dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 71
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nie wiem do końca czy PC będzie najtańsze ogrzewanie bo np u mnie całą dobę trzeba grzać z mocą ok 4 kw 24/h załóżmy że średni cop wyjdzie ok 2 to na dobę potrzeba mi ok 48- zaokrąglamy do 50kwh razy cena u mnie coś ok 65 groszy daje 32 zł dziennie razy 30 dni to już wychodzi 900zł ponad razy 7 miesięcy to już jest zdrowo ponad 6 tysięcy , czy ja gdzies popełniam błąd ? ekogroszkiem za 1550zł (2 tony ) grzeję od września aż do powiedzmy marca . jakoś sensu wymiany nie widze chociaż bym i nawet chciał bo wygoda , nawet jak ten cop byłby 3 to też taniej by nie było .
    No cos zle liczysz bo 2000kg wegla ma 16000kwh spalisz go z 60% sprawnoscia wiec do ogrzania domu faktycznie potrzebujesz 9600kwh jesli masz grzejniki osiagniesz cop3 jesli podlogowke cop4 załóżmy że 3,to 9600/3=3200.
    Tyle kwh pobierze Ci pompa 3200x0.6zl=1920zl
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  2. #42
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Mam podłogówkę i stale musi iść te ok 4 kw , za bardzo mi sie nie chce wierzyć że cop średni wyjdzie 3 chyba że pompa przewymiarowana , ale tak czy siak drożej wychodzi jak ekogroszkiem bo nie wspomniałem że mam też ciepła wodę użytkowa . sprawność kotła jest wysoka bo z papierów wynika że powyżej 90 procent ile faktycznie nie wiem nie mierzyłem nie mam ciepłomierza ale dwie tony za 1600 zł niespełna to źle raczej nie ma , nawet omało co już nie robiłem dolnego źródła pod gruntówke ale używaną tylko chęci odeszły jak to sobie policzyłem .

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Mam podłogówkę i stale musi iść te ok 4 kw , za bardzo mi sie nie chce wierzyć że cop średni wyjdzie 3 chyba że pompa przewymiarowana , ale tak czy siak drożej wychodzi jak ekogroszkiem bo nie wspomniałem że mam też ciepła wodę użytkowa . sprawność kotła jest wysoka bo z papierów wynika że powyżej 90 procent ile faktycznie nie wiem nie mierzyłem nie mam ciepłomierza ale dwie tony za 1600 zł niespełna to źle raczej nie ma , nawet omało co już nie robiłem dolnego źródła pod gruntówke ale używaną tylko chęci odeszły jak to sobie policzyłem .
    Przewymiarowanie pompy nie ma tu nic do znaczenia ,prawidlowo dobrana pompa czyli na wymiar bedzie osiagala najlepsze copy.
    Pytanie jaka temperature wpuszczasz w podlogowke zeby miec cieplo?(nie jaka jest na kotle tylko jaka wchodzi w podloge)
    Jesli masz prawidlowo wykonana podlogowke to spokojnie na powietrznej uzyskasz cop 4 na gruntowej jeszcze lepiej.
    To czy chce Ci sie wierzyc czy nie to sprawa Twojego wyznania.
    Tak samo jak Twoje wyznanie karze Ci wierzyc ze zakupiony wegiel ma tyle a tyle kalori jest go dokladnie 2tony i najwazniejsze ze Twoj kociol na wegiel ma 90% sprawnosci.
    Kiedys moze bedzie Ci dane przekonac sie ile faktycznie ma a moze i nie bo niektorzy sa nie reformowalni
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to chyba musze reklamowac swojego Airpacka bo jak mialem w domu 50% to po założeniu reku jak jest kilka dni na minusie to mam 35% teraz dwa dni na plusie plus opady to pomalu wzrosla do 39% .
    To albo masz naturalnie duza wilgoc w domu albo slaba sprawnosc reku bo ja slyszalem ze wysusza i przekonalem sie ze wysusza jak by tak nie bylo to nie robili by reku z odzyskiem bo po co?
    Wszystko OK z reku.
    Mieszkam na pomorzu i przy morzu - moż(rz)e dlatego.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  5. #45
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przewymiarowanie pompy nie ma tu nic do znaczenia ,prawidlowo dobrana pompa czyli na wymiar bedzie osiagala najlepsze copy.
    Pytanie jaka temperature wpuszczasz w podlogowke zeby miec cieplo?(nie jaka jest na kotle tylko jaka wchodzi w podloge)
    Jesli masz prawidlowo wykonana podlogowke to spokojnie na powietrznej uzyskasz cop 4 na gruntowej jeszcze lepiej.
    To czy chce Ci sie wierzyc czy nie to sprawa Twojego wyznania.
    Tak samo jak Twoje wyznanie karze Ci wierzyc ze zakupiony wegiel ma tyle a tyle kalori jest go dokladnie 2tony i najwazniejsze ze Twoj kociol na wegiel ma 90% sprawnosci.
    Kiedys moze bedzie Ci dane przekonac sie ile faktycznie ma a moze i nie bo niektorzy sa nie reformowalni
    Zasilam podłogę 30-toma stopniami , a co kaloryczności opału podobno 27Mj kupiłem 2 tony i jak by nawet kaloryczność była 22Mj a zamiast 2 ton tylko 1,5 tony a w dodatku sprawność kotła tak jak to ktoś stwierdził 30 procent to bajka skoro za 1550 zł mam w domu dużym 24 stopnie ciepła i ciepłą wodę do kąpieli , w cop 4 raczej nie wierzę bo to marketing , dużo czytam i oglądam i poniżej 5 stopni na plus spada cop . a przy minus 10 cop potrafi spaść do 2 , to nie moje wymysły tylko fachowców co to zakładają i zajmują się tym zawodowo .

  6. #46

    Domyślnie

    Każdy swoje chwali.
    Jednego jestem pewien -wszelkie drewno, pelet, węgiel mogą być oszukane. Jeszce najlepsze z tego własne drewno.
    Gaz i prąd powinny najbardziej trzymać normy.
    Gaz pamiętam że jak są mroźne zimy -to bywał ogień różowawy -coś wtedy było nie tak, poza tym zawsze niebieski jak bramy piotrowe.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Zasilam podłogę 30-toma stopniami , a co kaloryczności opału podobno 27Mj kupiłem 2 tony i jak by nawet kaloryczność była 22Mj a zamiast 2 ton tylko 1,5 tony a w dodatku sprawność kotła tak jak to ktoś stwierdził 30 procent to bajka skoro za 1550 zł mam w domu dużym 24 stopnie ciepła i ciepłą wodę do kąpieli , w cop 4 raczej nie wierzę bo to marketing , dużo czytam i oglądam i poniżej 5 stopni na plus spada cop . a przy minus 10 cop potrafi spaść do 2 , to nie moje wymysły tylko fachowców co to zakładają i zajmują się tym zawodowo .
    Wiara nieraz jest mocna
    Nikt tu nie mówi ze pompa jest najtanszym sposobem ogrzenia,najtaniej jest kradzionym drewnem z lasu.
    Ja Ci gadam ze jak ktos ma podlogowke i zasila tak jak Ty 30st to cop4 osiagniesz.
    Ale to i tak wyjdzie Ci cenowo jak za ten ekogroszek jesli chcesz grzac w taryfie g11.
    Ale niektorzy moga wykorzystywac inne taryfy i wtedy maja np.50% tej ceny.
    Nikt nikogo na sile nie przekonuje,niektorzy maja ekogroch po 900zl,niektórym najzwyczajniej sie nie chce lazic przy weglu itp.
    Nitorzy dostana jakas dotacje na pompe czy na panele pv i potem grzeja za darmo z weglem takich mozliwosci nie ma.
    A Ty jak lubisz wegiel to nos dalej.
    Ja sam przeszlem z wegla na pompe i nigdy w druga strone bym nie przeszedl chocby wegiel obnizyli na 400zl/t a nawet chyba jak by za darmo dawali to i tak bym nie zrezygnował
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post

    I dodam jeszcze jedno, kilka lat temu, żeby dostać możliwą refundację na Pompę ciepła musiałbym:
    -zrobić projekt
    -powołać godetę
    -uzyskać pozwolenie w starostwie czekając do 30dni
    i wtedy MOŻE dostałbym zgodę na dotację pod warunkiem, że wykonawca zrobi mi to wszytko zgodnie z projektem.
    MOŻE opłacałoby mi się to, a może popłynąłbym wydając grube pieniądze.
    jak tak u siebie zrobiłem w 2014 roku
    efekt?
    odmowa udzielenia dotacji ponieważ akurat wtedy decydent uznał, że oferta na umowie wstępnej jest w innej wysokości niż umowa i faktura
    żeby było śmieszniej, umowa wstępna byłą na wyższą kwotę niż ostatecznie wyszło, a dokument najważniejszym, od którego wyliczano wartość dotacji, była faktura do umowy

    olałem spór i darowałem sobie tę dotację...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Zasilam podłogę 30-toma stopniami , a co kaloryczności opału podobno 27Mj kupiłem 2 tony i jak by nawet kaloryczność była 22Mj a zamiast 2 ton tylko 1,5 tony a w dodatku sprawność kotła tak jak to ktoś stwierdził 30 procent to bajka skoro za 1550 zł mam w domu dużym 24 stopnie ciepła i ciepłą wodę do kąpieli , w cop 4 raczej nie wierzę bo to marketing , dużo czytam i oglądam i poniżej 5 stopni na plus spada cop . a przy minus 10 cop potrafi spaść do 2 , to nie moje wymysły tylko fachowców co to zakładają i zajmują się tym zawodowo .
    T-CAP 9kW seria H przy -20*C daje 8,9kW.
    Słabo szukasz.
    Wykresy są na forum.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #50

    Domyślnie

    Witam. Chciałbym rozłożyć to na dwa posty jeden PC a drugi to Reku .

    Dostałem ofertę na PC

    Panasonic T-CAP 9kW KIT-WXC09H3E5
    Moc grzewcza pompy przy temp. zewnętrznej -7°C = 9kW (+3kW grzałki)
    CWU 200l
    29700zl Brutto z Montażem
    i
    Mitsubishi Power Inverter 7,5kW PUHZ-SW75VAA EHSD-YM9C
    Moc grzewcza przy temp zewnętrznej -7°C = 6,3kW (+9kW grzałki)
    CWU 200l
    31700zl brutto z Montażem.

    Wiec jestem jak by nie patrzeć już 5-7tys do przodu porównując z PC firmy Stiebel mniej więcej o tych samych parametrach.

  11. #51

    Domyślnie

    Rekuperacja

    Byłem również u znajomego w okresie letnim, który budował się 2 lata temu (120m2) ma reku (chwali sobie, jego żona nie) i w środku było (jak dla mnie) nie przyjemnie, jakby duszno. Jego żona otworzyła na chwile okno tarasowe i od razu poczułem tą świeżość. Pewnie zaraz ktoś napisze ze reku źle wykonane czy coś tam, ja nie uważam ze jest to technologia bez której się nie da żyć i komfort mieszkania spada. Ktoś kto buduje koło dużego miasta gdzie powietrze jest jak mgła(w przenośni ) robi reku i wcale się nie dziwie, tez bym zrobił w takiej sytuacji. Będę mieszkał na wsi, dalej od dużych miast i smogu czy smrodu u nas nie ma. Żona uwielbia wietrzyć a inna sprawa to taka ze nie mam ochoty po Ewentualnym wykonaniu Reku dochodzić się ze jest coś nie tak, a wyceny reku są również różne ze względu na to jaki jest kształt i ułożenie budynku, ten co zrobił za np. 10tys. ma dom 110m2 i kwadratowy, a inny za np. 25tys. bo dom w ułożeniu L i 170m2, z automatu idzie więcej materiału i innych rzeczy. od 3 niezależnych osób dostałem oferty na co najmniej 20tys zł. I mówili jest możliwość zrobienia taniej ale bez gwarancji zadowolenia. Wiec te 20tys poświęcę np. na 20lat większej opłaty za prąd bo żona wietrzy.

    Wiec uważam że wszystko zależy od tego co kto potrzebuje i jakie ma możliwości( w tym finansowe), nie jestem osobą typu robię wszystko co nowe bo fajne i ktoś tez to ma, to i ja muszę, tylko robię to co uważam w mojej sytuacji za odpowiednie, napewno nie będę żałował mojego wyboru co do reku, bo po prostu nie będę rozmyślał jak by to było gdybym miał.

    Co nie zmienia faktu, ze dziękuje za wszystkie sugestie i opinie względem Rekuperacji.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Witam. Chciałbym rozłożyć to na dwa posty jeden PC a drugi to Reku .

    Dostałem ofertę na PC

    Panasonic T-CAP 9kW KIT-WXC09H3E5
    Moc grzewcza pompy przy temp. zewnętrznej -7°C = 9kW (+3kW grzałki)
    CWU 200l
    29700zl Brutto z Montażem
    i
    Mitsubishi Power Inverter 7,5kW PUHZ-SW75VAA EHSD-YM9C
    Moc grzewcza przy temp zewnętrznej -7°C = 6,3kW (+9kW grzałki)
    CWU 200l
    31700zl brutto z Montażem.

    Wiec jestem jak by nie patrzeć już 5-7tys do przodu porównując z PC firmy Stiebel mniej więcej o tych samych parametrach.
    Zrob sobie ozc nawet tu na forum u asolta wydasz kilka stowek a moze zaoszczedzisz kolejne pare tysiakow.
    Pompą ktora Ci proponuja czyli T-capem ludzie tu na forum z powodzeniem ogrzewaja 200m2 stare domy z grzejnikami ka sadze ze wystarczyla by Ci 1fazowa panasonic sdc 9kw i powinno byc znowu jakies 5tys w dół
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam reku i też mogę mieć duszno... A mogę mieć też świeżo...
    Kwestia paru kliknięć...

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mam reku i też mogę mieć duszno... A mogę mieć też świeżo...
    Kwestia paru kliknięć...
    Miałem to samo napisać.
    Oszczędzają na prądzie i reku wyłączone.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Miałem to samo napisać.
    Oszczędzają na prądzie i reku wyłączone.
    Ta duszność to po prostu za duże stężenie CO2.
    Wystarczy zwykły czujnik żeby to sprawdzić.
    W nowych domach bez reku jak ktoś chce mieć ciepło i tanio - niestety Co2 za wysokie (powyżej 1000 ppm).
    Sam padłem ofiarą takiego myślenia
    Efekt - boląca głowa, niewyspanie, efekt zmęczenia, rozdrażnienia.

    Szczególnie narażone są sypialnie gdy szczelne okna i brak mechanicznej wentylacji.
    Nad ranem stężenie może dochodzić do 2500-3000 ppm.
    Niestety, wietrzenie nie pomoże na długo.
    Już po kilku godzinach stężenie znów rośnie.
    Sprawdzone w kilku domach.
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Witam. Chciałbym rozłożyć to na dwa posty jeden PC a drugi to Reku .

    Dostałem ofertę na PC

    Panasonic T-CAP 9kW KIT-WXC09H3E5
    Moc grzewcza pompy przy temp. zewnętrznej -7°C = 9kW (+3kW grzałki)
    CWU 200l
    29700zl Brutto z Montażem
    i
    Mitsubishi Power Inverter 7,5kW PUHZ-SW75VAA EHSD-YM9C
    Moc grzewcza przy temp zewnętrznej -7°C = 6,3kW (+9kW grzałki)
    CWU 200l
    31700zl brutto z Montażem.

    Wiec jestem jak by nie patrzeć już 5-7tys do przodu porównując z PC firmy Stiebel mniej więcej o tych samych parametrach.
    Jak mitsubishi ma być "zamiennikiem tcapa to patrz na zubadan inwerter a nie power inwerter.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Ta duszność to po prostu za duże stężenie CO2.
    Wystarczy zwykły czujnik żeby to sprawdzić.
    W nowych domach bez reku jak ktoś chce mieć ciepło i tanio - niestety Co2 za wysokie (powyżej 1000 ppm).
    Sam padłem ofiarą takiego myślenia
    Efekt - boląca głowa, niewyspanie, efekt zmęczenia, rozdrażnienia.

    Szczególnie narażone są sypialnie gdy szczelne okna i brak mechanicznej wentylacji.
    Nad ranem stężenie może dochodzić do 2500-3000 ppm.
    Niestety, wietrzenie nie pomoże na długo.
    Już po kilku godzinach stężenie znów rośnie.
    Sprawdzone w kilku domach.
    Mam czujnik CO2.
    Przy braku wentylacji, szybko wyje.
    Rano, to ponad 3000 może wskazać.

    Z drugiej strony, jeśli na zewnątrz benzopireny, pm 2.5 pm10 itd, ciężko iść na kompromis.

    Normalnie w okresie letnim, co2, to u mnie około 350, nisko.

    Niestety, trzeba wybrać mniejsze zło.

    Są filtry, można wyłapać większość syfu, ale u nas, to nie wyspa na atlantyku bez smrodzących kopciuchów.
    Nawet sam gaz, jest tylko niewiele lepszy od paliw stałych typu węgiel.
    Stąd UE nakłada restrykcje na to paliwo kopalne.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 29-01-2020 o 18:29
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Witam. Mam pytanie do osob prywatnych, posiadajacych PPC lub Pellet.
    Wiem tez ze Tematy byly poruszane i duzo czytalem, ale mam wrazenie ze duzo postow to tylko reklama produktu, wiec prosze o szczera porade a nie spekulacje.

    Bede budowal dom bez piwnic, Parter+poddasze uzytkowe, pow. uzytkowa 172m², pow. podlog 194m² bez garazu(30m²), Podlogowka 100%, budowany na kleju Porotherm 25cm + 20cm styropian. Wentylacja grawitacyjna. W projekcie domu jest rowniez kominek ktory chce i drugi komin ewentualnie na paliwa stale.
    Podawane wartosci dla mojego budynku to:
    Wskaźnik Euco = 26,4 kWh/m2 rok
    Wskaźnik Ep = 86,5 kWh/m2 rok.

    Dostalem wycene calkowita na instalacje grzewcza i kanalizacyjno wodna na Pompe Powietrzna i wyszlo 75-81tys.zl wszystko na gotowo, w zaleznosci jaka PPC wybiore. Sama pompa z montazem wychodzi 45tys., Stiebel Eltron HPA-O 10 C Premium 9,54kW, lub Stiebel Eltron WPL 18E A, 38tys. Nie reklamuje produktu, poprostu dostalem na to wycene. Jest to najtansza wycena z 4 ktore robilem. Jesli chodzi o wentylacje Mechaniczna z Reku, to nie chcemy jej z Zona. Wiem ze opinie sa rozne i duzo osob chwali sobie to rozwiazanie ale my tego nie chcemy, wiec prosze nie piszcie zeby sie zastanowic lub ze jest to blad.

    Moje Pytania do was drodzy uzytkownicy Pomp Powietrznych lub Pelletu:

    1. Czy zastanawiali byscie sie w ogole nad Pelletem?(gazu nie ma u nas)ekogroszek raczej odpada.
    2. Mowiono mi ze koszt roczny PPC ogrzewanie + CWU na moje m² to 3000-3500zl, jest to realistyczne? Ile moglby wyniesc koszt roczny pelletu?
    3. Jesli bedzie PPC to czy moge zrezygnowac calkowicie z drugiego komina? Wentylacja grawitacyjna bedzie szla wtedy przez kominek czy sie myle?
    4. Czy waszym zdaniem wycena na PPC jest droga czy przecietna ?

    Przepraszam za byc moze banalne pytania, ale nie zajmuje sie Budowlanka i szukam porad osob Uzytkujacych takie rozwiazania.

    Z gory dziekuje i pozdrawiam
    Hej. Mam metrazowo podobny dom ale ponad polowa na grzejnikach i troche slabiej ocieplony. Zrobilem OZC i wyszla PC ok 8-9 kW
    1. Mialem ten dylemat, niestety zrobilem komin ktory mnie sporo kosztowal. Koszt kotlowni z PC w 2018 byl wiekszy ok 7 tys za PC( liczylem piec RED,Edilkamin )
    2. Na CO i CWU 4 osoby wyjdzie mi zuzycie ok 4000 tys kWh rocznie. Pellet handlowiec twierdzil ze bedzie 3 t ale jak odwiedzilem kilku znajomych to 4t byloby fajnie a czesto i 6t na taki dom- byly spore tozbieznosci. Koszt ok 850-900 za t plus magazyn bo cena latem fajna a zima rosnie i jakosc , spieki itd.
    3. Primo zrob OZC. Bedziesz pewien dobieranych PC. PC powietrzne koszt kotlowni 25-35 tys a grunowe z odwietami od ok 45 tys.
    Ps. Reku- nie mielismy miesiac jak zamieszkalismy, powiem szczerze nawet na wsi bezapelacyjnie sprawdza mi sie.
    Zrob projekt i wycene np
    https://cennik.peflex.pl/
    na samodzielny montaz bedzie taniej, chociaz same rury rozprowadz i jesli uznacie ze jest potrzeba to kupisz rekuperator pozniej a nie bedziesz miec kucia itd.

    Powodzenia
    Dom w II strefie po podlogach 230 m. Uzytkowe 180 m. Okna Oknoplast 3 szyby, podloga 15 cm grafit, sciana 15 cm Etixxa, skosy 30 cm welny 0,032 a strop 38 cm welny 0,035, garaz odizolowany od domu. PC PW Daikin 8 kW, bufor 300 l, CWU Daikin 200l. Grzejniki Kermi V33 na 110 m plus 70 m podlogowki. OZC Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 8192 W; Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH- 14596 kwh/rok;Kubatura ogrzewana budynku VH- 617 m³. Rekuperacja Thessla Green Home 400.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil22 Zobacz post
    Rekuperacja

    Byłem również u znajomego w okresie letnim, który budował się 2 lata temu (120m2) ma reku (chwali sobie, jego żona nie) i w środku było (jak dla mnie) nie przyjemnie, jakby duszno. Jego żona otworzyła na chwile okno tarasowe i od razu poczułem tą świeżość. Pewnie zaraz ktoś napisze ze reku źle wykonane czy coś tam, ja nie uważam ze jest to technologia bez której się nie da żyć i komfort mieszkania spada. Ktoś kto buduje koło dużego miasta gdzie powietrze jest jak mgła(w przenośni ) robi reku i wcale się nie dziwie, tez bym zrobił w takiej sytuacji. Będę mieszkał na wsi, dalej od dużych miast i smogu czy smrodu u nas nie ma. Żona uwielbia wietrzyć a inna sprawa to taka ze nie mam ochoty po Ewentualnym wykonaniu Reku dochodzić się ze jest coś nie tak, a wyceny reku są również różne ze względu na to jaki jest kształt i ułożenie budynku, ten co zrobił za np. 10tys. ma dom 110m2 i kwadratowy, a inny za np. 25tys. bo dom w ułożeniu L i 170m2, z automatu idzie więcej materiału i innych rzeczy. od 3 niezależnych osób dostałem oferty na co najmniej 20tys zł. I mówili jest możliwość zrobienia taniej ale bez gwarancji zadowolenia. Wiec te 20tys poświęcę np. na 20lat większej opłaty za prąd bo żona wietrzy.

    Wiec uważam że wszystko zależy od tego co kto potrzebuje i jakie ma możliwości( w tym finansowe), nie jestem osobą typu robię wszystko co nowe bo fajne i ktoś tez to ma, to i ja muszę, tylko robię to co uważam w mojej sytuacji za odpowiednie, napewno nie będę żałował mojego wyboru co do reku, bo po prostu nie będę rozmyślał jak by to było gdybym miał.

    Co nie zmienia faktu, ze dziękuje za wszystkie sugestie i opinie względem Rekuperacji.
    Ale sie uparłeś...
    No latem siedziec przy zamknierych oknach tarasowych to trzeba byc fanatykiem reku.
    Wszyscy ci tu mówią, że reku jest super. Ty nie masz, a mowisz że jest duszno.
    Luz

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    No latem siedziec przy zamknierych oknach tarasowych to trzeba byc fanatykiem reku.
    A co za różnica, czy okna zamknięte, czy otwarte, jak siedzisz na zewnątrz?
    Czy może na zewnątrz jest gorąco, żółto od pyłków czy chmara komarów? To po co wtedy otwierać okna?

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony