dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bydluck
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    12

    rekuperacja + kominek

    Cześć! Planuje WM z rekuperatorem. W salonie będzie kominek z zamkniętą komorą spalania oraz z dostarczonym powietrzem z zewnątrz
    do kominka w postaci tzw. zetki. I teraz pytania:

    1) czy zamiast zetki w fundamencie nie byłoby lepiej doprowadzić powietrza z zewnątrz kominem systemowym? Coś na zasadzie 2w1 tzn. jeden kanał to wyrzut spalin z kominka a drugi to wentylacja i dostarczanie świeżego powietrza do kominka.

    2) Czy przy połączeniu kominka z zamkniętą komorą spalania + doprowadzanie powietrza z zewnątrz zetką + WM to czy muszę do salonu doprowadzić wentylację grawitacyjną? Czytając różne opinie w sieci napotkałem masę sprzeczności i już zgłupiałem. Jeśli jest konieczna wentylacja grawitacyjna salonu co czy nie zaburzy ona pracy WM i rekuperatora? Mam pewne obawy co do odbioru kominiarskiego stąd te pytania.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bydluck Zobacz post
    1) czy zamiast zetki w fundamencie nie byłoby lepiej doprowadzić powietrza z zewnątrz kominem systemowym? Coś na zasadzie 2w1 tzn. jeden kanał to wyrzut spalin z kominka a drugi to wentylacja i dostarczanie świeżego powietrza do kominka.
    Nie, bo powietrze pod fundamentem masz odizolowane ze 20cm a jak puścisz kominem systemowym (są takie) to nie masz żadnej termoizolacji i wychładza ścianę. To nie tylko strata energii, ale też ryzyko skraplania, przyklejania się brudu, rozwoju pleśni i grzyba.

    Cytat Napisał bydluck Zobacz post
    2) Czy przy połączeniu kominka z zamkniętą komorą spalania + doprowadzanie powietrza z zewnątrz zetką + WM to czy muszę do salonu doprowadzić wentylację grawitacyjną?
    Rozporządzenie w sprawie WT.

    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


    Oczywiście nie musisz przy WM mieć doprowadzenia powietrza ani szczelnego kominka - to tylko wymysł sprzedawców kominków. Ani przepisy, ani fizyka tego nie wymaga.

  3. #3

    Domyślnie

    Podłącze się do pytania. Tak jak kolega mam WM i kominek z dolotem powietrza z zewnątrz.
    Stawiam komin systemowy i jest w nim wentylacja wełny. Co z tym fantem zrobić?
    Nie wycinać kratki na dole czy można podłączyć się pod dopływ powietrza do kominka ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Podłącze się do pytania. Tak jak kolega mam WM i kominek z dolotem powietrza z zewnątrz.
    Stawiam komin systemowy i jest w nim wentylacja wełny. Co z tym fantem zrobić?
    Nie wycinać kratki na dole czy można podłączyć się pod dopływ powietrza do kominka ?
    Ciekawy temat. Ciągle nie do końca rozwiązany. Spróbuję wyjaśnić, więc jeśli masz czas poczekaj. Nawiew kominkowy budzi moje wątpliwości....

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ciekawy temat. Ciągle nie do końca rozwiązany. Spróbuję wyjaśnić, więc jeśli masz czas poczekaj. Nawiew kominkowy budzi moje wątpliwości....
    Ok czekam.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Ok czekam.
    Producent kominów nabrał wody w usta....


    Jeśli zakleisz nawiew, narazisz sie na utratę gwarancji. Nawiew kominkowy - przy dłuższym paleniu może zacząć "świrować" dostarczanie powietrza do spalania. Rodzi mi się pomysł, by zrobić odseparowany nawiew wyłącznie do przewietrzania....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony