dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 71
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    markę pompy masz w mojej sygnaturce, firma to ghs z Rudy Śląskiej
    tylko ze ja bralem w 2014, cena więc jest juz nieaktualna


    zadzwoń do nich to może coś sensownego zaproponują
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  2. #22

    Domyślnie

    Kolego poświęć chwile czasu i poczytaj to forum, a znajdziesz odpowiedzi w co warto zainwestować.
    Przede wszystkim OZC , albo zlecisz komus (uzytkownik asolt), albo cieplowlasciwe i też mniej wiecej uzyskasz wartość w miare wiarygodną.
    Z takim ozc porozsyłaj do firm i zbieraj oferty.
    Moj dom o parametrach z sygnatury koszt CO + CWU za 2019 to 1200zł ( a temp w domu to 23,5-24 stopnie).
    Co do cen z 2018 roku to wyglada to tak: PC PW Panasonic - koszt kompletnej kotlowni to tak jak pisali poprzednicy okolo 25tys + oczywiście dodatkowo podłogówka.
    Reku dobre mozesz kupic juz za kilka tysiecy i jak zrobisz sam to wyjdzie cie ponizej 10k bez problemu. Gotowiec od firmy to okolo 15k.
    Mamy 2020 rok, a ty chcesz wybudować nowy dom w standardzie, który już dawno minął.
    Wyobraz sobie, że przy pompie ciepła masz kontrole z każdego miejsca na świecie, o przerwy prądu sie nie martw, bo w dzisiejszych czasach sa na prawde znikome. Nawet jesli, to nowy dobrze ocieplony dom trzyma temperature bardzo długo. Masz czysto, nie musisz o tym myśleć, dzieki reku masz czystrze powietrze w domu i to przyjemne uczucie stabilnej cyrkulacji powietrza (brak zaduchu i brak przeciągów).
    Co do kominka to już jest twoja sprawa, ja zrobiłem i rok temu odpaliłem z 10x, w tym roku tylko raz. Na dzien dzisiejszy juz bym nie robił.
    Jesteś na etapie, gdzie mozesz zrobić dobrą inwestycje. Na gruntowe pompy nie patrz, bo one nie maja sensu, a ta 16kW ktora opisałeś to chyba do ogrzania jakiegoś durszlaka co ma 400m2.
    Indywidualny 179,3m2/172m2 p.u. bez garazu;
    ściany porotherm+20cm grafit 0,033; podłoga 20cm EPS100 0,036, strop gestożebrowy porotherm-27cm, dach wełna ursa 035 15+15cm, creaton domino grafit; okna: KN3 85mm-3szyby; reku Aeris 350; 100% podłogówka, PC Panasonic Aquarea H T-CAP 9kW

    Dziennik

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kriss7 Zobacz post
    .... Na gruntowe pompy nie patrz, bo one nie maja sensu, a ta 16kW ktora opisałeś to chyba do ogrzania jakiegoś durszlaka co ma 400m2.
    To nie jest na temat forum poniewaz pytał o powietrzne, ale dlaczego gruntowe pompy nie mają sensu?
    Jak ktoś ma działkę odpowiednio dużą i odrobinę woli aby wykonać samemu kolektor poziomy -to inwestycja za około 3-4tys zł za kolektor na jego dom bez żadnych odwiertów.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Teoretycznie wszystko można wykonać samemu. Po to jednak dopłaca się do firmy, która się na tym zna, żeby mieć większą pewność że instalacja zostanie zrobiona jak należy. Czy jest sens ryzykować przy tak dużych inwestycjach, że coś wykona się niepoprawnie?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Teoretycznie wszystko można wykonać samemu. Po to jednak dopłaca się do firmy, która się na tym zna, żeby mieć większą pewność że instalacja zostanie zrobiona jak należy. Czy jest sens ryzykować przy tak dużych inwestycjach, że coś wykona się niepoprawnie?
    Proszę poczytać inne fora np o Danfosie w Polsce jak dali po bandzie zatajając fakty i robiąc człowiekowi pod górkę -otóż:
    1. Nie każda firma zrobi to fachowo -j/w, mało tego będzie zwalać wszystko na cokolwiek, np brak wpisu, dokumentu , pozwolenia, autoryzacji, pieczątki lagalizacji itp aby tylko zwalić odpowiedzialność zamiast pomóc człowiekowi.
    2. Z racji oszczędności pewne rzeczy można śmiało zrobić samemu, w przeciwnym wypadku można zlecić budowę domu pod klucz. Tu dużo by pisać o jakości tych pseudo-wykonawców.
    3. Z racji pewnych pasji i hobby o tym, że wykonało się 'tymi ręcami".

    I dodam jeszcze jedno, kilka lat temu, żeby dostać możliwą refundację na Pompę ciepła musiałbym:
    -zrobić projekt
    -powołać godetę
    -uzyskać pozwolenie w starostwie czekając do 30dni
    i wtedy MOŻE dostałbym zgodę na dotację pod warunkiem, że wykonawca zrobi mi to wszytko zgodnie z projektem.
    MOŻE opłacałoby mi się to, a może popłynąłbym wydając grube pieniądze.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 28-01-2020 o 12:05

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Doskonale rozumiem takie podejście, nawet mu się nie dziwię, bo też wolę zrobić wszystko po swojemu. Nie dziwię się, ale tylko pod warunkiem, że ktoś jest tą tzw złotą rączką, zna się na instalacjach i ma jakiekolwiek doświadczenie albo nadzór i pomoc osoby, która ma doświadczenie.

    Rozumiem, że z dochodzeniem o swoje jest trudno jeśli zawini firma, ale przynajmniej ma się szansę na jakieś odszkodowanie. Mówimy przecież o instalacjach za kilkadziesiąt tysięcy złotych a nie za kilka stówek. Złe wykonanie dolnego źródła może wpłynąć i na urządzenia i na późniejszą eksploatację. Pytanie czy jest sens ryzykować, żeby sobie trochę pomajsterkować.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    ..... Złe wykonanie dolnego źródła może wpłynąć i na urządzenia i na późniejszą eksploatację. Pytanie czy jest sens ryzykować, żeby sobie trochę pomajsterkować.
    Mogę gratis podać projekt poziomego kolektora dla podanego zapotrzebowania i ryzyko jest żadne dla przewymiarowanego kolektora, przy czym koszt przewymiarowania to pewnie góra kilkaset zlotych.
    Jeżeli wezmę firmę, to tez jest ryzyko, bowiem, może mi grunt zamarznąć lub skraplacz jak będzie ostra zima za trzy lata jak gwarancji już nie będzie.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    To nie jest na temat forum poniewaz pytał o powietrzne, ale dlaczego gruntowe pompy nie mają sensu?
    Jak ktoś ma działkę odpowiednio dużą i odrobinę woli aby wykonać samemu kolektor poziomy -to inwestycja za około 3-4tys zł za kolektor na jego dom bez żadnych odwiertów.
    Przy kosztach ogrzewania powietrzną pompą w granicach 1000-1500 zł na rok, ile zejdziesz przy pomocy gruntowej? 200-300 zł rocznie? Te 4 tys za kolektor będą się zwracać przez kilkanaście lat. Uważasz, że warto? Dlatego gruntowe mają mało sensu....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Przy kosztach ogrzewania powietrzną pompą w granicach 1000-1500 zł na rok, ile zejdziesz przy pomocy gruntowej? 200-300 zł rocznie? Te 4 tys za kolektor będą się zwracać przez kilkanaście lat. Uważasz, że warto? Dlatego gruntowe mają mało sensu....
    Poza podanymi róznicami są jeszcze inne aspekty które wg mnie przemawiają za gruntową:
    -cisza
    -brak problemu odszraniania
    -wg mnie większa niezawodność
    ale oczywiście każdy musi wybrać.

    Gdyby gruntowe nie miały sensu -pewnie nikt by ich nie kupował i nie produkował.
    Inna sprawa, że powietrzne cały czas idą z techniką lekko do przodu a zimy są łągodniejsze, gdyby zima byal długa i ostra to już wesoło nie byłoby.
    Dlatego całkowicie nie odcinałbym się od alternatywnych rozwiązań (kominek, gaz, fotowoltaika).
    Wracając do tematu -ja nie chciałbym peleta.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Poza podanymi różnicami są jeszcze inne aspekty które wg mnie przemawiają za gruntową:
    -cisza
    Mam pompę powietrzną i jest absolutnie nieuciążliwa. Problem hałasu jest moim zdaniem przesadzony, chyba że są jakieś wyjątkowo głośne modele.

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    -brak problemu odszraniania
    Nie wiem jaki w tym problem. Jak się zaszroni, to się odszroni, tyle w temacie...

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    -wg mnie większa niezawodność
    Dopóki gruntowe to były proste ON/OFF to faktycznie był argument. Ale teraz większość to też inwertery o takim samym stopniu komplikacji jak powietrzne.


    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Gdyby gruntowe nie miały sensu -pewnie nikt by ich nie kupował i nie produkował.
    Mają coraz mniej sensu i dlatego coraz mniej ludzi je kupuje.

    Żeby nie było - uważam, że gruntowa pompa jest lepsza od powietrznej. Gdybym nie liczył się z kasą to wolałbym gruntową. Ale jeśli nie śpimy na pieniądzach to gruntowa kompletnie nie ma uzasadnienia ekonomicznego....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #31
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Gruntówek się nie kupuje dlatego że te odwierty które firmy proponują kosztują chore pieniądze a druga sprawa to to że społeczeństwo robi się takie jak na zachodzi do wymiany żarówki woła elektryka a do wymiany zwykłego kranu hydraulika , po prostu wiekszość nie ma zielonego pojęcia i ratuje sie kredytami ale to inna bajka .

  12. #32

    Domyślnie

    Co napisałem wyżej? -"Każdy musi wybrać"
    My przedstawiliśmy swoje zdania.
    Tak czy inaczej -pellet jest na ostatnim miejscu.

    zapytam przy okazji -"jak procentowo wygląda cena pompy powietrznej do gruntowej ok. 9kW nie biorąc pod uwagę wymiennika gruntowego (bo ten kosztuje od 3 do 30tys zł).
    Gruntowa z prostym montażem i uruchomieniem ok. 20-30tys zł za markowy sprzęt.
    Powietrzna ?
    Do tego są jeszcze dla pompy ODLICZENIA ZWROTU PODATKU !! co nie jest bez znaczenia
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 28-01-2020 o 15:20

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    procentowo wygląda cena pompy powietrznej do gruntowej ok. 9kW nie biorąc pod uwagę wymiennika gruntowego (bo ten kosztuje od 3 do 30tys zł).
    Gruntowa z prostym montażem i uruchomieniem ok. 20-30tys zł za markowy sprzęt.
    Powietrzna ?
    Ze zbiornikiem cwu czy bez te 20-30tys?
    I jeszcze jakie firmy wsród gruntówek masz na mysli jako markowy sprzęt czy polskie skladaki z zagranicznych podzespolów klepane w 200m2 hali postawionej 5lat temu na srodku pola kukurydzy i zatrudniajacych 10osob to juz firmowy sprzęt czy nie
    Ostatnio edytowane przez codix ; 28-01-2020 o 16:26
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Najtańsza oferta dla mojego domku - zestaw z pompą 6kW (montaż, zbiornik 160l itd) i 5 odwiertów w cenie 33 300 zł brutto. To z odwiertami po 8m (osiem). Przy standardowych głębokościach cena oscylowała ok 40-42tyś. Pomysł z poziomym kolektorem u mnie padł, bo zgadałem się z gościem, który ma taki sam grunt (piasek do 2,5m) i zimą 2017 dogrzewał się olejakami. Na jakieś ekstra wielkie DZ miejsca brak.
    Dla porównania PC PW 6kW z kompletną kotłownią , montażem zbiornik Mileo 160l - 22500

  15. #35

    Domyślnie

    Ja wrócę do twojego uporu w temacie rekuperacji. Człowieku to jest cudowne narzędzie. Kretynizmem jest dziurawienie 3 szybowego okna żeby zrobić ciąg (ktorego i tak nie będzie). Ja w zimie nie otwieram okna bo mam swieze cieple powietrzne caly czas. A na moj dom pompa w 2019 przepalila kWh za niecale 1400pln. Rekuperacja tez jakis w tym ma udzial. Jednak u nas przewazylo świeże powietrze vs zimno lub zaduch. Porozmawiaj z żoną. Czy przypadkiem nie rozmawiała z jakąś koleżanką, ktora rozmawiała z inną, ktora czytała na wp.pl że rekuperator wysusza powietrze i mozna umrzec?
    Nie jestem ani sprzedawcą reku ani pompy. Tylko zadowolonym posiadaczem.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Ten kalkulator bierze pod uwagę rekuperację lub jej brak. Można sobie zobaczyć ile energii to oszczędza o komforcie nie wspominając
    http://eko.org.pl/energia/heatmaster/

  17. #37

    Domyślnie

    Raczej komfort chociaz ja jest reku bez odzysku wilgoci to suchar w powietrzu niezły.
    Co do oszczednosci to firmy produkujace reku przedstawiaja je w porównaniu do dzialajacej zgodnie z norma wentylacji grawitacyjnej a takiej u nikogo nie ma a czesto jest taka ktora wogole nie działa wiec w takim przypadku reku powoduje tylko stratę.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #38

    Domyślnie

    Nie mam odzysku wilgoci, a wilgotnosc jest w punkt idealna.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Nie mam odzysku wilgoci, a wilgotnosc jest w punkt idealna.
    No to chyba musze reklamowac swojego Airpacka bo jak mialem w domu 50% to po założeniu reku jak jest kilka dni na minusie to mam 35% teraz dwa dni na plusie plus opady to pomalu wzrosla do 39% .
    To albo masz naturalnie duza wilgoc w domu albo slaba sprawnosc reku bo ja slyszalem ze wysusza i przekonalem sie ze wysusza jak by tak nie bylo to nie robili by reku z odzyskiem bo po co?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #40
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nie wiem do końca czy PC będzie najtańsze ogrzewanie bo np u mnie całą dobę trzeba grzać z mocą ok 4 kw 24/h załóżmy że średni cop wyjdzie ok 2 to na dobę potrzeba mi ok 48- zaokrąglamy do 50kwh razy cena u mnie coś ok 65 groszy daje 32 zł dziennie razy 30 dni to już wychodzi 900zł ponad razy 7 miesięcy to już jest zdrowo ponad 6 tysięcy , czy ja gdzies popełniam błąd ? ekogroszkiem za 1550zł (2 tony ) grzeję od września aż do powiedzmy marca . jakoś sensu wymiany nie widze chociaż bym i nawet chciał bo wygoda , nawet jak ten cop byłby 3 to też taniej by nie było .

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony