dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 174
  1. #1

    Domyślnie Rozliczenie prosumenta z tauronem

    Witam,
    w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh
    Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)
    Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	440776
    mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  2. #2

    Domyślnie

    Takie prognozy jeżeli uważasz że za wysokie to możesz zmniejszyć i to telefonicznie
    Jeżeli masz PV od listopada to do rozliczenia w grudniu pewnie nic wielkiego nie wprowadziłeś a prognozy biorą z rozliczenia wcześniejszego, to ile wyprodukowano to licznik nie zlicza ważne ile wysłałeś
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 12-02-2020 o 22:43

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Ja w Turonie przeszedłem na rozliczenie miesięczne- żadnych prognoz , faktura tylko zużycie minus produkcja...
    I po temacie rozliczeń...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja też. Fakturka z miesiąca na miesiąc coraz mniejsza, w marcu się pewnie wyzeruje
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Na infolinii powiedziano mi , że to "Częsty błąd u postumentów ponieważ system to wylicza"
    Przez telefon załatwiłem tak, że do czerwca będę miał tylko prognozy za opłaty stałe
    Ostatnio edytowane przez meczesiu ; 13-02-2020 o 08:20
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Witam,
    w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh
    Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)
    Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	440776
    mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.
    Pierwsza fv prognozowana w turonie tak ma, że nie uwzględnia możliwej do osiągnięcia produkcji bo po prostu nie mają historii. Ja włączyłem instalację w lipcu, mimo to prognoza był niekorzystna ponieważ przyjęli produkcję z 5 mieś jako całoroczną. Dopiero po dwóch reklamacjach udało się to sprowadzić do poziomu akceptowalnego. W reklamacji przedstawiłem dane o instalacji o mocy max, pomniejszyłem do 20% jako konsumpcja bezpośrednia i poprosiłem o nową prognozę. Inne rozwiązanie to poczekać do maja, czerwca i wykonać podobny ruch. Wtedy będziesz miał lepsze dane a tylko dwa najgorsze miesiące.
    Po pełnym roku się wyrówna, ja na 2020 dostałem zwrot i cały rok mam już zapłacony abonament.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Witam,
    w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh
    Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)
    Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	440776
    mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.
    Tauron nie robi żadnych problemów w przypadku wystąpienia o korektę prognoz.
    Warunkiem uznania w całości reklamacji jest złożenie jej przed terminem płatności! Jak się spóźnisz z reklamacją, to co najwyżej będziesz musiał zapłacić wg wyliczeń (liczy to program) tylko za te, których termin już upłynął.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Tauron nie robi żadnych problemów w przypadku wystąpienia o korektę prognoz.
    Warunkiem uznania w całości reklamacji jest złożenie jej przed terminem płatności! Jak się spóźnisz z reklamacją, to co najwyżej będziesz musiał zapłacić wg wyliczeń (liczy to program) tylko za te, których termin już upłynął.
    Dobrze gadasz wódki mu polać

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli jak uruchomiłem instalację 7 kwietnia to mam się spodziewać faktur prognozowanych na pół roku skoro wcześniej tak miałem ? Dobrze rozumiem ? Bo na razie nic nie przysłali.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Czyli jak uruchomiłem instalację 7 kwietnia to mam się spodziewać faktur prognozowanych na pół roku skoro wcześniej tak miałem ? Dobrze rozumiem ? Bo na razie nic nie przysłali.
    W Tauronie półroczne są po odczycie na 30 czerwca i na 31 grudnia. Jest to dla nich najkorzystniejsze, bo stosują dla taryf z grupy G12 rozliczenie proporcjonalne.

    Dla rozliczeń co 6 miesięcy i raz w roku zawsze są prognozy. Jak pisałem, jeśli wychodzą zawyżone - nie ma problemu z ich skorygowaniem.

    Jeśli brakuje własnej energii z PV to w grupach z G12 może jednak warto wybrać rozliczenie co miesiąc, a jak starcza to raz na rok.
    Przy 12 rozliczeniach jest trochę wyższa opłata stała, ale "do przełknięcia". Po jednym roku od podłączenia mikroinstalacji wyciąga się wnioski analizując swoje zużycie EE i dobiera grupę taryfową oraz cykl rozliczeń jak komu najlepiej pasuje.

    Zasada jest taka, że nie częściej jak raz na rok można zmieniać Umowę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    Ok. Dostałem trzy prognozowane faktury do końca czerwca.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Dla rozliczeń co 6 miesięcy i raz w roku zawsze są prognozy. Jak pisałem, jeśli wychodzą zawyżone - nie ma problemu z ich skorygowaniem.
    Niestety tak jest również w Enei.
    Nie wiem dlaczego i nie potrafię tego od nich wyciągnąć...
    Do tej pory spisywano licznik co 2 miesiące, faktura i zapłata.
    W przypadku prosumenta "niedasie"...

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli brakuje własnej energii z PV to w grupach z G12 może jednak warto wybrać rozliczenie co miesiąc, a jak starcza to raz na rok.
    Przy 12 rozliczeniach jest trochę wyższa opłata stała, ale "do przełknięcia".
    Skoro są wyższe opłaty stało, to co jest na plus?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Ok. Dostałem trzy prognozowane faktury do końca czerwca.
    Prześledź uważnie - może pierwsza to nie prognoza, lecz rozliczenie (bilans) za energię pobraną przed podłączeniem P.V. Następne dwie - prognoza.

    Jaką masz grupę taryfową - G11, czy G12?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post

    Skoro są wyższe opłaty stało, to co jest na plus?
    Ta firma ma inny sposób rozliczania Prosumentów - rozliczanie proporcjonalne dla grup taryfowych z serii G12. To powoduje, że warto przeanalizować jaki okres rozliczeniowy dla danego klienta jest najkorzystniejszy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Prześledź uważnie - może pierwsza to nie prognoza, lecz rozliczenie (bilans) za energię pobraną przed podłączeniem P.V. Następne dwie - prognoza.

    Jaką masz grupę taryfową - G11, czy G12?
    Trzy prognozowane. Na 80, 30 i 60zł. Rozliczenie miałem zaraz po wymianie licznika i mam jeszcze nadpłatę 20zł na starym numerze płatnika. Taryfa G11.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Trzy prognozowane. Na 80, 30 i 60zł. Rozliczenie miałem zaraz po wymianie licznika i mam jeszcze nadpłatę 20zł na starym numerze płatnika. Taryfa G11.
    G11 - to nie ma rozliczenia proporcjonalnego. Jedynie wchodzi w grę (strata) rozliczenie energii oddanej do sieci w systemie 3- fazowym z pewną stratą. Jak liczą posiadacze PV 3- fazowej straty w skali roku z tytułu metody algebraicznej są rządu 50 złotych. Tak rozlicza większość sprzedawców. PGE jest wyjątkiem i rozlicza w czasie rzeczywistym (metodą wektorową).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #17

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

    Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

    Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.
    W Tauronie zmienia się numer Klienta wraz z z tym, że stajemy się Prosumentem. Jeśli dostałeś licznik ze zdalnym odczytem (a pewnie taki wstawili) to trzeba zarejestrować się od nowa, czyli podać pesel nr klienta (w 2018 roku zaczynający się od "3"). Jeśli system "przyjmie" te dane, to jedną z opcji jest możliwość zdalnego odczytu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

    Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.
    Na pewno podgląd będzie, od momentu wymiany licznika to z reguły powyżej 60 trzeba odczekać, ktoś tam pisał że dużo wcześniej, a ktoś że i więcej

  20. #20

    Domyślnie

    Już jest postęp, bo mogłem się zalogować do elicznika i dodać punkt poboru z nowym numerem płatnika i m go nie odrzuciło. Więc może niedługo będą odczyty.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony