dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie grunt wysadzinowy

    Cześć, byłem dzisiaj na swojej działce i z wykopu o głębokośći 80 cm pobrałem próbki ziemi, które potem wymieszałem w proporcjach 1:1 z wodą. Wg. tego co wyczytałem i porównałem, działka ma grunty wysadzinowe. Dom który zamierzam na niej posadzić jest to parterówka 105m2 z normalnymi ławami fundamentowymi i ścianami fundemantu z bloczka fundamentowego. Z uwagi na to, że jest to grunt wysadzinowy, mogę budować standardowe fundamenty ? tzn ława 60x40cm a następnie bloczek fundamentowy ? czy muszę zmienić projekt domu na płyte fundamentową? Działka znajduje się w strefie I przemarzania gruntu czyli 80cm, dla spokojności założe że bedzie to 1m przemarzania gruntu. Grunt na tej działce to czerwona ziemia z drobnymi kamieniami.Podczas kopania dołu nie napływała żadna woda poniżej zdjęcia:
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/ca020...iMMIjayQ1nVHzk
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/313b0a30d2d89542
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/a3c1d59a9bd04a66
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/cfba3484624355e1
    Ostatnio edytowane przez enussss ; 08-02-2020 o 15:52

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Grunty spoiste są wysadzinowe. To co pokazujesz w tym dołku nie wygląda na spoiste.
    Ale tak czy inaczej można robić ławy -pod warunkiem że to grunt nośny.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy podczas kopania tego dolka napotkales z poczatku na zmiane barwy gruntu? Jest wyrazna granica gdzie konczy sie humus ? Spoistosc gruntu sprawdzisz szybko gdy wezmiesz do reki brylke ziemii i zaczniesz ja zgniatac palcami ewentualnie waleczkowac. Jezeli grudka przy probie zgniatania rozsypuje sie to ogolnie mowiac jest grunt niespoisty jezeli grudka daje sie ugniatac np jak plastelina to grunt spoisty. Przez waleczkowanie okreslisz stan gruntu spoistego. Mi to ten Twoj grunt wyglada na jakis humus. Oczywiscie jak tylko masz grunty nosne to mozesz bez problemu postawic na lawach.

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    A czemu tak niechętnie podchodzisz do płyty fundamentowej?
    Kolejna zaleta płyty to Twój grunt

  5. #5

    Domyślnie

    Niechętnie podchodzę do płyty fundamentowej bo w starostwie jest już wniosek o pozwolenie na budowę, zmiana zwykłych fundamentów na płytę to kolejne papierki, a drugim powodem jest koszt wykonania płyty, który z tego co wyczytałem jest droższy. Przy kopaniu zauważyłem zmianę w glebie, pierwsze 40cm gleby było ciemniejsze od reszty natomiast głębiej gleba wpadała bardziej czerwona i zawierała o wiele więcej kamieni, praca tylko z kilofem bo szpadla nie można było wbić. Z ziemi którą wykopałem nie można było ulepić "wałka"

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    natomiast głębiej gleba wpadała bardziej czerwona i zawierała o wiele więcej kamieni, praca tylko z kilofem bo szpadla nie można było wbić. Z ziemi którą wykopałem nie można było ulepić "wałka"
    skąd więc wniosek że to grunt wysadzinowy?

  7. #7

    Domyślnie

    Na jednej ze stron wyczytałem aby próbkę takiego gruntu wymieszać z wodą w proporcjach 1:1 i nastepnie wg tego testu oddzielały się od siebie frakcje tego gruntu, piasek na dole a grunt wysadzinowy na górze. U mnie wszystko się zamulilo i nie było nic widać, a zawartość tego urobku była jakby jednakowa

  8. #8

    Domyślnie

    Ja tez sporo szukalem metod badania gruntu aby we wlasnym zakresie zbadac co tam jest pod ziemia ale szczerze powiem ze nie trafilem nigdy na metode oznaczania spoistosci poprzez mieszanie z woda. Moim zdaniem powinienes wezwac kogos bardziej doswiadczonego. Dla mnie to masz dziwny i kolor i strukture tego gruntu. Zeby sie nie okazalo ze to jakis material nasypowy. Czlowiek ktory robil Ci projekt nie chcial badan ani nawet nie obejzal Twojej dzialki?
    Apeopo plyty to gdybys sie zdecydowal na plyte to po prostu kierownik budowy wpisuje to w dziennik budowy i placisz za projekt. Z pozwoleniem nie ma problemu. Jednak jezeli grunt okaze sie w pozadku i nie celujesz w jakas wysoka energooszczednosc a w dodatku bedziesz budowal firmami to odpuscilbym plyte.

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Jednak jezeli grunt okaze sie w pozadku i nie celujesz w jakas wysoka energooszczednosc a w dodatku bedziesz budowal firmami to odpuscilbym plyte.
    Płyta dla budowlańców jest prostsza i tańsza w wykonaniu niż tradycyjne fundamenty.
    Budowalem firmami i firma, która mi stawiała dom do SSO ucieszyła się, że będzie płyta..
    W 5 dni zrobili stan 0 czyli izolowana płytę fundamentową, czym i ja się cieszyłem
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post4943832
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post4955015
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 08-02-2020 o 22:50

  10. #10

    Domyślnie

    Dublin, tutaj w okolicy właśnie jest taka ziemia, nawet kilometr dalej to samo jest więc wątpię żeby to byl jakiś nasyp. No nic dzwonię w poniedziałek do geotechnika niech robi odwierty

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    Dublin, tutaj w okolicy właśnie jest taka ziemia, nawet kilometr dalej to samo jest więc wątpię żeby to byl jakiś nasyp. No nic dzwonię w poniedziałek do geotechnika niech robi odwierty
    Dublin, nie ma takiego miasta, jest Lublin, Dęblin, Lubań...
    Czemu Pan nic nie mówi, że to za granicą

    Tutaj nie pomogę, w Polsce byłoby łatwiej ale Irlandia to obce plemię, które czycha na polską suwerenność...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    ale mają whiskey
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Dublin - głębokość posadowienia fundamentów min 45cm.
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 09-02-2020 o 00:12

  14. #14

    Domyślnie

    żaden Dublin, chciałem się zwrócić do kolegi który napisał post i zamiast jego nicku " Dulin " napisałem Dublin hehe. Działka jest na dolnymslasku
    Ostatnio edytowane przez enussss ; 09-02-2020 o 09:40

  15. #15

    Domyślnie

    Aden, ładne miejsce



    Aden (arab. عدن, Adan) − miasto w Jemenie nad Zatoką Adeńską (Morze Arabskie), 170 km na wschód od cieśniny Bab al-Mandab. Kolonia brytyjska w latach 1839–1962. Zachowane liczne pałace i nowożytne fortyfikacje nadbrzeżne. Ośrodek wypoczynkowy. Miasto liczy 882 000 mieszkańców (dane z 2015 roku)[1]. Drugie co do wielkości miasto kraju.

    Jeden z największych ośrodków przemysłowych kraju. Centrum handlu tranzytowego i stacja bunkrowa na szlaku morskim Ocean Indyjski – Morze Śródziemne. Znajduje się tu rafineria ropy naftowej, stocznie remontowe, zakłady przemysłu spożywczego, włókienniczego i odsalarnia wody morskiej. Główny port morski kraju i ważna baza rybacka. Węzeł komunikacji lotniczej o znaczeniu międzynarodowym (port lotniczy Chormaksar). Posiada uniwersytet (założony w 1975 r.).

    W latach 1967–1990 Aden był stolicą Jemenu Południowego.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	yemenaden-kza--621x414.JPG
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	440599  
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 09-02-2020 o 09:10

  16. #16

    Domyślnie

    350m dalej wybudowano dwa nowe domy, rozmawiałem z właścicielem jednego z nich, oznajmił, że robił badania geotechniczne i ten grunt jest gruntem nośnym, dodał że jest to taki jakby żwir z gliną, robił ławe fundamentową, ale z uwagi na to że wybudował dom na górze o sporym nachyleniu to ma ławę fundamentową schodkową. Grunt na jego działce wygląda na identyczny jak ten co ja mam

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    Na jednej ze stron wyczytałem aby próbkę takiego gruntu wymieszać z wodą w proporcjach 1:1 i nastepnie wg tego testu oddzielały się od siebie frakcje tego gruntu, piasek na dole a grunt wysadzinowy na górze. U mnie wszystko się zamulilo i nie było nic widać, a zawartość tego urobku była jakby jednakowa
    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Ja tez sporo szukalem metod badania gruntu aby we wlasnym zakresie zbadac co tam jest pod ziemia ale szczerze powiem ze nie trafilem nigdy na metode oznaczania spoistosci poprzez mieszanie z woda. Moim zdaniem powinienes wezwac kogos bardziej doswiadczonego. Dla mnie to masz dziwny i kolor i strukture tego gruntu. Zeby sie nie okazalo ze to jakis material nasypowy. Czlowiek ktory robil Ci projekt nie chcial badan ani nawet nie obejzal Twojej dzialki?
    Apeopo plyty to gdybys sie zdecydowal na plyte to po prostu kierownik budowy wpisuje to w dziennik budowy i placisz za projekt. Z pozwoleniem nie ma problemu. Jednak jezeli grunt okaze sie w pozadku i nie celujesz w jakas wysoka energooszczednosc a w dodatku bedziesz budowal firmami to odpuscilbym plyte.
    Ludzie już sami zaczynają badać grunty na podstawie opisów w internecie ?

    KB nie może zmienić posadowienia budynku z ław na płytę.
    Od tego jest projektant.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Płyta dla budowlańców jest prostsza i tańsza w wykonaniu niż tradycyjne fundamenty.
    Budowalem firmami i firma, która mi stawiała dom do SSO ucieszyła się, że będzie płyta..
    W 5 dni zrobili stan 0 czyli izolowana płytę fundamentową, czym i ja się cieszyłem
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post4943832
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post4955015
    Wiem ze jest prostsza ale juz tansza nie dla wszystkich budowlancow niestety. Niektorzy jak uslysza plyta to zaczynaja wydziwiac a po co a na co itd. Nie wspominam juz o firmach robiacych typowo plyty bo ci to sie dopiero cenia.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ludzie już sami zaczynają badać grunty na podstawie opisów w internecie ?

    KB nie może zmienić posadowienia budynku z ław na płytę.
    Od tego jest projektant.
    A cos w tym zlego ze sami zaczynaja badac grunty? Wiadomo ze takie badanie to nie to samo co geotechnik ale uwazam ze do oceny na jakiej glebokosci jest grunt nosny i czy jest tam piasek czy glina czy co tam jeszcze to wystarczy. Dodam ze wielu konstruktorow projektuje posadowienie nie widzac nawet dzialki a wiec jak dostana chociaz informacje ogolna co tam jest to lepiej niz nic.

    Co do zmiany law na plyte to w moim przypadku KB nie mial z tym problemu. Wpisal w dzienniku zmiane, dopisal ze nieistotna i tyle. Oczywiscie musialem zrobic osobno projekt plyty.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Można samemu badać ale do oceny tego potrzeba trochę więcej wiedzy niż z GOOGLE

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pacjenci_cr.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	440637

    PS Projektant nie zawsze musi widzieć działkę (chociaż przydało by się).
    Od samego widzenie nie stwierdzi co jest w podłożu w poziomie posadowienia fundamentów.

    Powinny być badania podłoża ale Inwestorowi zawsze szkoda kasy na "zbędne" rzeczy

    KB powinie ocenić podłoże po wykonaniu wykopów ale też widzi tylko to co widzi i nie wie co jest 10cm głębiej
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 09-02-2020 o 18:37 Powód: PS
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony