dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pytanie o kratownice filara

    Witam. Mam pytanie o kratownice znajdującą sie na spodzie słupów, filarów, stop kominowych.
    1. Czy krawędzie jej powinny być odgięte do góry i w jakich przypadkach? Widziałem na zdjęciach z reguły proste kratownice bez odgiętych końcówek
    2. Chcę zrobić połączenie ławy garażu z domem podpiwniczonym (w dylatacji, już wcześniej to omawiałem). Ława miała by dochodzić do ocieplenia domu w linii prostej a że mam piwnicę i mam pod spodem drenaż to chciałem zrobic przepust w ławie. Z uwagi że będzie tam przepust to część poniżej ławy też chciałbym zazbroić. Pierwotnie poniżej miał być tylko chudziak. Ale z kierownikiem uzgodniliśmy żeby zrobić dół zbrojony i wypuścić startery ponad ławę żeby po wymurowaniu ścian zrobić jeszcze rdzeń przy ścianie. Więc wylałem na samym dnie chudziaka o gr 25 cm i na tym chciałbym postawić słup 45x45 i na dnie jego umieścić kratownicę powiązaną z pionową belką zbrojoną. Czy jest jakaś zasada ze kratownica powinna znajdować się w szerszej stopie niż słup?




    Ostatnio edytowane przez dedert ; 03-02-2020 o 10:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czy jest jakaś zasada ze kratownica powinna znajdować się w szerszej stopie niż słup?
    Jest taka zasada, że to się projektuje, tzn wymiaruje się elementy konstrukcji budynku (popularnie się to nazywa "liczeniem" i na tej podstawie się dobiera wielkości poszczególnych elementów konstrukcji.
    Zbrojenie dolne które stanowi ta krata jeżeli trzymać się proporcji jest zbędne obliczeniowo. Z warunków pracy betonu nie zaszkodzi będzie ograniczało powstanie rys. To samo to co wspominasz że czasem są "pionowe" kraty czy pręty, poza konstrukcyjnymi zbrojeniami stóp fundamentowych stosuje się zbrojenia przeciwskurczorwe.

    Wałkujesz ten temat już z pół roku.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok czyli nie będę poszerzał podstawy tego filara. A do tematu się po prostu przygotowuje pół roku, garaż miał być i tak robiony na wiosnę a postanowiłem przygotować go wcześniej.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Ok czyli nie będę poszerzał podstawy tego filara. .
    Wielkość stopy dobiera się znając obciążenie i nośność gruntu. Szpilka żony szybciej się zapadnie w pisku niż twój plaski but pomimo że żona waży polowe tego co Ty Tu tak samo to działa. Z te pręty trzymają "obcas" w całości czasem zbędne czasem potrzebne

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem. Tylko tu oprócz "szpilki" dochodzi też cała połączona z nią ława garażu, która moim zdaniem stanowi również podparcie. Więc masa nie jest skupiona tylko na tej szpilce. Z pierwotnego pomysłu kierownika zamiast szpilki miał być tylko chudziak, suchy beton na tym odcinku ławy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Problemy posadowienia tego garażu z połączeniem z domem powinien rozwiązać projektant konstrukcji a nie kierownik budowy czy zacne grono użytkowników Forum Murator.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Projekt byl robiony we współpracy z kierownikiem pod którego podlega projektant, i on nie miał zastrzeżeń. Był oglądać miejsce na działce i mówił że można zejść w dół z tym filarem ale na dnie dać kratownice skoro nad tym ma iść słup zbrojony pod sam dach garażu. Ale nie wnikałem już czy robić szerszą stopę w miejscu kratownicy czy szerszy chudziak pod nią wystarczy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony