dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze elektryczne na działce bez podłączania licznika. Możliwe?

    Witam,
    Czy po wykonaniu przyłącza elektrycznego przy działce, musimy od razu podłączać do niego licznik i podpisać umowę o dostarczenie energii? Chcielibyśmy w tym roku zrobić przyłącze, a z prądu zacząć korzystać za rok, kiedy wystartujemy z budową. Jest sens robić przyłącze wcześniej? Może lepiej zaczekać i zrobić je bezpośrednio przed startem budowy?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Licznik wraz z zabezpieczeniami z reguły istnieje w skrzynce dobudowanej do złącza i nie jest podłączany przez was tylko przez zakład energetyczny. Po drugie to czy w związku z budową przyłącza prawdopodobnie będziecie podpisywali umowę w której zobowiązujecie się do poboru energii elektrycznej w określonym terminie.
    Po trzecie to na postawienie samej skrzynki ze złączem troszkę się czeka gdyż z reguły wykonują to podwykonawcy po przetargu.
    Po czwarte to do samej budowy energia nie jest niezbędna gdyż ekipy budowlane mogą posiadać agregaty a prądu w epoce betonu komórkowego i zapraw klejowych cienkowarstwowych potrzeba naprawdę niewiele.
    Dlatego też proponuję rozważyć występowanie o przyłącze i podpisywanie jakichkolwiek wiążących umów.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-02-2020 o 19:33
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    zróbcie sobie teraz przyłącze, później będzie Wam potrzebne, coś się opóźnij po stronie dostawcy energii i będziecie się wkurzać. U mnie skrzynka w działce stała rok, później jak miałem pozwolnie na budowę to założyli mi licznik (miesiąc przed budową).
    Opinie są różne, mnie się często przydawał prąd na etapie SSO / SSZ.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafeq

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Gostyń
    Kod pocztowy
    63-800
    Posty
    1

    Domyślnie

    u nas po podpisaniu umowy i założeniu licznika, wystąpiliśmy zaraz z wnioskiem o jego demontaż żeby nie płacić. Enea miała na to 3 miesiące ale dosyć szybko przyjechali i tylko pierwszy rachunek zapłaciliśmy ok 180zł

  5. #5

    Domyślnie

    Moja skrzynka elektryczna stała 2 lata. Zrobili przyłącze i tylko zapłaciłem za przyłącze. Żadnego licznika nie miałem i żadnej opłaty licznikowej nie płaciłem, aż do czasu montażu licznika. Przed rozpoczęciem budowy zgłosiłem chęć podpisania umowy i za tydzień licznik był z taryfą dla przedsiębiorstw C11. Potem zgłosiłem, że chcę dopłatę do prądu (sam Tauron wymyślił, żeby zrobić ze mnie firmę na taryfie C11, chociaż buduję prywatnie), więc konsekwentnie dostałem dopłatę do prądu jako "firma". Jak założyłem dach, to szybciutko przepisałem na G11 i przestałem udawać "firmę".

  6. #6

    Domyślnie

    A jak z wykonaniem skrzynki tzn miałeś już projekt domu czy można zrobić skrzynkę nie mając w ogóle projektu?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    A jak z wykonaniem skrzynki tzn miałeś już projekt domu czy można zrobić skrzynkę nie mając w ogóle projektu?
    Można zrobić skrzynkę nie mając w ogóle projektu. Od razu jak kupiłem działkę zacząłem załatwiać media. Skrzynka elektryczna była najpierw, a cała działka porośnięta trawą po szyję. Projekt domu powstał 2 lata później.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 19-02-2020 o 19:50

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli po prostu wystąpiłeś o warunki przyłączenia i we wniosku wpisałeś jakieś wartości kW itp?
    Takie mniej więcej dla średniego domu.
    Mam w planie takie uzbrojenie działki w skrzynkę, budowy tam na razie nie będzie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Czyli po prostu wystąpiłeś o warunki przyłączenia i we wniosku wpisałeś jakieś wartości kW itp?
    Takie mniej więcej dla średniego domu.
    Mam w planie takie uzbrojenie działki w skrzynkę, budowy tam na razie nie będzie.
    Wpisałem, że chcę przyłącze 14 kW przyjmując, że to wystarczy ekipom budowlanym (chodzi o zabezpieczenia C25). Nie warto za dużo, bo opłata abonamentowa dla firm zależy od mocy, a dla prywatnych osób opłata jest niezależna od mocy i dużo niższa.
    Napisałem, że przyłącze będzie docelowo 14kW, a początkowo używane do celów budowy.
    Dopiero jak chciałem licznik to zażądali pozwolenia na budowę.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki. A roczne zapotrzebowanie w kWh co wpisywałeś? 1 czy 3 fazy?
    aha no i przewidywalny termin rozpoczęcia poboru energii to coś wiążącego? czy wpisywać cokolwiek.
    Takie rubryki są w druku do wydania warunków przyłączenia.
    https://www.tauron.pl/-/media/formul...dom/td/wp.ashx
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Dzięki. A roczne zapotrzebowanie w kWh co wpisywałeś? 1 czy 3 fazy?
    aha no i przewidywalny termin rozpoczęcia poboru energii to coś wiążącego? czy wpisywać cokolwiek.
    Takie rubryki są w druku do wydania warunków przyłączenia.
    https://www.tauron.pl/-/media/formul...dom/td/wp.ashx
    Na pewno 3 fazy. Tu nie ma wątpliwości.
    Co do terminu wpisz za jakieś 2 lata. I tak zrobią wtedy, kiedy będą mieć wolne moce. U mnie dosyć szybko zrobili.
    Ja podałem "zasilanie docelowe wykorzystywane w pierwszym etapie dla potrzeb placu budowy", to od razu mi zrobili docelową skrzynkę. Unikasz tymczasowych rozwiązań. Nie pamiętam jakie roczne zapotrzebowanie. Wpisz jakąś kwotę zużycia z obecnych faktur w obecnym mieszkaniu powiedzmy podzieloną przez 5.

    Nie będą Cię ścigać jak nie założysz licznika w terminie który obiecałeś (to tylko taki straszak), ewentualnie później napiszesz podanie o przesunięcie terminu, gdyż np. "nie masz jeszcze pozwolenia na budowę".
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 20-02-2020 o 20:41

  12. #12

    Domyślnie

    Super, dziękuję za wyczerpanie tematu
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gunia1990pn

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-501
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafeq Zobacz post
    u nas po podpisaniu umowy i założeniu licznika, wystąpiliśmy zaraz z wnioskiem o jego demontaż żeby nie płacić. Enea miała na to 3 miesiące ale dosyć szybko przyjechali i tylko pierwszy rachunek zapłaciliśmy ok 180zł
    płaciliście coś za demontaż? właśnie nam zrobili przyłącze, w ciągu 2 tygodni Enea ma założyć licznik a wg umowy mamy 60 dni na podpisanie umowy kompleksowej. jak rozumiem, wy podpisaliście umowę na taryfę C11 i po kilku tygodniach wypowiedzieliście ją zaznaczając "demontaż licznika" na formularzu, tak?

  14. #14

    Domyślnie

    Nie miałem żadnego licznika, ani żadnego demontażu. Po prostu wniosek do Tauronu był o samo przyłącze bez licznika. Tauron czekał 2 lata, zanim zażądałem licznika. Spytałem tylko ile wcześniej mam zgłosić chęć montażu licznika. Jak koparki wjechały na plac budowy zgłosiłem chęć montażu licznika i wkrótce licznik był.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Odkopię nieco temat. Wysyłaliście wniosek o "skrzynkę" przez internet?
    Czy to jest ten wniosek czy coś innego? https://www.tauron-dystrybucja.pl/pr...a/dom-do-40kwh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony