dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Problem z woda w piwnicy na działce bez wody gruntowej

    Witam,
    Przeglądnąłem wiele tematów które po części mnie dotyczyły jendnak kazdy temat jest inny jak i mój rownież dlatego postanowiłem opisać mój temat.

    Opisze poniżej mój problem, gdyż potrzebuje ratunku a sił i pomysłów już brak - czuje sie na tyle bezsilny, że odbiera mi to jakąkolwiek pociechę z mojej budowy.
    Otóż
    Mój dom w stanie surowym powstał w 2019 roku - w grudniu nastąpiło przykrycie dachem.
    Podczas wykopu w wykopie nie było żadnej wody, żadnego źródełka. teren gliniasty suchy,
    Geologia nie wykazała żadnych źródeł wód.
    W geologii zaznaczono, że w jednym z otworów znaleziono 2,7 ppt drobna ilość wody którą nazwano wodą wsiąkową ( geologia wykonywana w lutym 2019),

    Moj dom jest na działce spadkowej, od początku domu do konca domu jest ok 1,2 m spadku.
    W drugiej części domu wykonane jest częściowo podpiwniczenie.
    Izolacje przeciw wodna wykonałem z bornit fundament flex 2k.
    Pewnego dnia wykop i piwnice zalały mi obfite deszcze - do tej pory było sucho wszędzie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-3423.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	440082
    Wode wybrałem, - wykop osuszyłem w miarę możliwości.
    Z pod betonu podkładowego zaczęło się " wyciskanie"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-3474.JPG
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	440083
    Wodę zbierałem i zbierałem - łopatką - nie dawało to skutku.
    W dwóch miejscach wykułem otwory 20x20 i zobaczyłem wodę - zacząłem wybierać wodę i wybieram do dzis - jest to okolo 10 -15 L wody dziennie, jak zostawię za 2-3 dni to jest więcej około 30 L - jednakże boje sie zatkać te dziury aby nie zaczęło wyciskać ponownie. w dwóch kolejnych pomieszczeniach nie robie dziur z uwagi na porę roku. w tych dwoch kolejnych pomieszczeniach mam wykonany na bornit na podłodze na gruncie - zostały środki pomieszczeń do wykonania - w najgorszych opadach do tej pory ( chodź sam nie wiem czy tak duzo padało..)w dwóch - trzech miejscach powstała mała kałuża na bornicie jakby ktoś w każdym z miejsc wylał kubek wody.
    Wokół domu wykonany mam drenaż opasowy - nawet jak jest sucho i nie pada przez tydzień to z drenażu coś tam kapie więc obstawiam, że działa bo i również w studzienkach kontrolnych jest cos wody.
    W zasadzie wykonałem izolacje pozioma również bornitem fundament flex 2k. W 3-4 miejscach na całej piwnicy woda przedostaje się pomiędzy lawa a ścianą w ilości znikomej ( kilka kropli na minutę) i pod tym bornitem skapuje do wykutych przeze mnie otworów.
    Po wykuciu tych dwóch otworów, woda w ilości około kubka - dwa dziennie, ale jednak przedostawała się również z części nie podpiwniczonej do podpiwniczonej - przetarłem szmatami, wysuszyłem i zaizolowałem bornitem - tu wydaje się ok - choć gdzie niegdzie na bornicie pojawiło się kropla wilgotna.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-3873.JPG
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	440084

    podsumowując:
    1. w wykutych otworach zbiera sie woda 10-15 L dziennie raczej bez wpływu czy są opady czy nie.
    2. W 3-4 miejscach woda wycieka z pod bornitu i przedostaje sile pod podłogę na gruncie - w małych ilościach ale jednak,
    3. w 3 - 4 miejscach na zaizolowanej podłodze powstają wypieki z kałużą wody mniej więcej kubek w każdym miejscu.
    4. jeden z bloczków blisko otworu nr 1 ma tzw wypieki soli.

    Jak zatamować drobne przecieki ? Bornitem się nie da bo na mokrym puszcza.

    Piwnica wykonana z bloczka zalewowego.


    Nie mam już w zasadzie żadnych sił i żadnych pomysłów. Nie wiem co robić - czy zedrzeć bornit w miejscach gdzie z pod niego wycieka? Co użyć zamiast niego ? Jak zabezpieczyć się przed wodą w piwnicy, wilgocią ? W czerwcu mam wylewki. Brak mi sił. Proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Sądzę że drenaż jest źle wykonany i nie spełnia prawidłowo swojej funkcji.

  3. #3

    Domyślnie

    Wyciskanie się zaczęło zanim drenaż został wykonany a wykop zasypany

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    a jak wygląda sytuacja u sąsiadów obok ? też mają problemy z wodą? Czy fundamenty były zasypywane piachem czy czymś z gliną wymieszanym ?
    Jak masz zrobioną opaskę ? poniżej poziomu podłogi piwnicy ? Czy rura od opaski ma dobry drenaż (piach / żwir ) ?
    Zrób może eksperyment: 1-2 metry od domu (najniższego punktu, czyli piwnicy ) wykop otwór aby zobaczyć na jakiej głębokości masz wody gruntowe. Jeśli będą wyżej niż podłoga w piwnicy to oznacza, że Twoja opaska nie działa dobrze.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzar2 Zobacz post
    a jak wygląda sytuacja u sąsiadów obok ? też mają problemy z wodą? Czy fundamenty były zasypywane piachem czy czymś z gliną wymieszanym ?
    Jak masz zrobioną opaskę ? poniżej poziomu podłogi piwnicy ? Czy rura od opaski ma dobry drenaż (piach / żwir ) ?
    Zrób może eksperyment: 1-2 metry od domu (najniższego punktu, czyli piwnicy ) wykop otwór aby zobaczyć na jakiej głębokości masz wody gruntowe. Jeśli będą wyżej niż podłoga w piwnicy to oznacza, że Twoja opaska nie działa dobrze.

    Fundamenty wewnątrz zasypane piaskiem i na to 10 cm kruszywo 8-16 na to folia i beton na podłogę na gruncie. Z zewnątrz zasypane kruszywem plukanym 8-16 - na szerokość Ok 40 cm od ścian otulone geowoklina za ta opaska jest glina. Opaska jest w połowie ławy, miejscami w dole ławy, poniżej poziomu podłogi. Rura od opaski jest w oplocie.
    U sąsiadów obok sytuacja jest nie miarodajna - ich działka jest 1 m wyżej dodatkowo ich piwnica nie jest użytkowa a sąsiad po wylaniu ław swterdzil ze chce wyżej dom wiec zasypał piachem dodatkowe 50 cm i na to wylał beton.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    ok. a jak wygląda z drugiej strony działka ? możliwe że po bokach jest wygórowane, Twoja działka jest z gliny gdzie zrobiłeś bardziej przepuszczalne podłoże -dom + wymieniony żwir wokół domu i zrobiło się swego rodzaju naturalne ujście wód. To tylko moje rozumowanie na chłopski rozum.
    Na Twoim miejscu wykopał bym ten otwór. To pokaże na jakim poziomie są wody gruntowe.
    Ewentualnie poszukaj firm które się zajmują takimi tematami i skonsultuj się. Szkoda aby woda cisła do domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Na pierwszej fotce widać ukształtowanie terenu - z obu stron jak podobnie

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam identyczną sytuację czyli glina nie przepuszczalna , jak popada to u sąsiada który ma niżej działkę jest jezioro. Na szczęście nie mam piwnic budynek podniesiony z jednej strony o jakieś 50 cm , płyta fundamentowa a pod płytą metr piasku dookoła budynku drenaż który jest poniżej poziomu wymiotnego gruntu pod płytę, wszystko funkcjonuje jak należy. Ale kiedy kopałem 3 m od budynku pod oczyszczalnię ścieków dosyć spory i głęboki dołek przyszła ulewa i wszystko zalało , pompowanie nic nie dawało czym więcej pompowałem tym więcej się pojawiało wody zrobił się lej jak po bombie , trzeba 3 tygodnie poczekać aż woda przestała spływać , glina przeschła i oczyszczalnie udało się zakopać.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    bowel, też zrobiłem piwnicę i nawet nie zdążyłem w 2019 roku wykonać zadaszenia domu, gdyż starałem się zachowywać przerwy technologiczne i nie chciałem lania betonu ani murowania bloczków w temperaturze blisko 0. Poza tym u mnie jest płyta fundamentowa.
    Piwnica jest super, ale niestety projekt, materiały i wykonawstwo muszą być na najwyższym poziomie. U Ciebie ewidentnie coś poszło nie tak. Nawiasem mówiąc, tą izolację daje się na suchutkie podłoże, a pod nią powinien być chyba grunt. Poza tym ona potrzebuje czasu na schnięcie po wykonaniu - nie można jej od razu zakryć styropianem. Czy tak zrobiłeś? Czy izolacja jest ciągła i szczelna? Najwyraźniej nie.
    Sprawa jest poważna i nie rozwiązuj jej poradami z forum. Skontaktuj się z wysokiej klasy specjalistą od tego typu rzeczy, np. fizykiem budowli. Zdaje się, że jakiś czas temu poradziłem tu komuś na forum gdzie się ma zwrócić.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    w ogóle nie rozumiem problemu, żle wykonana izolacja , w glinach oczywiste jest, że woda zbiera w w tzw wannach wypełnionych kruszywem (gruntem niespoistym) , a to że woda ciśnie bez opadów to znaczy tylko że glina słabo ale to słabo zawsze przepuszcza wodę i ciśnienie będzie powodować to, że z grunóów dookoła będzie Ci tę wodę wciskało do Twojej wanny, dlatego w glinach tak ważny jest drenaż plus trzeba dobrze wykonać izolację... tyle w temacie

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    w ogóle nie rozumiem problemu, żle wykonana izolacja , w glinach oczywiste jest, że woda zbiera w w tzw wannach wypełnionych kruszywem (gruntem niespoistym) , a to że woda ciśnie bez opadów to znaczy tylko że glina słabo ale to słabo zawsze przepuszcza wodę i ciśnienie będzie powodować to, że z grunóów dookoła będzie Ci tę wodę wciskało do Twojej wanny, dlatego w glinach tak ważny jest drenaż plus trzeba dobrze wykonać izolację... tyle w temacie
    A w przytoczonym przypadku nie działa ani drenaż ani izolacja.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowel Zobacz post

    Jak zatamować drobne przecieki ? Bornitem się nie da bo na mokrym puszcza.
    Na mokre to tylko szlamy cementowe, najlepiej szybkowiążące. Bornit też ma takie w ofercie jeśli chcesz systemowo.
    Szlam odetnie wilgoć i na to można dać drugą warstwę z masy polimerowo-bitumicznej (tej co wcześniej robiłeś).
    W drugą stronę szlam na bitum nie chwici, więc musi mieć czyste, stabilne podołoże.
    Najlepiej niech obejrzy to z bliska jakiś spec, bo może być jakiś wadliwy wykonawczo detal, który zniweczy i tak te izolacje.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    bowel - współczuję. Ja mieszkam na terenach gliniastych, wokoło pełno cegielni było i wiem jak ludzie użerają się z wilgocią/wodą w piwnicach. Najgorsze jest to, że latami możesz mieć spokój a wystarczy że sąsiad coś wykopie/przekopie, zatamuje lub przerwie dotychczasowy ciek wodny i zaczyna się problem. Znam takich, co kończą z drenażami wewnątrz piwnic i pompami które co rusz coś wypompowują, znam takiego, który włożył niemal 30 tysięcy w speców, izolacje i..nic. Dopiero jak obsypał żwirem dom na 1,5m od ścian, rozłożył drenaż i podłączył po burzówkę, to wreszcie ma sucho w podziemnym garażu i może sobie posłuchać jak woda w rurach drenarskich, podłaczonych pod lichtschacht sobie szumi....24h/dobę.

    Tu naprawdę ciężko coś doradzić, bo u jednego pomoże to a u drugiego tamto. Najważniejsze to mieć pewność, że zrobiło się wszystko dobrze, by "odsunąć" wodę od ścian.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowy domek

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Ślemień
    Kod pocztowy
    34-323
    Posty
    17

    Domyślnie

    Ja budowałem fundament w lipcu częściowo podpiwniczony, też mam spadek 1,5 na 6m metrach, teren gliniasty, góra ławy na głębokości 1,5 m ale było bardzo sucho. Wykonawca powiedział mi że jak kopali pod ławy to zauważyli jakby w jednym miejscu była mocno wilgotna tak jakby ciek wodny, ale woda nie leciała, został zrobiony drenaż do o koła budynku, studzienki i rura z drenaży została sprowadzona poniżej działki. Po zasypaniu fundamentu i wylaniu chudziaka, na początku było sucho, ale po deszczach pojawiła się mokra plama na betonowej posadzce, trochę się wystraszyłem bo izolacja była zrobiona prawidłowo (Chyba bo nie zawsze mogłem być na miejscu). W tej chwili jest w piwnicy sucho ziemia osiadła (w letnie ciepłe dni) zanim zdążyła nasączyć się wodą. Być może musisz poczekać aż przyjdą cieplejsze dni i wyschnie, glina ma to do siebie że z jednej strony jest nieprzepuszczalna , ale jak juz nasiąknie to trzyma wilgoć, a Ty z tego co piszesz robiłeś drenaż jak glina była mokra .
    Ostatnio edytowane przez nowy domek ; 06-02-2020 o 13:50

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    mozesz probowac uszczelniac od wewnatrz Xypex Patch'n'Plug oraz Xypex Concentrate
    Jezeli nie zadziala - nic innego jak iniekcja kurtynowa
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  17. #17

    Domyślnie

    Też miałem wodę w piwnicy ale wystarczył drenaż i obkopanie do okola budynku, co prawda ta metoda nie jest idealna bo jak jest mokre lato to woda i tak podsiąka ale już nie tyle co kiedyś. Radzę dać sobie spokój z piwnicami jak ktoś myśli budować się na podmokłym terenie bo odwadnianie go zje z butami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony