodociągów od głównego rurociągu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 28-01-2020 o 19:35
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony