dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Dom inspirowany Bekhuis&KleinJan / Huf Haus, ale w polskich realiach

    Witam, prowadzę firmę w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji sanitarnych, jednakże aktualnie chciałbym zapytać o realizację swojego prywatnego domu jednorodzinnego, która już bardzo długo dojrzewa w umyśle moim i żony, i jest już raczej mocno zdefiniowana.
    Otóż posiadamy działkę 23,5x46,5m, wjazd od północy, otoczenie - malownicza, niezbyt gęsta miejska zabudowa jednorodzinna.
    Ze względu na zdefiniowane oczekiwania w grę wchodzi prawdopodobnie tylko projekt indywidualny.
    Marzy nam się dom z 2 st. garażem, posiadający ok. 185 m2 pow. użytkowej, dach dwuspadowy i kalenicę usytuowaną prostopadle do drogi (na północ), możliwe tzw. dobudówki (garaż itp.), konstrukcję raczej tradycyjną murowaną, ale możliwą też szkieletową lub mieszaną, oraz cechy wiodące takie jak:
    - stonowana nowoczesność,
    - przejrzystość i przestrzenność,
    - prosty, praktyczny i funkcjonalny,
    -bez wielkiej formy, ale z dbałością o detale,
    - kolorystyka - naturalność, organiczność – stonowane barwy, szczególne połączenie bieli, antracytu, brązów i szarości, skąpanych w fakturach i odcieniach drewna, naturalnego kamienia i ceramiki
    - proste kształty lecz wyszukane faktury, brak lub ograniczenie sztucznych elementów dekoracyjnych,
    - wokół kontrastująca do elewacji zieleń traw i krzewów zimozielonych, dom otwarty tarasem na południowy ogród z tyłu domu, nieco zamknięty w kierunku granic bocznych dla zachowania prywatności.
    Jednocześnie dom ma być domem prostym, ciepłym, rodzinnym, nie-monumentalnym, nie narzucającym się (sprowadzonym do polskich realiów), komponującym się w miejskim otoczeniu,
    Dom zintegrowany z zaaranżowaną wokół niego przestrzenią na działce oraz niewielkim ogrodem - broń boże nie aspirujący do miana dystyngowanej budowli samej w sobie (jesteśmy dalecy od budowy zimnej i kosztownej "willi").
    Upodobaliśmy sobie szczególnie kilka inspiracji, którym połączenie będzie wypadkową naszego "celu":
    1. W zakresie kolorystyki, ciepła, ładu, oraz połączenia naturalnych materiałów wykorzystanych na elewacjach i we wnętrzach (antracytowa stolarka, drewno+ceramika, kamień+biała elewacja) - nowoczesna architektura holenderska jak u Bekhuis & KleinJan, np. https://bekhuis-kleinjan.nl/portfolio/wonen-65/, https://bekhuis-kleinjan.nl/portfolio/wonen-43/ (z ograniczeniem wchodzenia w nadmierną niderlandzkość i uproszczeniem konstrukcji do naszych realiów)
    2. W zakresie prostoty, funkcjonalności, konstrukcji słupowej, otwartości oraz praktycznego podziału wnętrz - Styl Huf Haus, np. https://www.huf-haus.com/de-de/art-3-beispiel-5/, https://www.huf-haus.com/de-de/art-3-beispiel-3/ (z uproszczeniem kontrukcji, zmniejszeniem powierzchni i kubatury, ograniczeniem, nadmiernej otwartości wnętrz, chłodu aranżacji i zastosowania materiałów sztucznych)
    3. W zakresie sprowadzenia do "normalnych" rozwiązań konstrukcyjnych oraz polskich realiów i kosztów - nasz polski projekt "Otwarty 2" z pracowni MG Projekt, (inspirowany wydaje mi się właśnie Huf Haus).
    Dom miałby być wypadkową kolorystyki, ciepła oraz aranżacji elewacji zewnętrznych i wnętrz z inspiracji nr 1, ograniczonej otwartości HufHaus oraz funkcjonalności, standardów i rozkładu pomieszczeń zbliżonych do Otwartego MG Projekt, nieco rozwiniętych w projekcie indywidualnym.

    I tutaj rodzi się pytania:
    1. Polećcie architekta, który podoła najlepiej w okolicy Łódź/Warszawa.
    2. Czy wg Państwa, taka wizja WYKONALNA? Czy jest możliwe połączenie tych stylów, czy widzieliście podobne projekty, realizacje u nas? Czy w naszych polskich realiach jest to możliwe za mniej niż miliony? Czy podołają "normalni" wykonawcy/fachowcy?
    2. Czy jest to do wykonania w kosztach standardowej budowy domu ok. 185 m2 z nieco podwyższonymi kosztami wykończenia i detalu?
    3. Czy ktoś z Państwa może polecić jakąś podobną realizację/architekta/wykonawcę?

    Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Chcesz dom 180 m2 z dwustanowiskowym garażem, z ogromnymi przeszkleniami, w kosztownej pod względem kosztów pracy okolicy - to będzie inwestycja "za miliony".

    Te domy są chyba w technologii drewnianej.
    Architekt ma ci też zaprojektować ogród przy okazji? To już musisz szukać wielobranżowych dużych biur projektowych.

    Jeśli chodzi o nawiązanie do tych holenderskich wzorców, to co podobnego widziałam w portfolio Macieja Olczaka.

    Albo czy to się wpisuje? https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-weranda_dr-s.php
    http://www.nanostudio.pl/gotowy-proj...etrowego-w-27/
    https://lk-projekt.pl/projekt-domu-lk1596
    https://lk-projekt.pl/projekt-domu-lk1433

    bo możesz napisać do któregoś z biur projektowych z gotowcami, czy nie chcą zaprojektować indywidualnie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2020 o 17:04

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dzięki Elfir za odpowiedź pierwszy post, i już jakże konstruktywny!
    Bardzo dobrze odczytałaś intencję, https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-weranda_dr-s.php jest kolejną mikro-inspiracją i wpisuje się w naszą konwencję, znacznie bardziej niż 100 innych standardowych projektów, aczkolwiek nie jest to dokładnie czego oczekujemy Elewacja i ogólna filozofia domu tak, ale przede wszystkich, m.in. ze względu na naszą średnio szeroką, ale długą działkę i krótszy bok od północy, żeby dom był pełen światła, życia i energii musi byś usytuowany "na przestrzał" czyli prostopadle kalenicą do północnej, frontowej granicy. No i jest za mały (110 m2), ale celujemy rzeczywiście w coś w tym stylu!

    [QUOTE=Elfir;7906676]Chcesz dom 180 m2 z dwustanowiskowym garażem, z ogromnymi przeszkleniami, w kosztownej pod względem kosztów pracy okolicy - to będzie inwestycja "za miliony". /QUOTE]
    Cholera... Realnie wraz z współczynnikami zwiększającymi liczyłem na docelowo 800-850 tys. zł. z wszystkim, oczywiśćie bez mebli i upiększaczy... Docelowo w perspektywie kilku lat po zakredytowaniu na tyle nas stać... Oczywiście można wydać i 2 mln zł, jednak więcej na dom nie chciałbym przeznaczać Uważasz, że się nie zmieścimy? Przyjąłem ponad 4500 zł/m2 pow. użytk.
    PS. roboty ziemne, wszystkie projekty i roboty branży sanitarnej robię sam swoją firmą więc koszt to tylko materiał


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Te domy są chyba w technologii drewnianej.
    Architekt ma ci też zaprojektować ogród przy okazji? To już musisz szukać wielobranżowych dużych biur projektowych.
    Patrzyłem na realizacje Beckhuis&Klejnjan i te domy są w technologii mieszanej szkieletowo-murowanej i na taką jestem jak najbardziej otwarty. Fundamenty, parter, ew. strop tradycyjnie, piętro, ew. strop, konstrukcja słupowa szkielet. Widoczność konstrukcji drewnianej na piętrze też jak najbardziej mile widziane. Ale tutaj to już kwestia dla architekta/konstruktora, jesteśmy otwarci, byleby nie wchodzić w kosmiczne koszty, ale osiągnąć optymalnie to co chcemy.
    Plan nasz był taki - zlecamy architektowi - wizję całości, koncepcję połączeniadomu z ogrodem, tarasu, utwardzenia terenu wokół domu, ogrodzenia i wnętrz - w zakresie koncepcjonalnym i planowym, do tego standardowy projekt architektoniczno-budowlany domu z dużą szczegółowością. Bez projektów wykonawczych wnętrz, ogrodu itd. Na to może przyjść czas póżniej, bądź już sami rozwiniemy koncepcję architekta.


    Tymczasem zagłębiam się w portfolio M. Olczaka. Dzięki za odpowiedzi !

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To, co wklejałam, to zaprezentowanie możliwości projektowych polskich architektów a nie konkretna propozycja projektu.

    same okna w "Otwartym" są wyceniane na 80 tyś (a cała stolarka zewnętrzna 120 tyś). I ta wycena na stronie MGProjekt chyba sprzed kilku lat. Obecnie licz 3 tyś/m2 powierzchni (realnej, nie użytkowej). Oczywiście na "dom" nie liczę same mury - ale jak napisałeś, także: ogrodzenie, bruki, tarasy, projekty, przyłacza.
    Ogród to już zupełnie odrębna kwestia finansowa. Najprostsze realizacje (trawnik, automatyczne nawadnianie, żywopłot, trochę drzew, krzewy, byliny/trawy, kora/żwir, obrzeża, oświetlenie) od 100 tyś za 1000 m2.

  5. #5

    Domyślnie

    Proponuję tez zobaczyć projekty biura LK...tamtejsi architekci robią projekty indywidualne.

    https://lk-projekt.pl/
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To, co wklejałam, to zaprezentowanie możliwości projektowych polskich architektów a nie konkretna propozycja projektu.
    Odpowiadałem przed edycją przez Ciebie posta, tylko po zobaczeniu projektu "Weranda".
    Tak jak proponujesz, napiszemy do autorów zbliżonych gotowców, jaka byłaby cena rozszerzonej adaptacji bądź zrobienia indywidualnego na bazie gotowca. Boje się tylko, że pójdą "na łatwiznę" wprowadzając nasze sugestie, a nie patrząc na realizację jako całość, itd.
    Z drugiej strony skontaktujemy się z architektami o w miarę podobnej stylistyce i tutaj bardzo prosimy o sugestie w kierunku konkretnych osób. Rzeczywiście patrząc już na pierwszą Twoją propozycję - M. Olczaka - jest blisko lecz tutaj obawiam się, że cena będzie zabójcza w stosunku do nawet szerokiej adaptacji... (choć część projektów jest mocno stylizowanych w kierunku starych stylów, nie do końca nam o to chodzi, skansenu w domu w mieście nie chcemy )

    PS. Jakiego rzędu kwoty można oczekiwać za projekt indywidualny w opisanym przeze mnie zakresie?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    same okna w "Otwartym" są wyceniane na 80 tyś (a cała stolarka zewnętrzna 120 tyś). I ta wycena na stronie MGProjekt chyba sprzed kilku lat. Obecnie licz 3 tyś/m2 powierzchni (realnej, nie użytkowej). Oczywiście na "dom" nie liczę same mury - ale jak napisałeś, także: ogrodzenie, bruki, tarasy, projekty, przyłacza.
    Gdzieś w wątkach dot. Otwartych wyczytałem, że okna kosztowały inwestorów 40 tys. zł.... Rzeczywiście to jest sporo, dla osiągnięcia celu można zapłacići 50 tys. zł, ale 80 tys. zł to już robi się kosmos...

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ogród to już zupełnie odrębna kwestia finansowa. Najprostsze realizacje (trawnik, automatyczne nawadnianie, żywopłot, trochę drzew, krzewy, byliny/trawy, kora/żwir, obrzeża, oświetlenie) od 100 tyś za 1000 m2.
    Tak też słyszałem. Jednak o ogród się nie martwię - jest to już wisienka na torcie. Robisz tyle ile chcesz i portfel pozwala. Część rzeczy można już wykonać samemu, typu nawet oświetlenie. Mam przyjaciółkę która kompleksowo projektuje i zakłada ogrody i myślę, że spokojnie w późniejszym czasie rozwinie podstawową koncepcję architekta.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Cytat Napisał rybaaaaa Zobacz post
    Tak też słyszałem. Jednak o ogród się nie martwię - jest to już wisienka na torcie. Robisz tyle ile chcesz i portfel pozwala.
    Yhy.
    A potem siedzisz w swoim pachnącym nowością domku i patrzysz przez swoje nowiutkie okna na ogród, który wygląda jakby wybuchła na nim bomba. I kombinujesz, co by tu zrobić, żeby ten swój ogród zrobić już teraz, jak najszybciej, pierwszej wiosny

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał rybaaaaa Zobacz post
    (choć część projektów jest mocno stylizowanych w kierunku starych stylów,
    Do architekta zgłaszają się klienci o różnych gustach Olczak głownie widzę stara dostosować się oczekiwania estetyczne klienta do lokalnej architektury wiejskiej Mazowsza i Warmii (stąd np. czerwona cegła na elewacjach).

    Myślę, ze ceny projektu indywidualnego w takim zakresie (dom, otoczenie, ogród z małą architekturą) będą zaczynać się od 25 tyś wzwyż.
    Bo jak pisałam - potrzebne jest duże biuro. Przecież architekt nie zna się na roślinach, by zaprojektować ogród. Musi mieć w biurze projektanta ogrodów lub architekta krajobrazu.

    Kiedyś dostałam do uszczegółowienia takie wstępne architektoniczne opracowanie ogrodu. Ze szpalerem brzóz w granicy (tak z 50 cm od płotu). Na wizualizacji wyglądały świetnie. Tylko wizualizacja nie uwzględniała domów sąsiadów. Od razu uprzedziłam inwestora, że sąsiedzi go najprawdopodobniej zabiją, gdy spróbuje to zrealizować.

    Masz znajomą projektantkę ogrodów, to po co angażować w to architekta?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2020 o 19:17

  10. #10

    Domyślnie

    Hmmm, pytanie, czy architekt w ramach kompleksowości całej realizacji nie połączy lepiej ogrodu z domem, małą architekturą i brukiem? Samą koncepcję? Rośliny dokładnie nie on, ale przekaże swoje główne wytyczne do projektanta ogrodu z którym współpracuje na co dzień? Miałem na myśli, żeby architekt całości dał te główne założenia koncepcyjne, a dobór roślin, podłoża itd. to wykonać/doszczegółowić może inna osoba, nawet na późniejszym etapie...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po warunkiem, że ten architekt naprawdę się przyłoży, a nie walnie żywopłot dookoła i trawnik pośrodku
    Bo z moich obserwacji tak często projektują architekci, by nie zasłaniać tego, co na działce wg. nich najważniejsze - ich dzieła - domu.
    Musiałbyś w takim razie szukać architekta nie tylko z portfolio budowlanym ale i ogrodowym. To zawęża ci bardzo wybór. Może JEMS Architekci, jak masz pieniądze i jakiś rok-dwa czekania na termin?

    Może twoja znajoma by po prostu równocześnie współpracowała z architektem?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-02-2020 o 21:31

  12. #12

    Domyślnie

    Tylko jak tu zapewnić, że architekt się przyłoży ? Myślę, że to chyba najlepsza opcja - równoległa współpraca. Architekt - ogólny pomysł i koncepcja, w szczególności bruki/płoty, ogród - uzupełnienie przez osobę tylko od ogrodów.
    Mam nadzieję tylko, że mojego zapału nie ostudzi wycena wykonania indywidualnego projektu oraz jego realizacji....

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rybaaaaa Zobacz post
    Cholera... Realnie wraz z współczynnikami zwiększającymi liczyłem na docelowo 800-850 tys. zł. z wszystkim, oczywiśćie bez mebli i upiększaczy... Docelowo w perspektywie kilku lat po zakredytowaniu na tyle nas stać... Oczywiście można wydać i 2 mln zł, jednak więcej na dom nie chciałbym przeznaczać Uważasz, że się nie zmieścimy? Przyjąłem ponad 4500 zł/m2 pow. użytk.
    PS. roboty ziemne, wszystkie projekty i roboty branży sanitarnej robię sam swoją firmą więc koszt to tylko materiał
    !
    Jest szansa że się zmieścisz w tej kwocie. Wszystko tak na prawdę zależy jednak od tego jakie materiały wybierzesz. Fakt że okna będą kosztowały małą fortunę a przy takiej ilości przeszkleń trzeba będzie niestety zainwestować w dobrej jakości produkt. Mi też się marzył kiedyś dom zbliżony do przedstawionych przez Ciebie ale portfel zwyciężył Całkiem spore okna i tak zostały co wiąże się z ciągłym gadaniem ludzi że to głupie bo mamy duże straty ciepła Co do wykonawcy to polecić w Twoim regionie nie mogę ale myślę że standardowa, dobra firma da sobie rade. Warto jednak zatrudnić porządnego kierownika budowy, który wszystkiego przypilnuje.
    Jako inspiracja podrzucam jeszcze projekty:
    https://projektyzwizja.pl/projekty-d...-charakterem-1
    https://z500.pl/projekt/1008/Z357,do...antresola.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony