dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur15110 Zobacz post
    Rozrysowałem układ 15 cm i 10 cm od ścian zewnętrznych.

    Czy w taki sposób to ma być rozmieszczone?

    Załącznik 440433

    Czy nie będzie odczuwalna inna temperatura w różnej części pokoju?

    Na stronie EKOHEAT projekt podłogówki kosztuje 720zł. Warto czy nie ?
    Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, jak to ma być rozmieszczone. Ja mam zrobione dokładnie, tak jak narysowałeś i nie odczuwam, żadnych róźnic w temperaturze podłogi. Nie twierdzę, że jest to idealne rozwiązanie, nie mierzyłem też kamerą termowizyjną każdego fragmentu podłogi. U mnie po prostu to się sprawdza i dla mnie to jest najważniejsze.
    Aha. Jeżeli jest taka możliwość, to na Twoim miejscu puściłym rurkę z zasilaniem do wnęki okiennej, jeżeli jest to okno od podłogi.

    Moim zdaniem nie warto wydawać 720zł na projekt. Lepiej przypilnuj poprawnego podłączenia rozdzielaczy, izolacji dobiegów i dylatacji, bo nawet jak będziesz miał projekt to nie gwarantuje, że osoba, która będzie go realizowała zrobi to zgodnie ze sztuką.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    A nie jest tak że dzięki projektowi za 500-600 zł zaoszczędzi się na materiale i na robociźnie ?
    Jezeli ktos ma miec jednakowy rozstaw 10 cm to oszczednosci bedą.

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    A nie jest tak że dzięki projektowi za 500-600 zł zaoszczędzi się na materiale i na robociźnie ?
    Oszczędności na materiale mogą być zarówno na plus ale także i na minus.
    Oszczędności na robociźnie jakieś są zawsze.
    Owszem.....według gotowego projektu styropian i rurki rozłożyć zawsze możesz sobie sam. W zależności od Twoich zdolności manualnych oraz posiadanych narzędzi dla siebie na 100% zrobisz to z większą starannością aniżeli jakikolwiek obcy pracownik.

    Jeśli mamy zdolności manualne oraz jesteśmy w stanie zorganizować ( pożyczyć taker do spinek podłogówki ) to w projekt warto zainwestować a owe 500 - 700 zł zaoszczędzimy na robociźnie jednego pomieszczenia 20 - 30m2
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Oszczędności na materiale mogą być zarówno na plus ale także i na minus.
    Oszczędności na robociźnie jakieś są zawsze.
    Owszem.....według gotowego projektu styropian i rurki rozłożyć zawsze możesz sobie sam. W zależności od Twoich zdolności manualnych oraz posiadanych narzędzi dla siebie na 100% zrobisz to z większą starannością aniżeli jakikolwiek obcy pracownik.
    Mozesz cos wiecej o tym minusie...
    Zbytnio przeceniasz zdolnosci własciciela i zbyt umniejszasz mozliwosci instalatora czasem ogladam efekty takiej samodzielnej pracy i nijak tych 100% nie widze.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [QUOTE=Mareks77;7905468]na 100% zrobisz to z większą starannością aniżeli jakikolwiek obcy pracownik.
    skąd ta pewność?

  6. #26

    Domyślnie

    [QUOTE=romano78;7905491]
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    na 100% zrobisz to z większą starannością aniżeli jakikolwiek obcy pracownik.
    skąd ta pewność?
    pewnie z doswiadczen i obserwacji

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Ja rozumiem że czasem pisz ę rzeczy nie popularne tym bardziej dla niektórych na forum ale czasem widzę tą staranność na co dzień u innych.

    Kol. romano78 @... choćby dlatego że robisz to dla siebie.
    Z tymi 100%-ami może trochę przesadziłem bo przecież Ty zawsze robisz najlepiej

    Kol. asolt @.. jeśli prawidłowo zaprojektowana instalacja zawiera więcej materiału aniżeli zużył inwestor który robił ją sam to zrobienie projektu podłogówki a następnie posłużenie się nim podczas układania dla materiału według mnie daje stratę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #28

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Kol. asolt @.. jeśli prawidłowo zaprojektowana instalacja zawiera więcej materiału aniżeli zużył inwestor który robił ją sam to zrobienie projektu podłogówki a następnie posłużenie się nim podczas układania dla materiału według mnie daje stratę.
    Dlaczego projekt ma zawierać więcej materiału niż zużyje inwestor przy własnoręcznym układaniu?
    "a następnie posłużenie się nim podczas układania dla materiału według mnie daje stratę" - o co chodzi?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #30

    Domyślnie

    W jaki sposób mogę orientacyjnie obliczyć długość rury do podłogówki (spirala), mając kształt pól grzewczych, ich powierzchnię i rozstaw rurek?
    4,8 m2 / 15cm
    3,2 m2 / 20 cm
    7,4 m2 / 15 cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podłogówka.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	38,7 KB
ID:	440489

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dlaczego projekt ma zawierać więcej materiału niż zużyje inwestor przy własnoręcznym układaniu?
    "a następnie posłużenie się nim podczas układania dla materiału według mnie daje stratę" - o co chodzi?
    Bo według wyliczeń i projektu rozkład rurek dla danego pomieszczenia jest co 10 cm a Ty wymyślisz i położysz sobie co 15 lub 20 cm.
    Poza tym dane pomieszczenie o powierzchni 35m2 zamiast pokryć 3 pętlami po 80mb możesz równie dobrze pokryć 4 pętlami po 60mb, a ze względu na doprowadzenie do rozdzielacza każdej z nich te kilkadziesiąt metrów braknie
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #32

    Domyślnie

    Program SDG podaje dla rozstawu 15cm-6,70mb/1m2 dla 20cm-5mb/1m2 Pewnie wejdzie troszkę mniej.Oczywiście musisz do tego doliczyć komunikację do pętli od rozdzielacza zasilanie+powrót
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 06-02-2020 o 13:50

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    W jaki sposób mogę orientacyjnie obliczyć długość rury do podłogówki (spirala), mając kształt pól grzewczych, ich powierzchnię i rozstaw rurek?
    4,8 m2 / 15cm
    3,2 m2 / 20 cm
    7,4 m2 / 15 cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podłogówka.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	38,7 KB
ID:	440489

    Podziel sobie powierzchnię pomieszczenia przez rozstaw np w pierwszym przypadku 4,8 / 0,15 = 32mb rury dodając kilkadziesiąt metrów na tranzyt czyli dojście do rozdzielacza
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli ktos ma miec jednakowy rozstaw 10 cm to oszczednosci bedą.
    Jeżeli firma robi pod pompę ciepła to i tak zrobi co 10 cm wszędzie, a jak sie upszesz na co 15 cm to i tak Cie skasują tyle samo co za 10 cm .

    Jak ktoś porzebuje projektu, żeby wszystko było dokładnie to niech go sobie zrobi, w dużej liczbie przypadków gdy ktoś robi 100% podłogówki i nie ma bardzo nietypowych poemieszczeń i przegród przez które są jakieś dużo większe straty, to sprawdzi mu się ten sam rozkład po całości.

    Mam podłogówkę po całości co 10 cm , utrzymuję temperaturę 22-22,5 stopnia przy sterowniku do pompy (sterownik w salonie), w łazience mam 22 (gdy potrzebuje 25 stopni właczam grzałkę na drabince) , w pokojach mam 21,5. I co ? i wszystko chodzi bez projektu. Już to pisałem , podłogówka w domu to jest tak łatwy elemenent jak nadproża w domku jednorodzinnym , czy nawet strop . Ktoś kto ma doświadczenie w temacie przyjmie takie wartości, że nic wielkiego sie nie stanie i wszystko będzie chodzić.

    O projekcie do podłogówki to można myśleć przy "większych rzeczach " typu hale , sale gimnastyczne , bardzo duże domy itp. Coś co jest NIETYPOWE !!

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Bo według wyliczeń i projektu rozkład rurek dla danego pomieszczenia jest co 10 cm a Ty wymyślisz i położysz sobie co 15 lub 20 cm.
    Poza tym dane pomieszczenie o powierzchni 35m2 zamiast pokryć 3 pętlami po 80mb możesz równie dobrze pokryć 4 pętlami po 60mb, a ze względu na doprowadzenie do rozdzielacza każdej z nich te kilkadziesiąt metrów braknie
    Projekt podaje właściwe rozłożenie rurek więc zwiększenie lub zmniejszenie rozstawu spowoduje albo oszczędności / straty na materiale albo złą pracę instalacji.
    Program też liczy optymalną ilość i długość pętli.
    Mowa o dobrym projekcie.
    Bez projektu zrobi się gorzej i może drożej lub może taniej.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Mowa o dobrym projekcie.
    Bez projektu zrobi się gorzej i może drożej lub może taniej.
    A co takiego i jaką katastrofę może poczynić zmiana rozkładu rurek z 10 na 15 cm.

    Pętle będą krótsze więc ich opór hydrauliczny będzie mniejszy.

    Większy odstęp rurek spowoduje dłuższy czas rozgrzewania podłogi oraz pomieszczenia

    Mniejszy opór to w konsekwencji może spowodować szybszy przepływ , który skompensuje dłuższe nagrzewanie się pomieszczeń.

    W rezultacie nastąpi małe zwiększenie odbioru ciepła z kotła a więc i zwiększenie zużycia gazu przypuśćmy na poziomie 5% miesięcznie.
    Mam nadzieję że przyjąłem pesymistyczne dane.

    Jeśli za ogrzewanie domu 150m2 w sezonie płacimy 1700zł to projekt ogrzewania podłogowego w cenie 750 zł zwróci się nam przez okres ok 8 lat
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-02-2020 o 17:32
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Jeżeli firma robi pod pompę ciepła to i tak zrobi co 10 cm wszędzie, a jak sie upszesz na co 15 cm to i tak Cie skasują tyle samo co za 10 cm .

    Jak ktoś porzebuje projektu, żeby wszystko było dokładnie to niech go sobie zrobi, w dużej liczbie przypadków gdy ktoś robi 100% podłogówki i nie ma bardzo nietypowych poemieszczeń i przegród przez które są jakieś dużo większe straty, to sprawdzi mu się ten sam rozkład po całości.

    Mam podłogówkę po całości co 10 cm , utrzymuję temperaturę 22-22,5 stopnia przy sterowniku do pompy (sterownik w salonie), w łazience mam 22 (gdy potrzebuje 25 stopni właczam grzałkę na drabince) , w pokojach mam 21,5. I co ? i wszystko chodzi bez projektu. Już to pisałem , podłogówka w domu to jest tak łatwy elemenent jak nadproża w domku jednorodzinnym , czy nawet strop . Ktoś kto ma doświadczenie w temacie przyjmie takie wartości, że nic wielkiego sie nie stanie i wszystko będzie chodzić.

    O projekcie do podłogówki to można myśleć przy "większych rzeczach " typu hale , sale gimnastyczne , bardzo duże domy itp. Coś co jest NIETYPOWE !!
    Zawsze liczę poszczegolne petle dla najmniejszej mozliwej Tz, jest to najbardziej optymalna opcja, w szczegolnosci dla PC. Oczywiscie ze majac 10 cm wszedzie masz w miare jednakową temperatur, ale ja tez tak mam w przypadku obliczen i zastosowania rozstawów wiekszych niz te 10 cm tam gdzie 10 cm nie jest wymagane. Czy nie byłoby oszczednosci na materiale i robociznie? Dziwi mnie Twoja deprecjacja obliczen inzynierskich innych instalacji niz niz obliczenia z twojej dziedziny. Obliczen poprawnych i zgodnych ze sztuką. Rozmiem ze obliczenia konstrukcji budynku są wazne ale inne instalacje tez sa wazne bo wplywaja na koszty eksploatacyjne i komfort domowników
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 06-02-2020 o 20:47

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A co takiego i jaką katastrofę może poczynić zmiana rozkładu rurek z 10 na 15 cm.

    Pętle będą krótsze więc ich opór hydrauliczny będzie mniejszy.

    Większy odstęp rurek spowoduje dłuższy czas rozgrzewania podłogi oraz pomieszczenia

    Mniejszy opór to w konsekwencji może spowodować szybszy przepływ , który skompensuje dłuższe nagrzewanie się pomieszczeń.

    W rezultacie nastąpi małe zwiększenie odbioru ciepła z kotła a więc i zwiększenie zużycia gazu przypuśćmy na poziomie 5% miesięcznie.
    Mam nadzieję że przyjąłem pesymistyczne dane.

    Jeśli za ogrzewanie domu 150m2 w sezonie płacimy 1700zł to projekt ogrzewania podłogowego w cenie 750 zł zwróci się nam przez okres ok 8 lat
    Wzrost rozstawu spowoduje zwiekszenie Tz, co dla PC ma znaczenie, oblicz skoro Tobie tak to dobrze wychodzi ile stracimy.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A co takiego i jaką katastrofę może poczynić zmiana rozkładu rurek z 10 na 15 cm.
    Nie wiem czy katastrofę czy nie ale myślę że nie masz racji.
    Zbytnio upraszczasz temat.
    Może nie 5% a 10% i może nie 1700zł a 2500zł?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie wiem czy katastrofę czy nie ale myślę że nie masz racji.
    Zbytnio upraszczasz temat.
    Może nie 5% a 10% i może nie 1700zł a 2500zł?
    2500zł.....?
    Aż tyle płacisz za gaz w sezonie.

    Ja przez cały poprzedni rok odnotowałem 1856 zł CO + CWU + gotowanie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony