dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Cool Czy mój projekt kotłowni będzie działał dobrze?

    Witam.
    To mój pierwszy post na tym forum także proszę o fachową pomoc . Chcę sam zbudować kotłownie w moim domu. Kocioł będzie gazowy jednofunkcyjny + zasobnik cwy. W domu będzie 100% podłogówka i dwie drabinki elektryczne w łazienkach. Pomysł mam taki aby rozdzielacz podpiąć bezpośrednio pod kocioł i wykorzystać tylko pompę kotlową. Sterowanie będzie odbywać się przez regulator pogodowy bez siłowników. Mam kilka pytań:
    1. Czy pompa kotlową wystarczy (130mk2 podłogówki)
    2. Czy musi być przynajmniej jeden regulator pokojowy do dobrego działania takiej instalacji.
    3. Czy dam radę sam to zrobić. Posiadam minimum zdolności manualnych ( hydraulikę i kanalizację robiłem sam).
    Na OP będzie projekt i obliczenia OZC.
    Ostatnio edytowane przez malpeczka14 ; 08-02-2020 o 19:09

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dopiero po dziesiątym poście można liczyć na fachową pomoc.
    Ale na tak zadane pytanie nie dostaniesz sensownej odpowiedzi - tu nie jest forum wiedźminów i onejromantek.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał malpeczka14 Zobacz post
    Mam kilka pytań:
    1. Czy pompa kotlową wystarczy (130mk2 podłogówki)
    2. Czy musi być przynajmniej jeden regulator pokojowy do dobrego działania takiej instalacji.
    3. Czy dam radę sam to zrobić. Posiadam minimum zdolności manualnych ( hydraulikę i kanalizację robiłem sam).
    Na OP będzie projekt i obliczenia OZC.
    1. Powinna wystarczyć ale to uzależnione jest od konkretnego modelu kotła. Kotły o mniejszej mocy z reguły mają pompy o mniejszej wydajności.
    Projekt powinien zawierać dane na temat przepływu całkowitego ale dobór kotła nie należy opierać o wydajność jego pompy ale o kilka innych danych.
    Podłogówka jest ogrzewaniem o charakterze niskotemperaturowym więc należy zwracać uwagę na moc minimalną do której moduluje palnik

    2. Jeśli oprzesz regulację o regulator pogodowy kotła to regulator pokojowy nie jest koniecznością ale ze względu na fakt że charakterystyka regulacji pogodowej według krzywej grzewczej może nie pokrywać się z charakterystyką domu i przy skrajnych temperaturach mogą wystąpić także wahania temperatury w domu to regulator pokojowy jest możliwością wyeliminowania takich odchyłek oraz wygodą w sterowaniu i programowaniu systemu grzewczego.

    3. Twoje manualne zdolności nie są mi znane ale jeśli hydraulikę i kanalizację robiłeś sam i są one sprawne to mając gotowy projekt i dostęp do narzędzi ułatwiających pracę możesz pokusić się o ułożenie podłogówki samemu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Czy jest potrzeba stosowania sprzęgła hydraulicznego?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał malpeczka14 Zobacz post
    Czy jest potrzeba stosowania sprzęgła hydraulicznego?
    To mozna okreslic znajac charakterystykę pompy obiegowej w kotle oraz przepływy i opory instalacji OP, te dane powinny byc w projekcie OP.

  6. #6

    Domyślnie

    Sugeruje Termet Ecocondens Gold 20kW ten podoła twojej instalacji bez sprzęgła

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Sugeruje Termet Ecocondens Gold 20kW ten podoła twojej instalacji bez sprzęgła
    A możesz podać max jaki uzyskuje samą pompka bez obciążenia instalacjia dla przykładu junkers cerapur 24kw 20lmin. (1200l.h)

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał malpeczka14 Zobacz post
    Czy jest potrzeba stosowania sprzęgła hydraulicznego?
    Potrzeba stosowania wyjdzie z danych projektu podłogówki i ewentualnej propozycji kotła. Producenci w swoich schematach instalacji zalecają stosowanie sprzęgła.
    Jeśli przepływ całkowity i opory hydrauliczne instalacji podawane w projekcie instalacji będą przekraczały wydajność pompy kotła to poprzez zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy o wyższej wydajności umożliwi poprawną pracę.
    Poza powyższymi sprzęgło czasem pozwala na dokonanie podziału instalacji grzewczej na dwa oddzielne obwody np: parter i poddasze oraz późniejsze osobne nimi sterowanie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie za ok tydzień będę miał projekt także coś wymyślimy, liczę na pomoc

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A możesz podać max jaki uzyskuje samą pompka bez obciążenia instalacjia dla przykładu junkers cerapur 24kw 20lmin. (1200l.h)
    W załączniku charakterystyka pompy w kotle Termet Gold
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pompa Termet Gold.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	64,8 KB
ID:	440753  

  11. #11

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułuop.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	441189
    Czy to jest to o co wam chodzi? czyli wydajność pompy?
    Ostatnio edytowane przez malpeczka14 ; 24-02-2020 o 20:04

  12. #12

    Domyślnie

    Podpowie ktoś z szanownego grona czy według projektu na OP. Wystarczy tylko pompa z kotła termet czy jest potrzeba zakładać sprzęgło z osobna pompą?

  13. #13

    Domyślnie

    Jeżeli ta wartość przepływu 0,494m3/h jest dla całej instalacji podłogowej i opór H=8,4kPa to każdy kocioł pociągnie to bez problemu bez sprzegla

  14. #14

    Domyślnie

    Termet dałby radę 3xwiekszej instalacji jeżeli chodzi o przepływ.Pomijam opory bo to się liczy.Podsumowujac twoja instalacja to dla Termeta pikus.Tylko zastosuj rurę od kotła do rozdzielacza jak w projekcie czyli PEX 32 lub jej odpowiednik

  15. #15

    Domyślnie

    Od biedy i PEX 25/26 by wystarczył.Czujnik zewnętrzny,sterowanie wg.krzywej grzewczej
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 28-02-2020 o 13:53

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    W załączniku charakterystyka pompy w kotle Termet Gold
    Faktycznie mocny ,junkers ma na wykresie 1200max Czyli tyle da samą pompa bez obciążenia jak jest kocioł podłączony np.do sprzegla na krótkim objegu
    A czy ten termet modulujie pompka zależnie od mocy palnika
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 28-02-2020 o 20:26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony