dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adluvatan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-524
    Posty
    4

    Domyślnie Zła wydajność odpływu liniowego

    Cześć wszystkim!
    Dzisiaj przychodzi do mnie mnie fachowiec rozliczyć się za remont łazienki. Pod wieloma względami nie jestem zadowolony z efektów jego pracy ale jedna rzecz niepokoi mnie najbardziej a mianowicie wydajność odpływu liniowego.

    Prysznic podaje 16 litrów wody na minutę.
    Teoretyczna wydajność odpływu to 29 l/min

    W rzeczywistości jest tak że pod prysznicem podczas kąpieli cały czas stoi ok 1 cm wody. Nie ma ma mowy o zapchaniu bo prysznic jest używany dopiero od 4 dni. Wiem że spadek z odpływu do pionu kanalizycjnego to ok 0% na długości 1,5 m. W połowie tego odcinka jest jeszcze dołączony odpływ z pralki i umywalki i boję się że np biorąc prysznic podczas prania moja łazienka całkowicie się zaleje. Co powinienem zrobić?

    Dodam tylko że przed remontem podłoga w łazience była ok 4 cm wyżej niż korytarz, a teraz maks 2 cm. Mówiłem ekipie że priorytetem jest zdolność odpływu do odprowadzania wody a nie zrównanie poziomu z przedpokojem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_134405.jpg
Wyświetleń:	974
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	440266Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_134327.jpg
Wyświetleń:	1544
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	440267

    Dzięki za rady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz fotki, jak podłączone rury? Mogą być za cienkie i/lub za mały spadek i/lub mogą być czymś przytkane.

    Na początek zastosowałbym taki wynalazek:


    I tak regularnie będzie się przydawał.

    Jak nie pomoże - zdemontuj koszyczek, jeżeli nie otworzy to drogi smrodowi (zależy od konstrukcji syfonu.

    Jak nie pomoże, to wracamy do pytania o spadek i podłączenie rur. Może jedynym realnym ratunkiem będzie oszczędna słuchawka, bo nawet kucie nie pozwoli uzyskać spadku ani nie umożliwi położenia grubszej rury.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał adluvatan Zobacz post
    W rzeczywistości jest tak że pod prysznicem podczas kąpieli cały czas stoi ok 1 cm wody.
    Tam pod odpływem jest takie sitko.
    Być może oczka są zapchane kłakami lub zanieczyszczniemi ogólnobudowlanymi.
    Daj znać, ziom!

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adluvatan

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    80-524
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za szybkie odpowiedzi.
    Parę szczegółów technicznych. Rura z odpływu ma 5 cm czyli niby ok. Sam wylot z odpływu ma 4 cm. Model odpływu to Jano Slim (podobny do Ferro Perfect Drain), który nie na żadnego siteczka (specjalnie takiego szukałem). Poniżej zdjęcia odpływu (nawet nic nie czyściłem). Od razu za odpływem jest kolanko 90. Fotek jak podłączone są rury niestety nie mam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_152131.jpg
Wyświetleń:	899
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	440270Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_152143.jpg
Wyświetleń:	786
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	440271Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_152221.jpg
Wyświetleń:	1083
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	440272

    Rzeczywiście traktuję oszczędną słuchawkę jako opcję (albo uszczelka z małym światłem), ale boję się że przy chodzącej pralce umywalce spadek i tak nie da rady.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jak nie przelewa się za kabinę to nie widzę problemu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Brak spadku na odcinku 1,5m z pewnością nie pomaga. Dodatkowo ten odpływ wcale nie wydaje się być aż tak wydajny...
    Na zdjęciu wody wygląda raczej na 5mm niż 10 - jeżeli nie wylewa się za kabinę i spływa po zakończeniu prysznica nie widzę problemu.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    629

    Domyślnie

    A ja problem widzę. Jeśli jest taka wydajność kiedy syfon jest czysty to co będzie po kilkunastu prysznicach?
    Będzie się wylewać.

    No, jedynym plusem tej sytuacji będzie lepsza motywacja do czyszczenia tego ustrojstwa z kłaków. Chyba, że masz rodzinę łysych, zwłaszcza kobiet. Wtedy będziesz miał tak jak wszyscy z normalnym, nie najtańszym odpływem po kilku miesiącach pryszniców.

  8. #8

    Domyślnie

    Wydajność odpływu jest bardzo duża, w zupełności wystarczająca. Nie wiem jak sobie wyobrażasz żeby odpływająca woda z prysznica i pralki zająła cały przekrój rury 50mm.
    Raczej skup się na słabym spadku w kierunku odpływu. Cóż ci po przepustowości odpływu jak spadek do doopy.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  9. #9

    Domyślnie

    Miałem takim sam problem. Wydajność syfonu była zbyt mała. Całe szczęście syfon był plastikowy i odpowiedni skracając przykrywkę i powiększając dziury odpływowe udało się zwiększyć wydajność.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Wydajność odpływu jest bardzo duża, w zupełności wystarczająca. Nie wiem jak sobie wyobrażasz żeby odpływająca woda z prysznica i pralki zająła cały przekrój rury 50mm.
    Raczej skup się na słabym spadku w kierunku odpływu. Cóż ci po przepustowości odpływu jak spadek do doopy.
    Woda z pralki pchana jest pompką i w fi50 o wątpliwym spadku spotyka się z leniwie spływającą wodą - słup wody kilka milimetrów. Jak myślisz, która wygra? Gdy rura fi50 po latach będzie nieco zarośnięta, to moczenie stóp w mydlinkach z prania masz jak w banku.
    Czyli dodatkowa funkcja w gratisie

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Wydajność odpływu jest bardzo duża, w zupełności wystarczająca.
    Samej rury odpływowej - ok, ale ze zdjęć wynika, że do "syfonu" odprowadzają wodę dwie małe dziurki.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  12. #12

    Domyślnie

    Myślę że jak fliziarz zrobił odpowiedni spadek (a nie powinien być mniejszy niż 1.5-2% to będzie grało i buczało. Przecież odpływ liniowy inną będzie miał przepustowość bez spiętrzenia i z nad piętrzeniem wody. Co jednak da przepustowość jak będzie spadek inny niż zalecany np. przez producenta odpływu.
    Odpowiednie wyprofilowanie spadku na płytkach to mus, reszta to bicie piany.
    Ja montuje odpływy kessela, które mają jak mnie pamięć nie myli coś ok. 30 l/m i nigdy nie było problemu ze deszczownica zbyt wydajna.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  13. #13

    Domyślnie

    Ja mam odpływ liniowy ścienny i niestety po jednym lub dwóch prysznicach trzeba wyczyścić bo przepływ jest za mały , po czyszczeniu wraca do normy.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Czyli CDD. To ja wolę tradycyjny kwadratowy, czyszczony raz na 3 miesiące i to najczęściej profilaktycznie.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał adluvatan Zobacz post
    Cześć wszystkim!
    Dzisiaj przychodzi do mnie mnie fachowiec rozliczyć się za remont łazienki. Pod wieloma względami nie jestem zadowolony z efektów jego pracy ale jedna rzecz niepokoi mnie najbardziej a mianowicie wydajność odpływu liniowego.

    Prysznic podaje 16 litrów wody na minutę.
    Teoretyczna wydajność odpływu to 29 l/min

    W rzeczywistości jest tak że pod prysznicem podczas kąpieli cały czas stoi ok 1 cm wody. Nie ma ma mowy o zapchaniu bo prysznic jest używany dopiero od 4 dni. Wiem że spadek z odpływu do pionu kanalizycjnego to ok 0% na długości 1,5 m. W połowie tego odcinka jest jeszcze dołączony odpływ z pralki i umywalki i boję się że np biorąc prysznic podczas prania moja łazienka całkowicie się zaleje. Co powinienem zrobić?

    Dodam tylko że przed remontem podłoga w łazience była ok 4 cm wyżej niż korytarz, a teraz maks 2 cm. Mówiłem ekipie że priorytetem jest zdolność odpływu do odprowadzania wody a nie zrównanie poziomu z przedpokojem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_134405.jpg
Wyświetleń:	974
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	440266Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200202_134327.jpg
Wyświetleń:	1544
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	440267

    Dzięki za rady.
    Jeżeli odpływ odbiera 29l/min a prysznic podaje jedynie 16, to nie masz się czym martwić. Jedynym problemem mógłby być za mały spadek na płytkach, ale o tym nie pisałeś. Piana chyba Cię nie przeraża?
    Pralka nie jest problemem, o ile odpływ jest wpięty w trójnik 45*, tak jak być powinno.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Jeśli pod prysznicem cały czas stoi ok 1 cm wody to moim skromnym zdaniem ta zdolność odbioru 29l jest trochę zawyżona lub wydajność prysznica 16l zaniżona.
    Piana raczej pływa na powierzchni wody więc nie ma możliwości aby zasłaniała wodzie ujście.

    Jeśli mnie wzrok nie myli to na zdjęciach obramowanie kasety odpływu wystaje ponad płytki, po drugie sama konstrukcja odpływu powoduje że woda spływa na boki a następnie kumuluje się do wysokości ok połowy kasety gdyż tak została wyprofilowana. Dopiero potem przelewa się do rurki odpływu. Jeśli więc rurka 1,5 mb nie ma odpowiedniego spadku to te ok 1 cm stojącej wody jest czymś normalnym.
    Jeśli jeszcze okładzina z gresu nie ma wyprofilowanego spadku w stronę kasety to nic dziwnego.
    Na razie dopóki wszystko jest drożne podczas prania nic Ci nie grozi ale po jakimś czasie sytuacja może stawać się kłopotliwa.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-02-2020 o 08:24
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    ja mam odpływ 68l, zachowane spadki a nawet większe niż 2% (chyba coś koło 5%) i tez woda potrafi minimalnie stać(zapełniona jest ta miska co sie ruszt wkłada).
    wydajność 29l, to jest dobra dla małej słuchawki i odpływu pionowego.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony