dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja - budowa domu i przygotowanie na przyszłość?

    Dzień dobry, jestem w trakcie budowy domu parterowego, za chwilę będą stawiać mury a co za tym idzie niebawem lać strop. Zastanawiam się nad rekuperacją w przyszłości (jeżeli starczy kasy). Chciałbym przygotować pod to otwory w stropie - czy jest sens? Jeżeli tak to jak to najlepiej zrobić, jakimi kosztami w związku z zakryciem dziur muszę się liczyć (chciałbym zamontować już np. wywietrzniki aby wizualnie jako tako to wyglądało i nie ciągnęło).

    Dodatkowo zastanawiam się nad wykupieniem projektu rekuperacji wentylacji ciepła - tak aby mieć to zrobione zgodnie ze sztuką. Rury planuję puścić na strychu (nie będzie on praktycznie używany więc fajnie byłoby sobie puścić wszystko górą zamiast robić podwieszany sufit, a dziury wykonać w stropie). Co o tym myślicie?

    Dodam, że domek to parterówka, więc zostawienie i ułożenie wszystkiego nad stropem wydaje się idealnym pomysłem. Projekt to Otwarty D42 wariant 2.
    Ostatnio edytowane przez trasek ; 10-02-2020 o 11:45

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dobrze myślisz.
    Zamów projekt wentylacji mechanicznej.
    W stropie przed zalewaniem wstaw rury/przelotki zgodnie z projektem WM
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Dobrze myślisz.
    Zamów projekt wentylacji mechanicznej.
    W stropie przed zalewaniem wstaw rury/przelotki zgodnie z projektem WM
    Czy jesteś w stanie polecić firmę do wykonania projektu? Mam jedną na oku ale nie chcę promować zbytnio nikogo na forum - nie znam ich usług. Czy mogę całkowicie zamknąć anemostaty aby nie wiało mi od stropu/strychu?

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał trasek Zobacz post
    Dodam, że domek to parterówka, więc zostawienie i ułożenie wszystkiego nad stropem wydaje się idealnym pomysłem. Projekt to Otwarty D42 wariant 2.
    Parterowka to najprostszy dom do wykonania WM
    z reku we własnym zakresie.
    Zamów projekt bo to podstawa, rozłożenie kanałów zajmie Ci max. 8 godzin czyli jedna sobota, kosztowo też nie tragedia, zależnie od materiałów kanały wyniosą Cię 1000-3000zl.
    Reku dokupisz sobie później ale są też w fajnych i nie kosmicznych cenach.
    Mi całość WM z reku wyniosła 5,5tys.zl gdzie sam reku to 4 tys.zl

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Mi projekt wentylacji robiło biuro co robiło instalacje w projekcie. Okazało się że całkiem dobrze im poszło, a koszt projektu był właściwie pomijalny.

  6. #6

    Domyślnie

    A jaki rodzaj połączeń bysćie wybrali? Smartflex czy inna firma? Jaki przekrój? 63/75/90? Czy to wszystko zależy od powierzchni? (120m^2 użytkowej powierzchni).

  7. #7

    Domyślnie

    Pytanie: Jak to jest z tym terminem rozłożenia instalacji rekuperacji? Firma, której zleciłem wykonanie całego systemu, chce montować na etapie SSZ natomiast firma budująca upiera się, że można to zrobić dopiero po wykonaniu tynków (bo podczas tynkowania może zostać uszkodzona sieć przewodów)?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Pytanie: Jak to jest z tym terminem rozłożenia instalacji rekuperacji? Firma, której zleciłem wykonanie całego systemu, chce montować na etapie SSZ natomiast firma budująca upiera się, że można to zrobić dopiero po wykonaniu tynków (bo podczas tynkowania może zostać uszkodzona sieć przewodów)?
    Przeczytaj warunki gwarancji i dopytaj. Jak mi jeden oferent sam z siebie powiedział, że jak zamontuję przed zakończeniem wszystkich prac (włącznie z malowaniem) to tracę gwarancję na rekuperator to wypytałem pozostałych - i wszędzie było tak samo. Kupiłem więc używkę i zamontowałem filtry stożkowe na anemostaty (ale to nie przeszkodziło specom od gk zdemontować całego anemostatu - na szczęście byłem na miejscu i dosyć szybko zauważyłem i zatkałem wywiew).

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Domek parterowy, kilka pomieszczeń, puszczenie rur z powietrzem to najprostsza z instalacji w domu. Sypialnie i salon nawiew, wc i kuchnia wywiew x2. Robisz to na flex 75mm taki zielony z allegro 500 lln za 100m bodajże.
    Dwie skrzynki rozdzielcze koło rekuperatora.
    Czerpnia i wyrzutnia fi160.
    Albo poczytaj i ogarnij sam albo zaproś instalatora na budowę bo niektóre rzeczy dobrze miecz zapalnowane chociaż od czego są narzędzia do kucia

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał trasek Zobacz post
    Dzień dobry, jestem w trakcie budowy domu parterowego, za chwilę będą stawiać mury a co za tym idzie niebawem lać strop. Zastanawiam się nad rekuperacją w przyszłości (jeżeli starczy kasy). Chciałbym przygotować pod to otwory w stropie - czy jest sens?
    Mój wykonawca, z którym się kontaktowałem przed laniem stropu mówił, że nie warto. Ma odpowiedni sprzęt - wycięcie idealnie okrągłego otworu w stropie zajęło mu chwilę, koszt robocizny niezmienny. Pewnie gdybyś sam montował, to wtedy ma sens zrobienie przepustów, żeby nie męczyć się amatorskimi narzędziami.
    Cytat Napisał trasek Zobacz post
    Dodatkowo zastanawiam się nad wykupieniem projektu rekuperacji wentylacji ciepła - tak aby mieć to zrobione zgodnie ze sztuką. Rury planuję puścić na strychu (nie będzie on praktycznie używany więc fajnie byłoby sobie puścić wszystko górą zamiast robić podwieszany sufit, a dziury wykonać w stropie). Co o tym myślicie?
    Projekt miałem gratis w cenie wykonania instacji.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Mój wykonawca, z którym się kontaktowałem przed laniem stropu mówił, że nie warto. Ma odpowiedni sprzęt - wycięcie idealnie okrągłego otworu w stropie zajęło mu chwilę, koszt robocizny niezmienny. Pewnie gdybyś sam montował, to wtedy ma sens zrobienie przepustów, żeby nie męczyć się amatorskimi narzędziami.
    U mnie hydraulik klął jak szewc, jak wiercił od dołu otwór pod wentylację kanalizy. Jeden. Nie chciałbym wiedzieć, ile za 8 większych otworów pod rekuperację. A od góry za nisko, żeby z czymś podejść na etapie robienia instalacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony