dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 96
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie kominek hybrydowy

    Do nowobudowanego domu szukam kominka z płaszczem wodnym (tak do 8kW najlepiej). z lenistwa myślałem o komonku na pellet ale czasami lubię popatrzeć na płonące drewno... Gdzieś widziałem kominki hybrydowe - na pellet z możliwością palenia drewnem. Czy ktoś ma? podzieli się opiniami/wrażeniami?
    Coś podpowie, poleci?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    i od razu pytanie - czy jest sens łączyć kominek z płaszczem wodnym z ogrzewaniem podłogowym? czy lepiej nie pchac się w to i kupić kominek bez płaszcza wodnego?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    KZPŁW połączony z ogrzewaniem podłogowym to bezsens.
    Kominek ma być jedynym źródłem ciepła?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    KZPŁW połączony z ogrzewaniem podłogowym to bezsens.
    Ponieważ ... ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Ponieważ trzeba palić w systemie ciągłym, nie ma się dobre kontroli temperatury wody zasilającej.
    Zwłaszcza w sytuacji gdy KZPŁW nie będzie jedynym źródłem ciepła.
    W nowobudowanym domu lepiej jest poszukać innych rozwiązań.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ponieważ trzeba palić w systemie ciągłym, nie ma się dobre kontroli temperatury wody zasilającej.
    Zwłaszcza w sytuacji gdy KZPŁW nie będzie jedynym źródłem ciepła.
    W nowobudowanym domu lepiej jest poszukać innych rozwiązań.
    Skąd te informacje ? Przy obecnych temperaturach 4-5 kawałków drewna rano i tyleż samo wieczorem w systemie „odpal i zapomnij” to już palenie ciągłe ? Temperatury wody zasilającej pilnują zawory trójdrożne i termostatyczny na belce podłogówki ...
    Właśnie z podlogówką wodniak ma sens bo jeśli nie przewymiarujesz i to gruuuubo mocy kominka to kilkanaście czy więcej ton betonu na podłodze nie dość że skutecznie zapobiegnie przegrzaniu wody w palącym się na max kominku to jeszcze zmagazynuje to ciepło i odda jak już się palić nie będzie. Jedyna trudność to metodą prób ocenić ile drewna należy zużyć i w jakich interwałach czasowych by utrzymać stabilną i komfortową temperaturę - raczej dłużej z tym nie schodzi niż z programowaniem sterowników pieca, krzywych grzewczych sterowników pogodowych itp ... bo sama sterowalność podłogówki jest zupełnie taka sama niezależnie od źródła z którego pochodzi energia ...

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Do nowobudowanego domu szukam kominka z płaszczem wodnym (tak do 8kW najlepiej). z lenistwa myślałem o komonku na pellet ale czasami lubię popatrzeć na płonące drewno... Gdzieś widziałem kominki hybrydowe - na pellet z możliwością palenia drewnem. Czy ktoś ma? podzieli się opiniami/wrażeniami?
    Coś podpowie, poleci?

    i od razu pytanie - czy jest sens łączyć kominek z płaszczem wodnym z ogrzewaniem podłogowym? czy lepiej nie pchac się w to i kupić kominek bez płaszcza wodnego?
    Jak czytam uzasadnienia osoby która nie ma w domu KZPŁW spiętego z podłogówką ,nie paliło w tym systemie to ręce mi opadają.Lokatorka napisała konkret to ja tylko dodam ,że dobre sterowanie KZPŁW jako wspomaganie np. KG jako wiodącego źródła w pozyskiwaniu energii cieplnej ,jest rozwiązaniem prawidłowym. Cieszysz się ogniem ,podłogówka zawsze ciepła , dom się nie wychładza , co więcej trzeba.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Skąd te informacje ?
    ...
    Jedyna trudność to metodą prób ocenić ile drewna należy zużyć i w jakich interwałach czasowych by utrzymać stabilną i komfortową temperaturę - raczej dłużej z tym nie schodzi niż z programowaniem sterowników pieca, krzywych grzewczych sterowników pogodowych itp ... bo sama sterowalność podłogówki jest zupełnie taka sama niezależnie od źródła z którego pochodzi energia ...
    Mając PC , piec elektryczny na wodę czy kocioł gazowy możesz dokładnie sterować ogrzewaniem i jest całkowicie bezobsługowe i czyste.
    Jako jedyne urządzenie bo innego nie ma lub nie może być to takie rozwiązanie może być (jak ktoś lubi).
    Wyjedziesz na tydzień zimą to co zastaniesz po powrocie do domu? Ile będziesz czekać na nagrzanie podłogi?

    Trzeba okładać do kominka określoną ilość paliwa co co określony interwał czasu.
    Kiedyś będzie to uciążliwe zajęcie.

    Mamy roku 2020 i nowoczesne technologie bardziej czyste i wygodniejsze w użytkowaniu
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Mając PC , piec elektryczny na wodę czy kocioł gazowy możesz dokładnie sterować ogrzewaniem i jest całkowicie bezobsługowe i czyste.
    Jako jedyne urządzenie bo innego nie ma lub nie może być to takie rozwiązanie może być (jak ktoś lubi).
    Wyjedziesz na tydzień zimą to co zastaniesz po powrocie do domu? Ile będziesz czekać na nagrzanie podłogi?

    Trzeba okładać do kominka określoną ilość paliwa co co określony interwał czasu.
    Kiedyś będzie to uciążliwe zajęcie.

    Mamy roku 2020 i nowoczesne technologie bardziej czyste i wygodniejsze w użytkowaniu
    Ale co to ma wspólnego z Twoim stwierdzeniem że podłączanie KZPŁW do podłogówki jest bez sensu ?
    Bez sensu to jest kominek wyłącznie „rekreacyjny” ponieważ drewno i tak zostaje spalone a energia z niego wylatuje kominem tudzież przy okazji robi saunę w salonie

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś chce mieć z jakiś powodów kominek w nowym domu to w zasadzie jedynie sensowna pozostaje opcja z kominka z płaszczem wodnym i najlepiej buforem .
    Bo w innym przypadku po godzinie będzie otwierał okna .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Ale co to ma wspólnego z Twoim stwierdzeniem że podłączanie KZPŁW do podłogówki jest bez sensu ?
    Bez sensu to jest kominek wyłącznie „rekreacyjny” ponieważ drewno i tak zostaje spalone a energia z niego wylatuje kominem tudzież przy okazji robi saunę w salonie
    Ogrzewanie domu kominkiem z czy bez nie ma sensu z tych samych powodów które podałem wcześniej.
    Może podaj jaki jest wg Ciebie sens budowy KZPŁW + podłogówka lub bez podłogówki?
    Finansowy? Przyjemnościowy?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Ja pierdziu żaden z tych dwóch bo wszyscy wiedzą ,że Ekoprojekt to fikcja a KZPŁW to syfią.. Mamuniu wymiękam.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ogrzewanie domu kominkiem z czy bez nie ma sensu z tych samych powodów które podałem wcześniej.
    Może podaj jaki jest wg Ciebie sens budowy KZPŁW + podłogówka lub bez podłogówki?
    Finansowy? Przyjemnościowy?
    A jaki sens ma budowa basenu w ogrodzie/domu, telewizor na pół ściany, urządzanie ogrodu za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy - to wszystko wyłącznie nasze „chciejstwa” a że jeden chce się relaksować przy kominku a drugiego cieszy że jego inteligentny dom załącza alarm gdy nadchodzi teściowa ...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Ja pierdziu żaden z tych dwóch bo wszyscy wiedzą ,że Ekoprojekt to fikcja a KZPŁW to syfią.. Mamuniu wymiękam.
    Może i eko projet to fikcja , nie wnikam nie mam wiedzy ani certyfikuje tych urządzeń żeby się wypowiadać. Ale czemu niby taki kominek to syf to nie mam zielonego pojęcia. Mam tego typu urządzenie podłączone pod 1000 l bufor używam raczej dla przyjemności i przy niższych temperaturach poniżej zera stopni, ale nie zauważywszy żadnego syfu. W tym sezonie paliłem max kilkanaście razy i nawet popiołu nie wybierałem bo za bardzo nie ma co , raz przeczyściłem szybę bo w rogach była lekko matowa od wysokiej temperatury. Kominek chodzi na sterowniku techa więc cały proces od rozpalanie po wygaszanie jest zautomatyzowany.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    A jaki sens ma budowa basenu w ogrodzie/domu, telewizor na pół ściany, urządzanie ogrodu za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy - to wszystko wyłącznie nasze „chciejstwa” a że jeden chce się relaksować przy kominku a drugiego cieszy że jego inteligentny dom załącza alarm gdy nadchodzi teściowa ...
    Myślimy o czymś innym.
    Nie wiadomo jaki cel w montażu takiego lub innego systemu miał Autor tematu.
    lenistwa myślałem o komonku na pellet
    Ja piszę o bezsensie inwestowania w KZPŁW, jego obsługi w XXI wieku w sytuacji gdy można to zrobić taniej i łatwiej w obsłudze i czyściej.

    Autor pyta
    czy jest sens łączyć kominek z płaszczem wodnym z ogrzewaniem podłogowym? czy lepiej nie pchac się w to i kupić kominek bez płaszcza wodnego?
    to odpowiedziałem że jest "bezsens".
    Autor nie pyta dlaczego ja tak odpowiedziałem tylko Ty pytasz.
    Ja odpisuję dlaczego tak uważam i tyle.

    Masz KZPŁW podłączonym do ogrzewania podłogowego to odpisz Autorowi dlaczego uważasz, że jest to sensowne i godne polecenia połączenia.
    Podaj też ile ciepła emituje KZPŁW bezpośrednio do pomieszczenia a ile idzie do ogrzewania podłogowego.


    Porównanie KZPŁW podłączonego do ogrzewania podłogowego do basenu czy do pozostałych przykładów nie ma zastosowania bo to się kupuje lub buduje dla zupełnie innych celów. Dla "chciejstwa".
    "Chciejstwo" relaksowania się przy kominku to jest coś innego niż ogrzewanie podłogowe przy pomocy kominka.
    "Chciejstwo" relaksowania przy kominku rozumiem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    d7d autor wątku nie pyta czy warto kupić kominek ... tylko czy warto go podpiąć pod ogrzewanie podłogowe. W mojej opinii warto i powinieneś się ze mną zgodzić że jeśli drewno i tak ma być spalone to niechaj jak najwiecej jego energii zostanie w domu a nie wyleci kominem - wtedy spali mniej gazu lub zużyje mniej prądu pochodzącego z elektrowni opalanych głównie węglem ot co ! Można również pomyśleć o piecokominku dokładnie z tych samych przesłanek.
    Skoro więc rozumiesz „chciejstwo” posiadania kominka to nie zaprzeczysz że efektywne jego wykorzystywanie do ogrzewania jest jak najbardziej zasadne - skoro i tak będę palić w kominku to robię to tak by w tym samym czasie ktoś nie musiał w elektrowni spalić węgla do ogrzania mojego domu albowiem ja mam go tylko do „paczania” ...

  17. #17
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Może i eko projet to fikcja , nie wnikam nie mam wiedzy ani certyfikuje tych urządzeń żeby się wypowiadać. Ale czemu niby taki kominek to syf to nie mam zielonego pojęcia. Mam tego typu urządzenie podłączone pod 1000 l bufor używam raczej dla przyjemności i przy niższych temperaturach poniżej zera stopni, ale nie zauważywszy żadnego syfu. W tym sezonie paliłem max kilkanaście razy i nawet popiołu nie wybierałem bo za bardzo nie ma co , raz przeczyściłem szybę bo w rogach była lekko matowa od wysokiej temperatury. Kominek chodzi na sterowniku techa więc cały proces od rozpalanie po wygaszanie jest zautomatyzowany.
    My sie tak troszku drocymy z d7d bo cobyś mu nie napisał i tak uzna ,że bezsens.Mam 12 lat KZPŁW wpięty w podłogówkę ,ZCWU 350l w nim elektryczną grzałką , KG i solary ,współpracujące jak KZPŁW i grzejące jak jest ich pora i jak sterownik zadysponuje alba ja będę dysponentem ,bedę miał niedlugo fotowoltaikę i może wodna PC a, on mi tu że
    "Chciejstwo" relaksowania się przy kominku to jest coś innego niż ogrzewanie podłogowe przy pomocy kominka.
    "Chciejstwo" relaksowania przy kominku rozumiem.
    Podchodzę do OZE w miarę ok a on? Co ma ? Wiele razy go pytałem ile OZE ma w domu i ile wypuszcza emiterów w komin jak robi by nie zatruwać atmosfery. Nie doczekałem się. Tyle i aż tyle. Dobrze ,że jesteś w tej grupie co ja.

    pzdr.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    d7d autor wątku nie pyta czy warto kupić kominek ... tylko czy warto go podpiąć pod ogrzewanie podłogowe.
    Nie pisałem i nie piszę, że nie warto kupić kominka tylko jasno odpisałem
    KZPŁW połączony z ogrzewaniem podłogowym to bezsens.
    Kominek ma być jedynym źródłem ciepła?
    Jak widzisz zapytałem czy ten kominek to będzie jedyne źródło ogrzewania.
    Ty wiesz jak jest odpowiedź na powyższe pytanie ?

    Znam wielu którzy bardzo chcieli posiadać i używać i im przeszło.
    Zaletą kominka jest "chciejstwo relaksowania się" oraz dla niektórych "tania energia".
    Pracy własnej nie liczą.

    Autor tematu nie odpowiada więc może warto na chwile wstrzymać dyskusję.
    Nie zajmuję stanowiska na temat czystości tego źródła ciepła.
    Każdy z dyskutantów i tak pozostanie przy swoim (jedynie słusznym ) zdaniu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    KZPŁW połączony z ogrzewaniem podłogowym to bezsens.
    Kominek ma być jedynym źródłem ciepła?
    Nie - nawet zdecydowanie nie. Ponieważ planuję fotowoltaikę rozważam grzanie elektryczne (niski koszt kotła) albo pompę ciepła (ale tu nie jestem pewiem czy buidżet mi się zepnie)

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie pisałem i nie piszę, że nie warto kupić kominka tylko jasno odpisałem

    Jak widzisz zapytałem czy ten kominek to będzie jedyne źródło ogrzewania.
    Ty wiesz jak jest odpowiedź na powyższe pytanie ?
    odpowiedziałem powyżej - niestety wieczorem nie byłem przy kompie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Znam wielu którzy bardzo chcieli posiadać i używać i im przeszło.
    Zaletą kominka jest "chciejstwo relaksowania się" oraz dla niektórych "tania energia".
    Pracy własnej nie liczą.
    tu się zgodzę z @Lookatorka - kominek będzie i tak, więc nie ma sensu próbować mi to wyperswadować. Nie jako jedyne i pewnie nawet nie jako podstawowe źródło ciepła. Pytałem się raczej o sens podpięcia go do OP i ewentualnie w jaki sposób to zrobić żeby podłogówki nie przegrzać gdy najdzie mnie ochota na ogień popatrzyć...
    I o jakieś modele takich kominków godne polecenia...

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony