dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1

    Domyślnie Powietrzna PC czy Pelet? Prosze o porady

    Witam. Mam pytanie do osob prywatnych, posiadajacych PPC lub Pellet.
    Wiem tez ze Tematy byly poruszane i duzo czytalem, ale mam wrazenie ze duzo postow to tylko reklama produktu, wiec prosze o szczera porade a nie spekulacje.

    Bede budowal dom bez piwnic, Parter+poddasze uzytkowe, pow. uzytkowa 172m², pow. podlog 194m² bez garazu(30m²), Podlogowka 100%, budowany na kleju Porotherm 25cm + 20cm styropian. Wentylacja grawitacyjna. W projekcie domu jest rowniez kominek ktory chce i drugi komin ewentualnie na paliwa stale.
    Podawane wartosci dla mojego budynku to:
    Wskaźnik Euco = 26,4 kWh/m2 rok
    Wskaźnik Ep = 86,5 kWh/m2 rok.

    Dostalem wycene calkowita na instalacje grzewcza i kanalizacyjno wodna na Pompe Powietrzna i wyszlo 75-81tys.zl wszystko na gotowo, w zaleznosci jaka PPC wybiore. Sama pompa z montazem wychodzi 45tys., Stiebel Eltron HPA-O 10 C Premium 9,54kW, lub Stiebel Eltron WPL 18E A, 38tys. Nie reklamuje produktu, poprostu dostalem na to wycene. Jest to najtansza wycena z 4 ktore robilem. Jesli chodzi o wentylacje Mechaniczna z Reku, to nie chcemy jej z Zona. Wiem ze opinie sa rozne i duzo osob chwali sobie to rozwiazanie ale my tego nie chcemy, wiec prosze nie piszcie zeby sie zastanowic lub ze jest to blad.

    Moje Pytania do was drodzy uzytkownicy Pomp Powietrznych lub Pelletu:

    1. Czy zastanawiali byscie sie w ogole nad Pelletem?(gazu nie ma u nas)ekogroszek raczej odpada.
    2. Mowiono mi ze koszt roczny PPC ogrzewanie + CWU na moje m² to 3000-3500zl, jest to realistyczne? Ile moglby wyniesc koszt roczny pelletu?
    3. Jesli bedzie PPC to czy moge zrezygnowac calkowicie z drugiego komina? Wentylacja grawitacyjna bedzie szla wtedy przez kominek czy sie myle?
    4. Czy waszym zdaniem wycena na PPC jest droga czy przecietna ?

    Przepraszam za byc moze banalne pytania, ale nie zajmuje sie Budowlanka i szukam porad osob Uzytkujacych takie rozwiazania.

    Z gory dziekuje i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kamil22 ; 26-01-2020 o 11:46

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Witam. Mam pytanie do osob prywatnych, posiadajacych PPC lub Pellet.
    Wiem tez ze Tematy byly poruszane i duzo czytalem, ale mam wrazenie ze duzo postow to tylko reklama produktu, wiec prosze o szczera porade a nie spekulacje.

    Bede budowal dom bez piwnic, Parter+poddasze uzytkowe, pow. uzytkowa 172m², pow. podlog 194m² bez garazu(30m²), Podlogowka 100%, budowany na kleju Porotherm 25cm + 20cm styropian. Wentylacja grawitacyjna. W projekcie domu jest rowniez kominek ktory chce i drugi komin ewentualnie na paliwa stale.
    Podawane wartosci dla mojego budynku to:
    Wskaźnik Euco = 26,4 kWh/m2 rok
    Wskaźnik Ep = 86,5 kWh/m2 rok.

    Dostalem wycene calkowita na instalacje grzewcza i kanalizacyjno wodna na Pompe Powietrzna i wyszlo 75-81tys.zl wszystko na gotowo, w zaleznosci jaka PPC wybiore. Sama pompa z montazem wychodzi 45tys., Stiebel Eltron HPA-O 10 C Premium 9,54kW, lub Stiebel Eltron WPL 18E A, 38tys. Nie reklamuje produktu, poprostu dostalem na to wycene. Jest to najtansza wycena z 4 ktore robilem. Jesli chodzi o wentylacje Mechaniczna z Reku, to nie chcemy jej z Zona. Wiem ze opinie sa rozne i duzo osob chwali sobie to rozwiazanie ale my tego nie chcemy, wiec prosze nie piszcie zeby sie zastanowic lub ze jest to blad.

    Moje Pytania do was drodzy uzytkownicy Pomp Powietrznych lub Pelletu:

    1. Czy zastanawiali byscie sie w ogole nad Pelletem?(gazu nie ma u nas)ekogroszek raczej odpada.
    2. Mowiono mi ze koszt roczny PPC ogrzewanie + CWU na moje m² to 3000-3500zl, jest to realistyczne? Ile moglby wyniesc koszt roczny pelletu?
    3. Jesli bedzie PPC to czy moge zrezygnowac calkowicie z drugiego komina? Wentylacja grawitacyjna bedzie szla wtedy przez kominek czy sie myle?
    4. Czy waszym zdaniem wycena na PPC jest droga czy przecietna ?

    Przepraszam za byc moze banalne pytania, ale nie zajmuje sie Budowlanka i szukam porad osob Uzytkujacych takie rozwiazania.

    Z gory dziekuje i pozdrawiam
    Mialem i wentylacje grawitacyjna mam mechaniczna mialem wegiel pellet teraz mam pompe mialem komin i kominek .
    Po tylu latach doswiadczen nierozumiem ludzi ktorzy buduja nowy dom i chca miec jak w sredniowieczu
    Powiem Ci tak najwieksza czesc pieniedzy przeznacz na dokladnosc i grubosc ocieplenia ,potem daj grube wylewki 100% podlogowki załóż pompe ciepla PW i nie pchaj sie w kominy kominki itp zaloz reku.
    Co do reku to wasza sprawa jak zona chce siedziec w smrodzie i zaduchu to ok.
    W zadnym nowobudowanym domu z wspolczesnymi oknami drzwiami itp.wentylacja grawitacyjna nie dziala.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #3

    Domyślnie

    Wentylacja grawitacyjna nie pojdzie Ci przez kominek musisz normalnie stawiac komin z przewodem spalinowym do kominka plus kanaly wentylacyjne.
    Pellet to tylko klopot z dostawcami jakoscia przechowywaniem jego cena mocno zalezna jest od cen pradu .
    Pelletem za kazda kwh zaplaciz ok.22gr
    Pompa ciepla za kazda kwh zaplacisz od 7do 16gr w zaleznosci od sposobu grzania i wykorzystania taryf.
    Na taki dom nowo budowany bralbym pompe maks.9kw jesli okazala by sie za mala to nie budowalbym takiego durszlaka.
    Za np.panasa czy lg z 200l baniakiem cwu i montazem powinienes wtedy zaplacic ok.25tys.
    Zrobisz jak bedziesz chcial sam w przyszlosci bedziesz ponosil skutki swoich decyzji
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Jesli chodzi o wentylacje Mechaniczna z Reku, to nie chcemy jej z Zona. Wiem ze opinie sa rozne i duzo osob chwali sobie to rozwiazanie ale my tego nie chcemy, wiec prosze nie piszcie zeby sie zastanowic lub ze jest to blad.
    Zgodnie z prośbą nie napiszę, że to błąd.
    Wytłumacz mi jednak proszę w jaki sposób będzie realizowana w Waszym domu wentylacja? W których oknach porobisz dziury? Bo jeśli to będzie szumnie nazwane nawiewnikiem to tylko ładna przykrywka dla owej dziury właśnie....

    Dla peletu przyjmij średnio 4 kWh z 1 kg.
    Jak kupisz tonę za 800 zł. to 1 kWh energii będzie Cię kosztował 0,20 zł. Jak kupisz za 1000 zł. to 0,25 zł.

    Sprawdzałeś po ile jest dobry pelet w Twojej okolicy?
    No i czy masz odpowiednią powierzchnię domu na przechowywanie opału? Pelet nie lubi wilgoci, pamiętaj o tym.

    Przy powietrznej PC jej całoroczna sprawność SCOP wyniesie gdzieś między 3 a 3,5.
    Przy średniej cenie prądu po przeliczeniu tania/droga taryfa (dla np. g12W) wyjdzie gdzieś ok. 0,5 zł. (pewnie trochę przesadziłem, ale niech tak będzie prąd poszedł do góry). Da Ci to koszt 1 kWh przy COP 3 = 0,16 zł.; a przy COP 3,5 = 0,14 zł.

    Koszt inwestycyjny taki sam lub prawie taki sam. Kotły na pelet są bardzo drogie, a powietrzne PC tanieją. Zostaw tego stiebla, popatrz na LG, Panasonica, Atlantica, Samsunga, itd.
    Do peletu dolicz ten komin i miejsce na składowanie opału.

    Przy pompie ciepła możesz:
    1. chłodzić dom,
    2. bilansować zużycie prądu panelami fotowoltaicznymi,
    3. grzać wodę w basenie.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna nie pojdzie Ci przez kominek musisz normalnie stawiac komin z przewodem spalinowym do kominka plus kanaly wentylacyjne.
    Pellet to tylko klopot z dostawcami jakoscia przechowywaniem jego cena mocno zalezna jest od cen pradu .
    Pelletem za kazda kwh zaplaciz ok.22gr
    Pompa ciepla za kazda kwh zaplacisz od 7do 16gr w zaleznosci od sposobu grzania i wykorzystania taryf.
    Na taki dom nowo budowany bralbym pompe maks.9kw jesli okazala by sie za mala to nie budowalbym takiego durszlaka.
    Za np.panasa czy lg z 200l baniakiem cwu i montazem powinienes wtedy zaplacic ok.25tys.
    Zrobisz jak bedziesz chcial sam w przyszlosci bedziesz ponosil skutki swoich decyzji
    Dziekuje za Twoja odpowiedz, jesli chodzi o reku, to tak jak mowilem nie zdecydujemy sie na to pomimo tego ze sa dobre opinie tego rozwiazania, nawet jesli kosztem tego ogrzewanie wyjdzie nieco drozej w ciagu roku ze wzgledu na wietrzenie. Kominek byl i jest takim malym spelnieniem ktore zawsze chcielismy miec w domu, nawet jak w ciagu roku bedzie w nim palone tlko pare razy. A wiec drugi komin musi byc tak czy tak.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Zgodnie z prośbą nie napiszę, że to błąd.
    Wytłumacz mi jednak proszę w jaki sposób będzie realizowana w Waszym domu wentylacja? W których oknach porobisz dziury? Bo jeśli to będzie szumnie nazwane nawiewnikiem to tylko ładna przykrywka dla owej dziury właśnie....
    Wlasnie myslalem ze tam gdzie kominek, majac komin dwuwentylacyjny wentylacja bedzie przebiegala przez niego z otwieraniem okien. a z drugiego komina mozna rezygnowac na rzecz pompy ciepla powietrznej. Koszt reku jest dla mnie duzy, plus cena pradu ktora trzeba doliczyc i koszty serwisu, brak pradu=brak reku, choc zawsze mozna otworzyc okna.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To jaki jest roczny koszt en elektrycznej dla rekuperatora ?
    I filtrów ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Wlasnie myslalem ze tam gdzie kominek, majac komin dwuwentylacyjny wentylacja bedzie przebiegala przez niego z otwieraniem okien. a z drugiego komina mozna rezygnowac na rzecz pompy ciepla powietrznej. Koszt reku jest dla mnie duzy, plus cena pradu ktora trzeba doliczyc i koszty serwisu, brak pradu=brak reku, choc zawsze mozna otworzyc okna.
    No ale nie chcesz reku bo niechcesz bo sie zaparles albo najgorzej jak sie zaparla druga polowa czy jakie sa konkretne argumenty przeciw ?
    Bo chyba nie finansowe bo jak rozwazasz zalozenie pompy za 45tys.to starczy Ci te 45tys na zalozenie tego i tego.
    Chyba nie nalezysz do tych osob ktore twierdza ze wentylacja mechaniczna jest grozna bo jak zabraknie pradu to sie udusicie?
    Caly czas widze opierasz swoja teze ze bedziecie siedziec orzy grawitacyjnej a ja Ci mowie ze przy wspolczesnym standardzie budownictwa to bedziesz musial kupic u kogos okna z altanki jeszcze takie wiesz drewniane z szybami na kit zeby ta wentylacja dzialala chyba ze kupisz okna o wspolczynniku 0,7 za ktore bedziesz placil po 1,5tys plus montaz a potem jak debil powycinasz w nich dziury na wspanialy wynalazek jakim sa nawietrzniki i zrobisz z tych okien u=2.
    A jesli nie to proponuje kupic sobie czujnik co2 i zobaczysz w jakim stezeniu bedziesz siedzial po nocce o jakis klejach z mebli paneli i innych materialow nie wspomne.
    Nie zapomnij doprowadzic do kominka powietrza bo inaczej tymi kanalami wentylacyjnymi zamiast wywiewac to bedzie Ci nawiewac wszelakie produkty spalania okolicznych sasiadów
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #9

    Domyślnie

    Glownie chodzi mi koszt inwestycji i boje sie tego ze jest to urzadenie ktore wymaga czestej ingerencji technicznej i jak sie cos zepsuje to wtedy ani nie bede mial WG ani WM. Druga sprawa to jesli uwazasz ze za 45tys. zrobie to i to, zrobil bym to chetnie, ale to teraz nie wiem czy osoby do ktorych dawalem wyceny urwali sie z choinki albo te pompy Stiebel sa tak drogie. Widocznie u mnie w regionie musi byc serwis tych pomp skory 4 hydraulikow robi wycene tylko na tych pompach.

    Dlatego to forum i podziekowania za kazda opinie

  10. #10

    Domyślnie

    Sprawny przedstawiciel handlowy sie u was w rejonie plata
    A jaki to rejon?
    Ja teraz zakladalem reku kanaly robilem sam wyszly mnie 3tys reku thessla green airpack4 300h ze sterownikiem air++ ,modulem CF i uruchomieniem wyszlo 9tys za oompe powinienes zaplacic z cwu 25tys.
    Poprostu musisz wykazac odrobine checi i nie isc na latwizne i szukac do skutku.
    Jak nie mozesz znajsc u siebie to szukaj w calej polsce sa firmy kture zakladaja na terenie calej polski a ich uzadzenia maja i tak serwis firmowy wiec potem w razie czego producent wysyla serwis do Ciebie.
    Koszt pradu na reku to niewiem ze 100zl na rok? Same wentylatory to 20wat biorą najwiecej jak jest grzalka wstepna i ponizej zera sie co troche zalacza zeby odmrozic wymiennik .
    U mnie teraz praktycznie caly dzien na minusie to reku od 4dni bierze 1,2kwh na dobe jak nie ma mrozu to 0,4 kwh
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #11

    Domyślnie

    Woj. Opolskie. Postaram sie jeszcze poszukac, chyba ze ktos by Polecal kogos w tym regionie to chetnie.
    Mam jeszcze pytanie, mam do mojego Projektu cos takiego jak "projekt ogrzewania pompa ciepla" i do tego takie dane:
    szczelnosc powietrzna oslony budynku n50=1,5 1h
    straty ciepla 12 910W.
    Podana jest pompa ciepla gruntowa Stiebel WPF 16 o mocy grzewczej 16,9kW.

    Mozecie mi cos powiedziec na ten temat ? Czy na podstawie tego mozna cos wyliczyc i czemu pompa o tak duzej mocy ?
    Ostatnio edytowane przez Kamil22 ; 26-01-2020 o 18:26

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukasz.setlak

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Groblice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Po pierwsze koledzy mają 100% racji, aktualnie w nowych domach nie istnieje wentylacja grawitacyjna!
    Napisz na Priv dam Ci namiary na firmę która w Twoim budżecie założy Ci PC i reku. Co ważne jest to sprawdzona firma i polecana tutaj

  13. #13

    Domyślnie

    Witam. Dziś dostałem jeszcze dane dotyczące energetyki mojego Domu.

    EP (zapotrzebowanie na energię pierwotną) - 86,5 kWh/m2 rok
    EUco+w (zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji) - 26,4 kWh/m2 rok
    EUcwu (zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania wody użytkowej - 20,5 kWh/m2 rok
    EU (zapotrzebowanie na całkowitą energię użytkową) - 46,9 kWh/m2 rok
    EK (zapotrzebowanie na energię końcową) - 65,72 kWh/m2 rok.

    Można po tych danych powiedzieć jaka moc PPC musi być ?

  14. #14

    Domyślnie

    Witam. Dziś dostałem jeszcze dane dotyczące energetyki mojego Domu.

    EP (zapotrzebowanie na energię pierwotną) - 86,5 kWh/m2 rok
    EUco+w (zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji) - 26,4 kWh/m2 rok
    EUcwu (zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania wody użytkowej - 20,5 kWh/m2 rok
    EU (zapotrzebowanie na całkowitą energię użytkową) - 46,9 kWh/m2 rok
    EK (zapotrzebowanie na energię końcową) - 65,72 kWh/m2 rok.

    Można po tych danych powiedzieć jaka moc PPC musi mieć ?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Woj. Opolskie , " projekt ogrzewania pompa ciepla "
    - straty ciepla 12 910 W.
    Podana jest pompa ciepla gruntowa Stiebel WPF 16 o mocy grzewczej 16,9 kW.
    Parter + poddasze użytkowe, pow. użytkowa 172 m², pow. podlog 194 m² bez garazu ( 30 m² ),
    Podlogowka 100 %, budowany na kleju Porotherm 25 cm + 20 cm styropian.
    Wentylacja grawitacyjna.
    Jakie grube masz wylewki? oraz czy są betonowe?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Tyle kasy za PC toć to bandyctwo , ja bym brał na pellet bez zastanawiania .

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Witam. Dziś dostałem jeszcze dane dotyczące energetyki mojego Domu.

    EP (zapotrzebowanie na energię pierwotną) - 86,5 kWh/m2 rok
    EUco+w (zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji) - 26,4 kWh/m2 rok
    EUcwu (zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania wody użytkowej - 20,5 kWh/m2 rok
    EU (zapotrzebowanie na całkowitą energię użytkową) - 46,9 kWh/m2 rok
    EK (zapotrzebowanie na energię końcową) - 65,72 kWh/m2 rok.

    Można po tych danych powiedzieć jaka moc PPC musi być ?
    Te dane są pisane na kolanie, calkowicie błedne i niewiarygodne. To jest po prostu oszustwo architekta, jednak konieczne do uzyskania PNB i zapłaty za projekt.
    Wracajac do mocy pompcy to na podstawie tych danych, pomijam fakt ich niewiarygodnosci nie da sie oszacowac mocy pompy ciepła.
    Do tego konieczne jest projektowe obciązenie cieplne, jezeli znajdziesz je w projekcie to mozesz byc pewny ze jest równie niewiarygodne co pozostałe wielkosci.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Woj. Opolskie. Postaram sie jeszcze poszukac, chyba ze ktos by Polecal kogos w tym regionie to chetnie.
    Mam jeszcze pytanie, mam do mojego Projektu cos takiego jak "projekt ogrzewania pompa ciepla" i do tego takie dane:
    szczelnosc powietrzna oslony budynku n50=1,5 1h
    straty ciepla 12 910W.
    Podana jest pompa ciepla gruntowa Stiebel WPF 16 o mocy grzewczej 16,9kW.

    Mozecie mi cos powiedziec na ten temat ? Czy na podstawie tego mozna cos wyliczyc i czemu pompa o tak duzej mocy ?
    no bez jaj

    ja też opolskie, pompę brałem ze śląskiego, a wentylację mechaniczną z reku zrobił mi z Opola ProVent
    nie jest to może szczyt techniki, ale działa, swoją robotę robi, 5 lat za nim i żadnej awarii
    no i nie był najdroższy

    a OZC zrób sobie, albo chociaż użyj jakiegoś prostego kalkulatora np. na www.cieplowlasciwie.pl
    ale OZC znacznie lepsze

    w opolskim od pomp polecam Sofath w Prudniku ale to bezpośrednie parowanie
    zwykłe powietrzne zerknij chcoaiżby na thermosilesie z Kietrza
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    no bez jaj

    ja też opolskie, pompę brałem ze śląskiego, a wentylację mechaniczną z reku zrobił mi z Opola ProVent
    nie jest to może szczyt techniki, ale działa, swoją robotę robi, 5 lat za nim i żadnej awarii
    no i nie był najdroższy

    a OZC zrób sobie, albo chociaż użyj jakiegoś prostego kalkulatora np. na www.cieplowlasciwie.pl
    ale OZC znacznie lepsze

    w opolskim od pomp polecam Sofath w Prudniku ale to bezpośrednie parowanie
    zwykłe powietrzne zerknij chcoaiżby na thermosilesie z Kietrza


    No a mógłbyś napisać dokładnie od kogo z śląskiego? Jaka masz pompę i ile cie ona mniej więcej wyniosła?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Dziekuje za Twoja odpowiedz, jesli chodzi o reku, to tak jak mowilem nie zdecydujemy sie na to pomimo tego ze sa dobre opinie tego rozwiazania, nawet jesli kosztem tego ogrzewanie wyjdzie nieco drozej w ciagu roku ze wzgledu na wietrzenie. Kominek byl i jest takim malym spelnieniem ktore zawsze chcielismy miec w domu, nawet jak w ciagu roku bedzie w nim palone tlko pare razy. A wiec drugi komin musi byc tak czy tak.
    Ja Cie rozumiem. Domyślam się, że większość chyba nowo budowanych domów praktycznie jest bez wentylacji mechanicznej -może wynika to z braku świadomości.
    Rozważ jednak pompę -to jest przyszłość zwłaszcza jak w planach bedzie fotowoltaika -coraz tańsza i wydajniejsza.
    Jak pisałem w innym poście, z braku finansów -można rozważyć położenie kabli grzewczych DEVi w wylewkach i grzać prądem w w większości taniej taryfie do czasu jak nie urządzisz kołowni z prawdziwego zdarzenia wspomagając się wymarzonym kominkiem.

    Jednakże co do rekuperacji -pomyśl, czy nie położyć jakichkolwiek kanałów -choćby tanich PCV (białe prostokątne lub okrągłe) -kosztować Cie to będzie z 300zł które kiedyś możesz wykorzystać do wentylacji mechanicznej -gdyby się wam odmieniło. Lepsza wersja instalacji do PEFlex ale ich cena z rodzialaczami to ok 2000zł. Po rozłożeniu instalacji -wcale kozystać nie trzeba, a być może podłaczyć sam wentylator wyciągowy -bez rekuperatora.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony