dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Problemy zdrowotne przy rekuperacji z WM

    Moją główną obawą przed zainstalowaniem rekuperacji z WM są problemy zdrowotne:
    - ból zatok
    - suchość w gardle
    - przesuszone oczy
    jakie mogą być następstwem obcowania non stop z cyrkulującym suchym i zimnym powietrzem.
    Dokładnie takie objawy mam gdy siedzę w klimatyzowanym pomieszczeniu w biurze, nawet w dalekiej odległości od nawiewu, zarówno wtedy gdy klima grzeje (w zimę) jak i wtedy gdy chłodzi (lato). Po prostu mam awersję gdy coś wieje mi na głowę.

    Mam parę pytań:
    1. Czy działanie WM + rekuperacji jest porównywalne z nawiewem z klimatyzacji?
    2. Czy WM + rekuperator można całkowicie wyłączać w określonych porach dnia?
    3. Czy można anemostaty tak skręcić, żeby szczelina nawiewowa była minimalna czy jest określone fabrycznie minimum?
    4. Czy umiejscowienie anemostatów w pomieszczeniu jest określone czy sama mogę wskazać gdzie sobie życzę aby były (np. z dala od miejsca przebywania)?
    5. Czy 400 PLN za przegląd okresowy instalacji w ramach gwarancji to cena realna czy mocno zawyżona?

    Karolina

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to nie jest klimatyzacja w biurze...

    Proponuję w pierwszej kolejności odwiedzić kogoś kto posiada WM i " pomacać" temat osobiście a jeżeli dalej nie mamy pewności to najzwyczajniej nie robić takiej instalacji i funkcjonować" jak za starych dobrych czasów"...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    jakie mogą być następstwem obcowania non stop z cyrkulującym suchym i zimnym powietrzem.
    Podstawowa zaleta WM, że powietrze wpadające do domu jest ciepłe.

    Co do wilgotności - zależy od przepływu i od rekuperatora. Jak masz WM bez odzysku wilgoci to wilgotność masz dokładnie taką samą, jak przy WG o tej samej wydajności przy tej samej temperaturze wewnątrz. Przy czym przy WG praktycznie nie masz wpływu na jej wydajność (no, poza zatykaniem kratek). Przy WM masz sterownik który z harmonogramu może ustawić wydajność np. na 20% gdy nikogo nie ma w domu, 60% gdy wszyscy są i 100% na czas imprezy czy wietrzenie od czasu do czasu.

    Możesz też zamontować rekuperator z odzyskiem wilgoci. Dzisiaj nawiew u mnie wyglądał tak:



    Ani to zimne, ani suche.

    Wydajność całej wentylacji w domu jednorodzinnym to maksymalnie tyle, co jeden split mieli na pełnych obrotach.
    Wyłączyć można ręcznie albo prostym sterownikiem do gniazdka (bo sterowniki raczej tego nie umożliwiają z harmonogramu - ale może znajdziesz taki reku).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nawiew.jpg
Wyświetleń:	1585
Rozmiar:	33,8 KB
ID:	440563  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-02-2020 o 17:39

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do wilgotności - zależy od przepływu i od rekuperatora. Jak masz WM bez odzysku wilgoci to wilgotność masz dokładnie taką samą, jak przy WG o tej samej wydajności przy tej samej temperaturze wewnątrz. Przy czym przy WG praktycznie nie masz wpływu na jej wydajność (no, poza zatykaniem kratek).
    Trochę tego nie pojmuję. Przecież w rekuperatorze są filtry, które zatrzymują brud, ale też i filtrują wilgoć. To tak jak człowiek oddycha przez maseczkę, od wewnątrz skrapla się para wodna. Stąd upatruję, że rekuperator wysusza powietrze podobnie jak klimatyzator. W wentylacji grawitacyjnej cyrkuluje powietrze bez żadnej filtracji, stąd jest tak samo wilgotne jak wpada. Jeśli jest inaczej to niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

    Druga kwestia, która mnie nurtuje to sterowanie nawiewem. Mam "alergie" na nawiewy, bo wystarczy parę minut pod nawiewem klimy (nawet w trybie grzania) i wiadomo, że będę miała zapalenie zatok.

    1. Czy na najwolniejszym biegu WM z rekuperacją, jest odczuwalny dla człowieka ruch powietrza w pomieszczeniu?
    2. Czy można w sterowniku rekuperatora dla najniższego biegu zmniejszać moc nawiewu czy jest to już trwale określone?
    3. Myślałam jeszcze, żeby szczelinę w anemostacie skręcić na maksa wedle mojej preferencji, ale nie wiem czy tym da się sterować czy nie. Ktoś się wypowie na ten temat?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Trochę tego nie pojmuję. Przecież w rekuperatorze są filtry, które zatrzymują brud, ale też i filtrują wilgoć.
    Nie, filtry nie filtrują wilgoci. W reku bez odzysku wilgoci następuje w chłodne czy mroźne dni skraplanie - ale z powietrza WYWIEWANEGO z domu, gdy trafia ono na wymiennik schłodzony powietrzem zewnętrznym. W żaden sposób to nie wpływa na wilgotność bezwzględną powietrza NAWIEWANEGO - jest dokładnie taka sama ja przy wentylacji grawitacyjnej (wilgotność względna zależy od temperatury i ta spada w rekuperatorze przez ogrzanie powietrza - ale to samo dzieje się jak ogrzejesz powietrze jakimkolwiek sposobem przy WG).

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    To tak jak człowiek oddycha przez maseczkę, od wewnątrz skrapla się para wodna.
    No właśnie - od wewnątrz. Czyli wywiew. Od zewnątrz nie, czyli nabierane powietrze do płuc nie jest osuszane. Ba, w tym przykładzie będzie nawilżane wilgocią skroploną z wydychanego powietrza - podobnie działają reku z odzyskiem wilgoci.


    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Druga kwestia, która mnie nurtuje to sterowanie nawiewem. Mam "alergie" na nawiewy, bo wystarczy parę minut pod nawiewem klimy (nawet w trybie grzania) i wiadomo, że będę miała zapalenie zatok.
    No to czary, jak przy ogrzewaniu też. Przy farelce ten efekt nie występuje?
    Przy wentylacji masz anemostat, który rozprasza nawiew pod sufitem. I jest to 20-50m3/h, a nie dobre kilkaset, jak w przypadku klimy.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    1. Czy na najwolniejszym biegu WM z rekuperacją, jest odczuwalny dla człowieka ruch powietrza w pomieszczeniu?
    Nawet przy największym muszę raczej gdzieś pod sufitem ręką szukać "prądu" żeby sprawdzić, że dmucha. Dużo bardziej dmuchało mi powietrze przy WG - ale to głównie z tego powodu, że było dużo zimniejsze.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    2. Czy można w sterowniku rekuperatora dla najniższego biegu zmniejszać moc nawiewu czy jest to już trwale określone?
    Zależy od reku. Niektóre mają "zahardkodowane" obroty wentylatorów na różnych biegach. Ale to raczej najtańsze modele. Większość ma płynną regulację mocy na każdym "biegu". O ile w ogóle posługują się pojęciem biegu. W moim mogę skonfigurować trzy biegi ręczne 40-100%. I je mogę włączyć tylko ręcznie. Jak ustawiam harmonogram, to w każdym przedziale każdego dnia ustawiam dowolny % z tego zakresu. Do tego mam możliwość stłumienia niezależnie nawiewu i wywiewu w zakresie 0-50%. Czyli jak ustawię reku na 40% mocy i na maksa zredukuję nawiew i wywiew, to mam po 20% (ale za to maks to 50%).

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    3. Myślałam jeszcze, żeby szczelinę w anemostacie skręcić na maksa wedle mojej preferencji, ale nie wiem czy tym da się sterować czy nie. Ktoś się wypowie na ten temat?
    Możesz skręcić - wtedy będziesz miała mniejszy przepływ (ok 10-15m3/h) i nieprzyjemne stężenie CO2.

  6. #6

    Domyślnie

    Wentylacja nie wysusza tak powietrza jak klima, ale jednak wysusza (można kupić nawilżacz kanałowy, albo reku z wymiennikiem odzyskującym wilgoć).

    Nawiew nie jest tak silny jak z klimy na wolnych biegach często niewyczuwalny.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zależy od reku.
    Dzięki serdeleczne za wyczerpujacy komentarz. A tak przy okazji: jak wybrać centralę rekuperacyjną? Na co trzeba zwracać uwagę? Dla mnie to czarna magia póki co.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Dzięki serdeleczne za wyczerpujacy komentarz. A tak przy okazji: jak wybrać centralę rekuperacyjną? Na co trzeba zwracać uwagę? Dla mnie to czarna magia póki co.
    Najważniejsze IMO to odzysk wilgoci, spręż dyspozycyjny i wydajność i możliwości programowania różnej wydajności w przedziałach czasu (albo sprytniejsza automatyka do tego np. na podstawie stężenia CO2 - ale z pomieszczeń i płynnie, a nie on/off w zależności od stężenia na wywiewie).

    https://forum.muratordom.pl/showthre...Izzi-czy-Alnor

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    na podstawie stężenia CO2 - ale z pomieszczeń i płynnie
    Gdzie zalecał byś umieścić pomiar CO2 - nisko, wysoko, przy drzwiach gdzie powietrze jest uśrednione i wyrzucane?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Gdzie zalecał byś umieścić pomiar CO2 - nisko, wysoko, przy drzwiach gdzie powietrze jest uśrednione i wyrzucane?
    Bez różnicy (byle nie tam, gdzie bezpośrednio na niego dmuchamy). Niestety, CO2 nie gromadzi się na dole - a wtedy łatwo by go było "wyciągnąć" pod drzwiami a tlen i azot by mogły sobie zostać i przy mniejszych przepływach byłby niższy poziom CO2.

    Klik

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony