dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 187
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Co do Mojego Prądu to nic dalej nie wiadomo i pewnie taki stan niewiedzy jeszcze trochę potrwa. Prawdopodobnie trzeci nabór będzie wspierał dodatkowe rozwiązania, np. ładowarki do samochodów elektrycznych, ale dopóki program nie zostanie ogłoszony, to ciężko cokolwiek powiedzieć, bo w tym momencie to tylko gdybanie.

    Jeśli chodzi o operatorów, to na pewno dla nich duże znaczenie ma to, żeby ludzie zwiększali autokonsumpcję i inwestowali w magazyny energii. Są obecnie prowadzone rozmowy na temat zmian w systemie opustów, np. po to żeby wprowadzić definicję prosumenta zbiorowego. Ja osobiście na razie nie martwiłbym się, że nagle wszystko pozmieniają i bycie prosumentem nie będzie się opłacało
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  2. #42

    Domyślnie

    Witam,
    Po założeniu z początkiem roku instalacji PV dostałem prognozy na 2021 rok. Pomimo braku historii produkcji własnego prądu z poprzednich lat prognoza płatności na cały rok wynosi 285 zł.
    Dodatkowo muszę pochwalić tauron, bo u mnie licznik na dwukierunkowy wymienili po 2 dniach od złożenia wniosku. Ale rozumiem, że martwy sezon i nie mają dużo pracy.
    Okolice Tarnowa. Dom parterowy 143 m2. MAX + styro 20cm. Kocioł Vaillant VC PL 206/5-5 + zasobnik cwu VIH R 120/6 B. Grzejniki (pokoje) + podłogówka (łazienki, kuchnia, wiatrołap)

  3. #43
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotrw81

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    osiek
    Kod pocztowy
    32-608
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam posiadam instalację 8,14kWp licznik wymieniono w październiku 2020 tauron przysłał prognozy 2miesięczne i poinformował o rocznym rozliczeniu. Mam pytanie jak będę rozliczony jeżeli przez miesiące od października do lutego jestem na minusie czy jeżeli w miesiące wiosenne i letnie nazbieram nadwyżkę pokrywającą zużycie z poprzednich zimowych miesięcy to wyjdę na "0" czy za te zimowe będę musiał zapłacić a z wiosennych i letnich zostanie na przyszły rok ?
    Pytam bo ktoś pisał że nie ma rozliczenia do tyłu z tego by wychodziło że nie ma sensu zakładać instalacji przed zimą tylko na wiosnę oczywiście rozchodzi mi się o ten pierwszy rok
    Proszę o odpowiedź dziękuje

  4. #44
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotrw81

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    osiek
    Kod pocztowy
    32-608
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie dostałem rozliczenia końcem roku... Dostałem prognozy od 10.2020 do 07.2021 średnio 180zł za 2m-ce. Ja myślę że rozliczenie przyślą wraz z fakturą za sierpień-wrzesień bo wtedy będzie mijał pełny rok...Tylko się właśnie zastanawiam czy np. rozliczają rok od daty wymiany licznika czy od 1 stycznia do 31 grudnia
    Prawdopodobnie zużycie będę miał większe niż produkcja dlatego zostawiłem prognozy żeby już jakaś kwota była uzbierana

  5. #45
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotrw81

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    osiek
    Kod pocztowy
    32-608
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Wcześniej tzn w 2019 i początkiem 2020 w tauron rozliczenia jeżeli półroczne to przypadały na 30.06 i 31.12, obecnie są przeważnie roczne, chyba że klient sobie życzy inaczej i przypadają od dnia zamontowania licznika dwukierunkowego do prawdopodobnie pełnego roku i na pewno jeżeli nie miałeś rozliczenia na koniec2020 to będziesz rozliczony od daty wymiany licznika
    Dziękuje

  6. #46

    Domyślnie

    A ja mam pytanie poboczne.
    Są różne firmowe aplikacje np na telefon.
    Czy są one wiarygodne z produkcją energii?
    Rozumiem że one pokazuja tylko energię wyprodukowaną.
    Nie ma to nic z wspólnego z bieżącym zużyciem.?
    Czy tak?

    Trochę pytam - jeżeli chodzi o temat.
    Tata naprodukował prawie 3 MWh od sierpnia.( 2,6 do grudnia ) .
    średnio zużywa ok 16 - maks 20kW/dzień czyli ok 600kW/mc w zimie
    Instalacja pracuje od sierpnia.
    Mimo tego zapłacił >2500 zł za energię w rozliczeniu do grudnia.
    Wiem że to ogólnikowo -
    Ale nawet jakby zużywał 600kW*5mcy = 3000kW . to jakieś pokrycie z FV powinno być?
    Instalacja ma 9,5 Kvp na południe
    Ostatnio edytowane przez Lukasz B ; 02-03-2021 o 23:07

  7. #47

    Domyślnie

    Witam montuje 9,7 kv i pytanie obecna taryfa g12 czy zmieniać ? I jak się rozliczać z tauron pół roczne czy roczne ? Totalnie się już w tym pogubiłem a słyszałem ze mogą być z tym problemy

  8. #48

    Domyślnie

    Wie ktoś czy opłata OZE która w tym roku wynosi 2,7zł brutto/MWh liczona jest od energii pobranej z sieci?, czy różnicy pomiędzy energią oddaną, a pobraną z sieci?

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Magazyny energii ? Trochę to śmieszne bo o ile w lecie to co wyprodukuje fotowoltaika w słoneczny dzień w nocy lub w pochmurny dzień może zostać wykorzystane, to co mają magazynować "magazyny" w zimie i późną jesień sokoro wtedy konsumpcja jest na bieżąco (dla grzejących prądem). l
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  10. #50

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 22:10

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tu nie chodzi o produkcję tylko cenę energii.
    Można nie mieć PV i korzystać z magazynu energii.
    Jak masz taryfę G12 to możesz naładować magazyn w taniej taryfie i pobierać z niego w drogiej.
    Jak rząd Ci taki magazyn sfinansuje to będzie musiał być na stałe podłączony do sieci w celu jej stabilizacji.
    Jak energii w sieci będzie za dużo to będzie się magazyn z niej ładował a jak w sieci braknie to sobie ona z tego magazynu pobierze.
    Super czyli zainwestować 30 tys w magazyn i ładować go tanią taryfą nocną. Żywotność magazynu 5000-6000 kWh przez całe swoje życie, bo jej żywot jest obliczony na 20 tys. cykli, co daje 4-5 zł/kWh.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  12. #52

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 22:08

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Od różnicy pomiędzy energią oddaną, a pobraną z sieci, inaczej już po zbilansowaniu
    Rozumiem, że przy wyznaczania progów (dla osób fizycznych) do określania opłaty mocowej, bierze się tylko energię pobraną, nie tą zbilansowaną.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Dokładnie tak, do wyznaczania progu opłaty mocowej bierze się całą energię zarejestrowaną jako pobraną
    Dzięki za potwierdzenie.

  15. #55

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 22:08

  16. #56

    Domyślnie

    Z uwagi na wprowadzenie opłaty mocowej oraz składki OZE (różnej od zera) opłaty stałe rok do roku wzrosły o 100%.
    W 2020 było ok. 15zł, teraz wychodzi ok. 30zł, w tym tempie podwyżek, mając PV za kilka lata będzie płacić za prąd tylko co w 2020 bez PV - rewelacja!, brawo rządzący !

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czyli również tą energię którą prosument zakumulował w sieci?
    Nie, tylko energię pobraną z sieci.

    Za energię wprowadzoną do sieci pewnie za zaczną nas ekstra kasować za rok, albo dwa - małymi kroczkami nas dojadą.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 10-03-2021 o 08:15

  17. #57

    Domyślnie

    Sorry, takie są zasady hodowli...
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mam problem z wyliczeniem nadwyżki kw i proszę o pomoc.

    Fotowoltaika założona w maju 2020 roku o mocy 9,75 kw. Tauron - taryfa G11 - pakiet Prosument Komfort Plus. Rozliczenie roczne z prognozą.
    Licznik dwukierunkowy ze zdalnym odczytem. Instalacja 3 fazowa.
    ================================================== ===========================================
    Na początek prognoza na ten rok była wyższa niż bez PV, ale to zaraz reklamowałem i mam teraz opłaty stałe 58,15 zł co dwa miesiące.


    Pozostała mi jedynie kwestia prawidłowego rozliczenia zbilansowania zużycia i produkcji energii za 2020 rok - bo coś tu źle wyliczam i nie mogę dojść do ładu i nie zgadza mi się to z fakturą !

    Tak więc dane do wyliczeń na koniec 2020 roku.

    Odczyt z licznika:
    - energia pobrana z sieci 4243,4 kw
    - energia oddana do sieci 5479,8 kw
    - współczynnik ilościowy (opust) to 0,8

    Czyli (5479,8 x 0, - 4243,4 = 140,44. Tak więc w magazynie na przyszły rok zostało mi jeszcze 140,44 kw do wykorzystania przez 12 m-cy.
    Tymczasem z faktury Taurona wychodzi, że w magazynie zostało o wiele więcej

    No ale jak tu do tych wartości Tauron przelicza bilansowanie międzyfazowe i jaki to ma wpływ na wyliczenie to dokładnie nie wiem - no to może w tym
    być pies pogrzebany, że wyliczenia się nie zgadzają.


    Proszę - niech mnie ktoś oświeci jak to prawidłowo rozliczać a ja tu później wkleję tą fakturę

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    To jest rozliczenie od 19.05.2020 do 31.12.2021 roku.

    Coś nie chce mi się tu zdjęcia załadować - to go umieszczam pod nw. linkiem.

    https://www.czp.pl/fotowoltaika/rozliczenie_2020.jpg
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 23-03-2021 o 19:06

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Z tym licznikiem też coś nie pasuje bo był zakładany nowy. Licznik był założony parę dni wcześniej niż 19.05.2020 r. to jest to parę dni poślizgu.

    No ale niech i tak będzie to skąd im wyszło, że do rozliczenia pozostaje jeszcze 840 kWh w następnym okresie rozliczeniowym ?
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 23-03-2021 o 20:13

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony