dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 23 z 23
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomeksup

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-963
    Posty
    56

    Domyślnie

    1. Czytam i ręce opadają ... do gruntu lub niżej.
    2. Większość gruntów jest nośna.

    3. Mnie, ze zdjęć wygląda to na rumosz skalny glinisty, zagliniony. Czy wa próbkach jest dużo ostrokrawędzistych kamieni ? Czy pomiędzy tymi kamieniami jest drobna frakcja z której da radę uformować kilkę i zrobić wałeczek ?

    4. PROJEKT......

    Opinia geotechniczna jest ? Czy robisz na Janusza ? Poproszę o Opinię Geotechniczną

    Ps. Projektant powinien projektować obiekt w oparciu o parametry gruntu stwierdzone w.... już wiesz gdzie, taka trudna nazwa. Jeśli kupujesz gotowca z Marketu od człowieka, który nazywa się Projektantem to wszystko może się wydarzyć.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeksup Zobacz post
    1. Czytam i ręce opadają ... do gruntu lub niżej.
    ...
    Ps. Projektant powinien projektować obiekt w oparciu o parametry gruntu stwierdzone w.... już wiesz gdzie, taka trudna nazwa. Jeśli kupujesz gotowca z Marketu od człowieka, który nazywa się Projektantem to wszystko może się wydarzyć.
    W "Markecie" nie kupuje się projektu tylko książkę z rysunkami domu.
    To nie jest projekt
    Projektem może być po podpisaniu przez uprawnionych projektantów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #23

    Domyślnie

    WItam,

    przewertowałem już internet wzdłuż i wszesz i nadal nic nie wiem..

    Sprawa wygląda nastepująco - projektuję dom w dość skomplikowanych warunkach glebowych. Wykonane badania gruntu wykazały poniższe warstwy:
    0,0-0,5 - grunt próchniczy,
    0,5-1,0 - grunty niespoiste piaszczyste (piaski pylaste) w stanie średnio zagęszczonym
    1,0 - 3,5 - pył piaszczysty, spoisty, pylasty silnie tiksotropowy (czyli uplastyczniający się w warunkach oddziaływania obciążeń dynamicznych).

    Dodatkowo utwory pylaste zalegające w podłożu są wysadzinowe.

    Wstępnie zaprojektowałem ławy, ale po badaniach geologicznych i rozmowach z geologiem i konstruktorem zmieniliśmy fundamenty na płytę... i zaczęły się problemy.
    Aktualny pomysł jest taki, aby zdjąć warstwę humusu 50cm, w wykopie ułożyć 35 cm pospółki na piastkach pylastych Id=0,55, a na to xps i dalej płytę.
    Dookoła budynku przewiduję opaskę przeciwwysadzinową z xps. Ale czy problem wysadzania gruntów zostanie tym sposobem rozwiązany? Nie jestem tego pewien, ponieważ zdania są podzielone a i literatura różnie zagadnienie opisuje. No i płyta w konsekwencji będzie dość wysoko względem przyległego terenu i spód XPSu wychodzi mi około 32cm poniżej terenu wokół budynku.

    Temat omawiałem z 3 konstruktorami i dwoma geologami. Opinie są bardzo różne. Jedni twierdzą, że będzie ok, drudzy że płytą powinienem zejść poniżej przemarzania gruntu, co oczywiście wydaje się bardzo kosztochłonne.

    Bardzo proszę doświadczonych kolegów o swoje opinie w poniższych pytaniach:
    1. jak zagęszczać warstwy na podłożu silnie tiksotropowym aby go nie uplastycznić? Pytanie w kontekście ewentualnej wymiany gruntu na niewysadzinowy.
    2. czy płytę w gruncie wysadzinowym powinienem bezwzględnie przewidzieć poniżej poziomu przemarzania gruntu?
    3. czy opaska przeciwysadzinowa dookoła budynku zapewnia ochronę przed wysadzinami i pozwala płytę sytuować płytko?\
    4. czy zagłębienie płyty 50cm poniżej gruntu jest wymogiem bezwzględnym?
    5. czy założone warstwy są prawidłowe, w tym wykonanie pospółki na 50cm warstwie istniejącego piasku pylastego?
    6. jakie fundamenty byłyby Waszym zdaniem najbezpieczniejsze?

    Z góry dziękuję za każdą opinię.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony