dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 107
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Tauron gliwicki.
    A wychodzi, że mogę mieć jeszcze taniej Tylko opłaty stałe do góry pójdą, jednak cena za kWh to zrównoważy i da troszkę oszczędności przy ogólnym rozrachunku.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7903023
    To i tak jest taniej, u mnie PGE w taryfie g12w I -75 gr II - 41 gr

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Olać sprawę pomp ciepła paneli itp bo nie startuj bez 60 tys , kupić porządny kocioł na ekogroszek w 5-tej klasie za 7 tysi i grzać za grosze , co nie jest zabronione to jest dozwolone , obsługa takiego kotła np skam-pv to 1 minuta co miesiąc na czyszczenie bo to potyrlanie dwiema wajchami i tyle oraz raz w tygodniu zasypać zasyp ależ mi to wysiłek i filozofia a cała ta kasa wyłożyć na docieplenie lub upiększenie domu ,

    Niezupełnie sie zgodzę u mnie wymiana CO kosztuje ok 3k. klima i grzałka
    W tym układzie koszt eksploatacji wyniósłby ok 2000zł chłodzenie w gratisie.

    Dodatkowo zrobiłem kolektory, PV 4,49kwp i Zeminie bojler na pionowy 300l. Bez tych rzeczy dało by się obyć koszt realny 18-20k. Za to mam obniżony koszt grzania CWU o 60%, dogrzewanie basenu, Większy komfort CWU, obniżenie kosztów prądu bytowego, CO i CWU do 900-1200zł/rok
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    korzystając z tego kalkulatora zakładając styropian grafit
    https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody
    pustak porotherm 25 e3 25 + 12 cm grafit u=1951W/m2
    Nie 25, a 24 jest w opisie. W grafit wątpię. I na pewno U nie wyjdzie kilkanaście setek W na metr kwadratowy. To w ogóle nie te jednostki (U jest w W/(m2*K) i nawet jak U=0,25 przemnożysz przez dT 50* to wyjdą pojedyncze waty, a nie kilkanaście setek. Coś źle liczysz.

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    tragedi nie ma za 35k PLN można zrobić ogrzewanie elektryczne które nie będzie drogie w eksploatacji do takiej powierzchni
    Obstawiam (ale bez OZC to w kategoriach hazardu, a nie wiedzy) że będzie drogie. Raz, bo potrzeba będzie wiele kWh, dwa, przez duże straty znaczną ich część trzeba będzie produkować w czasie drogiej strefy.

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    niech autor odpali sobie cieplowlasciwie.pl pozna mniej więcej zapotrzebowanie na energie cieplną swojego domu
    Stosowanie się do takich rad to jak stosowanie się do rad dra Zięby w leczeniu koronawirusa. Wg OZC na ogrzewanie potrzebuję 2010kWh - wg cieplowlasciwie ponad 8000kWh. Ten kalkulatorek nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych więc z ilością kWh trafia jak kulą w płot.

  4. #44

    Domyślnie

    Ogólnie jaka moc pompy ciepła była by odpowiednia? (powietrze-woda), ,

    6 kW
    8 kW
    11 kW
    13 kW

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukiElLuki Zobacz post
    Ogólnie jaka moc pompy ciepła była by odpowiednia? (powietrze-woda), ,

    6 kW
    8 kW
    11 kW
    13 kW
    Każda zależy do jakiego domu

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukiElLuki Zobacz post
    Ogólnie jaka moc pompy ciepła była by odpowiednia? (powietrze-woda), ,

    6 kW
    8 kW
    11 kW
    13 kW
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obstawiam (ale bez OZC to w kategoriach hazardu, a nie wiedzy)
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trzeba policzyć OZC
    OZC - bez tego to hazard a tego przy takich kwotach lepiej nie robić.

  7. #47

    Domyślnie

    Liczenie OZC do najłatwiejszych chyba nie należy :-/ , dosyć szybko poległem na Kisan OZC

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukiElLuki Zobacz post
    Liczenie OZC do najłatwiejszych chyba nie należy :-/ , dosyć szybko poległem na Kisan OZC
    Dlatego parę setek kosztuje, jak ktoś to robi
    Ja bym na początek popytał u instalatorów PC co proponują i dlaczego. Później dopiero ewentualnie weryfikował ich wizje obliczając OZC.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 01-02-2020 o 14:25

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    ja w projekcie budynku miałem zawarte wyliczenia zapotrzebowanie na ciepło mojego domu - nawet cały "pod rozdział" . Nie chce mi się wierzyć że autor tematu w projekcie budynku nie ma takich obliczeń.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie 25, a 24 jest w opisie. W grafit wątpię. I na pewno U nie wyjdzie kilkanaście setek W na metr kwadratowy. To w ogóle nie te jednostki (U jest w W/(m2*K) i nawet jak U=0,25 przemnożysz przez dT 50* to wyjdą pojedyncze waty, a nie kilkanaście setek. Coś źle liczysz.
    licze ok zle wpisałem jednostke powinno tam byc jeszcze K. A wogole jest porotherm 24cm?

  11. #51

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam czy nie lepiej taką kwotę przeznaczyć na dobrą pompę ciepła zamiast na panele ?? Chodzi mi o tańsze koszty miesięczne ~~

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukiElLuki Zobacz post
    Tak się zastanawiam czy nie lepiej taką kwotę przeznaczyć na dobrą pompę ciepła zamiast na panele ?? Chodzi mi o tańsze koszty miesięczne ~~
    Koszty mogą być wyższe lub niższe nigdy tańsze bo nie mają ceny,

    Wybierając PC na pewno będziesz płacił za prąd, wybierając grzejniki elektryczne i pv nic nie będziesz płacił i wyjdzie to zdecydowanie taniej. Policz koszt centralnego ogrzewania+pc vs. panele pv +grzejniki i PC do cuw .
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 01-02-2020 o 19:17

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukiElLuki Zobacz post
    Tak się zastanawiam czy nie lepiej taką kwotę przeznaczyć na dobrą pompę ciepła zamiast na panele ?? Chodzi mi o tańsze koszty miesięczne ~~
    20 kWp pv trochę kosztuje, jeśli chciałbyś pokryć cały prąd

    Nawet to za mało.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pompa jest o tyle pewniejszq, że mając prąd w gniazdku, ona będzie działać. Powiedzmy, źe o ile nie nastąpi ogolnoświatowy kataklizm to ten prąd będzie.
    Mając panele, jesteś uzależniony od tego, czy Zakład Energetyczny (u mnie Tauron) będzie chciał kupić od Ciebie nadmiar energii elektrycznej.
    Na razie, na jakiś czas, ZE są do tego zobligowane prawem. Ale ten czas minie, zreszta prawo można zmienić w jedną noc, bo Prezydent nie śpi .

    Poza tym, jeśli wkrótce ZE bedà mogły wyłączać instalację w godzinach szczytu, to zamiast sprawdzać produkcję w słoneczne dni, będziesz patrzył w wyłączony falownik. I nie naprodukujesz sobie odpowiedniego zapasu na zime...

    Oczywiście - to pesymistyczne scenariusze i może nigdy się ziszczą, ale pewne ryzyko jest...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pompa jest o tyle pewniejsze, że mając prąd gniazdko, one będzie działać. Powiedzmy, źe o ile nie nastąpi ogolnoświatowy kataklizm to ten pràc będzie.
    Mając panele, jesteś uzależniony czy Zakład Energetyczny (u mnie Tauron) będzie chciał kupić od Ciebie nadmiar energii elektrycznej.
    Na razie, na jakiś czas, ZE są do tego zobligowany prawem. Ale ten czas minie, zresztà prawo można zmienić w jedną noc, bo Prezydent nie śpi .

    Poza tym, jeśli wkrótce ZE bedà mogły wyłączać instalację w godzinach szczytu, to zamiast sprawdzacprodukcję w słoneczne dni, będziesz patrzył w wyłączony falownik. I nie naprodukujesz sobie odpowiedni3go zapasu...

    Oczywiście - to pesymistyczne scenariusze i może nigdy się ziszczą, ale pewne ryzyko jest...
    Ziszczą się ale za 10 lat jak w Niemczech z tym że tam nie wyłączono falowników bo to by pogorszyło sprawę jedynie odliczano -21 eurocentów za kwh zużycia.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ziszczą się ale za 10 lat jak w Niemczech z tym że tam nie wyłączono falowników bo to by pogorszyło sprawę jedynie odliczano -21 eurocentów za kwh zużycia.
    U nas finał tej imprezy, pewnie szybciej nastąpi...
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wg OZC na ogrzewanie potrzebuję 2010kWh - wg cieplowlasciwie ponad 8000kWh. Ten kalkulatorek nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych więc z ilością kWh trafia jak kulą w płot.
    Proszę sobie zestawić stopień komplikacji oraz koszt OZC oraz tego kalkulatora. Nie wiem skąd w ogóle pomysł wymagania cudów od narzędzia prostego i darmowego.

    Jego celem jest głównie wyliczenie mocy urządzenia i to z myślą głównie o kotłach na paliwa stałe. Z ilością kWh zawsze był rozjazd choćby z tego prozaicznego powodu, że OZC pewnie przyjmuje zupełnie inne moment początku/końca sezonu grzewczego.

    Jeżeli dołożę zyski – jedni zaczną narzekać, że zrobiła się kobyła a drudzy zaczną narzekać, że te zyski też nie takie jak im OZC wylicza.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Proszę sobie zestawić stopień komplikacji oraz koszt OZC oraz tego kalkulatora. Nie wiem skąd w ogóle pomysł wymagania cudów od narzędzia prostego i darmowego.
    Wymaganie nie wprowadzania w błąd to nie są cuda. Lepiej czegoś nie liczyć, niż pokazywać bzdury.
    Są darmowe programy, co liczą realnie. Oczywiście, że dokładne obliczenia wymagają dokładnych danych i jak się podaje tak zgrubnie, jak np. w Heat Master, to i wyniki są zgrubne. A jak ktoś się przyłoży i poda dokładne dane w Build Desku czy Purmo OZC, to dostanie dokładne wyniki). Ale pomijanie zysków pokrywających w energooszczędnym domu 3/4 kWh to jest powód do krytyki.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wg OZC na ogrzewanie potrzebuję 2010kWh - wg cieplowlasciwie ponad 8000kWh. Ten kalkulatorek nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych więc z ilością kWh trafia jak kulą w płot.
    Absolutnie się nie czepiam, tylko wytłumacz:

    CO 2010 kWh
    bytowe w mieszkaniu miałeś 3500 kWh
    na CWU ile?
    reszta - co tu się zawiera?
    --------------
    razem ok. 10 MWh

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wymaganie nie wprowadzania w błąd to nie są cuda. Lepiej czegoś nie liczyć, niż pokazywać bzdury.
    Są darmowe programy, co liczą realnie. Oczywiście, że dokładne obliczenia wymagają dokładnych danych i jak się podaje tak zgrubnie, jak np. w Heat Master, to i wyniki są zgrubne. A jak ktoś się przyłoży i poda dokładne dane w Build Desku czy Purmo OZC, to dostanie dokładne wyniki). Ale pomijanie zysków pokrywających w energooszczędnym domu 3/4 kWh to jest powód do krytyki.
    A jak byś tak uzupełnił to proste i darmowe narzędzie o brakujące współczynniki. Przysłużył byś się społeczeństwu a i zapisane by ci to było.
    Juzef coś kiedyś zrobił, bo zależy mu na świeżym powietrzu a przy okazji nikogo nie krytykuje ani nie przymusza do swojej mądrości.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony