dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 127 z 127
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pytanie autora:
    W czym wasz kierownik był przydatny?

    Ścierały się m.in. trzy poglądy:
    - Kaizen: do niczego
    - Ja " do pełnienia w rzeczywistości roli nadzoru"
    - d7d "jest niezbędny"

    I potem była dyskusja między nami uzasadniająca każdy z tych poglądów.

    I autor nic nie będzie szukał, bo podejrzewam, że dokładnie zrozumiał (jak wszyscy, poza tobą) co napisałam, a nie wymyślał jakieś dziwaczne teorie.

  2. #122
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    .......... Nowelizacja prawa budowlanego w 2017 roku nie zmieniła zakresu obowiązków kierbudów, pomimo postulatów izb rzemieślniczych by to zrobić dla budownictwa indywidualnego (systemem gospodarczym).

    edit: W 2017 roku nowelizacja prawa budowlanego przebiegała pod hasłem ułatwień dla indywidualnych inwestorów. Stąd też były postulaty o zmianę roli kierbudów. Postulaty zostały niezrealizowane, dlatego fikcyjna rola kierbudów na indywidualnych budowach domków jednorodzinnych nadal jest fikcją.

    I dlatego mój kierbud był fikcyjny, bo nie zajmował się tym wszystkim, co miał wypisane w ustawie. I ludzie którzy budują dziś, mają takich samych fikcyjnych kierbudów.
    przed rozpoczęciem budowy kierownik budowy jest obowiązany potwierdzić wpisem w dzienniku budowy otrzymanie od inwestora zatwierdzonego projektu budowlanego oraz o ile jest wymagany – projektu technicznego (art. 45).


    Prawo budowlane po nowelizacjiPlanowana nowelizacja Prawa budowlanego w sposób znaczący komplikuje i tak już skomplikowany stan rzeczy. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany w stosunku do obecnego porządku prawnego.

    1. Podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny.
    2. Zmiana zapisów dotyczących projektu budowlanego. Zgodnie z projektem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączane będą trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektonicznego-budowlanego. Projekt techniczny nie będzie zatwierdzany w decyzji o pozwoleniu na budowę.
    3. Zmiany w zakresie uzyskiwania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Zgodnie z proponowanymi przepisami Organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie mógł samodzielnie zdecydować o udzieleniu zgody lub odmowie udzielenia zgody na zmiany w projekcie budowlanym.
    4. Zmieniono kanon robót budowlanych, które wymagają dokonania zgłoszenia zamiast uzyskania pozwolenia na budowę. W ustawie stworzono katalogi robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Wprowadzono też katalog obiektów, których budowa wymaga zgłoszenia do organu architektoniczno-budowlanego.
    5. Złagodzono wymogi związane z dokonaniem legalnego odstąpienia od projektu budowlanego w sytuacji budowy realizowanej na zgłoszenie.
    6. Został wprowadzony nowy przepis, mówiący o tym, że zmiany w projekcie technicznym dotyczące rozwiązań, które podlegały uzgodnieniu mogą być wprowadzone wyłącznie po ich ponownym uzgodnieniu.
    7. Wprowadzono 5-letni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć.
    8. Tak jak do tej pory, budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych może być realizowana na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. W tym konkretnym przypadku nie wymaga się zawiadamiania organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót.
    9. Został stworzony zamknięty katalog przypadków, dla jakich robót budowlanych wymagane jest ustanowienie kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego.
    10. Uproszczenia procedury w sprawie samowoli budowlanej.

    Część przytoczonych zmian jest korzystna, jednak przyjrzyjmy się planowanym zmianom w zakresie podziału projektu budowlanego na projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny.

    To zmieniła się czy nie? Te pytania także zadał.

    Jaki powinien być Kierownik budowy? O co pytać na spotkaniu? Jeśli to nie tajemnica o ile taki Kierownik się ceni i co powinno być w usłudze (ile wizyt? itp)
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 29-01-2020 o 18:49

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    " Nowelizacja prawa budowlanego w 2017 roku nie zmieniła zakresu obowiązków kierbudów" - przecież napisałam.

    A ponieważ nie zmieniła, prawne obowiązki kierbuda na budowie domów jednorodzinnych systemem gospodarczym są nadal fikcją.

    O tym właśnie jest cała dyskusja. O tym, że przepisy sa w oderwaniu od praktyki.

  4. #124
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    " Nowelizacja prawa budowlanego w 2017 roku nie zmieniła zakresu obowiązków kierbudów" - przecież napisałam.

    A ponieważ nie zmieniła, prawne obowiązki kierbuda na budowie domów jednorodzinnych systemem gospodarczym są nadal fikcją.

    O tym właśnie jest cała dyskusja. O tym, że przepisy sa w oderwaniu od praktyki.
    Ok rozumiem jest konsensus bo mówimy o innych nowelizacjach i zmianach. Przepraszam ,że wciągnąłem Cię w tą nic nie znacząca dla autora dyskusje.

    Nowelizacja Prawa budowlanego stała się faktem. Sejm 23 stycznia 2020 przegłosował zaproponowany przez rząd dokument.

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dyskusja między mną a d7d dotyczyła pożądanych zmian w przepisach, które było warto wprowadzić w 2017 roku.

    Dla autora ma to znaczenie o tyle, że z d7d doszliśmy do konsensusu jakie obowiązki kierbuda są inwestorowi przydatne a jakie bez sensu. I związku z powyższym jak warto konstruować umowę.

  6. #126
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dyskusja między mną a d7d dotyczyła pożądanych zmian w przepisach, które było warto wprowadzić w 2017 roku.
    Dlatego jak widać pisaliśmy także o innych dyskusjach i innych osobach uczestniczących w dyskusji. Mi chodziło o autora topiku dlatego się tak odniosłem by go ustrzec. Nie ma sprawy inne nowelizacje i inna dyskusja. Mea culpa.

  7. #127

    Domyślnie

    Cześć Wszystkim,

    nie wiem, czy dobry wątek wybrałam, ale poszukuję inwestora zastępczego na naszej budowie domku jednorodzinnego w okolicach Poznania, ktoś mógłby kogoś polecić ?
    Zależy mi aby poprowadził całą budowę i był niezależny od ekipy budowlanej.

    Dzięki za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam,
    Paula

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony