dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Dach jętkowy; płatew

    Pytanko techniczne do dekarzy

    Mam mały domek z dachem dwuspadowym.

    W projekcie miałem dach jętkowy. Kat dachu 43 stopnie, rozpiętość 7,4 m.

    Wszytko wykonano zgodnie z projektem, jedynie ponad jętkami przybiłem sobie dodatkowo kilka wiatrownic ukośnie.

    Kilka osób zdzwiło się, że dach opiera się jedynie na ściankach kolankowych (wieniec, połączony słupkami z wieńcem stropowym), twierdzą że przeważnie daje się w okolicach jętek dodatkową płatew poziomo... Czy mają rację ?

    Z moim architektem mam obecnie utrudniony kontakt, wyczytałem jednak że dodatkowa płatew jest zalecana gdy dach ma większą rozpiętość niż 7,5 metra..

    Może się wypowiedzieć ktoś obeznany w temacie?

  2. #2

    Domyślnie

    Co to byly za osoby?konstruktorzy albo chociaz kierownicy budowy? Przypilnuj zeby wiezba byla zrobiona zgodnie z projektem. Zwroc uwage na prawidlowe polaczenia a nie zaprzataj sobie glowy dokladaniem niepotrzebnych elementow ktore moga niewiele wniesc a nawet niepotrzebnie obciazyc wiezbe jak np platew po calej dlugosci podparta tylko na scianach szczytowych

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź to byli dekarze i ktoś tam z tartaku.. Zauważyłem że dużo budynków to ma, to mnie trochę zaniepokoiło...

    Tak jak mówię przybiłem jedynie dodatkowo kilka wiatrownic nad jętkami (5 x 10 cm).
    Reszta zgodnie z projektem.
    Ostatnio edytowane przez Bartek666 ; 31-01-2020 o 19:47

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Co to byly za osoby?konstruktorzy albo chociaz kierownicy budowy? Przypilnuj zeby wiezba byla zrobiona zgodnie z projektem. Zwroc uwage na prawidlowe polaczenia a nie zaprzataj sobie glowy dokladaniem niepotrzebnych elementow ktore moga niewiele wniesc a nawet niepotrzebnie obciazyc wiezbe jak np platew po calej dlugosci podparta tylko na scianach szczytowych
    Jednak w wielu domach jest tam płatew, nie wiem czy opiera się jeszcze na czymś poza ścianami szczytowymi.

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć

    Łączenie krokwi z murłata wykonano u mnie za pomocą jednego dużego wkrętu (od czoła krokwi)

    Dodatkowo chciałem zamontować łączniki ciesielskie po obu stronach każdej krokwi, czy to dobry pomysł.. ?

    Murłatę mam 16 x 16 cm, krokwie 17,5 x 7 cm. Kąt nachylenia dachu to 43 stopnie.
    Może ktoś podpowiedzieć jakie łączniki zamontować i jakiej długość wkręty. Chce dać 5 cm (z drugiej strony nie wiem czy to nie osłabi jakoś krokwi).

    Z góry dziękuję..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Łączenie krokwi dachu jętkowego do murłaty za pomocą jednego wkrętu (jakiego?) to duża "odwaga" a raczej bezmyślność i brak wiedzy.
    Jętka na jakiej wysokości od murłaty ?
    W jaki sposób murłata jest mocowana do wieńca a wieniec do stropu?
    Dach szerokości 7,4m a jakiej długości? 10-12m?

    Pytanie o konkrety - łączniki - najlepiej jak skierujesz do projektanta konstrukcji dachu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Łączenie krokwi dachu jętkowego do murłaty za pomocą jednego wkrętu (jakiego?) to duża "odwaga" a raczej bezmyślność i brak wiedzy.
    Jętka na jakiej wysokości od murłaty ?
    W jaki sposób murłata jest mocowana do wieńca a wieniec do stropu?
    Dach szerokości 7,4m a jakiej długości? 10-12m?

    Pytanie o konkrety - łączniki - najlepiej jak skierujesz do projektanta konstrukcji dachu.
    1. Szerokość od murłaty do murłaty to 7,10 m
    2. Murłata przykotwiona do ścianki kolankowej co koło 1,6 metra. Ścianka kolankowa połączona z wieńcem stropowym słupkami.
    3.. Około 11 metrów.
    4. Jętka na około 3/4 wysokości od murłaty do kalenicy (jakieś 3 metry od murłaty), nad jętką trochę ponad 1 metr do szczytu.
    5. Jeden duży wkręt, wkręcany od czoła krokwi do murłaty.. Nie wiem dokładnie jaki.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Jętka trochę wysoko jest ale jeżeli projektant policzył to powinno być ok.
    Na poziomie połączenia krokwi z murłatami występuje duży rozpór od tego typu dachu.
    Płatew podparta tylko na ścianach szczytowych w odległości 11metrów nie będzie przenosić prawie żadnego obciążenia.
    "Stabilizuje" pracę więźby dachu.
    Projektant powinien podać w projekcie jak łączyć krokwie z murłatami i murłaty z wieńcem i dalej słupki do stropu.
    Strop jest rozpięty w kierunku prostopadłym do tych murłat?

    Jeden duży wkręt to za mało.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jętka trochę wysoko jest ale jeżeli projektant policzył to powinno być ok.
    Na poziomie połączenia krokwi z murłatami występuje duży rozpór od tego typu dachu.
    Płatew podparta tylko na ścianach szczytowych w odległości 11metrów nie będzie przenosić prawie żadnego obciążenia.
    "Stabilizuje" pracę więźby dachu.
    Projektant powinien podać w projekcie jak łączyć krokwie z murłatami i murłaty z wieńcem i dalej słupki do stropu.
    Strop jest rozpięty w kierunku prostopadłym do tych murłat?

    Jeden duży wkręt to za mało.
    Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem z tym stropem...

    Możesz polecić jakieś konkretne złącze jak jeden skręt to za mało ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Strop gęstożebrowy? Beli stropu są oparte na zewnętrznych ścianach na których leży wieniec z murłatami?
    Łączniki trzeba policzyć - zaprojektować.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Strop gęstożebrowy? Beli stropu są oparte na zewnętrznych ścianach na których leży wieniec z murłatami?
    Łączniki trzeba policzyć - zaprojektować.
    Tak belki są tak jak piszesz.

    Jeżeli płatew pośrednia ma spełniać tylko taką funkcję o jakiej piszesz to sensowniej ukośnie przybić wiatrownice i to akurat mam..

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Wiatrownice są stężeniem połaci dachu a płatwie zapewniają współpracę między sąsiednimi układami krokiew - jętka.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Wkręt ciesielski spokojnie wystarczy, ale jak chcesz to przybij łączniki LK3 lub Lk4 jeden na stojąco a drugi na leżąco. Jeden ma działać na siły rozpychające a drugi na siły wiatru aby okapu nie poderwał..

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil30cm Zobacz post
    Wkręt ciesielski spokojnie wystarczy, ale jak chcesz to przybij łączniki LK3 lub Lk4 jeden na stojąco a drugi na leżąco. Jeden ma działać na siły rozpychające a drugi na siły wiatru aby okapu nie poderwał..
    Masz na myśli jakiś konkretny łączni? Wiesz jakie siły "tam" występują ?
    Chociaż rząd wielkości? I jaka jest nośność takiego łącznika ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    No i tak to właśnie jest, każdy mi mówi co innego

    Jakimi wkrętami (jak długimi) to przybić/przykręcić..

  16. #16

    Domyślnie

    Myślałem o złączu SFH wydaje mi się najpewniejsze jeśli chodzi o siły rozporu (a głównie o nie się rozchodzi), podpowie ktoś czym to przykręcić ?

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Jako Cieśla ze stażem 25 lat mogę się wypowiedzieć co wystarczy. Po 8 gwoździ na łącznik 4x60 pierścieniowe. Te dwa łączniki i wkręt ciesielski to idealne połączenie. Co do wytrzymałości łącznika możesz to sobie sprawdzić w internecie .

  18. #18

    Domyślnie

    Dziękuję, możesz konkretniej jakimi gwoźdzmi?

  19. #19

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie Jak wyglądają nośności na siłę rozporu współczesnych rozwiązań ciesielskich?

    Jak wyglądają nośności na siłę rozporu współczesnych rozwiązań ciesielskich?
    Zanim przejdę do porównania, wspomnę, że w typowym dachu krokwiowo-jętkowym pokrytym dachówką ceramiczną i obciążonym normowo śniegiem, wartość siły rozporu na murłacie może osiągać wartości między 10-20 kN. Nośność gwoździa krokwiowego na ścięcie jest na poziomie ok. 4 kN.

    Co może także być zaskakujące - wkręt ciesielski o tej samej średnicy ma nośność podobną (nieznacznie wyższą uwzględniając efekt liny). Nie może być inaczej, jeśli mówimy o sile ścinającej działającej na taki sam przekrój stalowego łącznika – gwoździa lub wkręta.

    Jak rzecz się ma w przypadku złączy ciesielskich? Para podstawowych kątowniki z przetłoczeniem uzyskuje nośność na rozpór na poziomie 10-25 kN. Pozwala to na przeniesienie obciążeń w większości typowych więźb.

    Przy bardzo dużych więźbach, specyficznych schematach statycznych i dużych obciążeniach może się zdarzyć, że wartość siły rozporu będzie wynosić kilkadziesiąt kN. W takich sytuacjach możemy zastosować specjalistyczne złącza ciesielskie przeznaczone do przenoszenia bardzo dużych sił rozporu (fot. 2.).

    Złącza te są w stanie przenieść, w zależności od typu, siły rozporu na poziomie 25-100 kN (2,5-10 ton!). Jak widać pod względem wytrzymałości złącza ciesielskie są bezkonkurencyjne i uzyskiwane nośności połączenia są kilkukrotnie wyższe niż w przypadku gwoździa krokwiowego czy nawet wkręta ciesielskiego.
    https://informatorbudownictwa.pl/por...ety-czy-zlacza
    http://fachowydekarz.pl/krokiew-murl...zeniem-wiezby/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony