dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Ile ciepła odbija folia metalowa?

    Cześć Wszystkim!

    Zastanawiam się nad układem warstw między parterem a nieogrzewanym poddaszem. Na chwilę obecną zamierzam wykonać tak (od dołu):
    - podwieszany sufit z płyt GK
    - ok. 25-30 cm pustki technicznej (będą tam rury wentylacji i oprawy oświetleniowe, przewody itp)
    - płyta OSB 18mm
    - folia paroizolacyjna dobrej jakości (niekoniecznie metalizowana)
    - 50 cm wełny, położonej między pasami dolnymi wiązarów
    - poddasze nieizolowane termicznie (strych)

    Czy jest sens dawać dodatkowo na płycie OSB od dołu jakieś lustro dla podczerwieni w rodzaju folii metalizowanej, mylaru czy innej folii o podobnej charakterystyce? Ile ciepła może odbić taka folia? Jaka byłaby najlepsza?

    Od razu powiem, że nie chcę dawać metalizowanej folii paroizolacyjnej, ponieważ do odbijania IR potrzebny jest dystans (kilka centymetrów), a folia będzie leżała
    bezpośrednio na płycie OSB.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie jest to konieczne. Oglądałem swój dom za pomocą kamery podczerwieni i był właściwie niewidzialny na tle otoczenia. Znaczy nie emitowal podczerwieni na tyle aby kamera go zauważyła. Uważam więc ze przegrody dobrze ocieplone są w stanie same w sobie zatrzymać to promieniowanie. Inna by była sytuacja gdy masz kaloryfer wprost przy nieocieplonej ścianie. Wtedy kaloryfer grzeje ścianę która promieniuje, i wtedy taka folie dać warto.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Jakoś nie mogę edytować poprzedniego posta.
    Chciałem doprecyzować, że skoro ocieplenie pochłania to i wypremieniowuje we wszystkich stronach, także spoworotem do środka.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    Jakoś nie mogę edytować poprzedniego posta.
    Chciałem doprecyzować, że skoro ocieplenie pochłania to i wypremieniowuje we wszystkich stronach, także spoworotem do środka.
    Interesuje mnie frakcja ciepła odbijana folią. Chodzi mi o to, czy prawdą jest to co np Du Point pisze na swoich stronach: http://www.dupont.pl/produkty-i-uslu...id-silver.html
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    To może być prawda, jednak w warunkach spotykanych na co dzień ilość ciepła wymienianego przez promieniowanie jest niewielka tym samym refleksyjność na poziomie 90 czy nawet 100% niewiele wpłynie na ogólny bilans cieplny. To przewodzenie i konwekcja stanowią decydujący wpływ na wymianę ciepła, w warunkach próżni lub ewentualnie przy dużych różnicach temperatur i bez kontaktu z innym ciałami to promieniowanie staje się motorem wymiany cieplnej wtedy osłony termiczne refleksyjne maja znaczenie.
    Jak na ironie całe ciepło docierające do ziemi od słońca to promieniowanie - jednak spotykamy się cześciej z konwekcja - kontakt z powietrzem czy wodą lub przewodzeniem wszelki kontakt z innymi ciałami stałymi.
    Ostatnio edytowane przez deel ; 10-03-2020 o 14:55

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Interesuje mnie frakcja ciepła odbijana folią. Chodzi mi o to, czy prawdą jest to co np Du Point pisze na swoich stronach: http://www.dupont.pl/produkty-i-uslu...id-silver.html
    Haczyk jest 90% ciepła promieniowania. Skoro membrana jest osłonięta od UV to i od bezpośredniego promieniowania cieplnego ze słońca również. Pytanie, ile % ciepła dociera do membrany w postaci promieniowania którym "świeci" nagrzane krycie dachu. I dalej - co z tym ciepłem po odbiciu się dzieje? Ogrzewa dachówki od spodu... Czyli może i coś daje taki bajer - ale pytanie, jak mało to jest.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jestem przed kładzeniem opóźniacza pary wodnej nad parterem i po rozmowie z inżynierem z Tyveka.

    Mam 48 cm izolacji termicznej w postaci wełny skalnej między parterem i nieogrzewanym poddaszem w układzie zamkniętym (nie będzie wentylowane).

    Oto co mi powiedział spec z Tyveka:
    przy 48 cm termoizolacji ilość ciepła odbitego od folii będzie stanowiła kilka procent ciepła zatrzymanego na termoizolacji. Dodatkowo nowoczesne oświetlenie ledowe nie powoduje wydzielanie dużej ilości promieniowania cieplnego, jak to ma miejsce przy np żarówkach. Wniosek: taka folia jest nieopłacalna.
    Można ją zastosować dla np bardzo wysokiego współczynnika Sd (rzędu kilometrów), jeśli ktoś potrzebuje zastopować parę wodną.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    Najlepiej widać ile ciepła odbija metalowa folia na przykładzie plastikowych rurek do ogrzewania podłogowego. Są rurki z wkładką aluminiową i bez niej. Przy projektowaniu podłogówki nie ma żadnych różnic w obliczeniach w zależności od użytej rurki.
    Paweł

  9. #9

    Domyślnie

    W PEXach warstwa foli aluminiowej to bariera dyfuzyjna dla tlenu, zapobiegająca przedostawaniu się (dyfuzji przez cienkie ścianki rurki) gazów w tym tlenu.
    Warstwa ta nie ma znaczenia dla wymiany ciepła przez ściankę rurki mimo ze jest to metal o dobrym przewodnictwie to na granicy tworyzwo-Al-tworzywo występuje cieplny opór międzyfazowy.
    Wrasta Al zapobiega przedostawaniu sie tlenu do cieczy obiegowej i ewentualnej korozji podzespół mających kontakt z płynem obiegowym.

    W obliczeniach cieplnych na potrzeby budownictwa radiacyjna wymiana ciepła uwzględnia się tylko w zyskach ciepła od słońca ale tu są gotowe wartości w postaci tabelki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony