dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Budowa pomieszczenie gospodarcze (kształt piramidy)

    Cześć

    Planuje wybudować pomieszczenie gospodarcze o podstawie boku 4,75m na 3m wysokości w kształcie piramidy z 4 bokami. Chcę by pomieszczenie było precyzyjne w wymiarach a ściany jak najbardziej proste, obiekt bedzie stał na powietrzu. W pomieszczeniu będzie można rekreacyjnie odpoczywać i spać, więc materiały muszą być przyjazne dla zdrowia.

    Szkielet będzie się opierał na belkach 7x7cm lub 10x10cm jeszcze się zastanawiam nad grubością.

    Mam problem z dobraniem materiału na ściany, myślałem nad osb - ale płyty się odkształcają dość mocno, pozatym formaldehyd. Najlepszą opcją to deski 2,5cm grubości ale z nimi dużo pracy, bo polerka, hebel - żeby trzymać idealnie proste powierzchnie., jeśli nie sezonowane to się mogą odkształcać, teraz biorę pod uwagę sklejkę ale ona też z kolei zawiera formaldehyd.

    Pomóżcie, co najlepiej będzie dać ?

    Zastanawiam się też nad zabezpieczeniem takiego obiektu jeśli chodzi o ściany, dla warunków zewnętrznych - bejca?

  2. #2
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Czyli chcesz wybudować budynek rekreacji indywidualnej, a nie gospodarczy.

    Aktualne OSB mają obniżoną zawartość chemikaliów. Ludzie mieszkają na stałe w domach z OSB, więc myślę że przesadzasz.

    Robiłem na wiosnę domek dla dzieci 2,4m x 2,4m to użyłem boazerii sosnowej, na szkielecie 45x45mm. Mam też szopę z OSB 12mm i desek 40x50mm.

    Przekroje desek o których piszesz są zdecydowanie przesadzone. Wystarczy 45x95mm. Nawet 45x45mm by było ok.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi

    Padło na sklejkę z certyfikatem E1
    OSB to kiepska sprawa bo się dość mocno odkształcają, kolega robił podobny obiekt i po 2 latach miał pękające OSB

    Czy 9MM sklejka, gdzie podtrzymywana będzie na żebrach z desek wystarczy ?
    Tj. jej grubość nie będzie za mała ?

    @ACCel ale 45x45 mm na główny stelarz czy żeberka pod sklejkę ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Na pokrycia daje się OSB 12mm przy rozstawie szkieletu 60cm.

    45x45 na główny stelaż, ale jak mają tam przebywać na stałe ludzie to daj dla świętego spokoju 45x90 w rozstawie 60cm.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  6. #6

    Domyślnie

    A czy na szkielet sezonowane drzewno czy takie normalne z składu ?
    Jak bardzo takie nie sezonowane będzie się odkształcać ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Podałem przekroje drewna C24 skandynawskiego

    Mokre się raczej nie odkształci jak od razu zbijesz w konstrukcję. Ja takie ze składu zazwyczaj hebluję na gładko i fazuję, żeby było ładnie.

    Z drugiej strony C24 skandynawskie kosztuje tylko 2x tyle co mokre ze składu i jest od razu oheblowane i prawie idealne. Dla domku dla dzieci kupiłem skandynawskie, bo mi się nie chciało obrabiać.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Oszczędzanie na sprzętach do zabawy czy sportu dla dzieciaków, to marny pomysł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony