dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 127
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Narzekasz na swojego KB (i pewnie słusznie) bo wielu rzeczy nie dopilnował i może na niewielu się znał ale dopisz wg jakich kryteriów wybrałeś swojego KB i dlaczego.
    Napisz także na czy powinien znać się Inwestor aby samemu wszystkiego dopilnować.
    I ile to czasu zajmuje.
    KB powinien być człowiekiem Inwestora lub człowiekiem od strony Wykonawcy.
    W takim jednak przypadku Inwestor powinien sobie wybrać bardzo dobrego Inspektora Nadzoru który jest jest człowiekiem na budowie.
    IN to jest najlepszy wybór dla przeciętnego Inwestora.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Elfir proszę nie myl jak dla mnie tych dwóch funkcji na budowie.
    Nie mylę. Mówię jaka jest praktyka. Po prostu bardzo odstaje praktyka od prawniczej teorii.
    Który kierbud przy prywatnej budowie systemem gospodarczym zajmuje się organizacją placu budowy? To robi inwestor: grodzi, stawia tablicę, organizuje jakieś pom. socjalne, wybiera wykonawców i spisuje z nimi umowy, często sam kupuje towar.
    Który kierbud robi pracownikom szkolenie i pilnuje, by pracowali w kaskach?

    W każdym razie mój kierbud pełnił przede wszystkim funkcje inspektora w moim imieniu.
    Bo nie siedział na budowie non-stop, razem z majstrem, tylko kontrolował i odbierał etapy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-01-2020 o 15:20

  3. #23
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie mylę. Mówię jaka jest praktyka. Po prostu bardzo odstaje praktyka od prawniczej teorii.
    Który kierbud przy prywatnej budowie systemem gospodarczym zajmuje się organizacją placu budowy? To robi inwestor: grodzi, stawia tablicę, organizuje jakieś pom. socjalne, wybiera wykonawców i spisuje z nimi umowy, często sam kupuje towar.
    Który kierbud robi pracownikom szkolenie i pilnuje, by pracowali w kaskach?

    W każdym razie mój kierbud pełnił przede wszystkim funkcje inspektora w moim imieniu.
    Bo nie siedział na budowie non-stop, razem z majstrem, tylko kontrolował i odbierał etapy.
    System gospodarczy jest dla inwestora i nie ma nic wspólnego z kierowaniem zespołem ludzi na budowie.

    Budowa domu tzw. systemem gospodarczym to cykl inwestycyjny, w którym inwestor staje się sam dla siebie przedsiębiorcą budowlanym i sam organizuje budowę, zatrudniając jedynie wykwalifikowanych rzemieślników do poszczególnych prac. Sam może również aktywnie uczestniczyć w budowie przy wykonywaniu prac nie wymagających dużych kwalifikacji, jak również korzystać z pomocy członków rodziny; minimalizuje w ten sposób koszty robocizny.


    Niestety z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie damy rady własnoręcznie postawić domu od fundamentu, aż po wykończenie. Pewne prace wymagają zarówno dużej wiedzy teoretycznej, jak i praktyki. Są także takie prace budowlane, których samodzielne wykonywanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli budujemy sami, nad wszystkim musi czuwać uprawniony kierownik budowy, który będzie odbierał poszczególne etapy prac.
    Nie budowałem się system gospodarczy dlatego tym się różnimy i widzimy to inaczej.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 27-01-2020 o 15:41

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nikspecjalny - Nie budowałem się system gospodarczy

    Dlatego nie rozumiesz praktyki, o której pisałam.

    Ja nie piszę o tym, co jest w Prawie budowlanym, tylko o realnej praktyce, do czego inwestorowi prywatnemu potrzebny jest kierbud.
    Wiele razy postulowano, przy okazji nowelizacji PB, żeby zniesiono obowiązek wynajmowania kierbuda przy systemie gospodarczym, bo on NIGDY nie będzie pełnił takiej roli, jaka jest opisana w ustawie, jaką ma na budowie dużych obiektów.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-01-2020 o 16:13

  5. #25
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nikspecjalny - Nie budowałem się system gospodarczy

    Dlatego nie rozumiesz praktyki, o której pisałam.

    Ja nie piszę o tym, co jest w Prawie budowlanym, tylko o realnej praktyce, do czego inwestorowi prywatnemu potrzebny jest kierbud.
    Wiele razy postulowano, przy okazji nowelizacji PB, żeby zniesiono obowiązek wynajmowania kierbuda przy systemie gospodarczym, bo on NIGDY nie będzie pełnił takiej roli, jaka jest opisana w ustawie, jaką ma na budowie dużych obiektów.
    Wybacz mi ale tu są na prawdę inwestorzy myślący.Jakie postulaty? Obowiązek Kierbuda był ,jest i będzie.Nie słyszałem o zmianach.Jeśli możesz to bo ja nie wiem przypomnij te zmiany na rok 2020 i ustawę na którą się powołujesz.


  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem. Pytam. Od 2014 nie spełniłoby EP. Jak był liczone wymagane wtedy świadectwo energetyczne nie wiem.
    Budowa w 2010 r. Kocioł jest w projekcie. Także świadectwo char. energet. było OK.

  7. #27

    Domyślnie

    Tak jak już ktoś wyżej zauważył, kierownik na małych budowach to często fikcja... Co tu wymagać za 1499 zł.
    Ale firmy budowlane które biorą za niewielki domek ok 50000 tys zł to już odpowiedzialność powinny ponosić. Normalnie u nas jest dziki zachód jeżeli chodzi o wykonawców.

    Przyklodowy Kowalski jak popełni błędy w swojej pracy to szybko szef go pociągnie do odpowiedzialności a wykonawcy to się czują bezkarni...

  8. #28

    Domyślnie

    Weź kogoś kumatego i bezproblemowego. Byle nie takich specjalistów jak niektórzy tutaj bo z takimi nic nie zbudujesz. Trolowanie w internecie to jedno a prawdziwa budowlanka to drugie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja nie piszę o tym, co jest w Prawie budowlanym, tylko o realnej praktyce, do czego inwestorowi prywatnemu potrzebny jest kierbud.
    Wiele razy postulowano, przy okazji nowelizacji PB, żeby zniesiono obowiązek wynajmowania kierbuda przy systemie gospodarczym, bo on NIGDY nie będzie pełnił takiej roli, jaka jest opisana w ustawie, jaką ma na budowie dużych obiektów.
    Kto wtedy (bez KB) będzie kontrolował prawidłowość wykonania domu i kto będzie odpowiadał za wykonanie domu?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    50000 tys zł
    To chyba ze złota ten domek.

  11. #31
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Kto wtedy (bez KB) będzie kontrolował prawidłowość wykonania domu i kto będzie odpowiadał za wykonanie domu?
    kierbudem jest majster na budowie a kierbud pełni rolę nadzoru inwestorskiego.
    Papiery wypełniamy sami albo majster ,a pieczątki stawia niewidoczny na budowie Kierbud. Znam ta praktykę w systemach gospodarczych tak jak z kominiarzami . Jak kazałem mu wejść by mi sprawdził drożność to powiedział ,że nie ma sensu , że jest drożny. Moszna?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Elfir pisała, że były wnioski aby zlikwidować obowiązek KB na budowach domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym.
    Więc wirtualny KB nie będzie podpisywał bo nie będzie takiej potrzeby. A jeżeli nie ma takiej potrzeby to po co płacić zbędne 1.500 PLN za podpis w DB?
    Nie wiem dlaczego wnioski o likwidację funkcji LB miałby tylko być w systemie gospodarczym a dlaczego nie w systemie "deweloperskim" ?

    PS Jeżeli będzie taka zmiana (likwidacja KB) to na FM zaroi się os tysięcy Forumowiczów pytających się "czy to jest zrobione dobrze" albo "jak to zrobić dobrze".
    W ślad za likwidacją funkcji KB może też cza na likwidację funkcji projektanta?
    I Architekta i konstruktora.
    Inwestor z Majstrem też potrafią zaprojektować a z pomocą Szwagra tym bardziej
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    PS Jeżeli będzie taka zmiana (likwidacja KB) to na FM zaroi się os tysięcy Forumowiczów pytających się "czy to jest zrobione dobrze" albo "jak to zrobić dobrze".
    Przecież to jest. Ba, jest jeszcze popularny mit, że jak kierbud coś przyklepie, to jest OK (a nie jest nawet, jak kierbud ma uprawnienia konstruktora - uprawnienia dokonywania zmian zarówno istotnych jak i nie istotnych ma projektant wpisany w DB i PnB).
    Wystarczy przeczytać zakres obowiązków kierbuda i odpowiedzieć sobie na pytanie, co z tego faktycznie robił na budowie?
    U kogoś to kierbud zabezpieczył teren przed wejściem osób nieuprawnionych?
    Kierownik komuś zamówił geodetę?
    Pilnował, żeby materiały miały CE?
    W praktyce jest to tylko papierkologia. A często rzeczy, do których nie ma uprawnień.

    Nie, wspomniane wcześniej odbieranie prac nie leży w zakresie jego kompetencji. Za to:
    Art. 25. Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
    [...]
    3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;
    4) potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-01-2020 o 21:26

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    W.Nie słyszałem o zmianach.Jeśli możesz to bo ja nie wiem przypomnij te zmiany na rok 2020 i ustawę na którą się powołujesz.
    Przeczytaj jeszcze raz mój wpis. Na spokojnie i bez emocji. Zrozumiesz, że nie pisałam o istniejących zapisach.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Kto wtedy (bez KB) będzie kontrolował prawidłowość wykonania domu i kto będzie odpowiadał za wykonanie domu?
    A kto odpowiada teraz? Tak na serio?
    Ja nie piszę o budowie osiedla przez dewelopera, budowie mostów czy wielkich hal. Piszę o domku takiego Kaizena, który wynajął kierbuda robiącego mu jedynie stempelki w DB.
    Przecież prawdziwy kiebud musi być non stop przy ekipie wykonawczej. A na ilu budowach systemem gospodarczym tak jest? Chyba tylko, jak ktoś trafił na majstra z uprawieniami kierbuda.
    Ale jednocześnie na forum się pisze, by kierbud nie był powiązany z ekipą, bo będzie przymykał oko na błędy.

    Swoją drogą były opisywane tu na forum przewały ekip i kierbudów. Czy ktoś beknął w prawdziwy sposób, doprowadzono sądownie do skazania i wypłacenia odszkodowania? Kierbud zwala na ekipę, a ekipa się rozpływa i zaczyna działalność pod nową nazwą (o ile w ogóle działała jako firma a nie na czarno).

    Kierbud to praktyce budownictwa indywidualnego fikcja. Bo jak majster będzie źle robił, albo nie przestrzegał BHP - to co? Zwolni go?
    Nie, bo pracodawcą jest inwestor. I to on podejmuje wiele decyzji będących w gestii kierbuda.
    Przykładowo (wymieniam ustawowe obowiązki kierbuda, które wykonuje inwestor):
    - odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy,
    - umieszczenie na budowie w widocznym miejscu, tablicę informacyjną oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia;
    - zorganizowanie budowy
    - wprowadzanie niezbędnych zmian w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wynikających z postępu wykonywanych robót budowlanych,
    - podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym,

    A jak ktoś chce mieć rzetelnego, to kierbud robi mu de facto za inspektora nadzoru (czyli kontrola jakości).
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-01-2020 o 21:41

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przecież to jest. Ba, jest jeszcze popularny mit, że jak kierbud coś przyklepie, to jest OK (a nie jest nawet, jak kierbud ma uprawnienia konstruktora - uprawnienia dokonywania zmian zarówno istotnych jak i nie istotnych ma projektant wpisany w DB i PnB).
    Wystarczy przeczytać zakres obowiązków kierbuda i odpowiedzieć sobie na pytanie, co z tego faktycznie robił na budowie?
    U kogoś to kierbud zabezpieczył teren przed wejściem osób nieuprawnionych?
    Kierownik komuś zamówił geodetę?
    Pilnował, żeby materiały miały CE?
    W praktyce jest to tylko papierkologia. A często rzeczy, do których nie ma uprawnień.

    Nie, wspomniane wcześniej odbieranie prac nie leży w zakresie jego kompetencji. Za to:
    Art. 25. Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
    [...]
    3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;
    4) potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.
    Dobry wpis ale pierwotne źródło to CCC.
    Jak w przetargach - 100% to cena.
    Mało płacisz to mało dostajesz.
    Oczywiście działania KB który nie wypełnia swoich obowiązków jest karygodne i nie ma usprawiedliwienia w jego niskim wynagrodzeniu.
    Niestety ten stan (niska cena) odpowiada i inwestorom i niestety kierownikom biorą nędzne wynagrodzenie i uważają że mogą nie przykładać się do swoich obowiązków.

    Odbieranie robót leży w zakresie KB.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A kto odpowiada teraz? Tak na serio?

    Kierbud to praktyce fikcja. A jak ktoś chce mieć rzetelnego, to kierbud robi mu de facto za inspektora nadzoru.
    ad.1 - KB odpowiada na serio ale mało komu chce się pociągać KB do odpowiedzialności.
    KB ma problemy jeżeli do Nadzoru Budowlanego zgłosi się Inwestor ze słusznymi uwagami.
    Na FM było takie pytanie ile można wyciągnąć z KB za źle wykonane prace.

    ad.2 Masz rację - KB to fikcja bo tak chcą (głownie kasą) Inwestorzy.
    Patrz post #2
    Mądry Inwestor zatrudnia swojego Inspektora Nadzoru który może jednocześnie być KB.
    Lepiej jednak jest nie łączyć tych funkcji.
    Lepiej dla Inwestora i dla Inspektora Nadzoru Inwestorskiego.
    Jest od kogo (od KB) wymagać
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dobry wpis ale pierwotne źródło to CCC.
    Jak w przetargach - 100% to cena.
    Mało płacisz to mało dostajesz.
    Jakoś kolega, co ma grzewczą płytę nie dostał wpisu kierbuda do DB wstrzymującego budowę za:
    § 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji
    budynku.


    Taki dobry - a puścił babola. No i pytanie o to, czy faktycznie pilnował zakresu swoich obowiązków. Ja nie słyszałem o ŻADNYM kierbudzie, co wywiązałby się z takich obowiązków na budowach domków jednorodzinnych:
    Art. 22. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
    [...]
    3d) podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym;
    [...]
    7) zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru;


    Zatrudnił Ci kierbud ochroniarzy? A może chociaż ogrodzenie postawił? Dostawałeś zaproszenia na sprawdzenia i odbiory?
    Ile budów zatrzymali kierbudzi wywiązując się z:
    3e) zapewnienie przy wykonywaniu robót budowlanych stosowania wyrobów, zgodnie z art. 10;
    gdy na budowę przyjechała "tarcica" zamiast więźby z drewna C24?

    Chwalenie kierbudów chyba wynika z nieznajomości zakresu ich obowiązków (poza papierkologią - bo do tego inwestorzy indywidualni faktycznie ich zatrudniają).

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Mądry Inwestor zatrudnia swojego Inspektora Nadzoru który może jednocześnie być KB.
    Tak Ci powiedział kierbud?
    Art. 24. 1. Łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest dopuszczalne.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-01-2020 o 21:48

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    d7d - już widzę, jak inwestor wynajmuje kierbuda za 5 tyś i inspektora za podobną kwotę.

    Ja wiem, że w idealnym świecie tak powinno być. Ale w realnym tak nie jest.

    Jeśli KB pełni de facto rolę inspektora, to i tak wychwyci błędy majstrów, bo poza wymienionymi w moim poprzednim poście obowiązkami KB, które wykonuje inwestor, sama rola nadzorująca jest podobna u KB i inspektora.


    ***
    Kaizen - wyobrażasz sobie - zajumali ci z budowy wiertarkę a ty pozywasz swojego kierbuda, że nie zabezpieczył budowy zgodnie z ustawą.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-01-2020 o 21:50

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kaizen - wyobrażasz sobie - zajumali ci z budowy wiertarkę a ty pozywasz swojego kierbuda, że nie zabezpieczył budowy zgodnie z ustawą.
    A jakby wpadło małe dziecko do wykopu, bo teren nieogrodzony to wina rodzica oczywiście? Czy rodzic pozywa inwestora, czy kierbuda?

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony