dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Część wspólna ściany

    Witam

    Postanowiłem wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu spółdzielczo - własnościowym (akt notarialny na zakup nieruchomości)

    proste pytanie:
    co to jest część współna lokalu
    i czy mam prawo modernizować instalacje po nowej trasie

    z tego co wiem muszę mieć ( tak piszą w poradnikach oraz różni fachowcy -jedni mówią, że mogę inni, że nie mogę)
    1. firmę - bo nie mogę sam (chodzi o fakturę jako dowód)
    2. znać prawa budowlane, spółdzielcze, regulaminy, etc - w których na ten temat nic nie ma - dlatego pytam tutaj
    3. elektryk z odpowiednimi uprawnieniami
    4. plany elektryki
    5. plomby od ZE
    6. odbiór instalacji
    7. oraz plany bloku i plany zagospodarowania przestrzennego dzielnicy jeśli nie mają go w urzędzie gminy
    8. pozwolenia od nadzoru budowlanego, od spółdzielni oraz od urzędu gminy

    Jednak że z orzecznictwem sądów o prawie budowlanym utarło się, że elektryka czy kanalizacja nie należy do części wspólnej bloku pomimo, że stanowi ona jego integralną część - innymi słowy cześć spólna ścian nośnych kończy się do licznika, wszystko co po za licznikiem należy do właściciela lokalu, ale bez możliwości ich przesuwania burzenia etc, jedynie wymiana ich składu wewnętrznego czyli urządzeń wmurowanych

    link do strony https://mojafirma.infor.pl/nieruchom...uchomosci.html

    więc jak to jest w końcu ?? można wymieniać instalacje elektryczną czy nie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy spółdzielczym prawie do lokalu nie ma części wspólnych - cały blok jest własnością spółdzielni (sprawdź w KW zabudowanej działki). Ty masz tylko specyficzną wartość niematerialną i prawną spółdzielcze własnościowe PRAWO do lokalu. Nie obowiązuje też Ustawa o własności lokali, tylko o spółdzielniach mieszkaniowych.
    Sprawdź w statucie spółdzielni co możesz - prawdopodobnie na wszystko potrzebujesz jej zgody.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-01-2020 o 15:44

  3. #3

    Domyślnie

    Czytałem STATUS i nie ma to wzmianki, ani o remontach, ani o instalacjach
    zgadnie z prawem, jeśli coś jest nie napisane, to oznacza, że nie jest zabronione

    chyba, że STATU wynika z ustawy jakiegoś dziennika ustaw, ale jakiego ? budowlanego, o BHP. spółdzielczego ??
    Dodam, że w ustawie o prawie spółdzielczym też nie ma o remontach, ani o instalacjach, ani o częściach wspólnych budynków

  4. #4
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał zori87 Zobacz post
    Czytałem STATUS i nie ma to wzmianki, ani o remontach, ani o instalacjach
    zgadnie z prawem, jeśli coś jest nie napisane, to oznacza, że nie jest zabronione

    chyba, że STATU wynika z ustawy jakiegoś dziennika ustaw, ale jakiego ? budowlanego, o BHP. spółdzielczego ??
    Dodam, że w ustawie o prawie spółdzielczym też nie ma o remontach, ani o instalacjach, ani o częściach wspólnych budynków

    Kaizen napisał: sprawdź w statucie spółdzielni. To było w miejscowniku


    Odmiana przez przypadki rzeczownika statut

    statut; rzeczownik;



    Przypadek Liczba pojedyncza Liczba mnoga
    Mianownik (kto? co?): statut statuty
    Dopełniacz (kogo? czego?): statutu statutów
    Celownik (komu? czemu?): statutowi statutom
    Biernik (kogo? co?): statut statuty
    Narzędnik (z kim? z czym?): statutem statutami
    Miejscownik (o kim? o czym?): statucie statutach
    Wołacz (hej!): statucie statuty
    Ty wybrałeś status do sprawdzenia, twój problem.

    Polska języka trudna języka.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zori87 Zobacz post
    chyba, że STATU wynika z ustawy jakiegoś dziennika ustaw, ale jakiego ? budowlanego, o BHP. spółdzielczego ??
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie obowiązuje też Ustawa o własności lokali, tylko o spółdzielniach mieszkaniowych.
    .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zori87 Zobacz post
    Witam

    Postanowiłem wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu spółdzielczo - własnościowym (akt notarialny na zakup nieruchomości)

    proste pytanie:
    co to jest część współna lokalu
    i czy mam prawo modernizować instalacje po nowej trasie


    z tego co wiem muszę mieć ( tak piszą w poradnikach oraz różni fachowcy -jedni mówią, że mogę inni, że nie mogę)
    1. firmę - bo nie mogę sam (chodzi o fakturę jako dowód)
    2. znać prawa budowlane, spółdzielcze, regulaminy, etc - w których na ten temat nic nie ma - dlatego pytam tutaj
    3. elektryk z odpowiednimi uprawnieniami
    4. plany elektryki
    5. plomby od ZE
    6. odbiór instalacji
    7. oraz plany bloku i plany zagospodarowania przestrzennego dzielnicy jeśli nie mają go w urzędzie gminy
    8. pozwolenia od nadzoru budowlanego, od spółdzielni oraz od urzędu gminy
    [...] można wymieniać instalacje elektryczną czy nie
    Co rozumiesz przez "nową trasę" (czy jest ona poza Twoim mieszkaniem czy w mieszkaniu)?
    W mieszkaniu - zwykle wystarczy tylko zgoda spółdzielni, przebieg instalacji to Twoja "inwencja"(w sensie liczby gniazdek, punktów świetlnych - oczywiście powinno to wszystko trzymać sie norm).
    Wszelkie modyfikacje w lokalu robisz od bezpieczników - tam nie ma plomb (zwykle).

    Ad 1.
    Możesz sam, jak masz uprawnienia (teoria), praktycznie nikt tego nie sprawdza (jeśli nie ruszasz licznika i plomb).
    Ad 7.
    Poza planami bloku reszta kompletnie niepotrzebna.
    Ad8.
    Jak pisali przedmówcy sprawdż statut, ale pewnie skończy sie na spółdzielni.
    Ostatnio edytowane przez sebasto ; 30-01-2020 o 11:07

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony