dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 127
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    2x OK.
    To jakie widzicie poprawne rozwiązanie które będzie dobre dla Inwestora.
    Pomijam wymagania stawiane przez prawo budowlane.
    czy teraz inwestorzy mają powszechny problem przy fikcyjnych kierbudach?
    Do doglądania majstrów i wpisów w DB starczy osoba, która nadzoruje budowę w imieniu inwestora. Jak ją nazwiesz to jest naprawdę dowolność. Nie chodzi o nazwę tylko realne obowiązki. Czyli sprawdzanie czy majstry robią zgodnie z projektem + konsultacje techniczne w przypadku jakiś wątpliwości ze strony majstrów.
    Majster i inwestor sami sobie ogarną plac budowy i własne bezpieczeństwo.

    I tak w praktyce wygląda robota kierbuda na budowie domu jednorodzinnego, o ile nie jest tylko stawiaczem pieczątek, ale stawia się czasem na placu budowy.

  2. #102
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czy teraz inwestorzy mają powszechny problem przy fikcyjnych kierbudach?
    Do doglądania majstrów i wpisów w DB starczy osoba, która nadzoruje budowę w imieniu inwestora. Jak ją nazwiesz to jest naprawdę dowolność. Nie chodzi o nazwę tylko realne obowiązki. Czyli sprawdzanie czy majstry robią zgodnie z projektem + konsultacje techniczne w przypadku jakiś wątpliwości ze strony majstrów.
    Majster i inwestor sami sobie ogarną plac budowy i własne bezpieczeństwo.

    I tak w praktyce wygląda robota kierbuda na budowie domu jednorodzinnego, o ile nie jest tylko stawiaczem pieczątek, ale stawia się czasem na placu budowy..
    Nie tylko w tym ale w innych postach gały wyszły mi z orbit.Nie to żebym się czepiał ale jeśli na to stanowisko desygnujemy nazwę to Kierbuda musi być to osoba w 2020 roku z odpowiednimi obowiązkami i uprawnieniami.

    Człowiek się zaczyna budować , a przepuściłaś go prawie przez maszynkę do mięsa. Ileż będziesz mu tłumaczyć jak było kiedyś i czego ma uniknąć , czy jest Kierbudem czy majstrem, czy jest fikcyjnym czy z powołania ,czy jest li tylko stawiaczem pieczątek itd. Jesteś orędowniczką konkretnych krótkich odpowiedzi uderzających w sedno sprawy , dywagacje przemieniające się w wycieczki personalne niezgodne z Twoim poglądem usuwasz. Przypomnę że Gość zapytał :

    Witam
    Ja właśnie jestem na tym etapie budowy że wybieram kierownika budowy. I teraz pytanie do Was Jaki powinien być Kierownik budowy? O co pytać na spotkaniu? Jeśli to nie tajemnica o ile taki Kierownik się ceni i co powinno być w usłudze (ile wizyt? itp) Czy kierownik budowy i np. architekt mojego projektu to nie błąd? W czym wasz kierownik był przydatny, pomocny a w czym Was irytował?
    Na ostatnie pytanie dostał aż za dużo odpowiedzi. W mojej subiektywnej ocenie Kierbud był ,jest i musi pozostać w 2020 roku Kierbudem.To nie ulega żadnej wątpliwości. Już mu w mojej subiektywnej ocenie wystarczy tych wieści o systemie gospodarczym itp.Mamy 2020 rok i zmieniające się przepisy budowlany a Ty mu z meczącą (w mojej subiektywnej ocenie) powtarzalnością tłumaczysz "wkoło Wojtek".

    Tak kiedyś wyglądała praca Kierbuda. Kiedyś.Teraz przepisy się zmieniły i nadal zmieniają.

    Uprawnienia kierownika budowy

    Uprawnienia kierownika budowy ustawodawca określił w art. 22. Kierownik budowy może występować do inwestora o zmiany w projekcie budowlanym, jeżeli zmiany te doprowadzą do usprawnienia procesu budowy albo zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót. Ma także prawo ustosunkowywać się w dzienniku budowy do zaleceń w nim zawartych.

    Kierownik budowy – niezależny czy związany z ekipą wykonawczą?

    Zatrudnianie do budowy firmy, która dysponuje własnym kierownikiem budowy jest złym rozwiązaniem. Kierownik powiązany z firmą wykonawczą będzie dbał o interesy wykonawcy robót, a nie inwestora. Z tego powodu lepiej zatrudnić niezależną osobę, która zadba o to, by prace były prowadzone prawidłowo. Problem ten nie istnieje, gdy inwestor zatrudni inspektora nadzoru inwestorskiego, który go będzie reprezentował na budowie. Przy budowie domów jednorodzinnych jest to jednak rozwiązanie rzadko praktykowane. Jedna osoba nie może na jednej budowie pełnić obowiązków kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.

    Dz.U.2019.1186 t.j.

    | Akt obowiązujący
    Wersja od: 1 stycznia 2020 r.

    Art. 42. [Obowiązki inwestora i kierownika budowy w związku z prowadzeniem robót]


    1. Inwestor jest obowiązany zapewnić: objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki) lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
    2. Kierownik budowy (robót) jest obowiązany:1) prowadzić dziennik budowy lub rozbiórki;
    2) umieścić na budowie lub rozbiórce, w widocznym miejscu, tablicę informacyjną oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia; nie dotyczy to budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych;
    3) odpowiednio zabezpieczyć teren budowy (rozbiórki).

    3. 26 Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do budowy lub rozbiórki obiektów, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, z wyjątkiem budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b, 19, 19a i 20aa. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może wyłączyć, w drodze decyzji, stosowanie tych przepisów również w stosunku do innych obiektów, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych lub innymi ważnymi względami.
    3a. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, stosuje się do budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się prowadzenie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 pracowników albo na których planowany zakres robót przekracza 500 osobodni.
    4. Przy prowadzeniu robót budowlanych, do kierowania którymi jest wymagane przygotowanie zawodowe w specjalności techniczno-budowlanej innej niż posiada kierownik budowy, inwestor jest obowiązany zapewnić ustanowienie kierownika robót w danej specjalności.

    26 Art. 42 ust. 3 zmieniony przez art. 5 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. (Dz.U.2019.1815) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 października 2019 r.

    Podjęcie obowiązków kierownika budowy następuje w drodze oświadczenia o przyjęciu obowiązków związanych z pełnieniem tej funkcji na określonej budowie. Oświadczenie to inwestor jest zobowiązany dołączyć do zawiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które to roboty jest wymagane pozwolenie na budowę. Inwestor jest zobowiązany zawiadomić organ nadzoru o ww. terminie co najmniej na siedem dni przed rozpoczęciem tych robót – art. 41 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).
    Przez rozpoczęcie budowy należy rozumieć podjęcie na terenie budowy prac przygotowawczych. Pracami tymi jest wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy (art. 41 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo budowlane). Należy podkreślić, że prace te nie mogą odbywać się bez wiedzy kierownika budowy, gdyż zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane muszą odbywać się pod jego nadzorem. Przed ich rozpoczęciem konieczne jest protokolarne przejęcie przez kierownika budowy terenu budowy od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego (art. 22 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane).


    całe artykuły
    http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,podjecie_obowiazkow_przez_kie rownika_budowy,6179
    https://oprawiebudowlanym.pl/2016/10/obowiazki-kierownika-budowy.html
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 29-01-2020 o 07:02

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nikspecjalny - masz swoje zdanie o roli kierbuda, ja swoje. Różni nas to, ze ja budowałam systemem gospodarczym a ty nie.



    A dyskusja była nad stwierdzeniem Kaizena o wynajmowaniu taniego kierbuda jedynie do stawiania pieczątek.
    Ja przedstawiłam swoją opinię, jakie funkcje kierbuda mają znaczenie na budowie systemem gospodarczym i o fikcji prawnej związanej z tym stanowiskiem.
    .
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-01-2020 o 11:36

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Sumując wymagania dla kierownika budowy - osoba fachowa, solidnie podchodząca do swoich obowiązków, mająca stały kontakt z budową i z Inwestorem, wpadająca bez zapowiedzi na budowę.
    Kilkanaście wizyt to takie optimum.
    Z pewnością nie może (nie powinien) to być fikcyjny KB dla stawiania pieczątek a reszta zajmuje się Inwestor.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #105
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nikspecjalny - masz swoje zdanie o roli kierbuda, ja swoje. Różni nas to, ze ja budowałam systemem gospodarczym a ty nie.



    A dyskusja była nad stwierdzeniem Kaizena o wynajmowaniu taniego kierbuda jedynie do stawiania pieczątek.
    Ja przedstawiłam swoją opinię, jakie funkcje kierbuda mają znaczenie na budowie systemem gospodarczym i o fikcji prawnej związanej z tym stanowiskiem.
    .
    Nie gniewaj się ale nie zrozumiałaś co napisałem i dlaczego to napisałem. Znów przywołujesz nieistotną przeszłość. Pyta nas, biorących udział w dyskusji osoba która zaczyna budowanie z przepisami 2020 roku.Powtarzasz jak mantrę ten system gospodarczy jak nie jest to meritum utarć budowlanych w tym topiku.W 2020 roku nie ma jakiejś fikcji dlatego to chciałem wytłumaczyć.Nie wiem dlaczego miałaś w tym systemie fikcyjnego Kierbuda, zostawiam to Tobie do przemyślenia.Nie pisz tych głupot bo chłopina tak pomyśli i zrobi za flaszkę razem z wpisem i jak mu się dobiorą do dupska będzie wył do księżyca.Dyskusja jest o Kierowniku budowy. Karzesz , ostrzegasz a jak widzisz sama wypisujesz te niepotrzebne ideologie.po co?

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nikspecjalny - nikt nie pisze o przeszłości. Mowa jest o teraźniejszości i obecnych realiach.
    Czy w 2020 roku system gospodarczy jest zakazaną formą budowy? Nie.
    Czy zakres obowiązków kierbuda uległ zmianie między 2014 a 2020 rokiem. Nie.


    Na forum 99,9% ludzi budujących gospodarczo miało fikcyjnego kierbuda - co jest oczywiste dla każdego, kto zna ustawowe obowiązki kierbudów.
    Bo żaden kierbud nie ogradzał działki i nie stawiał tablic - chociażby. To robił inwestor.
    Żaden kierbud nie był na budowie non stop, przez cały czas pobytu ekipy budującej, by nadzorować przestrzeganie przepisów BHP.

    A dlaczego piszę o budowie systemem gospodarczym? Bo na tym forum zasadniczo omawia się budowę domów jednorodzinnych. Nie autostrad, nie pływalni, nie wieżowca.
    A w Polsce tak już jest, że jak ktoś buduje, to najczęściej systemem gospodarczym a nie zleconym.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-01-2020 o 16:46

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Sumując wymagania dla kierownika budowy - osoba fachowa, solidnie podchodząca do swoich obowiązków, mająca stały kontakt z budową i z Inwestorem, wpadająca bez zapowiedzi na budowę.
    Kilkanaście wizyt to takie optimum.
    Z pewnością nie może (nie powinien) to być fikcyjny KB dla stawiania pieczątek a reszta zajmuje się Inwestor.
    Dokładnie tak. I taki był mój kierbud, chociaż wpadał raczej na zaproszenie, kiedy majster zgłaszał mi wykonanie danego etapu prac:
    Zagęszczanie gruntu (badanie), kontrola rozłożenia zbrojenia i izolacji płyty, zalanie płyty, wyprowadzenie poziomów pierwszej warstwy bloczków, zbrojenie nadproży i podciągów, zbrojenie stropu i stemplowanie przed zalaniem betonem. (nie miałam prac ciesielskich)
    Po SSO wizyty były rzadsze. Wpadł jak kładli papę na dachu, omawiał detale wykonania obróbek blacharskich attyk, obejrzał osadzenie okien, wpadł bez zaproszenia, jak kładli ocieplenie, by sprawdzić czy prawidłowo kleją.
    Przy instalacjach odpuścił, zakładając, że i tak odbiory robi osoba z uprawieniami (gazowy - szczelności, instalacji elektrycznej - elektryk).
    Czyli czym, poza wpisami do DB różni się to od roli nadzoru inwestorskiego?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-01-2020 o 16:57

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Inspektor nadzoru bardziej współpracuje z Inwestorem. Jest jego doradcą, zastępuje inwestora i pilnuje kierownika i jego dzieła.
    Ale zaraz będzie info że taki inspektor nadzoru to nie inspektor nadzoru inwestorskiego tylko inwestor zastępczy

    Można też powiedzieć że inspektor nadzoru to taki nadkierownik?

    Czy to Ty zapraszałeś KB na odbiór robót a nie odwrotnie ?
    (żart)
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, zapraszałam (wyjaśnię, dla tych, którzy nie jarzą kontekstu żartu) - przy budowie systemem gospodarczym to inwestor organizuje prace majstrów, ekip, zgrywa terminy. I jak to na budowie, terminy się czasem przesuwają. Więc kierbud, który de facto kierbudem nie jest (bo nie przebywa na budowie non-stop), nie wie kiedy dokładnie jakie prace są wykonywane. Inwestor musi go o tym powiadomić.

    d7d - właśnie o to chodzi, że dla budownictwa jednorodzinnego indywidualnego ustawowo powinno się zmienić/ograniczyć rolę kierownika albo wymyślić inne stanowisko, żeby nie robić prawa, które jest fikcją i wszyscy je obchodzą.

    Dlatego jak najbardziej zgadzam się z twoim podsumowaniem - może poza tym "bez zapowiedzi", bo jak będzie miał pecha, będzie wpadał zawsze zbyt późno :
    "Sumując wymagania dla kierownika budowy - osoba fachowa, solidnie podchodząca do swoich obowiązków, mająca stały kontakt z budową i z Inwestorem, wpadająca bez zapowiedzi na budowę.
    Kilkanaście wizyt to takie optimum."

  10. #110
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nikspecjalny - nikt nie pisze o przeszłości. Mowa jest o teraźniejszości i obecnych realiach.
    Czy w 2020 roku system gospodarczy jest zakazaną formą budowy? Nie.
    Czy zakres obowiązków kierbuda uległ zmianie między 2014 a 2020 rokiem. Nie.


    Na forum 99,9% ludzi budujących gospodarczo miało fikcyjnego kierbuda - co jest oczywiste dla każdego, kto zna ustawowe obowiązki kierbudów.
    Bo żaden kierbud nie ogradzał działki i nie stawiał tablic - chociażby. To robił inwestor.
    Żaden kierbud nie był na budowie non stop, przez cały czas pobytu ekipy budującej, by nadzorować przestrzeganie przepisów BHP.

    A dlaczego piszę o budowie systemem gospodarczym? Bo na tym forum zasadniczo omawia się budowę domów jednorodzinnych. Nie autostrad, nie pływalni, nie wieżowca.
    A w Polsce tak już jest, że jak ktoś buduje, to najczęściej systemem gospodarczym a nie zleconym.
    Miło nam się wymienia poglądami ale oświeć mnie skąd czerpiesz wiedzę na temat nowych przepisów w budownictwie jednorodzinnym z uwzględnieniem Kierbuda ,włączając ten przepis w system gospodarczy 2020. Uważam ,że to bardzo istotne, tym bardziej ,że polityka budowlana w/w domu, opiera się przecież na nowych obostrzeniach.Możesz te przepisy linkować ?

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nikspecjalny - wskaż dokładnie palcem o tym, gdzie pisałam o jakiś rzekomych nowych przepisach? Dokładnie CYTAT.

  12. #112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    d7d - właśnie o to chodzi, że dla budownictwa jednorodzinnego indywidualnego ustawowo powinno się zmienić/ograniczyć rolę kierownika albo wymyślić inne stanowisko, żeby nie robić prawa, które jest fikcją i wszyscy je obchodzą.

    Dlatego jak najbardziej zgadzam się z twoim podsumowaniem - może poza tym "bez zapowiedzi", bo jak będzie miał pecha, będzie wpadał zawsze zbyt późno :
    "Sumując wymagania dla kierownika budowy - osoba fachowa, solidnie podchodząca do swoich obowiązków, mająca stały kontakt z budową i z Inwestorem, wpadająca bez zapowiedzi na budowę.
    Kilkanaście wizyt to takie optimum."
    "Bez zapowiedzi" miało znaczyć wcześniej niż załoga i majster spodziewają się i oczywiście zawsze do odbioru istotnych etapów budowy.
    Załoga nie może wykonywać dalszych robót bez odbioru etapu przez KB.
    Problemy bywają w czasie urlopu KB ale wtedy to KB powinien prosić zaprzyjaźnionego fachowca aby w jego imieniu "odebrał" etap.
    (chyba nie ma takiego zastępstwa w przepisach)
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    d7d - i co? ekipa będzie czekać kilka dni aż kierbud będzie miał czas wpaść? Przecież w domku jednorodzinnym wykonanie zbrojenia stropu to jeden dzień.
    A może jak poinformują inwestora, że grucha betonu jest potrzebna, to będą udawać zaskoczenie, gdy przyjedzie kierbud sprawdzić zbrojenie?

  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Zawsze majster musi uprzedzić kiedy będzie prawie koniec robót tak aby był czas na poprawki i na wizytę KB i na zamówienie np. betonu.
    Ale KB musi być wcześniej pewny tego że ekipa dobrze wykonuje zbrojenie.
    Bo odbiór zbrojenia na sam koniec może spowodować potrzebę wykonania części lub prawie całości od nowa.
    Dzisiaj ekipy są rożna z tendencją na gorsze.
    "wcześniej" czyli nie na koniec etapu.
    KB jest dla budowy a nie budowa dla KB co znaczy że KB musi być na każde wezwanie budowy i inwestora.
    Taka praca.
    Dlatego jak KB jedzie na urlop to musi załatwić zastępstwo któremu ufa tak że później nie będzie wnosił zastrzeżeń i podpisze.
    Budowa nie będzie czekała.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #115
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    To wynika z Twoich postów i czym sie kierujesz podpowuadajac pytkowi - autorowi. Co go ineresuje przepis z ilus lat jak on buduje teraz w 2020. No dopowiadam za niego. Przywołujesz podajac nawet procentowa zaleznośc o tych którzy budowali systemem gospodarczum z fikcyjnym Kierbude, No to na takie wypowiedzi wnioskuje a dwody przedstawiałem wyżej ,że z Kierbudem w 2020 roku i systemem gospodarczym juz tak byc nie może.

    A dlaczego piszę o budowie systemem gospodarczym? Bo na tym forum zasadniczo omawia się budowę domów jednorodzinnych. Nie autostrad, nie pływalni, nie wieżowca.
    A w Polsce tak już jest, że jak ktoś buduje, to najczęściej systemem gospodarczym a nie zleconym.

    Do doglądania majstrów i wpisów w DB starczy osoba, która nadzoruje budowę w imieniu inwestora. Jak ją nazwiesz to jest naprawdę dowolność. Nie chodzi o nazwę tylko realne obowiązki.

    Więc teraz tłumaczenie nowemu jak powinno być wg. ustawy zalatuje hipokryzją.

    Dlatego podczas nowelizacji PB były wnioski, by urealnić prawo i na potrzeby budownictwa indywidualnego, systemem gospodarczym, zaproponować inną formę nadzoru technicznego lub zmodyfikować zakres obowiązków kierbuda.
    Np. a to na czerwono obowiązuje w 2020 roku? Jekiej nowelizacji przecież Ty o tym piszesz chcę zobaczyć tą nowelizacje to takie dziwne?
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 29-01-2020 o 18:09

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bo odbiór zbrojenia na sam koniec może spowodować potrzebę wykonania części lub prawie całości od nowa. - czyli to problem majstra, jak mu kierbud zakwestionuje. Raz KB każe poprawiać skończone, to na przyszłość majster będzie się pilnował.

    co znaczy że KB musi być na każde wezwanie budowy i inwestora. - tylko podpisując umowę inwestor nie bardzo wie ile razy będzie potrzebował kierbuda ani kierbud nie wie na ile rzetelna będzie ekipa wybrana przez inwestora (lub sam inwestor) i jak czesto będzie ją trzeba kontrolować. A wizyty trzeba wycenić. Więc w umowie trzeba określić np. 15 wizyt na określonych etapach (i skoro etapy byłby określone, trudno mówić o zaskoczeniu wizytą ekipy) + płatne x zł każde dodatkowe wezwanie, poza harmonogramem.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-01-2020 o 18:10

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    To wynika z Twoich postów
    Nie wynika.
    To ty mi wmawiasz, że o czymś napisałam. Dlatego prosiłam o cytat.
    Co więcej - inni zrozumieli prawidłowo o czym pisałam. Poza tobą. To jest twój wielki problem na forum - nie doczytasz dokładnie, przekręcisz, dopowiesz sobie czegoś czego nie ma i robisz wielkie dramaty we wątkach.

    To na czerwono to moja dyskusja z d7d o tym jak pogodzić realia budowlane z prawem, aby prawo nie było fikcyjne, ale odzwierciedlało rzeczywiste potrzeby inwestorów indywdualnych.

  18. #118
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie wynika.
    To ty mi wmawiasz, że o czymś napisałam. Dlatego prosiłam o cytat.
    Co więcej - inni zrozumieli prawidłowo o czym pisałam. Poza tobą. To jest twój wielki problem na forum - nie doczytasz dokładnie, przekręcisz, dopowiesz sobie czegoś czego nie ma i robisz wielkie dramaty we wątkach.

    To na czerwono to moja dyskusja z d7d o tym jak pogodzić realia budowlane z prawem, aby prawo nie było fikcyjne, ale odzwierciedlało rzeczywiste potrzeby inwestorów indywdualnych.
    Ja Cie grzecznie zapytałem po Twoich wywodach na temat Kierbuda czy możesz podać aktualne przepisy systemu gospodarczego z udziałem Kierbuda ,czy on w 2020 roku jest taki sam jak Ty budowałaś. Masz może lepszy dostęp do przepisów to odpowiedz ,a nie oczerniasz mnie ,że znowu czegoś nie rozumiem. Zadałem konkretne pytania o Kierdbuda to mi odpowiedz.

  19. #119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nikspecjalny - ale jakie ja ci mam podawać przepisy? Możesz je sobie sprawdzić. Dyskusja jest zupełnie o czymś innym - o tym, że przepisy nijak mają się do realiów.

    "czy on w 2020 roku jest taki sam jak Ty budowałaś" - tak, jest dokładnie taki sam. Nowelizacja prawa budowlanego w 2017 roku nie zmieniła zakresu obowiązków kierbudów, pomimo postulatów izb rzemieślniczych by to zrobić dla budownictwa indywidualnego (systemem gospodarczym).

    edit: W 2017 roku nowelizacja prawa budowlanego przebiegała pod hasłem ułatwień dla indywidualnych inwestorów. Stąd też były postulaty o zmianę roli kierbudów. Postulaty zostały niezrealizowane, dlatego fikcyjna rola kierbudów na indywidualnych budowach domków jednorodzinnych nadal jest fikcją.

    I dlatego mój kierbud był fikcyjny, bo nie zajmował się tym wszystkim, co miał wypisane w ustawie. I ludzie którzy budują dziś, mają takich samych fikcyjnych kierbudów.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-01-2020 o 18:21

  20. #120
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nikspecjalny - ale jakie ja ci mam podawać przepisy? Możesz je sobie sprawdzić. Dyskusja jest zupełnie o czymś innym - o tym, że przepisy nijak mają się do realiów.

    "czy on w 2020 roku jest taki sam jak Ty budowałaś" - tak, jest dokładnie taki sam. Nowelizacja prawa budowlanego w 2017 roku nie zmieniła zakresu obowiązków kierbudów, pomimo postulatów izb rzemieślniczych by to zrobić dla budownictwa indywidualnego (systemem gospodarczym).

    edit: W 2017 roku nowelizacja prawa budowlanego przebiegała pod hasłem ułatwień dla indywidualnych inwestorów. Stąd też były postulaty o zmianę roli kierbudów. Postulaty zostały niezrealizowane, dlatego fikcyjna rola kierbudów na indywidualnych budowach domków jednorodzinnych nadal jest fikcją.

    I dlatego mój kierbud był fikcyjny, bo nie zajmował się tym wszystkim, co miał wypisane w ustawie. I ludzie którzy budują dziś, mają takich samych fikcyjnych kierbudów.
    To nie jest dyskusja . Autor zadał pytania na które dostał to co dostał , a ja się z tym nie zgadzam. Poszukam nowych przepisów o Kierbudzie na 2020 rok bo mu podałaś tą fikcje na talerzu. Jeśli będzie mądry tak nie zrobi.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony