dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 10
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 187
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Jak to mówią - "Pierwsze koty za płoty" . Od nadwyżki głowa nie boli - a w bieżącym okresie rozliczeniowym przypilnuję i nie zgubię już ani jednej kWh

    Pozostaje jeszcze sprawa bilansowania międzyfazowego. Niby jest projekt rozporządzenia https://www.gramwzielone.pl/trendy/1...e-miedzyfazowe, ale kiedy w końcu wejdzie w życie to nie wiadomo..

    No a jeszcze lepiej bo widać, że są też pomysły rozliczania 1:1 https://wysokienapiecie.pl/36299-co-...u-prosumentow/ ale wtedy trzeba by płacić opłatę dystrybucyjną - czyli znowu nic prosto nie będzie
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 24-03-2021 o 11:30

  2. #62

    Domyślnie

    Witam. Czy to normalne że podczas produkcji większej niż zużycie dom pobiera w tym samym czasie też prąd z sieci ? . Wykres z aplikacji Taurona takie coś mi właśnie pokazuje.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-04-01 185604.jpg
Wyświetleń:	533
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	454543

  3. #63

    Domyślnie

    Całkiem normalne zjawisko i się nazywa brakiem bilansowania międzyfazowego

  4. #64

    Domyślnie

    >raddar
    Albo chmura przez kilka minut przesłoniła słońce.
    Albo przez kilka minut był wyższy pobór niż produkcja.

  5. #65

    Domyślnie

    raczej miecio 301 ma rację . Nie mam optymalnie rozłożonego poboru na trzy fazy. Dziadowskie zliczanie przez tauron każdej fazy z osobna.

  6. #66
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daisy2015

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    W lipcu 2020r założylśmy fotowoltaikę.W marcu otrzymaliśmy fakturę za okres od lipca do 31 grudnia na kwotę 900zł i prognozy na 2021r od stycznia do listopada.,płatne co dwa miesiace po 440zł.Czy to jest normalne że takie wysokie rachunki praktycznie takie same jak bez fotowoltaiki!? Czy to jeszcze jest za krótki okres posiadania instalacji żeby rachunki były mniejsze?

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daisy2015 Zobacz post
    Witam.
    W lipcu 2020r założylśmy fotowoltaikę.W marcu otrzymaliśmy fakturę za okres od lipca do 31 grudnia na kwotę 900zł i prognozy na 2021r od stycznia do listopada.,płatne co dwa miesiace po 440zł.Czy to jest normalne że takie wysokie rachunki praktycznie takie same jak bez fotowoltaiki!? Czy to jeszcze jest za krótki okres posiadania instalacji żeby rachunki były mniejsze?
    Każda prognoza ma termin płatności. Ważne żeby zgłosić zmianę (chęć korekty) przed upływem płatności. Po upływie terminu płatności faktury reklamacja nie jest uwzględniana i trzeba ją zapłacić. Pozostaje jedynie możliwość korekty kolejnych.

    W Tauronie nie ma problemu - uwzględniają.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #68

    Domyślnie

    Za marzec przy rozliczeniu miesięcznym zapłaciłem 43 zł opłat dystrybucyjnych . Pięknie dołożyli a wcześniej było 13 z hakiem. A w rocznym ile płacicie ?

  9. #69

    Domyślnie

    Tak to wygląda za marzec



    A tak za np. listopad


  10. #70

    Domyślnie

    Hej,

    W kwestii najkorzystniejszego sposobu rozliczania - jest to zawsze okres 12m-czny.
    Na całość okresu rozliczeniowego, Tauron wtedy wystawia prognozy tylko za opłaty stałe, czyli kilkadziesiat zł, natomiast wszystkie pozostałe opłaty są już rozliczane wg bilansu energii oddanej vs energii pobranej. W okresie wiosna-jesień zazwyczaj tworzy się nadwyżkę po to, żeby nią pokryć okres zimowy i w ten sposób optymalizuje się ostateczną fakturę, którą Tauron wystawia na początku roku za rok poprzedni. Najlepiej też zrezygnować z jakichkolwiek "ofert", które obnizają koszt energii ale wprowadzają opłatę handlową - celem jest "wyzerowanie" w rozliczeniu rocznym, więc cena prądu nas teoretycznie nie powinna interesować
    Wiem, że ameryki tutaj nie odkryłem, ale to takie moje 3 grosze do dyskusji.

    Chciałem dodatkowo poruszyć wątek oferty, którą dzisiaj (dopiero) zauważyłem na stronach taurona - https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/...paign=prosplus - czytam ją i wydaje się być "too good to be true", ale nawet zaglądając do regulaminu, wszystko wygląda ok... Wciąż nie rozumiem dlaczego tauron chcialbym nam dobrowolnie zwracac kasę za 20% energii - przeglądnijcie proszę i dajcie znać czy tu jest jakis haczyk. Jeśli nie, to chyba trzeba brać!

  11. #71

    Domyślnie

    Wszystko z dodatkiem "plus" w tym kraju żle mi się kojarzy. W cenniku masz taką rubrykę opłata handlowa wynosząca 59 zł brutto za każdy miesiąc trwania umowy "prosument plus" . Reszta pewnie dopisana drobnym druczkiem z którego nic nie zrozumiesz ale coś tam zapłacić będzie trzeba ,choć mogę się mylić.

  12. #72

    Domyślnie

    Siema,
    czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić jak oni wyliczyli udziały kWh w strefie dziennej/nocnej w tabeli niżej: "Rozliczenie Sprzedaży Energii Elektrycznej za okres od 01/01/2021 do 31/12/2021"?

    Wg zestawienia tabeli wyżej "Rozliczenie energii elektrycznej wprowadzonej wobec ilości energii pobranej za okres 01/01/2021 – 31/12/2021 z uwzględnieniem współczynnika ilościowego, wynikającego z Ustawy o OZE" powinno być:

    Strefa dzienna: 10310 - 1167 - 3116 = 6027 kWh
    Strefa nocna: 9028 - 437 -1326 = 7265 kWh

    Suma się zgadza, ale udział w poszczególnych strefach wg wskazań licznika już nie


  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @_Grisza_

    Rozliczyli wg proporcji zużycia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @_Grisza_
    Rozliczyli wg proporcji zużycia.
    Dzięki.
    Wszystkie ZE stosują tą zasadę proporcji?
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 27-01-2022 o 09:36

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Dzięki.
    Wszystkie ZE stosują tą zasadę proporcji?
    Nie. Jedynie nasz Sprzedawca.
    Wg wypowiedzi anonimowego pracownika firmy jest to zasada kreatywnej księgowości.

    Najogólniej mówiąc wyniki przeliczenia zużycia energii z proporcji zużycia z kolejnych faktur liczone osobno oraz za cały wspomniany okres są z reguły różne.
    Powinny być takie same.
    Ten proceder trwa od początku wprowadzenia rozliczenia prosumentów z grupy taryfowej G12 oraz pochodnych. Co poniektórzy pracownicy z działu rozliczeń klientów mieli obawy, że za wspomniane nieprawidłowości poniosą konsekwencje karne.

    Ale to nie jest firma prywatna. Więc jest jak jest.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #76

    Domyślnie

    Jeśli do tego dołożyć dymanie na bilansowaniu międzyfazowym to najmniej przyjazny prosumentom ZE.

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Jeśli do tego dołożyć dymanie na bilansowaniu międzyfazowym to najmniej przyjazny prosumentom ZE.
    Nie wszyscy to potencjalni ************. W większości pracują tam ludzie uczciwi. Uzyskałem "tajne" informacje od pracownika który ryzykował tym, że za ujawnienie mechanizmów działań na niekorzyść klientów wyrzucą go z pracy.

    Mnie się zdarzyło otrzymać tylko 2 pierwsze faktury ze stratą. Darowałem sobie "kopanie się z Koniem".
    Nawet w UOKiK, gdzie składałem z tego powodu reklamację nabrali "wody w usta", to znaczy zasugerowali, że mogę pozwać ich do Sądu, ale dali również dobrą radę, że nie warto.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #78

    Domyślnie

    Witam
    Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła.
    W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem.
    Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp.

    Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy?

    Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem?



    Umowa: Kompleksowa
    Taryfa OSD: G11
    Produkt: Grupowy
    Pakiet: Prosument Komfort Plus

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    Witam
    Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła.
    W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem.
    Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp.

    Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy?

    Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem?



    Umowa: Kompleksowa
    Taryfa OSD: G11
    Produkt: Grupowy
    Pakiet: Prosument Komfort Plus
    W PGE na eBok nie miałbyś nic. Kompletnie NIC. Żadnego śladu nowej umowy, licznika czy zmiany. Dopiero po otrzymaniu pierwszej faktury jest możliwość założenia konta dla nowej umowy na podstawie nr-u kontrahenta, faktury i kwoty. Taka sytuacja.....

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał meeisster Zobacz post
    Witam
    Złożyłem pv, zgłosiłem, wymienili licznik (jakieś 2 tygodnie temu)- instalacja jeszcze nie ruszyła.
    W eBok pojawiłą się informacja o nowej fakturze korygującej do dnia wymiany licznika, którą zapłaciłem.
    Pojawiła się też nowa umowa kompleksowa z nowym nr płatnika itp. (dane poniżej)- nic więcej, żadnej umowy, żadnej informacji o okresach rozliczeniowych prognozowanych fakturach itp.

    Czy to normalne? Mam czekać? Czy Tauron z Dobroci serca zaproponuje mi najlepszą dla mnie umowę? Najlepszy okres rozliczeniowy?

    Drugie pytanie, czy prąd który teraz wykorzystam z sieci będę później mógł oddać gdy pv zacznie działać, czy teraz normlanie płacę za prąd dopiero jak zaczne produkować to będę miał rok na wykorzystanie tego co wyprodukowałem?



    Umowa: Kompleksowa
    Taryfa OSD: G11
    Produkt: Grupowy
    Pakiet: Prosument Komfort Plus
    Nie przejmuj się, ja jestem w takiej samej sytuacji (Tauron Gliwice). Złożyłem wniosek na początku stycznia, a po 3 dniach wymienili licznik. Później czekałem 2 tygodnie na list potwierdzający przyłączenie mikroinstalacji i od tego czasu cisza. Dzwoniłem wczoraj na infolinię i powiedzieli że żadnej nowej umowy nie trzeba podpisywać. Dostaniesz po prostu aneks do obecnej, trzeba czekać. Jak coś to prąd możesz już produkować jeśli masz możliwość.

Strona 4 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony