dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Czy da się obliczyć czy muszę zmieniać licznik z 1 fazowego na 3 fazowy?

    Witajcie,
    Proszę bardzo o pomoc w określeniu / wyliczeniu czy będę musiał zmieniać licznik 1 fazowy na 3 fazowy?

    Już tłumaczę,
    W mieszkaniu mam licznik 1 fazowy:
    - Zabezp.(A): 25,
    - Moc umowna (kW): 5,70
    - Ilość faz: 1

    Kable miedziane, skrzynka bezpieczników wymieniona z korkowych na "wajchy".



    Zużycie w mieszkaniu za 2019r. wyglądało tak:

    Zużycie za rok 2019 - 1193 kWh

    1-2 (2019) - 181 kWh
    3-4 (2019) - 156 kWh
    5-6 (2019) - 187 kWh
    7-8 (2019) - 159 kWh
    9-10 (2019) - 177 kWh
    11-12 (2019) - 160 kWh
    --------------------------------------
    Już tłumaczę dlaczego zastanawiam się czy MUSZĘ wymieniać instalację z 1 fazowej na 3 fazową.

    Kuchnię zabudowaną mamy od 1998 r. jak i zabudowane sprzęty firmy AEG. W związku iż na rok 1998 była to chorendalnie droga kuchnia i wypasiona, to już czas ją zmienić na nową - mimo że wszystko działa cacy.

    - kuchenka gazowa (góra), dół elektryczny (klasa energetyczna ?) - rok 1998
    - lodówka 2 metrowa (klasa energetyczna B)
    - zmywarka 40cm (klasa energetyczna B)

    Oprócz tego 2 laptopy typowe, pralka A++, telewizor A++, oświetlenie ledowe - energooszczędne w mieszkaniu,

    Podkreślam że ani razu, nigdy mi korki nie wybiły - nawet jak równocześnie działały:
    - czajnik 1000W
    - piec elektryczny 220 stopni (ciasto)
    - zmywarka
    - pralka
    - telewizor
    - lodówka 24h wiadomo

    I z mojego punktu widzenia nie potrzebuję zmieniać z 1 fazy na 3 fazy,, bo wszystko działa jak należy, ale jak będę na wiosnę robił kuchnię to wolę wcześniej to wiedzieć.
    --------------------------------------
    Sprzęt w kuchni będzie zmieniony na bardziej energooszczędne:
    - kuchenka gazowa (góra), dół elektryczny (klasa energetyczna ?) - rok 1998 ->góra gaz bez zmian (żadna indukcja) + dół elektryczny A+
    - lodówka 2 metrowa (klasa energetyczna B) -> lodówka A++
    - zmywarka 40cm (klasa energetyczna B) -> zmywarka 60cm A++
    ------------------------------------

    Zmieniać przyzwyczajeń zużycia prądu nie będzie - nie pojawi się nagle większe zużycie o 30-40% na pewno.
    Lodówka, zmywarka i piec* będą zmienione z klasy energetycznej B na A++, więc tutaj spadnie zużycie energii (* piec nie wiem jakiej jest klasy).

    Całościowo zużycie będę miał niższe niż w 2019r. w najgorszym wypadku takie same.

    Więc czy jest jakiś PRAKTYCZNY powód dlaczego muszę zmienić na 3 fazy podczas remontu całej kuchni? A nie zostawać na 1 fazie?

    Jedynie czego się boję że dół nowy piekarnika elektrycznego do zabudowy muszą być podłączone pod 3 fazy i to mnie będzie musiało zmuszać zmiany instalacji na 3 fazy. Mam rację co do obawy?
    Bo ciągnięcie nowych kabli do kuchni (np. do pieca) nie widzi mi się za bardzo - bo musiałbym rozkuwać pół mieszkania zrobionego....
    A wolałbym nie, ale jak nowy sprzęt wymusi na mnie 3 faz, to trudno
    Ostatnio edytowane przez muniek0122 ; 10-02-2020 o 16:07

  2. #2

    Domyślnie

    Proszę podać typ tego "piekarnika 3-fazowego".
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proszę podać typ tego "piekarnika 3-fazowego".
    Dlatego się pytam czy nowe kuchenki (sam dół elektryczny) wymagają obligatoryjnie 3 faz, czy nie?
    Chodzi mi o to że podejrzewam że jedynie dół piekarnika do zabudowy w nowej kuchni może na mnie wymusić zmianę na 3 fazy - chyba że się mylę?

    PS. Nowego piekarnika jeszcze nie mam kupionego.

    Ale tak na szybko, to znalazłem do zabudowy takie coś z Boscha - góra gaz, a dół mamy takie parametry:
    Klasa energetyczna A+
    Napięcie zasilania 230 V
    Moc przyłączeniowa 3,65 kW

    https://www.euro.com.pl/piekarniki-d...bg635bb1.bhtml

    Jest to przykładowy na szybko piekarnik, zawsze mogę wybrać inny jeżeli taki powodował by problemy z instalacją.
    Ostatnio edytowane przez muniek0122 ; 10-02-2020 o 16:12

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie. Piekarnik na 230 V.
    Ja tu widzę inny aspekt sprawy i "niebezpieczeństwo" dla instalacji :
    Wypadało by zasilić piekarnik nową, niezależną wydzieloną linią i zabezpieczoną, zgodnie z zasadą - odbiorniki pow. 2 kW powinny być zasilane oddzielnie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Aha to jednak będę musiał ciągnąć nowy kabel przez całe mieszkanie - bo kuchnia a licznik są idealnie na przeciwległych końcach mieszkania

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony