dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja kilku pomieszczeń w jednym kanale

    Witam ,
    posiadam w domu komin ,który posiada 3 kanały (1x spalinowy 2x wentylacja ) Okap kuchenny oraz kocioł są podpięte pod osobne kanały ,ale problem jest ,ponieważ pod jeden mam wpiętą łazienka na parterze i piętrze oraz wentylację z kotłowni .
    W łazienkach wentylatory bez zaworów zwrotnych w kotłowni standardowa kratka i nawiewnik fi160 pod piec . Problem jest taki ,że w łazience czuć ostatnio dym .Wcześniej nie było tego problemu ,ale został dodany nawiewnik do kotła i kratka sobie coś tam pobiera. Proszę o jakaś rade jak zrobić ,żeby było dobrze .Mam pewien pomysł z wentylatorami w łazienkach :

    1.Obecnie gdy nie ma zaworów w łazienkach grawitacyjnie coś tam ciągnie(nie mam problemów z wilgocią ) gdy założę zawory klapowe lub foliowe to powietrze piwnicy nie będzie wchodziło do łazienki bo zawór nie pozwoli i odprowadzi je na zewnątrz ,ale znowu w łazienkach póki nie załączę z kontaktu nie będzie wymiany jak do tej pory i może wilgotność wzrosnąć .

    2. Tutaj myślałem nad zakupem lepszych wentylatorów łazienkowych z higrostatem/timerem no i oczywiście fabrycznym ZZ ,ale jak to wygląda waszym zdaniem , godne polecenia ? Co w przypadku jak mam do tej pory wentylatory podpięte pod zasilanie z włącznika , będę mógł nadal je załączyć wedle uznania czy już typowo automatycznie będą chodziły ,a włącznik stale wciśnięty pod zasilanie ?
    Ostatnio edytowane przez Program93 ; 28-01-2020 o 23:10

  2. #2

    Domyślnie

    Widzę , duża wiedza u forumowiczów ...
    Mogę założyć turbowent na komin w kotłowni klapkę z regulatorem i normalna kratke a w łazienkach wentylatory z zaworami zwrotnymi ? Turbowent będzie wyciągał , a w razie czego ręcznie wentylator tez zacząłe ?
    I jak wymiana m3/h do kotłowni dać ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Widzę , duża wiedza u forumowiczów ...
    Ja zaniemówiłem. Podpinasz kocioł z którego uchodzi dym (który jest wyczuwalny) do kanału spalinowego? Startujesz do nagrody Darwina?

    Jak dotychczasowy kominiarz nie ma nic przeciwko, to zmień kominiarza. Powinien Ci napisać przy okazji corocznej wizyty (na którą masz obowiązek go zaprosić i zapłacić), czy wszystko jest OK (albo co nie jest OK) z czego ewidentnie się nie wywiązuje albo, co bardziej prawdopodobne, zapominasz go zaprosić.

    Wentylatory montujesz tak sobie podpinając do kanałów wentylacyjnych tworząc wentylację mechaniczną. A masz co do zasady wentylację grawitacyjną, jak rozumiem?

    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


    Takie przepisy nie biorą się znikąd - wynikają z praw fizyki często potwierdzonych aktami zgonu.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie nie złe zrozumiałeś . Kocioł ma oddzielny kanał spalinowy . Problem jest z jednym kanałem gdzie wpięta jest kratka z kotłowni i kolejno łazienka parter i piętro ...
    W kotłowni kratka standardowa ze stabilizatorem ciągu , a w łazienkach wentylatory bez zaworów zwrotnych i ostatnio poczułem właśnie zapach z kotłowni . Dlatego pytanie czy się coś poprawi jak kupię wentylatory z zaworami zwrotnymi ? Ewentualnie co tutaj zrobić , turbowent na kanał i standardowe kratki w łazienkach bo wentylatory wtedy być nie mogą ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Nie nie złe zrozumiałeś . Kocioł ma oddzielny kanał spalinowy .
    I do kanału spalinowego wpuszczasz dym?

    Nie montuj wentylatorów przy wentylacji grawitacyjnej. To niebezpieczne i niedopuszczalne.

  6. #6

    Domyślnie

    Komin gdzie jest kanał spalinowy od pieca (nowy piec brak dymu) kanał wentylacyjny kuchnia oraz kolejny kanał gdzie są łazienki i kratka wentylacyjna w składzie opału . Czyli najlepiej zainwestować w stabilery w łazienkach po 50m3/h , skład opału 30m3/h i hybrydowy turbowent na komin ? Często widuje się wentylatory u kogoś u mnie są juz z 10lat i nic nie zauważyłem ,ale ocieplam dom dlatego chce wentylacje mięc dobrze zrobioną .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Komin gdzie jest kanał spalinowy od pieca (nowy piec brak dymu)
    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    w łazience czuć ostatnio dym
    To skąd ten dym w łazience? Od sąsiadów?

  8. #8

    Domyślnie

    Z kratki wentylacyjnej w kotłowni , jak czyste piec czy wsypuje opał to w czasie pracy wydostaje się dym to normalne w kotłach gdzie się otwiera np. Drzwiczki .
    Mam tam nawiew 200cm2 wiec kratka ta ciągnie najmocniej wpychając do łazienek.

    Teraz jest pytanie co zrobic zostawiajac komin tak jak jest zrobiony czyli kanały wentylacyjne zgodnie ze sztuka zakończone otworami na przestrzał .
    Wymiana kratek w łazienkach na standardowe choć tu się problem pogłębi . Czy wentylatory z zaworami zwrotnymi będą działały jak załączę , a jak z kotłowni Będzie wymiana powietrza to nie wleci do łazienek .?

  9. #9

    Domyślnie

    A główny problem tematu dym powstaje jak to normalne w kotle przy wzruszeniu paleniska czy wsypywaniu opału bo zaburzona jest praca kotła .
    Normalnie spalanie bez bezdymne z komina nic nie leci sąsiadów brak

  10. #10

    Domyślnie

    Kaizen ma rację, chyba długo nie było u Ciebie kominiarza..

    W całym domu masz tylko ten jeden komin? W kuchni tylko okap czy dodatkowy pion grawitacyjny?

    Jeżeli masz jeszcze jeden komin z kuchni grawitacyjny, to wyrzuć ten okap i zrób tak żeby kotłownia miała osobny, indywidualny komin na dach, jak nie chcesz się potruć..

    Wentylatory w łazienkach mogą równie dobrze wyrzucać powietrze przez kratkę do kotłowni zamiast na dach.

  11. #11

    Domyślnie

    Pytanie czy ten zapach dymu zjawił sie po manipulacjach przy wentylacji? Czy zwyczajnie było dobrze i okazjonalnie się pojawił znienacka. I tak jak przybył pobył to i równie tajemniczo zniknął. TO oznacza duże prawdopodobieństwo smakowania dymu sąsiada. Czy może zwyczajnie jak ten nawiew do kotła zamontowałeś, a dym z tego kanału spalinowego nisko się ściele to wentylator ci ten dym wtórnie zaciąga.
    A na szczycie komina ten wylot spalinówki niczym się nie wyróżnia? Jeśli nie, to zafunduj sobie do kompletu elegancki koniec z nierdzewki . Sa i takie co poprawiają ci spalanie i redukują zużycie opału. Tak czy siak wentylator będzie miał trudniej ten dym zaciągnąć. No i faktycznie jak dawno kominiarza twój dach nie widział , to niech fachman zobaczy i na miejscu doradzi. I ogląda komin , a nie drzwi i kasę jedynie

  12. #12

    Domyślnie

    Mam kocioł 30kw , póki nie zmieniłem zetki z fi110 na fi160 nic takiego nie było . Dopiero teraz takie rzeczy sie dzieją . Wcześniej jakoś nie zwracałem uwagi w domu zawsze ok zero wilgoci , a dopiero teraz zauważyłem co jest wpięte w jaki pion . W tym kominie gdzie podłączony jest piec akurat mam dodatkowe 2 kanaly wentylacyjne z czego jeden to problem tematu ,a drugi w kuchni podpięty okap ,ale to będę zmieniał na kratkę z zaworem zwrotnym pod przyłącze na okap (znalazłem taki wynalazek) .Wentylacja jakoś działa jak wspomniałem objawów z jej braku nie ma ,ale fakt ten pion wentylacyjny jest źle zrobiony nawet jak wentylatory wyciągnąłem to czuć jak powietrze uderza do łazienki (zapach kotłowni/opału).

    Co do rozwiązania turbowent hybrydowy na koniec kanału i standardowe kratki wentylacyjne + stabilery ciągu ,żeby znowu ciepła masa nie uciekała , do kuchni chyba również taka nasada kominowa musi być jak kanały obok siebie.

  13. #13

    Domyślnie

    Zmieszczą się obok siebie te nasady na jednym kominie? Na mój rozum to przynajmniej różne wysokości aby mieły szansę różne warstwy powietrza zaciągać. Sugeruję jednak wydać te parę stówek na kominiarza, będzie na miejscu i wypowie się po badaniu organoleptycznym!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony