dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemasM

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    pow.Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    7

    Domyślnie Śląska stodoła - pow. Gliwicki

    W końcu i dla mojej rodziny nadejszła wiekopomna chwila.

    Na koniec miesiąca zaczynamy budowę naszego wymarzonego domu - przynajmniej tak nam się wydaje. Nie możemy się już doczekać aż w końcu zostanie wbita pierwsza łopata ( chociaż praktycznie wiele prac przygotowawczych już za nami)

    Ale zacznę od początku.

    Od rodziców mojej żony otrzymaliśmy kawałek - 28 arów - gruntu częściowo budowlanego częściowo rolnego.

    Na owym terenie stał dom mieszlany ok.90letni kompletnie nie nadający się do remontu. Przez lata połowa domu była oborą, zaprawa pomiędzy cegłami sypała się jakby to był tylko piach, ale jak to nam mówią kiedyś budowało się z tego co było dostępne.
    Dom został przez nas wyczyszczony z wszystkich rzeczy, rozebrany dach i w końcu wkroczył ciężki sprzęt, który zrównał go z ziemią. Jako, że mogą pojawić się opinie, że jednak można było go remontować dodam, że dom nie był na fundamentach posadowiony tylko na czymś w rodzaju ławy ok. 20 cm w gruncie.

    Dodatkowo na terenie jest pokaźna stodoła , wiata na traktory i maszyny oraz chlew z kurnikiem, w którym żyje ostatnia kura - reszta albo już zakończyła żywot albo przeniosła sie do kurnika od teściów, którzy mieszkaja za płotem.


    Z powyższego możecie się domysleć, że budowa będzie miała miejsce zaraz obok teściów, a ściślej mówiąc po skosie. Teren jest dość spory, więc nie będziemy dosłownie graniczyć płot w płot.

    Aktualnie mieszkamy z teściami więc będziemy mieć bardzo blisko na budowę.

    Jak opanuję dodawanie zdjęć do postów dołączę rzuty parteru, poddasza i elewację.

    Edit:




    Zmiany w stosunku do projektu:
    Parter - Salon 5,25m, klatka schodowa 2,25m, pod schodami spiżarnia/schowek 3 schodki w dół, pokój 3,25m
    Poddasze - Pokój 4 3,13m długi, pokój 1 5,25m , łazienka 2,25m, klatka schodowa 2,25m, balkon w pokojach 2 i 3


    Dom będziemy budować systemem w miarę gospodarczym. Głównym kierownikiem robót będzie mój teść znający się na fachu, kier-budem będzie szwagier.

    Na tą chwilę wybraliśmy materiał do budowy ścian - Termobet 500/2,5 24cm oraz Termobud 500/2,5 12cm. Materiał zamówiony i czekamy na dostawę.
    Dom będzie budowany na ławach. Izolacja fundamentów 10cm XPS - zastanawiam się nad Yetico Styrodur 3000.

    Planujemy powstanie fundamentów do końca marca, żeby od kwietnia murować ściany.

    Strop będzie w wiekszości prefabrykowany Smart firmy Konbet. Nad salonem projektant zrobił nam gruby strop, który bałem się, że jest za ciężki na ściany z betonu komórkowego, więc po pierwsze chcieliśmy lżejszy strop, a po drugie szybszy i łatwiejszy w wykonaniu.

    Okna opiszę w kolejnym poście. Na razie mamy ofertę z Oknoplastu, Dako i Komsty (niedaleko nas mają zakład produkcyjny).

    Trochę przydługo, ale chciałem napisać coś tytułem wstępu.


    Na koniec dodam tylko, że jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o sprawy budowlane i mam nadzieję, liczę, na waszą pomoc.
    Ostatnio edytowane przez przemasM ; 07-02-2020 o 11:05 Powód: Dodane zdjęcia

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Powodzenia życzę
    Już na tym etapie zastanawiaj się nad systemem grzewczym żebyś nie brnal w niepotrzebne koszty, podobnie grubość izolacji bo to jest niepodzielnie związane z ogrzewaniem.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemasM

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    pow.Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Arturo72 grzanie będzie pompą ciepła powietrzną i maty kapilarne w suficie lub podłogówka. Dodatkowo rekuperacja Thessla Green Air4 - prawdopodobnie.

    Nie wiem do końca czy maty mogą pracować razem z rekuperacją w suficie podwieszanym. Na logikę będą wzajemnie sobie nieco przeszkadzać ale może jest jakiś sposób aby te systemy rozgraniczyć. Np. przez zastosowanie cienkiego styropianu pomiędzy.

    Co do izolacji ścian to zaprojektowane jest 20cm styropianu. Co prawda jeszcze nie myślałem czy styropian czy wełnę użyć.

  4. #4

    Domyślnie

    Eee, kto wpadł na taki pomysł?

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Eee, kto wpadł na taki pomysł?
    Oczywiście myślisz o matach?
    No nie typowe rozwiązanie i raczej nie pod pompę

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dziwny ten dom pod względem rozwiązań technicznych.

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dziwny ten dom pod względem rozwiązań technicznych.
    No cóż, to początek, natłok informacji lub mitów zewsząd i może stąd tak dziwnie
    Przykładem mitu to wełna, wszak ściany "muszą oddychać" a styro jedynie blokuje "oddychanie"

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zwróciłeś uwagę na ilość ścian nośnych?
    Dla stropu smart max rozpiętość to 8 m, więc po co dwie ściany równoległe przez długość domu?


    Daleko też z kuchni na taras- jakby ktoś chciał kawę wypić czy obiad zjeść.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziwny projekt. Układ podobny do "kostki" a i tak tam było bliżej do salonu czy tarasu.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    zwróciłeś uwagę na ilość ścian nośnych?
    Dla stropu smart max rozpiętość to 8 m, więc po co dwie ściany równoległe przez długość domu?


    Daleko też z kuchni na taras- jakby ktoś chciał kawę wypić czy obiad zjeść.
    Szczerze to na rzuty nie spojrzałem ale faktycznie, z kuchni do jadalni trzeba labirynt pokonać,bez sensu wg mnie.
    Tym bardziej na taras, gdzie taras, przynajmniej dla mnie znaczy, obiady, grill, kawka itp czyli kuchnia obok a tutaj widzę wędrówkę po całym domu

    Stodoła a ogólnie poddasze użytkowe to nie moja bajka a z takim rozkładem parteru dla mnie nie do akceptacji.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-02-2020 o 23:51

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemasM

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    pow.Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Już Wam wszystko tłumaczę, ale na wstępie chciałbym podziękować za zainteresowanie tematem.

    1. Układ pomieszczeń jak i cały projekt zmieniał się kilka razy. Kuchnia z premedytatcją jest dalej od salonu. Nigdy nie chcieliśmy mieć jej połączonej z salonem. W sumie dzieli ją tylko klatka schodowa. Więc to nie chodzenie po całym domu.

    2. Jeżeli chodzi o izolację to lepiej styropian czy wełnę?

    3. Strop miał być monolityczny i dopiero teraz zdecydowaliśmy się zmienić go na Smart, stąd tyle ścian nośnych. Tego już nie zmienimy - bloczki betonu komórkowego zamówione są.

    4. Połączenie pompy ciepła z matami jest przemyślane. Pracuję w firmie, która się tym zajmuje i wiem jak to działa - jaki jest komfort używania takiego rozwiązania. Nasza firma również jest wyposażona w to rozwiązanie z tą różnicą, że mamy pompę głębinową i zarówno szybko reaguje na zmiany jeżeli chodzi o grzanie jak i o chłodzenie. Pytaniem jest co zrobić wtedy z rurami od rekuperacji.

  12. #12

    Domyślnie

    Mocno kibicuję Choćby dlatego, ze się nie boisz nowości i niekonwencjonalnych rozwiązań, ale tez za to, ze umiesz się zachować i po mimo tylu wygarniętych wadach Twojego domku, odpisałeś grzecznie i rzeczowo a to jest mega trudne!
    zawsze są jakieś błędy ....nie ma idealnych domów. Jak Wam takie rozwiązania pasują....to tylko trzymam kciuki.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 08-02-2020 o 14:40
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemasM

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    pow.Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Mocno kibicuję Choćby dlatego, ze się nie boisz nowości i niekonwencjonalnych rozwiązań, ale tez za to, ze umiesz się zachować i po mimo tylu wygarniętych wad Twojego domku, odpisałeś grzecznie i rzeczowo a to jest mega trudne!
    zawsze są jakieś błędy ....nie ma idealnych domów. Jak Wam takie rozwiązania pasują....to tylko trzymam kciuki.
    Dziękuje za każde dobre słowo jak i słowa krytyki.

    Tak to jest, że nie każdemu się spodoba nasz dom i nasze rozwiązania. Przeglądając różne projekty nam się również nie każdy podobał, który budujący wybierali, ale to oni będą w nich mieszkać i to im ma się podobać.

    Z pewnością nie unikniemy błędów podczas budowy - mam tylko nadzieję, że nie będą bardzo poważne.
    Ostatnio edytowane przez przemasM ; 08-02-2020 o 11:06

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej, zgłasza się krajanka choć budująca na drugim końcu Polski. Złego słowa nie powiem na zaprojektowany układ - bo mam bardzo podobny Zupełnie świadomie kuchnia w osobnym pomieszczeniu tyle, że wejście z korytarza na wprost salonu, a nie z boku jak u Ciebie. Ale za to taką dużą jak Ty. Coś za coś! Jakoś przeżyję to noszenie kawy na taras. Jasne, że wyjście na taras prosto z kuchni to wygoda ale w tym wypadku kompromis polegał na większej ilości szafek. I codziennym używaniu kuchni jako jadalni. Może przyzwyczajenie z tradycyjnego domu śląskiego gdzie życie rodzinne toczy się w kuchni, a nie w salonie?
    Trzymam kciuki i będę kibicować Ja na troche dalszym etapie jestem gdzie większość wyborów i decyzji odnośnie budowy już za mną. Teraz zaczyna się etap wykańczania i to dopiero jest twardy orzech do zgryzienia. Wytrwałości i powodzenia zatem. A propos ocieplenia - niektórzy twierdzą, że klimat w domu ocieplonym wełną zupełnie inny niż w tym ze styro na elewacji ale ja akurat tego nie sprawdzę - na wełnę mnie nie stać
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemasM Zobacz post
    Już Wam wszystko tłumaczę, ale na wstępie chciałbym podziękować za zainteresowanie tematem.

    2. Jeżeli chodzi o izolację to lepiej styropian czy wełnę?

    4. Połączenie pompy ciepła z matami jest przemyślane. Pracuję w firmie, która się tym zajmuje i wiem jak to działa - jaki jest komfort używania takiego rozwiązania. Nasza firma również jest wyposażona w to rozwiązanie z tą różnicą, że mamy pompę głębinową i zarówno szybko reaguje na zmiany jeżeli chodzi o grzanie jak i o chłodzenie. Pytaniem jest co zrobić wtedy z rurami od rekuperacji.
    Co do pkt. 2 to zdecydowanie styro, jest "pewniejszy" wg mnie.
    A mając wentylację mechaniczną nie patrz na "oddychanie ścian" bo Tobie reku będzie plucami domu a nie ściany

    Szczerze, to zaciekawiłes mnie tymi matami i pewnością co do ich skuteczności przy pompie.
    Z tego względu, że mam wolny zawór przy rozdzielaczu i myślałem go wykorzystać w garażu

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemasM

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    pow.Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Co do pkt. 2 to zdecydowanie styro, jest "pewniejszy" wg mnie.
    A mając wentylację mechaniczną nie patrz na "oddychanie ścian" bo Tobie reku będzie plucami domu a nie ściany

    Szczerze, to zaciekawiłes mnie tymi matami i pewnością co do ich skuteczności przy pompie.
    Z tego względu, że mam wolny zawór przy rozdzielaczu i myślałem go wykorzystać w garażu
    Polecam tyle, że nie jest to najtańsze rozwiązanie. I posiada jeden spory plus, który jest od razu sporym minusem. Dlatego jeszcze się waham.
    Mianowicie małą bezwładność cieplną. Szybko nagrzewa ale i szybko się wychładza. Szybko zareaguje na zmianę zadanej temperatury ale w przypadku awarii bardzo szybko wychłodzi pomieszczenie.


    Co do okien to planujemy w salonie zrobić okno PSK - wszyscy namawiają oczywiście na HST, ale ze względu na koszt nie pójdziemy w tą stronę. Wolę te pieniądze na co innego wydać. A próg nie przeszkadza nam az tak bardzo. Także te 4m okna podzielimy tak, że wyjdzie 1300mm przesuwnego PSK i 2 fixy w ramie.

    Druga wersja to 2 okna balkonowe po 2m z ruchomymi słupkami. Wizualnie ładnie to wygląda, jednak połączenie 2 osobnych okien generuje kolejne części montażowe i takie okno wychodzi praktycznie tyle samo co PSK.

    W łazience na dole planujemy takie samo okno jak w maszynowni, a nie 2m wysokie.

    Zastanawiamy się nad rozwiązaniem na schodach. Zaprojektowane okno wchodzi pod okap, więc je skrócimy do 1,60-1,80. I chyba jeszcze podzielimy, tak, żeby tylko górna część się otwierała, a dolna była stała. Mamy 2 małe inwestorki, które nie chcielibyśmy aby wypadły przez to okno. Tutaj nie bardzo potrafię sobie takie rozwiązanie wyobrazić, ale w Komscie chyba mi podpowiedzieli, że może tak zrobić.

    Na górze chcielibyśmy jak najmniej dachowych okien, więc w pokojach nad wejściem będą okna balkonowe 1,5mx2m i tam likwidujemy dachowe. W garderobie też nie będzie dachowego, bo po co...

    Zastanawiamy się natomiast co w pokojach nad salonem. Tam również chcielibyśmy zlikwidować dachowe. Chyba powiększymy okna w ścianach szczytowych i rozłożymy je symetrycznie, żeby to się jakoś prezentowało.

    Trochę zmian, ale projekt był przygotowywany na szybko po znajomości i liczyliśmy się z tym, że trochę zmian wniesiemy jeszcze podczas realizacji.

    Okna będą w kolorze Woodec (Oknoplast) lub WInchester (Dako, Komsta). Wszystkie o współczynniku przenikania 0,8-0,9.

    Ceny za komplet z roletami wahają się od 30 - bagatela 45 tys zł. Kierujemy się w stronę Komsty, ale nie mamy za wiele doświadczeń z nimi. Może ktoś z was może się coś wypowiedzieć na ten temat?

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Za moich czasów Komsta slynela z niezbyt pochlebnych opinii dot jakości wykonania okien.
    Brałem pod uwagę Oknoplast, MS Okna i Eurocolor, Eurocolor odpadł ze względu na niezbyt ciekawy(prosty) profil ram, Oknoplast był drogi i wybrałem MS tytanowe termo

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemasM

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    pow.Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Za moich czasów Komsta slynela z niezbyt pochlebnych opinii dot jakości wykonania okien.
    Brałem pod uwagę Oknoplast, MS Okna i Eurocolor, Eurocolor odpadł ze względu na niezbyt ciekawy(prosty) profil ram, Oknoplast był drogi i wybrałem MS tytanowe termo
    MS Okna przedstawiciel z Mikołowa czy Raciborza?

    Właśnie Oknoplast dało nam najwyższą 15tys zł wyższą ofertę niż Komsta - okna z roletami

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemasM Zobacz post
    MS Okna przedstawiciel z Mikołowa czy Raciborza?

    Właśnie Oknoplast dało nam najwyższą 15tys zł wyższą ofertę niż Komsta - okna z roletami
    Z Gliwic, kiedyś mieli przedstawicielstwo na Tarnogorskiej ale niezbyt dobrze to się zakończyło.
    No, drogie są okna z Krakowa
    Nam wycenili okna na na 22 tys.zl a kupiliśmy bodajże za 13tys.zl A profil ram mają podobny z MS.

  20. #20

    Domyślnie

    Tez mam MS i są OK. Reklamacja na jedno skrzydło (wygięte lekko w banan przez co nie dzialal zamek tarasowy) przyjęte bez problemu a jak pisał Finlandia, nie jest to normą.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony