dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 177
  1. #21

    Domyślnie

    Dostałem dzisiaj faktury prognozowane do konca roku po 150zł. I nie wiem czy zmieniać rozliczenie na co miesięczne czy czekać na kolejne prognozy od nowego roku czy będą coraz mniejsze. A jeśli zostanę na prognozach to co z nadwyżką energii ? Kiedy oni to uwzględnią ? Czy po prostu najlepiej przejść na miesięczne i problem z głowy ?

  2. #22

    Domyślnie

    miesięczne wychodzi najdrożej, w Tauronie spokojnie te prognozy możesz zmniejszyć do opłat stałych, teraz masz pewnie półroczne? i jeżeli produkcja pokryje albo prawie zaspokoi zapotrzebowanie to nie ma sensu zmieniać na miesięczne

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Dostałem dzisiaj faktury prognozowane do konca roku po 150zł. I nie wiem czy zmieniać rozliczenie na co miesięczne czy czekać na kolejne prognozy od nowego roku czy będą coraz mniejsze. A jeśli zostanę na prognozach to co z nadwyżką energii ? Kiedy oni to uwzględnią ? Czy po prostu najlepiej przejść na miesięczne i problem z głowy ?
    Jeśli będziesz miał wystarczającą produkcję możesz zmienić na roczne. Ale z reguły warto przejść z G11 na G12, lub G12W.
    Fakt, że nie rozliczają tego jak należy (rozliczenie proporcjonalne), ale prawie zawsze są oszczędności w stosunku do G11..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Dzisiaj przyszła z Tauronu faktura z prognozami na cały 2021 rok.

    Wygląda wesoło, może nawet bardzo wesoło i tak:
    1. Jest nadwyżka w "magazynie" z ubiegłego roku większa o 10 % w stosunku do 2019 r (nieco ponad 0,5 MWh). To szara rzeczywistość i zwykła matematyka, nic nie mająca wspólnego z prognozami..
    2. Są "wesołe" prognozy produkcji całkowicie oderwane od rzeczywistości, czyli faktycznie oddanej energii w ubiegłym roku oraz z poprzednich lat:
    - produkcja oddana do sieci wg tej pesymistycznej (może dla Firmy optymistyczna) prognozy szacowana jest na mniej niż 300 kWh (za całe 12 miesięcy). W ubiegłym roku oddałem do "magazynu" więcej niż 3000 kWh.
    3. Pobór oszacowany jest w granicach przyzwoitości - ujdzie.
    4. Zaliczki w skali roku - ponad 1000 zł.

    I jak tu nie reklamować!

    I to by było na tyle...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25

    Domyślnie

    Rok 2020(bilans miesięczny-napisane,że jest na plus lub minus)
    Marzec 122,12
    Kwiecień 329,1
    Maj 177,58
    Czerwiec 142,52
    Lipiec 262,64
    Sierpień 228,68
    Wrzesień 143,68
    Październik -34,8
    Listopad -89,02
    Grudzień -209,54
    Rok 2021
    Styczeń 160
    Luty170
    1)Czy w takiej sytuacji Tauron sumuje najpierw cały miesiąc i dopiero wtedy w razie braków bierze z magazynu najstarszą nadwyżkę?
    2) Jeżeli w jakimś dniu braknie energii to bierze ją z nastarszego dnia bez sumowania całego miesiąca?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Barelona

    Za mało informacji.Czy to były prognozy? Napisane - Kto napisał?

    Tauron w rozliczeniach stosuje zasadę: pierwsze weszło - pierwsze wyszło.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #27

    Domyślnie

    Te dane to faktyczne zużycie.Na koniec czerwca było rozliczenie i było napisane,że w magazynie mam jeszcze 770kwh.Taryfa g13.Te dane to informacje,które sam zebrałem(oczywiście przemnożyłem energię oddaną do sieci przez 0,.Jestem tylko ciekawy czy Tauron zbiera cały miesiąc do jednego worka i dopiero jeśli braknie energii to pobiera z magazynu?No chyba,że Tauron rozdziela tak,że jeśli np.braknie energii na dzisiaj to bierze energię z magazynu (a jeśli no.jutro będzie większa produkcja od zużycia to idzie wtedy do magazynu).Którą z tych opcji stosuje Tauron?

  8. #28

    Domyślnie

    Jeżeli mam okres rozliczeniowy 6 miesięczny to czy energię przekazaną do magazynu w lipcu 2020 roku mam czas na jej wykorzystanie do końca lipca 2021roku czy do końca okresu rozliczeniowego (w tym przypadku do końca grudnia 2021roku)?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barelona Zobacz post
    Jeżeli mam okres rozliczeniowy 6 miesięczny to czy energię przekazaną do magazynu w lipcu 2020 roku mam czas na jej wykorzystanie do końca lipca 2021roku czy do końca okresu rozliczeniowego (w tym przypadku do końca grudnia 2021roku)?
    Przy każdym rozliczeniu przechodzą nadwyżki, jeśli są. Czas na ich wykorzystanie - 12 miesięcy wg zasady: pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Widać to na fakturach.

    Ktoś wspominał, że G13 dla posiadaczy PV jest mniej korzystna od G12W.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #30

    Domyślnie

    Ale lipiec i sierpień,a także wrzesień są miesiącami,w których Tauron nie pobiera energię z magazynu? Jeśli tak to ciężko wykorzystać nadwyżkę jeśli w lutym ma się jeszcze sporo nadwyżki,a najpierw operator sumuje każdy miesiąc pojedynczo

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barelona Zobacz post
    Ale lipiec i sierpień,a także wrzesień są miesiącami,w których Tauron nie pobiera energię z magazynu? Jeśli tak to ciężko wykorzystać nadwyżkę jeśli w lutym ma się jeszcze sporo nadwyżki,a najpierw operator sumuje każdy miesiąc pojedynczo
    Jeśli są nadwyżki to ma ustawowy obowiązek przerzucić na następny okres. On Ciebie nie informuje że one przepadną - on je przerzuca.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #32
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ronsko

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-672
    Posty
    1

    Domyślnie

    czyli wg mnie najlepiej mieć roczny cykl (01.01-31.12)
    i starać się wyzerować licznik (czyli 1.8.0 == 2.8.0) na koniec grudnia.
    Bo wtedy nie obowiązuje zasada 0.8x magazyn.
    Czyli masz 1:1 wszystko.
    Od stycznia zużywaj dowoli bo w lecie zbilansujesz a do końca grudnia wypalasz wszystko.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał ronsko Zobacz post
    czyli wg mnie najlepiej mieć roczny cykl (01.01-31.12)
    i starać się wyzerować licznik (czyli 1.8.0 == 2.8.0) na koniec grudnia.
    Bo wtedy nie obowiązuje zasada 0.8x magazyn.
    Czyli masz 1:1 wszystko.
    Od stycznia zużywaj dowoli bo w lecie zbilansujesz a do końca grudnia wypalasz wszystko.
    NIE!
    Z tego co wejdzie do sieci odzyskasz wg zależności od wielkości PV:

    do 10 kW
    2.8.0 x 0,8
    od 10 kW w górę
    2.8.0 x 0,7
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Dzisiaj przyszła z Tauronu faktura z prognozami na cały 2021 rok.

    Wygląda wesoło, może nawet bardzo wesoło i tak:
    1. Jest nadwyżka w "magazynie" z ubiegłego roku większa o 10 % w stosunku do 2019 r (nieco ponad 0,5 MWh). To szara rzeczywistość i zwykła matematyka, nic nie mająca wspólnego z prognozami..
    2. Są "wesołe" prognozy produkcji całkowicie oderwane od rzeczywistości, czyli faktycznie oddanej energii w ubiegłym roku oraz z poprzednich lat:
    - produkcja oddana do sieci wg tej pesymistycznej (może dla Firmy optymistyczna) prognozy szacowana jest na mniej niż 300 kWh (za całe 12 miesięcy). W ubiegłym roku oddałem do "magazynu" więcej niż 3000 kWh.
    3. Pobór oszacowany jest w granicach przyzwoitości - ujdzie.
    4. Zaliczki w skali roku - ponad 1000 zł.

    I jak tu nie reklamować!

    I to by było na tyle...
    A jak wygląda kwestia opłaty mocowej. Jakie są opłaty w prognozach w Tauronie (i jak są liczone)

  15. #35

    Domyślnie

    Na stronie Tauronu przeczytałem taką informację:
    Co się stanie z nadwyżkami w przypadku ich nie wykorzystania? Zwiń
    Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci nie wcześniej niż 01.07.2016 Prosument posiada aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego, po upływie powyższego okresu traci taką możliwość.Jeżeli ma się 6 miesięczny okres rozliczeniowy to data odczytu rozliczeniowego jest ostatniego czerwca/grudnia.Mam rację?

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barelona Zobacz post
    Na stronie Tauronu przeczytałem taką informację:
    Co się stanie z nadwyżkami w przypadku ich nie wykorzystania? Zwiń
    Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci nie wcześniej niż 01.07.2016 Prosument posiada aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego, po upływie powyższego okresu traci taką możliwość.Jeżeli ma się 6 miesięczny okres rozliczeniowy to data odczytu rozliczeniowego jest ostatniego czerwca/grudnia.Mam rację?
    Nie ma problemu z datami odczytu.
    Pod względem dat odczytu Tauron wyprzedza inne firmy.
    Stosuje rozliczenia co miesiąc, dwa, sześć, lub raz na rok. To Ty decydujesz kiedy Ci wygodnie. Zgłaszasz i dostajesz nową Umowę Kompleksową.

    Zasada rozliczeń jest taka sama dla tych co miesiąc, jak i dla tych co 12 miesięcy. Nic nie tracisz. Dla 12 rozliczeń w roku opłaty są nieco wyższe, ale do zaakceptowania.
    Fakt - czasem trudno "wgryź się" w fakturę zwłaszcza dla G większej od G11.
    A rozliczenie proporcjonalne, to inna "bajka".

    Od czasu do czasu pojawiają się wypowiedzi, że G12W jest korzystniejsza od G13 dla posiadaczy PV.


    Nie wiem, nie sprawdzałem - mi prądu starcza, więc nic nie zmieniam.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #37

    Domyślnie

    A na fakturze są rozpisane szczegółowo informacje ile energii zostało pobranej i oddanej w każdym miesiącu?

  18. #38

    Domyślnie

    Do ludzi z rozliczeniem miesięcznym. Dostaliście faktury za grudzień i styczeń ?
    4,48kW na południe kąt 45°

  19. #39
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    woler

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    1

    Domyślnie Dofinansowanie oraz rozliczenie z Tauronem

    Zastanawiam się nad instalacja Paneli Fotowoltaicznych i mam pytania:
    1. Czy wiadomo już kiedy będzie nowa edycja dofinansowania Mój Prąd 5.000zł i jak będzie wyglądała?
    2. Czy to prawda, że ma się zmienić rozliczenie z Tauronem, aktualnie po wytworzeniu energii mamy rok na rozliczenie, a podobno w najbliższej przyszłości będziemy mieli tylko miesiąc!
    Prośba o informację zwrotną.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał woler Zobacz post
    Czy to prawda, że ma się zmienić rozliczenie z Tauronem, aktualnie po wytworzeniu energii mamy rok na rozliczenie, a podobno w najbliższej przyszłości będziemy mieli tylko miesiąc!
    Prośba o informację zwrotną.
    Jak na razie nie ma takiej opcji.
    W ramach "konsultacji" związanych z jednolitym rozliczaniem prosumentów w całym kraju Pan Prezes T zaproponował rozliczanie trzymiesięczne.

    Mówimy rozliczaniu jednakowym we wszystkich OSD. Teraz to jest różnie. Wiele zastrzeżeń budzi bilansowanie międzyfazowe u większości operatorów.

    Gdyby weszło rozliczanie co miesiąc to jedynym sensownym wyjściem by było odłączenie od sieci i przebudowa na off-grid.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony