dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie Zimno z kominka - w domu jest rekuperacja

    Dzień dobry

    Zarejestrowałem się na tym forum, ponieważ nie mogę sobie poradzić z kominkiem i potrzebuję pomocy. Mam nadzieję, że ktoś z Was mi pomoże, a przynajmniej coś podpowie.

    A oto mój problem.

    Mam w domu zainstalowany kominek, przez który wręcz "wali" chłód z zewnątrz. Ewidentnie powstał ciąg wsteczny. Jest to dla mnie o tyle dziwne, że mam w domu rekuperacją, w której ustawiłem mocniejszy nadmuch (o kilka procent) niż wyciąg, więc zakładam, że powinno być w domu nadciśnienie. Gdyby tak jak jednak było to przecież nie powstałoby wyżej opisane zjawisko. Komin jest czysty jak nowy. Wyczystka pusta. Szyber zamknięty. Jedyne co to "fachowcy" zakopali mi rurę do zaciągania powietrza z zewnątrz ale nie jestem pewien czy to może być powiązane z problemem...
    Dodam jeszcze, że jak próbuję napalić w kominku to cały dym zamiast iść w komin to idzie na pokój (pomiędzy szybą, a ramą szyby). Dopiero jak otworzę okno to zaczyna się kłębić w kominku i zaraz gaśnie ogień.

    Proszę o pomoc...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    po pierwsze kominek musi być nieszczelny skoro z niego wieje, druga sprawa. że powinienes odkopac i udrożnić rure doprowadzającą powietrze. Skąd ten kominek ma je brać skoro jest zasypane a zakładam, że to kominek dostosowany pod rekuperacje. Kolejna sprawa, jak masz tą zasuwkę która jest od "systemu" czystej szyby to ją zasuń i dokręć szczelnie, nią też potrafi wiac. Poza tym musisz mieć w domu podciśnienie a nie nadciśnienie, mimo że ustawiłeś większy nawiew.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    po pierwsze kominek musi być nieszczelny skoro z niego wieje, druga sprawa. że powinienes odkopac i udrożnić rure doprowadzającą powietrze. Skąd ten kominek ma je brać skoro jest zasypane a zakładam, że to kominek dostosowany pod rekuperacje. Kolejna sprawa, jak masz tą zasuwkę która jest od "systemu" czystej szyby to ją zasuń i dokręć szczelnie, nią też potrafi wiac. Poza tym musisz mieć w domu podciśnienie a nie nadciśnienie, mimo że ustawiłeś większy nawiew.
    1) Wyjaśnij mi proszę co masz na myśli pisząc, że kominek musi być nieszczelny.
    2) Gość, który montował kominek nic nie mówił, że kominek ma być dostosowany do rekuperacji. Czy mógłbyś to rozwinąć.
    3) Czy nadmiar wdmuchiwanego powietrza przez rekuperację nie powinien zastąpić dolotu powietrza z zewnątrz...? Przecież kominek zaciąga też powietrze z pomieszczenia... chyba...
    4) Wyjaśnij mi proszę o co chodzi z tą zasuwką od "systemu" czystej szyby.
    5) No właśnie wpadłem na to, że w domu mam podciśnienie ale nie mogę dojść skąd, skoro do domu rekuperacja wtłacza mi więcej niż wyciąga. Jak zmienię parametry jeszcze zwiększając nadmuch w stosunku do wyciągu, to w domu robi się szybko zimno. Rekuperacja ma tylko nagrzewnicę wstępną, więc przy mrozie na zewnątrz "ładuje" mi go do domu. Na chwilę obecną mam różnicę 5% pomiędzy nadmuchem, a wyciągiem (oczywiście z przewagą nadmuchu)...

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli masz zakopany dopływ powietrza, to jak ma się palić, skąd ma się w kominku wziąć powietrze do spalania? Jaki masz komin?

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Jeżeli masz zakopany dopływ powietrza, to jak ma się palić, skąd ma się w kominku wziąć powietrze do spalania? Jaki masz komin?
    uważam, że właśnie z rekuperacji, która wdumuchuje do domu powietrze w ilości większej niż wyciąga...

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz - 001 Zobacz post
    uważam, że właśnie z rekuperacji, która wdumuchuje do domu powietrze w ilości większej niż wyciąga...
    Niestety mylisz się, poczytaj ile m3 powietrza potrzebuje kominek do spalania a ile nadwyżki produkuje twoje reku.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Niestety mylisz się, poczytaj ile m3 powietrza potrzebuje kominek do spalania a ile nadwyżki produkuje twoje reku.
    OK. To ma sens ale myślisz, że tutaj tkwi cały problem spalania? A co z tym zimnem, które wlatuje z zewnątrz kominkiem...?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Niestety mylisz się, poczytaj ile m3 powietrza potrzebuje kominek do spalania a ile nadwyżki produkuje twoje reku.
    Uwzględniając nadmiarowość (lambdę) wychodzi, że trzeba jakieś 7m3 powietrza do spalenia 1kg drewna.

    Jak spalamy ze 4kg w ciągu godziny to wychodzi raptem 28m3 - to nie jest dużo. I jak komin ma wystarczający cug, to przy lekkim podciśnieniu (co spowoduje większy opór wywiewu, niż nawiewu) rekuperacja sama się wyreguluje, by nawiew był o te 28m3/h większy, niż wywiew (bo te 28m3 wyleci kominem).

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uwzględniając nadmiarowość (lambdę) wychodzi, że trzeba jakieś 7m3 powietrza do spalenia 1kg drewna.

    Jak spalamy ze 4kg w ciągu godziny to wychodzi raptem 28m3 - to nie jest dużo. I jak komin ma wystarczający cug, to przy lekkim podciśnieniu (co spowoduje większy opór wywiewu, niż nawiewu) rekuperacja sama się wyreguluje, by nawiew był o te 28m3/h większy, niż wywiew (bo te 28m3 wyleci kominem).
    Teoretycznie masz rację. Wszystko zależy od ustawienia reku, 100% a może nie i okaże się że to 50% godzinnego obrotu
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    1. Miałeś pomiary po montażu rekuperacji? Faktycznie było nadciśnienie?
    2. Jak stare i brudne masz filtry w rekuperacji?
    3. Masz zamkniętą przepustnicę na doprowadzeniu powietrza do kominka? Jak rozpalasz, to otwierasz ją? Sprawdzona drożność?
    4. Jaki (jak szczelny) masz kominek?
    5. Kominiarz nie znalazł żadnych problemów z kominem?

    Edyta
    6. Doprowadzenie masz podpięte do kominka, czy tylko (co byłoby karygodne przy rekuperacji) wypuszczone pod wkładem?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-01-2020 o 22:32

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. Miałeś pomiary po montażu rekuperacji? Faktycznie było nadciśnienie?
    2. Jak stare i brudne masz filtry w rekuperacji?
    3. Masz zamkniętą przepustnicę na doprowadzeniu powietrza do kominka? Jak rozpalasz, to otwierasz ją? Sprawdzona drożność?
    4. Jaki (jak szczelny) masz kominek?
    5. Kominiarz nie znalazł żadnych problemów z kominem?
    Ad. 1. Pomiary po uruchomieniu rekuperacji były wykonane anemometrem, którym została zmierzona zaprojektowana wydajność na anemostatach - w oparciu o założenia projektowe. Zresztą w domu jest więcej anemostatów nawiewnych, niż wywiewnych.
    Ad. 2. Filtry wymieniam co 3 miesiące. Ostatni raz wymieniłem je pod koniec grudnia.
    Ad. 3. O jakiej przepustnicy piszesz? Mógłbyś sprecyzować, bo nie wiem co mam odpowiedzieć...
    Ad. 4. Jak mam to sprawdzić...?
    Ad. 5. Nic nie mówił. Tak jak pisałem wcześniej, komin czysty (prawie jak nowy, bo tak jest mieszkam drugą zimę).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz - 001 Zobacz post
    Ad. 1. Pomiary po uruchomieniu rekuperacji były wykonane anemometrem, którym została zmierzona zaprojektowana wydajność na anemostatach - w oparciu o założenia projektowe. Zresztą w domu jest więcej anemostatów nawiewnych, niż wywiewnych.
    Ilość anemostatów jak i zróżnicowanie mocy wentylatorów nie dowodzi nadciśnienia.

    Cytat Napisał Łukasz - 001 Zobacz post
    Ad. 3. O jakiej przepustnicy piszesz? Mógłbyś sprecyzować, bo nie wiem co mam odpowiedzieć...


    Cytat Napisał Łukasz - 001 Zobacz post
    Ad. 4. Jak mam to sprawdzić...?
    Zobaczyć model na fakturze, przeczytać instrukcję.

    Czystość komina to nie jedyna istotna cecha - może być za niski, może mieć za mały przekrój, być źle wyprowadzony względem kalenicy czy mieć inne wady powodujące brak ciągu kominowego.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-01-2020 o 22:57

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ilość anemostatów jak i zróżnicowanie mocy wentylatorów nie dowodzi nadciśnienia.







    Zobaczyć model na fakturze, przeczytać instrukcję.

    Czystość komina to nie jedyna istotna cecha - może być za niski, może mieć za mały przekrój, być źle wyprowadzony względem kalenicy czy mieć inne wady powodujące brak ciągu kominowego.
    Dziękuję Ci za wszystkie informacje, są konkretne i pomocne..
    Jednak chciałbym abyśmy pociągneli temat.
    1) Komin o śr. 200 mm, wystaje ponad kalenicę, komin systemowy- ceramiczny.
    2) Czy wiesz może jak mam sprawdzić, czy rekuperacja tworzy nadciśnienie?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.781

    Domyślnie

    I po co "wam" kominki? Same problemy i zatruwanie środowiska.
    Ale jest przyjemność patrzenia i grzania się przy żywym ogniu.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 29-01-2020 o 23:19
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zacznij od sprawdzenia rekuperacji. Potem wpuść powietrze do kominka. Najlepiej z fachowcami w obu dziedzinach....

  16. #16

    Domyślnie

    Może spróbować dość starej metody na wymuszenie ciągu w wyziębionym kominie ? Przygotować kominek do rozpalenia, ale przed tym w wyczystce spalić kawał gazety.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Masz jaki barometr?
    Obejrzyj go a potem wynieś do ogródka i znowu obejrzyj.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Łukasz na początek odpowiedz na pytanie Kaizena nr.6 Napisz skąd wieje ci zimnym powietrzem a najlepiej zrób fotkę i strzałkami oznacz te miejsca.
    Jak sprawdzić pod/nadciśnienie, poczekaj na bezwietrzną pogodę i wklej folię malarską np. w jedno otwarte okno, balon na zewnątrz masz ok., balon do wewnątrz niestety nie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz - 001

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Łukasz na początek odpowiedz na pytanie Kaizena nr.6 Napisz skąd wieje ci zimnym powietrzem a najlepiej zrób fotkę i strzałkami oznacz te miejsca.
    Jak sprawdzić pod/nadciśnienie, poczekaj na bezwietrzną pogodę i wklej folię malarską np. w jedno otwarte okno, balon na zewnątrz masz ok., balon do wewnątrz niestety nie
    Na pytanie nr 6 odpowiedziałem w pierwszym, startowym poście. Mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz ale zakopali mi je fachowcy od utwardzania placu. Teraz muszę jakoś ją odkopać... Jednak zastanawiam się czy będzie to miało jakiś wpływ na to, że kominkiem wylatuje chłód do domu. A chłód wylatuje przez drzwiczki, które są zamknięte - tak jak szyber. Jak się stanie przy szybie od kominka to czuć, że prawie wieje od niej chłodem.
    Co do podciśnienia. To chyba wcześniej nie zwracałem na to uwagi ale przy otwieraniu drzwi wejściowych do domu trzeba włożyć sporo siły, tak jakby były zassane...
    Aha, dzisiaj, a w zasadzie wczoraj tylko dzisiaj to potwierdziłem, że z okapu nad kuchenką również ciągnie chłód do wewnątrz.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Dom watą kryty?
    Jak tak, to masz DWIE wentylacje.
    Odłącz wentylator wywiewu.
    Nawiew puść mocniej i sprawdź czy nadal chłodem pizga.
    Co pokazuje hygrometr?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony