dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artur15110

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    6

    Question Podłogówka rozkład rurek

    Witam.

    Planuje w domu zrobić ogrzewanie podłogowe i zastanawiam się w ilu obwodach zrobić.

    Zrobiłem projekt parter 5 obwodów i piętro 4.
    Kuchnia salon i pokoje rurki co 15cm
    Łazienki rurki co 10cm
    Kotłownia i garderoba co 20cm lub 30cm.

    Czy na parterze mogę to jakoś zmniejszyć na 4 obwodowy.

    Co o tym myślicie i pomóżcie zaprojektować mi to jak najlepiej.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter podłogowka.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	14,5 KB
ID:	440361Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro podłogowka.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	440362


    Załączam tez 2 zdjęcia projektu domu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter 1.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	440363Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro1.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	440364

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz obciążenia poszczególnych pomieszczeń? Bez tego to zgadywanie. Jak masz - to Purmo SDG i policzy Ci % pokrycia zapotrzebowania przy danym rozstawie, przepływach i tz w każdym pomieszczeniu.
    Jak nie masz - to policz najpierw obciążenia. Na 99% potrzebne będzie zagęszczenie rurek na poddaszu w porównaniu z podobnym pomieszczeniem na parterze.

  3. #3

    Domyślnie

    Na pierwszy rzut oka wygląda w porządku. Kilka uwag:
    - jaką długość mają pętle? Myśl raczej o zwiększeniu liczby obwodów niż o zmniejszeniu
    - w kuchni pod szafkami i pod innymi zabudowami przemyśl, czy nie dać chociaż jednej rurki np. powrotu. Zawsze to jakiś dodatkowy ruch powietrza i mniejsza szansa na ewentualne zawilgocenie.
    - w pomieszczeniu z rozdzielaczem na parterze (kotłownia?) nie ma potrzeby rozkładać zasilania i później wchodzić do łazienki. Lepiej jak najwyższą temperaturę kierować od razu do łazienki a ewentualnie powrót puścić do kotłowni.
    - ogólnie lepiej dołożyć rurki. Pomyśl nad na mieszaniem rozkładu 10 i 15 w pokojach (i oczywiście dołożeniem obwodów). Lepiej mieć zapas niż zasilać później większą temperaturą
    - w łazience daj nawet mniej niż co 10cm
    - pomyśl o izolacji dobiegów do pomieszczeń i dylatacjach
    - daj sobie spokój z liczeniem obciążeń cieplnych - to nie apteka. Masz już bazowy projekt, teraz tylko dopracować szczegóły i przyłożyć się do wykonania.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    - w łazience daj nawet mniej niż co 10cm
    .
    - daj sobie spokój z liczeniem obciążeń cieplnych - to nie apteka. Masz już bazowy projekt, teraz tylko dopracować szczegóły i przyłożyć się do wykonania.
    Nie ma sensu mniejszy rozstaw niz 10 cm, zmiejszenie zostawu z 10 do 7,5 cm to tylko ok 13% wzrostu mocy grzejnika podłogowego. Lepiej brakujacą moc uzupełnic grzejnikiem drabinkowym.
    Racja, liczenie obciązenien cieplnym przez laika to bład rzedu 50% albo i wiekszy, nie ma sensu jego liczenia samemu.
    To nie jest projekt bazowy, to tylko proponowana lokalizacja rozdzielaczy. Przyjete rozstawy sa tak bardziej na intuicje i przypuszczenia, nie poparte zadnymi obliczeniami. Juz lepiej jak nie ma zadnych obliczen dac rozstawy co 10 cm, w takim przypadku zawsze mozemy zmniejszyc przeplyw, przy zbyt duzym rozstawie nie mozemy zrobic niz poza zwiekszeniem Tz, a to nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artur15110

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Czyli tak parter ilość obwodów 5 bez zmian zostaje.

    Poddasze policzyłem długości pętli.
    Łazienka - 75m rozstaw co 10 cm i co 20 cm w pralni.
    sypialnia duza - 95.5m rozstaw co 15 cm
    sypialna mała 1- 65m rozstaw co 15 cm
    sypialnia mała 2- 77m rozstaw co 15 cm

    Jeśli na poddaszu mam zmniejszyć rozstaw rurek do 10 cm to w małych sypialniach wyjdzie około 90m 1 pętla.

    w dużej sypialni przy 10 cm zastosować 2 obiegi.

    Czy jest obiegi powinny mieć ta sama długość czy nie jest to ważne?

    W obydwu łazienkach maja być grzejniki drabinkowe.

    Jak to połączyć z podłogówka ??

  6. #6

    Domyślnie

    W danym pomieszczeniu pętle powinny być mniej więcej tej samej długości.Wg.mnie jak sama podłogówka to bez sensu podłączać grzejnik drabinkowy pod rozdzielacz podłogówki.Nie dość że tego typu grzejnik jest już sam w sobie słaby jeżeli chodzi o moc to zasilając go temp.podłogówki da mizerne rezultaty.
    To już lepiej drabinka z grzałką elektryczną albo deficyt w łazience uzupełnić ogrzewaniem ściennym tylko aby znać ten deficyt to trzeba rzetelne OZC a tak to przysłowiowe wróżenie z fusów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur15110 Zobacz post
    Czyli tak parter ilość obwodów 5 bez zmian zostaje.

    Poddasze policzyłem długości pętli.
    Łazienka - 75m rozstaw co 10 cm i co 20 cm w pralni.
    sypialnia duza - 95.5m rozstaw co 15 cm
    sypialna mała 1- 65m rozstaw co 15 cm
    sypialnia mała 2- 77m rozstaw co 15 cm

    Jeśli na poddaszu mam zmniejszyć rozstaw rurek do 10 cm to w małych sypialniach wyjdzie około 90m 1 pętla.

    w dużej sypialni przy 10 cm zastosować 2 obiegi.

    Czy jest obiegi powinny mieć ta sama długość czy nie jest to ważne?

    W obydwu łazienkach maja być grzejniki drabinkowe.

    Jak to połączyć z podłogówka ??
    Na poddaszu miałem podobny dylemat. 10cm wydawało mi się za dużo a 15cm za mało. W końcu zrobiłem po 2 pętle w każdym pokoju w rozstawach co 10cm od ściań zewnętrznych i 15 od wewnętrznych. Nadmiar rurki z małych pomieszczeń wykorzystałem w korytarzu. Spokojnie sprawdza się to i jest spory zapas, bo obecnie mam przepływy zdławione w pokojach na rzecz łazienki. W łazience mam rurki co 5cm + drabinkę wpiętą do rozdzielacza podłogówki. Drabinka służy głównie do suszenia ręczników, ale testowałem podłączoną grzałkę i wtedy całkiem nieźle grzeje. Jakbys chciał mieć mega ciepło w łazience przy nie zdławionych innych pętlach, to pomyśl nad dodatkowym ogrzewaniem ściennym lub sufitowym.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artur15110

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie i cenne rady..

    Zwiększyłem ilość obwodów do 5 na poddaszu.

    Parter Policze po pracy dzis.

    Zastosowanie układu rurek 10cm i 15cm ( 50/50 1 obieg ) wydaje sie optymalnym rozwiązaniem.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro podłogowka 1 .jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	440393


    Poddasze policzyłem długości pętli. przy rozstawie 10cm.
    Łazienka - 75m
    sypialnia duża - 1(obieg) - 111 m
    2(obieg) - 100 m
    sypialna mała 1- 101,2 m
    sypialnia mała 2-102,9 m

    Czy to nie są za długie obiegi?

    Grzejniki w łazience planuje połączyć w taki sposób jak na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzejniki i podłogowka.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	440392

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Ile może kosztować pełny projekt ogrzewania podłogowego na ok. 150m2 ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    @ artur15110

    Z tym grzejnikiem szeregowo na zasilaniu, to się nie wygłupiaj. Zdławisz przepływ i będzie to słabo grzało albo wcale w przypadku pompy ciepła.
    Każdy rozdzielacze podłącz osobnymi rurami o dużym przekroju, które sprowadzisz do kołowni.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Dziękuję!
    W ramach projektu instalacji podłogowej jest też wyliczenie zapotrzebowania ciepła dla każdego pomieszczenia?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dziękuję!
    W ramach projektu instalacji podłogowej jest też wyliczenie zapotrzebowania ciepła dla każdego pomieszczenia?
    Na podstawie tych danych robi się projekt więc jest to konieczne. Sam rozkład rurek i jego zagęszczenie właśnie z niego wynika. Bez tych danych zaprojektować możesz sobie sam i przyjąć dane z sufitu, projektu budowlanego bądź też pobieżnych wyliczeń ze strony ciepłowłaściwe


    Przykład znajdziesz w google np:

    http://www.konin.pl/mtbs/przetargi/2...odlogowego.pdf
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dziękuję!
    W ramach projektu instalacji podłogowej jest też wyliczenie zapotrzebowania ciepła dla każdego pomieszczenia?
    Nie wylicza sie zapotrzebowania ciepła dla poszczegolnych pomieszczen., do niczego to nie jest przydatne. Do projektu ogrzewania podłogowego konieczne jest obliczenie
    obciązenia cieplnego dla poszczegolnych pomieszczen.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Też dziękuję za info. To obciążenie cieplne pomieszczeń oblicza projektanta instalacji podłogowej na podstawie informacji o budynku czy inwestor musi je dostarczyć?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Też dziękuję za info. To obciążenie cieplne pomieszczeń oblicza projektanta instalacji podłogowej na podstawie informacji o budynku czy inwestor musi je dostarczyć?
    Obciązenie cieplne wyliczamy w OZC (oczywiscie nie kazdy program wspomagajacy to umozliwia). Inwestor nie musi ich dostarczac, bo projektant ma je obliczy. Inwestor powinien najdokladniej jak moze przygotowac dane swojego budynku konieczne do wykonania obliczen OZC. Powinien tez podac rodzaje okladzin posadzek i temperatury oczekiwane(planwane dla poszczegolnych pomieszczen), moze tez podac proponowane lokalizacje rozdzielaczy.
    Projektant nie moze sie sugerowac obliczeniami w projekcie gdyz te obliczenia nie sa wiarygodne, chociazby z powodu zmian w projekcie, innej lokalizacji, usytuowaniu budynku.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artur15110

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Rozrysowałem układ 15 cm i 10 cm od ścian zewnętrznych.

    Czy w taki sposób to ma być rozmieszczone?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10 i 15cm rurki podłogowka 1 .jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	11,3 KB
ID:	440433

    Czy nie będzie odczuwalna inna temperatura w różnej części pokoju?

    Na stronie EKOHEAT projekt podłogówki kosztuje 720zł. Warto czy nie ?

  18. #18

    Post

    Cytat Napisał artur15110 Zobacz post
    Rozrysowałem układ 15 cm i 10 cm od ścian zewnętrznych.

    Czy w taki sposób to ma być rozmieszczone?

    Czy nie będzie odczuwalna inna temperatura w różnej części pokoju?

    Na stronie EKOHEAT projekt podłogówki kosztuje 720zł. Warto czy nie ?
    Panie na co panu te projektu my tak i tak od 40 lat robimy i wszyscy klienci są zadowoleni.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Bez przesady z tym projektem, w dobrze ocieplonych domach różnice pomiedzy pokojami są stosunkowo małe jeżeli chodzi o zapotrzebowanie. Nawet liczba ścian z 3 do 2 zewnętrzych nie wpływa diametralnie na wyniki, jedynie co to mogą wpłynąć duże przeszklenia, bardzo nietypowe np jedna cała ściana to okno.

    Tak więc nawet przy braku projektu, jak coś nie zostanie schrzanione to wielkich róznic nie bedzie. Jak ktoś chce miec to dokldanie policzone to oczywiście, ale nie pieprzcie głupot, że projekt na podłogówkę w domku jednorodzinnym to mus musów .

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    A nie jest tak że dzięki projektowi za 500-600 zł zaoszczędzi się na materiale i na robociźnie ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony