dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie Jaka grubość ścian zewnetrznych małego domku

    Witam,

    A więc buduję mały domek albo kurnik jak to woli o powierzchni 35 m2.

    Zastanawiam się nad konstrukcją szkieletową ale ta do mnie jakoś nie przemawia i wolał bym mimo wszystko puść w stronę tradycyjnej murowanej technologii.

    Pytanie moje jest następujące, jaka jest taka minimalna grubość ścian z sylikatów którą mogę zrobić aby ten mały domek się jakoś tam trzymał.

    Wymiary budynku to dł. 7m szerokość 5m wysokość 4m, w środku antresola na połowie powierzchni. reszta otwarta

    Bedę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Z 15cm możesz lecieć na spokojnie. A masz na to jakiś projekt?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Z 15cm możesz lecieć na spokojnie. A masz na to jakiś projekt?
    Jakaś podstawa prawna takich ścian w PN, EN ?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Sądziłem że 12 cm w zupełności wystarczy dlatego że domek postawimy na płycie fundamentowej a antresola będzie lekką drewnianą konstrukcją.

    Nie mam projektu, skonsultuje to z naszym projektantem który będzie projektował nasz dom docelowy tak aby się to nie zawaliło
    ale nie zamierzam bawić się w projekty na tak mały domek a wyłącznie szkic który w zupełności wystarczy do zgłoszenia takiego budynku.

    Mały domek będzie służył nam na czas budowy docelowego domu (2-3 lata) a później jako domek gościnny oraz biuro w ogrodzie.
    Ostatnio edytowane przez Molinek ; 06-02-2020 o 21:16 Powód: błedy ortograficzne

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Jakaś podstawa prawna takich ścian w PN, EN ?
    PN-EN 1996-1-1+A1:2013-05/Ap1
    NA.7 Postanowienie dotyczące 8.1.2(2) Minimalna grubość ścian nośnych
    Minimalna grubość ścian konstrukcyjnych z muru o wytrzymałości ƒk ≥ 5 MPa nie może być mniejsza niż 100
    mm, a w przypadku ƒk < 5 MPa – 150 mm. Minimalna grubość ścian usztywniających powinna wynosić 180
    mm."

    Czyli chyba nawet z 12 cm mógłby postawić.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza ale ten domek będzie dość wysoki a ściana dość cienka. Ja bym jednak poprosił jakiegoś konstruktora żeby na to spojrzał.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi zona mnie przekonała i jednak domek będzie robiony z projektu architekt wycenił to na 1200 zł więc w sumie jak ma się na to na głowę zawalić to lepiej wydać te pieniądze Co do grubości to stanęło na 18 cm.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Pytanie czy to domek letniskowy będzie czy taki którym będziesz mieszkał? Ja przy tak małym domku szedłbym w konstrukcje szkieletową - nie ma się czego bać. Pamiętaj że taki domek trzeba w zimie ogrzać i najlepiej żeby było w miarę tanio a murowana sciana 18 cm bez ocieplenia nie pozwoli Ci na niskie rachunki za grzanie. Przez sezon mieszkałem w nieocieplonym budynku z ytonga 24 cm po zrobieniu ociepleniu rachunki za grzanie spadły o 1/2.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 09-02-2020 o 12:44

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Domek będzie cało roczny przynajmniej na około 2-3 lata potem może przejąć role domku dla gości ewentualnie biura.

    Mam zamiar zbudować go na dobrze zaizolowanej płycie fundamentowej a po postawieniu budynku dodatkowo dać ocieplenie 15 cm styropianem grafitowym.

    Rozumiem że szkielety królują w takich małych domkach ale ze mnie żaden stolarza a postawienie murowanego wydaje mi się dosyć proste i doszyć szybkie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Molinek Zobacz post
    Domek będzie cało roczny przynajmniej na około 2-3 lata potem może przejąć role domku dla gości ewentualnie biura.

    Mam zamiar zbudować go na dobrze zaizolowanej płycie fundamentowej a po postawieniu budynku dodatkowo dać ocieplenie 15 cm styropianem grafitowym.

    Rozumiem że szkielety królują w takich małych domkach ale ze mnie żaden stolarza a postawienie murowanego wydaje mi się dosyć proste i doszyć szybkie.
    Zbuduj dobrze. Ja też budowałem na 2-3 lata, a mieszkałem 11....Dałem silke 25 cm jako konstrukcję, i 12 jako warstwę elewacyjną. Niestety skromna warstwa izolacyjna w środku (4 cm styro) wkurza mnie do dziś...Mimo że to teraz dla gości i uczniów....

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą,

    Domek planujemy tak jak by dużego nie było w planach , chcemy zbudować go porządnie, co do grubości ściany zewnętrznej to oczywiście minimalna będzie 18 cm ale porozmawiam z architektem jeszcze i to umówię.

    Szczerzę wolał bym te 18 cm dlatego że czym grubsza ściana tym mniej m2 w środku.


    Tak jak pisałem wcześniej domek będzie miał w środku dwie lekkie drewniane antresole w tym jedna bardzo mała 1.60 x 510 wykorzystywana jako mini biuro a druga około 2.40 x 510 pełniąca role małej sypialni.

  12. #12
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Gotowy projekt takich domków kupisz jak dobrze pamiętam za 90 zł , wejdź na youtuba i poszukaj domek za 25 tys , on tam ma chyba 6 projektów do wyboru robionych przez projektanta i niektóre są naprawdę fajne .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Gotowy projekt takich domków kupisz jak dobrze pamiętam za 90 zł , wejdź na youtuba i poszukaj domek za 25 tys , on tam ma chyba 6 projektów do wyboru robionych przez projektanta i niektóre są naprawdę fajne .
    Widziałeś podpisy tego "projektanta" jego uprawnienia izbę?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Gotowy projekt takich domków kupisz jak dobrze pamiętam za 90 zł , wejdź na youtuba i poszukaj domek za 25 tys , on tam ma chyba 6 projektów do wyboru robionych przez projektanta i niektóre są naprawdę fajne .
    Takie coś za 99 PLN?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-małego-domku
    czy jednak za 199 PLN
    https://allegro.pl/oferta/projekt-do...rty-8491370455 ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No to o ten drugi link szło , machłem sie o stówkę ale wg mnie to i tak grosze i wiele to nie zmienia .

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Widziałeś podpisy tego "projektanta" jego uprawnienia izbę?
    Ciebie też nie pytałem ile ty byś wziął , pewnie z 10 tys i koszt postawienia 150 tys . ja tylko powiedziałem że widziałem i słyszałem a zainteresowany sam sobie sprawdzi ale zrobił to d7d .

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Mieszkamy w malej miejscowości więc architekt jest zweryfikowany a z uwagi na fakt iż będzie projektował nam dom docelowy to cena za mniejszy będzie dużo mniejsza. Czasem lepiej tego tysiaka jednak dorzucić.

    Co do tych projektów za 90 zł z YouTube to one są samowola budowlaną bo w domku do 35 m2 na zgłoszenie nie można mieć poddasza użytkowego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony