dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 96
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Policz albo zleć komuś aby policzył jakie masz zapotrzebowanie na ciepło.
    Pompa PC za 40.000 zł to "musi być" pompa o dużej mocy.
    Chyba takiej nie potrzebujesz na ogrzanie 130m2 ciepłego domu.
    Z głowy - może 5-7 kW.
    Specjaliści od PC lepiej doradzą.
    d7d - dostałem z 5 różnych wycen na pompy od 7 do 12 kw z montażem. ceny od 41 000 pln brutto w górę.... zapotrzebowanie na ciepło przy -20oC to 6,4 kW dla 23oC wewnątrz

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ten bufor, to żeby grzejniki jako tako działały w połączeniu z podłogówką? Jakie do tego sterowanie?
    nie - żeby podłogówka działała jako tako z kominkiem, podłogówka będzie w całym domu (lepsza ustawność pomieszczeń bez grzejników, udało się przekonać żonę). jakie sterowanie jeszcze nie wiem, tu pewnie zdam się na firmę która mi to zrobi
    Ostatnio edytowane przez lokee ; 30-01-2020 o 15:36

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Wg mnie te powyżej 7kW są za mocne ale, jak pisałem, zapytaj fachowców od PC.
    Zobacz np. takie coś
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...sed-7220011422
    http://cncpompyciepla.pl/promocyjne-zestawy/

    c.w.u. będzie z pieca elektrycznego?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wg mnie te powyżej 7kW są za mocne ale, jak pisałem, zapytaj fachowców od PC.
    c.w.u. będzie z pieca elektrycznego?
    tak. I koszt samej pompy to rzeczywiście 25 000-30 000 PLN bruuto. reszta to koszt montażu

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Mili panowie nowoczesny dobrze ocieplony dom to przegrzewa pieczenie schabu w piekarniku ...
    10-cio centymetrowa wylewka na 150 metrach to lekko licząc 30 ton betonu - zanim ta masa zareaguje na to że lokee napalił wieczorkiem po pracy w kominku to palacz dawno już pójdzie spać ... a piec elektryczny się wyłączy bo temperatura nie będzie spadać ... gdy będzie bufor sytuacja jeszcze prostsza bo kominek będzie wspomagał piec elektryczny w grzaniu bufora. I raczej nie ma żadnej kosmicznej technologii w połączeniu kaloryferów z podłogówką w czasach gdy pracy pomp pilnuje sterownik, kaloryfery raczej każdy wyposaża w głowice termostatyczne i różnice w temperaturze potrzebnej do zasilania kaloryferów i OP zapewniają zawory trójdrożne ...
    Nieduży kominek 6-8 kW z podwójną lub potrójną szybą ma wypromieniowanie całkowite (przez szybę i do obudowy) w granicach ok 20% - trzeba się naprawdę postarać żeby zrobić saunę z salonu.
    Zwykła spalarka do drewna (kominek bez płaszcza, akumulacji czy DGP) wypromieniuje tyle samo lub znacznie więcej choć większość energii pójdzie w komin zupełnie niewykorzystana ... zwykle marnotrawstwo.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    O i na taką odpowiedź liczyłem . Prawdopodonie zdecyduję się na kocioł elektryczny z buforem ciepła - niestety koszt pompy ciepła wg. wycen jakie dostałem (wraz z montażem) przekracza 40 000 PLN brutto... Powierzchnia ogrzewana ok 130 m2.
    Kajzen (tym razem) dobrze poradził.
    Zbuduj kominek ceramiczny z ceramiczną akumulacją ciepła.
    Wtedy żadna awaria nie będzie ci straszna.

    Nie ŁĄCZ OGRZEWAŃ!

    Ja mam tak zrobione:
    Podstawa to grzanie podłogi kotłem elektrycznym, a kominek jest dla:
    - popatrzenia,
    - akumulacji ciepła ( masa około 2,1 tony)
    - niezastąpiony w przypadku awarii, itp...

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Mili panowie nowoczesny dobrze ocieplony dom to przegrzewa pieczenie schabu w piekarniku ...
    10-cio centymetrowa wylewka na 150 metrach to lekko licząc 30 ton betonu - zanim ta masa zareaguje na to że lokee napalił wieczorkiem po pracy w kominku to palacz dawno już pójdzie spać ... a piec elektryczny się wyłączy bo temperatura nie będzie spadać ... gdy będzie bufor sytuacja jeszcze prostsza bo kominek będzie wspomagał piec elektryczny w grzaniu bufora. I raczej nie ma żadnej kosmicznej technologii w połączeniu kaloryferów z podłogówką w czasach gdy pracy pomp pilnuje sterownik, kaloryfery raczej każdy wyposaża w głowice termostatyczne i różnice w temperaturze potrzebnej do zasilania kaloryferów i OP zapewniają zawory trójdrożne ...
    Nieduży kominek 6-8 kW z podwójną lub potrójną szybą ma wypromieniowanie całkowite (przez szybę i do obudowy) w granicach ok 20% - trzeba się naprawdę postarać żeby zrobić saunę z salonu.
    Piekarnik elektryczny to jakieś 2 kW i to przegrzewa dobrze ocieplony dom.
    "Nieduży kominek 6-8 kW z podwójną lub potrójną szybą ma wypromieniowanie całkowite (przez szybę i do obudowy) w granicach ok 20%"
    6-8 kW x 20% = 1,2-1,6 kW i to nie przegrzewa domu.

    Pieczenie to np. 2h a spalanie w kominku przez ile godzin po te 20% promieniowania?

    Ile godzin pracy potrzeba aby taki kominek 6-8 kW oddający do wody max. 60% ciepła nagrzał lekko licząc 30 ton betonu?
    6-8 kW x 60% = 3,6-4,8 kW

    lokee chyba nie będzie posiadał kaloryferów (ale może źle przeczytałem).

    PS Może najlepszy sposób ogrzewania to kable grzewcze w podłodze? Tak jak posiada Kaizen.
    A kominek to inna bajda - dla przyjemności a nie dla grzania.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 30-01-2020 o 17:00 Powód: edycja używanej mocy piekarnika z 2-3 kW na 2 kW
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #48
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    tak. I koszt samej pompy to rzeczywiście 25 000-30 000 PLN bruuto. reszta to koszt montażu
    Już widzę ,że na 100 % KZPŁW to nie będzie u Ciebie. Już Cie przegłosowali. To może spytam nieśmiało.którą podłogówkę bardzie preferuje Twoja żona? Wodną czy elektr.? Pisze abyś nie łączył ogrzewań co ma na myśli to już jego.Wg mnie musisz posłuchać praktyków.Tych z KZPŁW ,tych z DGP , PC,K ceramicznych w połączeniu z podłogówką ,bo przecież zdecydowanie podłogówka będzie w całym domu bez kalafiorów.
    nie - żeby podłogówka działała jako tako z kominkiem, podłogówka będzie w całym domu (lepsza ustawność pomieszczeń bez grzejników, udało się przekonać żonę)
    .Powtarzam tych którzy maja tak w domu. Sugestie są Ci na tym etapie zupełnie niepotrzebne.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    a co to ma do moich pytań? od 1 do 7 jeżeli to coś wnosi.


    .........
    Częstotliwość spoglądania na ogień wnosi o tyle, że jeśli masz zamiar palić codziennie do warto iść w rozbudowana instalację. Jeśli w co drugi weekend w sezonie
    - 20/30 razy po 2 h - to warto sobie zadać pytanie czy warto pakować się w koszty wyższe o co najmniej kilka tys. zł.
    Ekonomicznie bez sensu. Lepiej wykorzystując ciepło oszczędzisz złotówkę na jedno rozpalenie? Przegrzewając pomieszczenie zapewne nic.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    odpowiedziałem powyżej - niestety wieczorem nie byłem przy kompie



    tu się zgodzę z @Lookatorka - kominek będzie i tak, więc nie ma sensu próbować mi to wyperswadować. Nie jako jedyne i pewnie nawet nie jako podstawowe źródło ciepła. Pytałem się raczej o sens podpięcia go do OP i ewentualnie w jaki sposób to zrobić żeby podłogówki nie przegrzać gdy najdzie mnie ochota na ogień popatrzyć...
    I o jakieś modele takich kominków godne polecenia...
    Jako użytkownik takiego rozwiązania musisz wziąć dwie kwestie pod uwagę.
    1 Kominek musi mieć jak najmniejszą moc którą oddaje przez szybę do pomieszczenia , czym ta moc będzie mniejsza tym tym będzie bardziej komfortowa a mniej jak w saunie.
    2. Kominek musi być podpięty pod bufor ciekła, im większy bufor tym dłużej popalisz zanim kominek będzie musiał się wygasić.

    Podpięcie bezpośrednio pod podłogówkę raczej odpada , chyba że to będzie jakieś maleństwo.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    nie - żeby podłogówka działała jako tako z kominkiem, podłogówka będzie w całym domu (lepsza ustawność pomieszczeń bez grzejników, udało się przekonać żonę). jakie sterowanie jeszcze nie wiem, tu pewnie zdam się na firmę która mi to zrobi
    Czyli oprócz kotła elektrycznego za jakieś 3K zł chcesz zamontować DODATKOWO:
    - bufor 5-15K zł
    - kominek hybrydowy - ze 20K z obudową i akcesoriami (gdy za 1/4 tej kwoty można mieć całkiem fajny kominek bez płaszcza a za połowę przyzwoity piec z dużą akumulacją)
    - automatykę

    Skoro bufor, to po co kocioł elektryczny? W takiej sytuacji ze 2K zł możesz zaoszczędzić montując zwykłe grzałki w buforze który dodatkowo może być tańszy, bo jedna wężownica mniej.

    Razem koszt wyższy niż zwykłego o co najmniej 20K zł - za co można mieć PV 4kWp

    Jakby to było jedyne źródło ciepła - można by podyskutować. Ale jako dodatkowe - to nie ma żadnego sensu. Nawet zwykły kominek z płaszczem nie ma sensu ani ekonomicznego, ani funkcjonalnego jako dodatkowe źródło ciepła.

  12. #52
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakby to było jedyne źródło ciepła - można by podyskutować. Ale jako dodatkowe - to nie ma żadnego sensu. Nawet zwykły kominek z płaszczem nie ma sensu ani ekonomicznego, ani funkcjonalnego jako dodatkowe źródło ciepła.
    Nieprawda.W 21 wieku gdzie wszystko się łączy by było ciepło , tanio ,ekonomicznie ,czysto , funkcjonalnie. da się połączyć, jeśli łączył to będzie myślący użytkownik.Dla Ciebie dom ekonomiczny z grzewczego punktu widzenia to jaki? Możesz to w punktach wyliczyć? ............................................a dopiero dokleimy do tego opłacalność i ekonomię KZPŁW. Moje punkty.

    1. PC tylko wodna
    2. PV do obsługi i udziału w znaczącej części grzania.
    3. KS z wykorzystaniem wszystkich możliwości.
    4. KG alternatywa wymagana niestety włączona w w system grzania.
    5. Wiatrak na posesji.
    6. Studnia głębinowa.
    7. Oczyszczalnia własna zdała od ujęć wodnych.
    8. Kominek na biomasę

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Dla Ciebie dom ekonomiczny z grzewczego punktu widzenia to jaki?
    Wielokrotnie wrzucałem linka do odpowiedzi na tak postawione pytanie:
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp1094
    Jeżeli ktoś montuje klimę - bo i tak chce chłodzić, jeżeli ktoś montuje kozę - bo i tak musi być dla klimatu, to takich kosztów inwestycyjnych nie ma co rozważać pod kątem opłacalności. Skoro te urządzenia będą i tak, to pieniądze i tak zostaną wydane. Zostaje kwestia czy warto dopłacać do jakichś bajerów w tych urządzeniach (np. możliwość palenie pelletem czy klima działająca z wysokim COP przy -20*) - tu już zaczyna się pytanie o opłacalność dopłaty.

    Teraz jednak pisałem o montażu kominka hybrydowego z płaszczem wodnym zamiast zwykłego, bez płaszcza. Oszczędności w używaniu nie ma żadnych (albo i zwykły wyjdzie taniej w używaniu, bo drewno jest tańsze od peletu), za to ogromna różnica w kosztach inwestycyjnych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-02-2020 o 09:04

  14. #54
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wielokrotnie wrzucałem linka do odpowiedzi na tak postawione pytanie:
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp1094
    Jeżeli ktoś montuje klimę - bo i tak chce chłodzić, jeżeli ktoś montuje kozę - bo i tak musi być dla klimatu, to takich kosztów inwestycyjnych nie ma co rozważać pod kątem opłacalności. Skoro te urządzenia będą i tak, to pieniądze i tak zostaną wydane. Zostaje kwestia czy warto dopłacać do jakichś bajerów w tych urządzeniach (np. możliwość palenie pelletem czy klima działająca z wysokim COP przy -20*) - tu już zaczyna się pytanie o opłacalność dopłaty.

    Teraz jednak pisałem o montażu kominka hybrydowego z płaszczem wodnym zamiast zwykłego, bez płaszcza. Oszczędności w używaniu nie ma żadnych (albo i zwykły wyjdzie taniej w używaniu, bo drewno jest tańsze od peletu), za to ogromna różnica w kosztach inwestycyjnych.
    Jest co wykreślać w moim wypunktowaniu .Ok nie mamy z ekonomicznego punktu widzenia KZPŁW i bez . Co dalej.No to dalej z tą Twoja ekonomią.Co proponujesz bez wklejania linków. Praktyka ekonomicznego wykorzystania urządzeń , przynoszących satysfakcje z ich użytkowania , finansową - ekonomiczną i fizyczną - grzanie .Słucham.

  15. #55
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie



    Takie tam.

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    chyba przejadę się do tego aleksandrowa i obejrzę...

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Jest co wykreślać w moim wypunktowaniu .Ok nie mamy z ekonomicznego punktu widzenia KZPŁW i bez . Co dalej.No to dalej z tą Twoja ekonomią.Co proponujesz bez wklejania linków. Praktyka ekonomicznego wykorzystania urządzeń , przynoszących satysfakcje z ich użytkowania , finansową - ekonomiczną i fizyczną - grzanie .Słucham.
    Pół DB mam o tym. Przekopiować?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Nie uważasz ,że trochę tego dużo jak być albo nie być z kominkiem hybrydowym?
    Do najciekawszych rzeczy jeszcze nie doszedłem - jak kogoś zainteresuje, to zapraszam do DB (link pod zjęciem).
    Sam pytałeś, prosiłeś o przekopiowanie, a czytać nie chcesz? Filmu o optymalizacji też nie oglądałeś?

    Nie chcesz zgłębiać tematu, to po co pytasz?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-02-2020 o 10:07

  19. #59
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do najciekawszych rzeczy jeszcze nie doszedłem - jak kogoś zainteresuje, to zapraszam do DB (link pod zjęciem).
    Sam pytałeś, prosiłeś o przekopiowanie, a czytać nie chcesz? Filmu o optymalizacji też nie oglądałeś?

    Nie chcesz zgłębiać tematu, to po co pytasz?
    Chwalenie ekonomiczne uważam za bardzo słuszne i się pod tym podpisuje. Temat KZPŁW - hybrydowego bardzo mi się podoba .Wiesz dlaczego. Jeśli nie wiesz to poszukaj ,poczytaj.Powiadasz ,że do najciekawszych rzeczy nie doszedłeś.Jak wiec rozwiązałeś (nie doczytałem z kolubryn) i połączyłeś PV z PC .Tylko w skrócie. Co dominuje jako najpoważniejsze i ekonomiczne źródło pozyskiwania energii cieplnej w twoim domu? Tylko w skrócie. Jak wygląda rachunek ekonomiczny - rzeczywisty (ukryj dane rodo i wklej tak dla analizy) przy wykorzystaniu w/w źródeł jako alternatywa dla hybrydowego KZPŁW. Tez jesli możesz w skrócie.


    https://iwonapellets.pl/produkt/loui...ne-czyszczenie


  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Jak wiec rozwiązałeś (nie doczytałem z kolubryn) i połączyłeś PV z PC .Tylko w skrócie. Co dominuje jako najpoważniejsze i ekonomiczne źródło pozyskiwania energii cieplnej w twoim domu? Tylko w skrócie. Jak wygląda rachunek ekonomiczny - rzeczywisty (ukryj dane rodo i wklej tak dla analizy) przy wykorzystaniu w/w źródeł jako alternatywa dla hybrydowego KZPŁW. Tez jesli możesz w skrócie.
    W skrócie, to nie mam PV, ani PC (chyba, że za taką uznać klimę). Opomiarowanego ogrzewania nie mam - w zeszłym roku razem z bytowym zużyłem niespełna 10MWh z czego 21% w drogiej strefie. Ceny podstaw swoje.

    Alternatywą w domu grzanym prądem (a tym bardziej PC) dla płaszcza wodnego w hybrydzie jest zwykły kominek bez płaszcza (a jeszcze lepiej piec z użą akumulacją). Co najmniej dwa razy to już pisałem. Dołożenie drugiego źródła do podłogówki jest bardzo drogie (nie tylko sam kominek jest droższy, ale wymusza mieszacz, bufor, dodatkowe pompy i sterowanie) i nigdy się nie zwróci nawet, jak ktoś ma drewno za darmo.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony