dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wisza90

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    1

    Domyślnie Dom bliźniaczy z lat 70 - budowa od nowa (wykorzystanie obecnego fundamentu, piwnicy)

    Hej, witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu całkiem nowy i troszkę nie wiedziałem gdzie założyć wątek z góry przepraszam. Potrzebuję konkretnej porady doświadczonych użytkowników.

    Posiadam działkę ok. 500 m2 o wąskiej szerokości (9 m) i na niej dom podpiwniczony (z garażem podziemnym, jedno miejsce postojowe) + 2 kondygnacje użytkowe + strych. Powierzchnia zabudowy zabudowy ok. 63 m2, a powierzchnia użytkowa to ok. 83 m2 (za mało obecnie). Dom został wybudowany w początku lat 70-tych. Jest bliźniakiem. Jak na zdjęciu.

    Zależy mi na tej nieruchomości głownie ze względu na lokalizację w centrum miasta. Początkowo chciałem go jedynie rozbudować w głąb by uzyskać docelową przestrzeń użytkową około 150 m2. Następnie zmieniła się koncepcja by zmienić klatkę schodową co łączyło się w rozbiórką połowy domu. Obecnie przychylam się coraz bardziej aby zburzyć wszystko do zera i zbudować dom od nowa (koszt całkowitej rozbiórki ze względu na znajomości będzie symboliczny).

    I tu się rodzi dla mnie dylemat. Czy w takim przypadku dom należałoby rozebrać:

    - do cna, kując wszelkie fundamenty do zera (nowy dom miałby praktycznie taki sam obrys ze względu na obowiązującą linię zabudowy oraz wąski wymiar działki (9 m szerokości).
    - zostawiając fundamenty, ściany fundamentowe
    - zostawiając fundamenty, ściany fundamentowe oraz strop (wysokość piwnicy ok. 2m - nisko)

    Jak ocenić czy takie fundamenty nadają się do adaptacji, jakiego rzędu byłyby to oszczędności w budowie zostawiając je, jakie prace należy przeprowadzić i czy się to da i opłaca?? (hydroizolacje i termoizolacje). Czy polecacie ogólnie w takim przypadku miejsce postojowe podziemne?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie nr 1.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	43,5 KB
ID:	440600
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie nr 2.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	440601

    Z góry dziękuje za jakiekolwiek porady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zacznij od projektu - znalezienia architekta, który obejrzy to co jest i się wypowie, czy da się coś wykorzystać w nowym projekcie czy nie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony